TRASA

Delhi - Amritsar - Srinagar - Ladakh (Leh, Dolina Nubry, jeziora Tsomori Ri i Pangong, klasztory Hemis, Shey i Tikse) - Manali - Shimla - Haridwar - Delhi

Dostępne terminy

26 dni: 6 - 31 lipca 2017 Cena: 5.200 zł + 600 USD

WYJAZD MOŻNA POŁĄCZYĆ Z INNYMI

Indie północne w pigułce 40 dni: 6 lipca - 14 sierpnia 2017 Cena wyjazdu łączonego: 6.800 zł + 1.020 USD

atuty wyjazdu

  • przejazd najsłynniejszymi drogami górskimi w Indiach wśród urzekających krajobrazów Himalajów i Karakorum
  • zobaczymy Indus i Ganges - dwie najważniejsze rzeki Indii
  • 12 dni w muzułmańskim Kaszmirze i buddyjskim Ladakhu
  • nocleg na łodziach na jeziorze Dal w Srinagarze znanym z powieści Salmana Rushdiego "Dzieci Północy"
  • wizyta w świętym mieście Haridwar nad Gangesem
  • nocna wizyta w Złotej Świątyni sikhów w Amritsarze
  • unikalna trasa, która uświadamia wielką różnorodność indyjskiej przyrody i kultury. Zobaczymy Indie ludzi różnych ras i narodów, mówiących wieloma językami i wyznających co najmniej cztery różne religie.

AUTOR PROGRAMU

Jarosław Poniewiera

Północne Indie to kraina różnorodnych i niezwykle pięknych krajobrazów. Trasa podróży przez nizinny Pendżab w Himalaje do zielonej doliny Kaszmiru i dalej na pustynny płaskowyż Małego Tybetu - położony powyżej 3000 m n.p.m. - należy do najciekawszych w Indiach. Zobaczymy tereny zamieszkane przez ludzi różnych ras i narodów, mówiących wieloma językami i wyznających różne religie. W Delhi zwiedzimy zwiedzimy słynny Meczet Piątkowy i poznamy dzieje islamu w Indiach. W Amritsarze odwiedzimy Złotą Świątynię - najważniejsze sanktuarium sikhów, którym religia zakazuje strzyżenia i golenia włosów i bród przez całe życie. W Srinagarze popłyniemy łodziami przez porośnięte lotosami jezioro Dal, zobaczymy piękne himalajskie ogrody, i dowiemy się, jakie są przyczyny konfliktu o Kaszmir. Głównym celem naszego wyjazdu będzie Mały Tybet, gdzie zobaczymy urzekające surowym pięknem krajobrazy Himalajów i Karakorum oraz oryginalną kulturę tybetańską. Odwiedzimy buddyjskie miasteczka i klasztory, a w Dolinie Nubry zobaczymy letni pałac Dalajlamy. Dla odważnych rafting na rzece Zanskar. W drodze powrotnej do Delhi zatrzymamy się w Haridwarze - świętym mieście hinduizmu, położonym w miejscu, gdzie Ganges spływa z Himalajów na Nizinę Hindustańską. Co roku pielgrzymują do niego setki pątników, aby odbyć oczyszczającą kąpiel w świętej rzece.
Wyjazd szczególnie polecamy miłośnikom gór oraz osobom, które chciałyby poznać historię i kulturę północnych Indii. Rzadko kiedy program tak bardzo uświadamia bogactwo przyrody i różnorodność etnograficzną tego kraju. Na trasie znajduje się stosunkowo niewiele miejsc i zabytków związanych z hinduizmem.

 

Dzień 1 Wylot z Warszawy do Delhi – lot przez jeden z portów Europy lub Azji

Dzień 2 Przylot do Delhi. Przejazd do hotelu i odpoczynek. Spacer aklimatyzacyjny, podczas którego odwiedzimy reprezentacyjne miejsca stolicy: plac Connaught Place, Bramę Indii, budynek Parlamentu i Pałac Prezydencki. Wieczór spędzimy w świątyni sikhijskiej Bangla Sahib oraz egzotycznej dzielnicy Pahar Gandź. Nocleg.

Dzień 3 Zwiedzanie miejsc związanych z nowożytną historią Indii: ogród, gdzie zastrzelono Mahatmę Gandhiego; pałacyk J. Nehru - pierwszego premiera Republiki; dom Indiry Gandhi. Po południu wizyta w Starym Delhi: zwiedzanie Meczetu Piątkowego i Radż Ghatu - miejsca kremacji Mahatmy Gandhiego. Wieczorem wyjazd pociągiem do Amritsaru (nocny przejazd - wagony sypialne 2. klasy).

Dzień 4 Przybycie do Amritsaru, zakwaterowanie w hotelu i spacer do Złotej Świątyni – najświętszego miejsca sikhów i zarazem jednego z najbardziej magicznych miejsc w Indiach. Po południu wizyta w świątyni Śiwy oraz w Ogrodzie Dżalianwali, miejsca martyrologii Indusów z czasów walki o niepodległość z Brytyjczykami. Przejazd na granicę indyjsko-pakistańską. Po przekroczeniu granicy udział w spektaklu uroczystego zamknięcia przejścia granicznego w Attari. Wieczorem powtórna wizyta w Złotej Świątyni. Nocleg.

Dzień 5 Wcześnie rano wyjazd z Amritsaru i przejazd przez Dżammu (Jammu) do Śrinagaru, stolicy Kaszmiru, położonej w pięknej himalajskiej kotlinie nad jeziorem Dal. Nocleg w hotelu na łodzi.

Dzień 6-7 Pobyt w Śrinagarze. O świcie dla chętnych wyjazd fakultatywny na targ wodny. Potem pływanie łodziami po słynącym z lotosów Jeziorze Dal. Następnie zwiedzanie zabytkowych meczetów i mauzoleów na Starym Mieście oraz wizyta w ogrodach cesarzy mogolskich. Poznamy historię Kaszmiru i tło konfliktu indyjsko-pakistańskiego.

Dzień 8-9 Przejazd ze Śrinagaru do Leh jedną z najwyżej położonych dróg świata (po drodze nocleg w Kargil). Czekają nas niezapomniane wrażenia i niepowtarzalne himalajskie widoki. Drugiego dnia wjedziemy na historyczne terytorium Tybetu.

Dzień 10 Ladakh to skrawek Tybetu w granicach Indii - jedno z niewielu miejsc, gdzie można ujrzeć zanikającą kulturę tybetańską. Jego główne miasto to Leh. Zobaczymy w nim tybetański pałac z XVI w., górujące nad miastem piękne świątynie buddyjskie i panoramę himalajskiego pasma Zanskar.

Dzień 11-12 Wycieczka do klasztorów tybetańskich w dolinie Indusu: Hemis i Tikse. Nocleg nad wysokogórskim jeziorem Pangong (namioty lub chaty miejscowej ludności). Powrót do Leh i nocleg.

Dzień 13-17 Wycieczki dżipami nad wysokogórskie jezioro Tsomori Ri oraz do doliny Nubry. Czekają nas wspaniałe widoki, przejazd przez przełęcz Khadrung La (5 600 m n.p.m.) najwyżej położoną drogą świata, oraz wizyta w miejscu, gdzie dolina Indusu oddziela Himalaje od Karakorum. Ujrzymy zagubione w górach klasztory i wioski tybetańskie, ludzi żyjących według tradycyjnych obyczajów, piaszczyste wydmy na wysokości 3 500 m n.p.m., a przy odrobinie szczęścia - spotkamy dwugarbne wielbłądy i zobaczymy świstaki.

Dzień 18 Dla odważnych rafting pontonami na rzece Zanskar. Dla pozostałych dzień odpoczynku lub wizyta w słynnym klasztorze w Alchi.

Dzień 19-20 Przejazd z Leh do Manali (po drodze nocleg w namiotach w Sarchu).

Dzień 21 Przejazd z Manali do górskiego miasteczka Shimla (ok. 10 godz.) - letniej stolicy Indii w okresie panowania Brytyjczyków.

Dzień 22 Rano spacer po Shimli. Zobaczymy m. in. wpisaną na listę UNESCO kolejkę górską. Potem czas na wypoczynek i relaks w słynnym kurorcie. Nocleg.

Dzień 23 Przejazd przez Chandigarh do Haridwaru (ok. 8 godz.) - położonego u stóp Himalajów świętego miasta hinduizmu. Nocleg.

Dzień 24 Zwiedzanie Haridwaru: spacer nad Gangesem, w którym setki pielgrzymów zażywają rytualnych kąpieli. Wizyta na ghacie, gdzie znajduje się odcisk stopy boga Wisznu, a potem... oczyszczająca kąpiel w nurtach świętej rzeki. Po południu wyjazd kolejką linową na wzgórze do świątyni bogini Mansy. Wieczorem wyjazd autobusem do Delhi. Noc w autokarze.

Dzień 25 Wcześnie rano przyjazd do Delhi. Odpoczynek w hotelu i czas wolny na zakupy pamiątek na delhijskich bazarach, gdzie znajdziemy towary z całych Indii: jedwabie z Varanasi, szlachetne kamienie z Radżastanu, dywany z Kaszmiru, marmury z Agry, rzeźby, statuetki z brązu i drzewa sandałowego, orientalną biżuterię, perfumy, olejki, kadzidła, przyprawy i nieskończoną liczbę innych dóbr. W nocy przejazd na lotnisko.

Dzień 26 Przelot z Delhi do Warszawy przez jeden z portów lotniczych Europy lub Azji.

