TRASA

Delhi - Amritsar - Srinagar - Ladakh (Leh, Dolina Nubry, jeziora Tsomori Ri i Pangong, klasztory Mulbek, Lamayuru, Hemis, Shey i Tikse) - Manali - Shimla - Haridwar - Delhi

Dostępne terminy

26 dni: 5 - 30 lipca 2018 Cena: 5.500 zł + 630 USD

WYJAZD MOŻNA POŁĄCZYĆ Z INNYMI

Indie północne w pigułce 42 dni: 5 lipca - 15 sierpnia 2018 Cena wyjazdu łączonego: 7.500 zł + 1.060 USD

atuty wyjazdu

  • przejazd najsłynniejszymi drogami górskimi w Indiach wśród urzekających krajobrazów Himalajów i Karakorum
  • zobaczymy Indus i Ganges - dwie najważniejsze rzeki Indii
  • 12 dni w muzułmańskim Kaszmirze i buddyjskim Ladakhu
  • nocleg na łodziach na jeziorze Dal w Srinagarze znanym z powieści Salmana Rushdiego "Dzieci Północy"
  • wizyta w świętym mieście Haridwar nad Gangesem
  • nocna wizyta w Złotej Świątyni sikhów w Amritsarze
  • unikalna trasa, która uświadamia wielką różnorodność indyjskiej przyrody i kultury. Zobaczymy Indie ludzi różnych ras i narodów, mówiących wieloma językami i wyznających co najmniej cztery różne religie.

AUTOR PROGRAMU

Jarosław Poniewiera

Północne Indie to kraina różnorodnych i niezwykle pięknych krajobrazów. Trasa podróży przez nizinny Pendżab w Himalaje do zielonej doliny Kaszmiru i dalej na pustynny płaskowyż Małego Tybetu - położony powyżej 3000 m n.p.m. - należy do najciekawszych w Indiach. Zobaczymy tereny zamieszkane przez ludzi różnych ras i narodów, mówiących wieloma językami i wyznających różne religie. W Delhi zwiedzimy zwiedzimy słynny Meczet Piątkowy i poznamy dzieje islamu w Indiach. W Amritsarze odwiedzimy Złotą Świątynię - najważniejsze sanktuarium sikhów, którym religia zakazuje strzyżenia i golenia włosów i bród przez całe życie. W Srinagarze popłyniemy łodziami przez porośnięte lotosami jezioro Dal, zobaczymy piękne himalajskie ogrody, i dowiemy się, jakie są przyczyny konfliktu o Kaszmir. Głównym celem naszego wyjazdu będzie Mały Tybet, gdzie zobaczymy urzekające surowym pięknem krajobrazy Himalajów i Karakorum oraz oryginalną kulturę tybetańską. Odwiedzimy buddyjskie miasteczka i klasztory, a w Dolinie Nubry zobaczymy letni pałac Dalajlamy. Dla odważnych rafting na rzece Zanskar. W drodze powrotnej do Delhi zatrzymamy się w Haridwarze - świętym mieście hinduizmu, położonym w miejscu, gdzie Ganges spływa z Himalajów na Nizinę Hindustańską. Co roku pielgrzymują do niego setki pątników, aby odbyć oczyszczającą kąpiel w świętej rzece.
Wyjazd szczególnie polecamy miłośnikom gór oraz osobom, które chciałyby poznać historię i kulturę północnych Indii. Rzadko kiedy program tak bardzo uświadamia bogactwo przyrody i różnorodność etnograficzną tego kraju. Na trasie znajduje się stosunkowo niewiele miejsc i zabytków związanych z hinduizmem.

 

Dzień 1 Wylot z Warszawy do Delhi – lot przez jeden z portów Europy lub Azji

Dzień 2 Przylot do Delhi. Przejazd do hotelu i odpoczynek. Spacer aklimatyzacyjny, podczas którego odwiedzimy reprezentacyjne miejsca stolicy: plac Connaught Place, Bramę Indii, budynek Parlamentu i Pałac Prezydencki. Wieczór spędzimy w świątyni sikhijskiej Bangla Sahib oraz egzotycznej dzielnicy Pahar Gandź. Nocleg.

