Bangkok

A - B - C - D - E - F - G - H - I - J - K - L - M - N - O - P - R - S - T - U - W - Y - Z

Miasto w pobliżu Zatoki Syjamskiej nad rzeką Chao Praya (Menam). Stolica Tajlandii i największe miasto w kraju (kilkanaście milionów mieszkańców), nazywane przez Tajów Krung Thep („miasto aniołów”). Choć w roku 1767 po zniszczeniu syjamskiej stolicy w Ajjuthai przez wojska birmańskie generał Taksin przeniósł stolicę Królestwa Syjamu do obecnej dzielnicy Bangkoku o nazwie Thon Buri, to za oficjalnego założyciela miasta uważa się generała Chakri, a za datę powstania Bangkoku uznaje się rok 1782. Większość zabytkowych budowli Bangkoku p,ochodzi z XIX i XX wieku, kiedy miał miejsce jego stopniowy rozwój. Najważniejszymi zabytkami są waty – buddyjskie zespoły świątynne, a także pałace królewskie.

Obecnie miasto jest bardzo chaotyczne. Charakteryzuje je wielka różnorodność architektury. Nowoczesne budynki sąsiadują z dzielnicami, w których dominuje nieuporządkowana i ciasna zabudowa. Ulice przecinają liczne klongi (kanały wodne) oraz małe mosty nad nimi. W obrębie miasta powstało wiele parków i terenów zielonych. Na uwagę zasługują ciekawe rozwiązania komunikacyjne, np. system nadziemnych estakad dla samochodów i pojazdów szynowych. Bangkok jest miastem, na poznanie którego potrzeba dużo czasu. Oprócz czołowych zabytków posiada wiele ciekawych miejsc, gdzie turyści rzadko docierają. Jest miastem męczącym i chaotycznym, ale z całą pewnością można je polubić.

Najważniejsze miejsca do zobaczenia: Wat Pra Keo i Pałac Królewski; Wat Arun; Wat Pho; Złota Góra i Wat Saket; Wat Traimit; Park Dusit i pałac Vinanmek; pałac królewski Chitralda; Muzeum Narodowe i Pole Królów (Sanam Luang).

Pozostałe miejsca: Stary Farang (dzielnica z architekturą z epoki kolonialnej); dworzec kolejowy Hualampong i dzielnica chińska; dzielnica Thon Buri; Muzeum Królewskich Łodzi Paradnych; świątynia Ajrawata; ulica Pat Pong; Pomnik Demokracji i dzielnica Banglamphu; Pomnik Zwycięstwa; Plac Syjamski i dom handlowy Siam Paragon; wieżowiec Bayok Tower, szpital Siriradż.

Zalecany minimalny czas pobytu: 3 dni.

Tekst: Jarosław Poniewiera

Literatura:

Góralczyk B., Zmierzch i brzask. Notes z Bangkoku, Wydawnictwo Adam Marszałek, Toruń 2009 Słuczański E., Thailand, Książka i Wiedza, Warszawa 1971 Wolniewicz J., Uśmiech złotego Buddy, Młodzieżowa Agencja Wydawnicza, Warszawa 1980 Centrum Bangkoku.

Image