Cena obejmuje:
koszty złotówkowe:
przelot Warszawa - Delhi - Warszawa; ubezpieczenie NNW + KL; opieka doświadczonego pilota; koszty organizacyjne w Polsce; składkę na fundusz gwarancyjny dla uczestników wyjazdów turystycznych obowiązującą od 2017 r.; podatek VAT
koszty walutowe: wszystkie przejazdy podczas wyprawy (pociągi, autobusy, riksze itp.); noclegi (hotele klasy turystycznej - pokoje 2-5 os.); koszty organizacyjne podczas wyprawy

Cena nie obejmuje: wizy indyjskiej (ok. 260 zł); wyżywienia (ok. 10 USD na dzień); biletów wstępu (ok. 80 USD); wycieczki na targ wodny w Srinagarze (ok. 10 USD); raftingu na rzece Zanskar w Ladakhu (ok. 30 USD).

Wizy: Klub Laurazja pomaga uczestnikom wyprawy w uzyskaniu wizy do Indii bez dodatkowych opłat.

Jarosław Czakański

(ur. 1982) absolwent chorzowskiego „Słowaka” i Wydziału Nauk o Ziemi Uniwersytetu Śląskiego, geograf z wykształcenia i zamiłowania. Od 2010 mieszka w różnych krajach Azji Południowo-Wschodniej (m. in. Filipiny, Indonezja, Sri Lanka). Obecnie jeden z najlepszych polskich pilotów po tym rejonie świata. Czytaj więcej...

Jarosław Poniewiera

(ur. 1973) podróżnik, absolwent chorzowskiego „Słowaka” i Instytutu Geografii Uniwersytetu Jagiellońskiego. Od 1991 roku odbył ponad 50 wypraw w różne części Azji i Ameryki Płd. Od wielu lat prowadzi ilustrowane przeźroczami prelekcje o tematyce geograficzno-historycznej. Jest autorem programów wyjazdowych dla biur podróży. Założyciel Klubu Laurazja, w ramach którego organizuje i prowadzi wyjazdy trampingowe do Azji i obu Ameryk. Czytaj więcej...

Piotr Orechwo

(ur. 1976) absolwent chorzowskiego „Słowaka”. Od najmłodszych lat zafascynowany przygodą w podróży. Studiował kulturoznawstwa ze specjalizacją indologiczną na Uniwersytecie Warszawskim. Poza nauką sanskrytu i tamilskiego, studiował język hindi w Agrze na półrocznym stypendium językowym. W Indiach spędził kilka lat, Ponad 6 lat mieszkał i pracował w Ciudad de Mexico.  Jest autorem licznych artykułów podróżniczych, przewodników po La Salette, Hawanie i Meksyku. W Klubie Laurazja jest autorem i pilotem wypraw do Meksyku, Peru, Boliwii i Indii. Czytaj więcej...

Trasa przecudnej urody – monumentalne Himalaje z przyczepionymi doń klasztorami buddyjskimi, rwący nurt Zanskaru, gładka tafla Dalu i zachód słońca nad Tsomoriri … dumni Sikhowie, kolorowi Hindusi i bardzo życzliwi Tybetańczycy … no i świstaki 🙂 o pilocie nie wspomnę….;) – pełen profesjonalizm!!!

Magda, lipiec 2016.

Ladakh to jedno z najpiękniejszych miejsc jakie w życiu widziałam ( z magicznym Pangongiem, uroczą doliną Nubry, drogą powrotną z Tso Morini i chwilami zatrzymań w klasztorach na czele), zostawiłam tam kawałek duszy to pewne. Złota świątynia pełna sacrum i szalony Haridvar tez niczego sobie. Nic lepszego tego lata nie mogło mi się przydarzyć, żadną też miarą w tak krótkim czasie i będąc wyczerpana przed wyjazdem nie dotarłabym do tylu miejsc tak gładko i totalnie komfortowo, i nie skrzystałabym tak z nich. Profesjonalna, zaangażowana i b. wszechstronna opieka Jarka Czakańskiego umożliwiła totalny reset i zachwyt, czasem nawet uciechę w wymagającej jednak krainie. Do tej pory nie ogarniam sposobu w jaki tak bezstresowo, bezproblemowo nas przeprowadził, wystawiając na pełną ekspozycję piękna, różnorodności i obyczajowości. I sporo dorzucił. Publiczne wyrazy Uznania i Wdzięczności.

Małgorzata, lipiec 2016.

Wyprawa dobrze zorganizowana, trasa bardzo atrakcyjna, pilot wspaniały i dbający o atmosferę i relacje w grupie.

Helena, lipiec 2016.

3 x tak, spełnione oczekiwania.

Anna, lipiec 2016.

Super wyprawa z super pilotem.

Rafał, lipiec 2016.

Jesteś zainteresowany naszą wyprawą?

Zapisz się Zapytaj Zadzwoń+48 513 933 413
Zamknij x

Imię i nazwisko (wymagane)

Adres email (wymagane)

Numer telefonu

Tytuł wiadomości

Wiadomość

Imię i nazwisko (wymagane)

Adres email (wymagane)

Numer telefonu

Tytuł wiadomości

Wiadomość

x