Dzień 3 Zwiedzanie miejsc związanych z nowożytną historią Indii: ogród, gdzie zastrzelono Mahatmę Gandhiego; pałacyk J. Nehru - pierwszego premiera Republiki; dom Indiry Gandhi. Po południu wizyta w Starym Delhi: zwiedzanie Meczetu Piątkowego i Radż Ghatu - miejsca kremacji Mahatmy Gandhiego. Wieczorem wyjazd pociągiem do Amritsaru (nocny przejazd - wagony sypialne 2. klasy).

Dzień 4 Przybycie do Amritsaru, zakwaterowanie w hotelu i spacer do Złotej Świątyni – najświętszego miejsca sikhów i zarazem jednego z najbardziej magicznych miejsc w Indiach. Po południu wizyta w świątyni Śiwy oraz w Ogrodzie Dżalianwali, miejsca martyrologii Indusów z czasów walki o niepodległość z Brytyjczykami. Przejazd na granicę indyjsko-pakistańską. Po przekroczeniu granicy udział w spektaklu uroczystego zamknięcia przejścia granicznego w Attari. Wieczorem powtórna wizyta w Złotej Świątyni. Nocleg.

Dzień 5 Przelot samolotem z Amritsaru do Śrinagaru - stolicy Kaszmiru, położonej w pięknej himalajskiej kotlinie nad jeziorem Dal. Nocleg w hotelu na łodzi. Uwaga! W razie późnego potwierdzenia wyjazdu i braku dostępności miejsc w samolotach przejazd z Amritsaru przez Dżammu (Jammu) do Śrinagaru wynajętym środkiem transportu (minibus lub samochody osobowe).

Dzień 6-7 Pobyt w Śrinagarze. O świcie dla chętnych wyjazd na targ wodny. Potem pływanie łodziami po słynącym z lotosów Jeziorze Dal. Następnie zwiedzanie zabytkowych meczetów i mauzoleów na Starym Mieście oraz wizyta w ogrodach cesarzy mogolskich. Poznamy historię Kaszmiru i tło konfliktu indyjsko-pakistańskiego.

Dzień 8-9 Przejazd wynajętym samochodem ze Śrinagaru do Leh jedną z najwyżej położonych dróg świata (po drodze nocleg w Kargil). Czekają nas niezapomniane wrażenia i niepowtarzalne himalajskie widoki. Drugiego dnia wjedziemy na historyczne terytorium Tybetu. Po drodze zobaczymy klasztory buddyjskie w miejscowościach Mulbek i Lamayuru.

Dzień 10 Ladakh to skrawek Tybetu w granicach Indii - jedno z niewielu miejsc, gdzie można ujrzeć zanikającą kulturę tybetańską. Jego główne miasto to Leh. Zobaczymy w nim tybetański pałac z XVI w., górujące nad miastem piękne świątynie buddyjskie i panoramę himalajskiego pasma Zanskar.

Dzień 11-12 Wycieczka do klasztorów tybetańskich w dolinie Indusu: Hemis i Tikse. Nocleg nad wysokogórskim jeziorem Pangong (namioty lub chaty miejscowej ludności). Powrót do Leh i nocleg.

Dzień 13-17 Wycieczki dżipami nad wysokogórskie jezioro Tsomori Ri oraz do doliny Nubry. Czekają nas wspaniałe widoki, przejazd przez przełęcz Khadrung La (5.600 m n.p.m.) najwyżej położoną drogą świata, oraz wizyta w miejscu, gdzie biegnie granica między Himalajami a Karakorum. Ujrzymy zagubione w górach klasztory i wioski tybetańskie, ludzi żyjących według tradycyjnych obyczajów, piaszczyste wydmy na wysokości 3 500 m n.p.m., a przy odrobinie szczęścia - spotkamy dwugarbne wielbłądy i zobaczymy świstaki.

Dzień 18 Dla odważnych rafting pontonami na rzece Zanskar. Dla pozostałych dzień odpoczynku lub wizyta w słynnym klasztorze w Alchi (rafting oraz wyjazd do Alchi do wycieczki fakultatywne – ich koszt zależy od ilości osób).

Dzień 19-20 Przejazd z Leh do Manali wynajętym samochodem (po drodze nocleg w namiotach w Sarchu lub w miejscowości poniżej Sarchu).

Dzień 21 Przejazd z Manali do górskiego miasteczka Shimla (ok. 10 godz.) - letniej stolicy Indii w okresie panowania Brytyjczyków.

Dzień 22 Rano spacer po Shimli i krótki przejazd wpisaną na listę UNESCO kolejką górską. Wizyta w dawnym Pałacu Wicekrólów Indii i czas na wypoczynek i relaks w słynnym kurorcie. Nocleg.

Dzień 23 Przejazd przez Chandigarh do Haridwaru (ok. 8 godz.) - położonego u stóp Himalajów świętego miasta hinduizmu. Nocleg.

Dzień 24 Zwiedzanie Haridwaru: spacer nad Gangesem, w którym setki pielgrzymów zażywają rytualnych kąpieli. Wizyta na ghacie, gdzie znajduje się odcisk stopy boga Wisznu, a potem... oczyszczająca kąpiel w nurtach świętej rzeki. Po południu wyjazd kolejką linową na wzgórze do świątyni bogini Mansy. Wieczorem wyjazd autobusem do Delhi. Noc w autokarze.

Dzień 25 Wcześnie rano przyjazd do Delhi. Odpoczynek w hotelu i czas wolny na zakupy pamiątek na delhijskich bazarach, gdzie znajdziemy towary z całych Indii: jedwabie z Varanasi, szlachetne kamienie z Radżastanu, dywany z Kaszmiru, marmury z Agry, rzeźby, statuetki z brązu i drzewa sandałowego, orientalną biżuterię, perfumy, olejki, kadzidła, przyprawy i nieskończoną liczbę innych dóbr. W nocy przejazd na lotnisko.

Dzień 26 Przelot z Delhi do Warszawy przez jeden z portów lotniczych Europy lub Azji.

Cena obejmuje:
koszty złotówkowe:
przelot Warszawa - Delhi - Warszawa; przelot Amritsar - Śrinagar; ubezpieczenie NNW + KL; opieka doświadczonego pilota; koszty organizacyjne w Polsce; składkę na fundusz gwarancyjny dla uczestników wyjazdów turystycznych obowiązującą od 2017 r.; podatek VAT
koszty walutowe: wszystkie przejazdy podczas wyprawy (pociągi, autobusy, riksze itp.); noclegi (hotele klasy turystycznej - pokoje 2-5 os.); koszty organizacyjne podczas wyprawy

Cena nie obejmuje: wizy indyjskiej (ok. 50 USD); wyżywienia (ok. 12 USD na dzień); biletów wstępu (ok. 80 USD); raftingu na rzece Zanskar (ok. 30 USD).

Wizy: Klub Laurazja pomaga uczestnikom wyprawy w uzyskaniu wizy do Indii bez dodatkowych opłat.

Jarosław Poniewiera

(ur. 1973) podróżnik, absolwent chorzowskiego „Słowaka” i Instytutu Geografii Uniwersytetu Jagiellońskiego. Od 1991 roku odbył ponad 50 wypraw w różne części Azji i Ameryki Płd. Od wielu lat prowadzi ilustrowane przeźroczami prelekcje o tematyce geograficzno-historycznej. Jest autorem programów wyjazdowych dla biur podróży. Założyciel Klubu Laurazja, w ramach którego organizuje i prowadzi wyjazdy trampingowe do Azji i obu Ameryk. Czytaj więcej...

Michał Wróblewski

(ur. 1987) absolwent chorzowskiego „Słowaka”, abiturient Turystyki Międzynarodowej i Stosunków Międzynarodowych na Uniwersytecie Ekonomicznym w Krakowie. Podróżuje od zawsze, w poszukiwaniu końca świata, który niejednokrotnie odnalazł. Miłośnik bezmiernych otwartych przestrzeni i tłocznych azjatyckich miast. Mieszkał przez dłuższy czas na Filipinach w których zakochał się po uszy. Uwielbia jednak wracać do norweskiej krainy fiordów, gdzie również spędził kilka lat życia. Często podróżuje po Stanach Zjednoczonych, gdzie urzekają go niezmierzone przestrzenie i ogromne metropolie. Czytaj więcej...

Piotr Orechwo

(ur. 1976) absolwent chorzowskiego „Słowaka”. Od najmłodszych lat zafascynowany przygodą w podróży. Studiował kulturoznawstwa ze specjalizacją indologiczną na Uniwersytecie Warszawskim. Poza nauką sanskrytu i tamilskiego, studiował język hindi w Agrze na półrocznym stypendium językowym. W Indiach spędził kilka lat, Ponad 6 lat mieszkał i pracował w Ciudad de Mexico.  Jest autorem licznych artykułów podróżniczych, przewodników po La Salette, Hawanie i Meksyku. W Klubie Laurazja jest autorem i pilotem wypraw do Meksyku, Peru, Boliwii i Indii. Czytaj więcej...

Fantastyczna wyprawa.

Elżbieta, lipiec 2017.

Wszystko na najwyższym poziomie.

Agnieszka, lipiec 2017.

Niesamowite wrażenia, znakomity pilot.

Marek, lipiec 2017.

O Kaszmirze i Ladakhu marzyłam od dawna. Nie rozczarowałam się. Niezapomniane himalajskie widoki, jezioro Dahl, nocleg na łodzi, buddyjskie gompy, nawet całodzienne przejazdy po górskich drogach były dla mnie atrakcją. Widoki rekompensowały trudy podróży. Dodatkową atrakcją był Amritsar i Haridwar. Żadne, nawet najwspanialsze, zdjęcia nie oddadzą charakteru i atmosfery tych miejsc. Świetny pilot, Jarek Poniewiera, z dużą wiedzą i umiejętnością integracji grupy. No i świetne towarzyszki i towarzysze podróży.

Magdalena, lipiec 2017.

Trasa przecudnej urody – monumentalne Himalaje z przyczepionymi doń klasztorami buddyjskimi, rwący nurt Zanskaru, gładka tafla Dalu i zachód słońca nad Tsomoriri … dumni Sikhowie, kolorowi Hindusi i bardzo życzliwi Tybetańczycy … no i świstaki 🙂 o pilocie nie wspomnę….;) – pełen profesjonalizm!!!

Magda, lipiec 2016.

Ladakh to jedno z najpiękniejszych miejsc jakie w życiu widziałam ( z magicznym Pangongiem, uroczą doliną Nubry, drogą powrotną z Tso Morini i chwilami zatrzymań w klasztorach na czele), zostawiłam tam kawałek duszy to pewne. Złota świątynia pełna sacrum i szalony Haridvar tez niczego sobie. Nic lepszego tego lata nie mogło mi się przydarzyć, żadną też miarą w tak krótkim czasie i będąc wyczerpana przed wyjazdem nie dotarłabym do tylu miejsc tak gładko i totalnie komfortowo, i nie skrzystałabym tak z nich. Profesjonalna, zaangażowana i b. wszechstronna opieka Jarka Czakańskiego umożliwiła totalny reset i zachwyt, czasem nawet uciechę w wymagającej jednak krainie. Do tej pory nie ogarniam sposobu w jaki tak bezstresowo, bezproblemowo nas przeprowadził, wystawiając na pełną ekspozycję piękna, różnorodności i obyczajowości. I sporo dorzucił. Publiczne wyrazy Uznania i Wdzięczności.

Małgorzata, lipiec 2016.

Wyprawa dobrze zorganizowana, trasa bardzo atrakcyjna, pilot wspaniały i dbający o atmosferę i relacje w grupie.

Helena, lipiec 2016.

3 x tak, spełnione oczekiwania.

Anna, lipiec 2016.

Super wyprawa z super pilotem.

Rafał, lipiec 2016.

Jesteś zainteresowany naszą wyprawą?

Zapisz się Zapytaj Zadzwoń+48 513 933 413
Zamknij x

Imię i nazwisko (wymagane)

Adres email (wymagane)

Numer telefonu

Tytuł wiadomości

Wiadomość

Imię i nazwisko (wymagane)

Adres email (wymagane)

Numer telefonu

Tytuł wiadomości

Wiadomość

x