TRASA

Madras – Kanchipuram – Mahabalipuram – Pondicherry – Thanjavur – Trichy – Maduraj – Rameśwaram – Przylądek Komoryn (Kanyakumari) – Kovalam – Allepey – Koczin – Ghaty Zachodnie – kolejka górska z Mettupalayam do Ooty – Majsur (Mysore) – Hassan – Belur - Halebid – Sravanabelagola – Palolem (Goa) – Hampi – Bangalore – Madras

Dostępne terminy

25 dni: 28 stycznia - 21 lutego 2018 Cena: 5.360 zł + 580 USD

atuty wyjazdu

  • unikalna trasa po całych Indiach południowych
  • przejazd kolejką górską z listy UNESCO w Ghatach Zachodnich
  • zwiedzanie najważniejszych miejsc i zabytków: Madras, Mahabalipuram, Hampi, Tańdźawur, Maduraj, Koczin
  • ciekawe miejsca poza utartymi szlakami: Rameśwaram, Belur, Halebid
  • wypoczynek na najpiękniejszych plażach Indii w Kovalam i Goa

AUTOR PROGRAMU

Jarosław Czakański

Indie południowe to uśmiech i gościnność ludzi, kilometry kanałów przecinających tropikalną dżunglę, to plantacje herbaty pokrywające wzgórza niczym wykładzina, to bóstwa wcielające się w ciała tancerzy, zapach kardamonu, masali, ryb i curry. Na trasie naszego wyjazdu znajdują się najwspanialsze przykłady sakralnej architektury hinduskiej: świątynie w Belur i Halebid, Hampi, Thanjavur oraz Mahabalipuram. Zobaczymy stan Goa słynący z malowniczych plaż i świetnie zachowanej kolonialnej zabudowy. Pospacerujemy po uliczkach portowego miasta Koczin - znanego ośrodka handlu przyprawami. W katedrze w Madrasie odwiedzimy grób świętego Tomasza Apostoła. W MadurajuKanchipuram i Rameśwaram zobaczymy ważne sanktuaria pielgrzymkowe Południa. Staniemy na Moście AdamaPrzylądku Komoryn i wypoczniemy na najpiękniejszych plażach Oceanu Indyjskiego.

Dzień 1 - 2 Przelot z Warszawy do Madrasu. Przejazd do hotelu i odpoczynek. Zwiedzanie miasta: Fort św. Jerzego; Katedra św. Tomasza z grobem apostoła; spacer przez plażę Marina – jedną z najdłuższych w świecie. Obserwacja życia rybaków. Nocleg.

Dzień 3
Wcześnie rano przejazd nad Zatokę Bengalską do Mahabalipuram – starej stolicy państwa Pallawów. Zakwaterowanie w hotelu i zwiedzanie miasta: zobaczymy liczne świątynie i płaskorzeźby związane z kultem Sziwy z VII i VIII wieku, między innymi świątynię Five Ratha oraz najsłynniejszą płaskorzeźbę Indii - Gangawatarana (Narodziny Gangesu). Nocleg.

Dzień 4
Całodzienna wycieczka do Kanchipuram – ważnego ośrodka kultu Śiwy i Wisznu. W mieście znajdują się setki świątyń z różnych okresów. Odwiedzimy: Kailasanathę – najstarszą, zbudowaną w VII wieku oraz Sri Ekambaranathar – symbolizującą Ziemię (tu znajduje się święty lingam). Nocleg w Mahabalipuram.

Dzień 5
Przejazd autobusem do miasta Pondicherry - dawnej siedzibie Francuskiej Kompanii Wschodnioindyjskiej. Policjanci w kepi, francuskie nazwy ulic, bagietki. Kontynuacja podróży do miasta Thanjavur. Nocleg.

Dzień 6
Zwiedzanie Thanjavuru – stolicy średniowiecznego królestwa dynastii Czola, a później siedziby maharadżów. Zobaczymy świątynię Brihadishwara (XI w.), w której znajdują się 60-metrowe wieże oraz olbrzymia statua byka Nandina – wierzchowca Śiwy. Po południu przejazd z Thanjavuru do miasteczka Trichy (ok. 1,5 godz.), gdzie zobaczymy ciekawe świątynie: Sri Ranganathaswamy – poświęconą Wisznu; Sri Jambukeshwara dedykowaną Śiwie; a także tzw. Świątynię Na Skale, z której roztacza się wspaniały widok na okolicę. Nocleg.

Dzień 7
Rano przejazd autobusem do Maduraju (ok. 4 godz.). Maduraj jest jednym z najpiękniejszych miast Południa Indii, znanym głównie z architektury sakralnej. Odwiedzimy  jedną z największych świątyń hinduistycznych w kraju, perłę architektury drawidyjskiej - Sri Meenakshi. Zajmuje ona powierzchnię 6 hektarów i słynie z licznych bram zwanych gopurami. Odwiedzimy Muzeum Gandhiego i pospacerujemy po miejscowych bazarach. Nocleg.

Dzień 8
Wycieczka do świątyń w Rameśwaram, leżących na jednej z wysepek Mostu Adama – archipelagu skał i raf koralowych, który znajduje się między Indiami a Sri Lanką. Tamtejsza świątynia Ramanathaswamy co roku jest celem tysięcy wyznawców Wisznu i Śiwy. Jej kilkusetmetrowe korytarze z rzeźbionymi filarami stanowią ważny przykład drawidyjskiej architektury i sztuki. Nocleg w Maduraju.

Dzień 9
Przejazd z Maduraju do Kovalam. Po drodze wizyta w mieście Kanyakumari, położonym na indyjskim „końcu świata” – spacer na Przylądek Komoryn, gdzie kończy się Półwysep Indyjski. Nocleg w Kovalam.

Dzień 10
Całodzienny relaks na plażach Wybrzeża Malabarskiego. Kąpiel w Morzu Arabskim, spacery i odpoczynek.

Dzień 11
Wczesnym rankiem wyjazd do miasteczka Allepey, skąd wyruszymy na całodzienny rejs łodzią motorową (tzw. „houseboat”) po okolicznych kanałach. Zobaczymy życie toczące się wzdłuż brzegów, piękne laguny, soczyście zielone pola ryżowe oraz gaje palmowe. Nocleg na łodzi.

Dzień 12
Rano przejazd z Allepey do Koczinu – indyjskiej stolicy przypraw. Spacerujemy po wąskich uliczkach Starego Miasta, odwiedzimy targ rybny, poznamy historię kolonizacji Indii. Wieczorem zobaczymy spektakl teatru Kathakali, w którym aktorzy tańcząc przedstawiają sceny z eposów indyjskich za pomocą mimiki, gestów i makijażu. Nocleg.

Dzień 13
Kontynuujemy zwiedzanie Koczinu. Zajrzymy do składów korzeni, odwiedzimy dzielnicę żydowską z jedyną w mieście synagogą, zobaczymy najstarszy indyjski kościół katolicki św. Franciszka - pochodzący z 1503 r. Po południu uczta dla podniebienia – degustujemy ryby i owoce morza. Nocleg.

Dzień 14
Rano przeprawa promem do Ernakulam i przejazd autobusem przez Coimbatore i Mettupalayam do miasteczka Ooty (czas podróży ok. 9 godz.). Po drodze zobaczymy krajobrazy gór Nilgiri – malowniczego pasma w Ghatach Zachodnich. Nocleg.

Dzień 15
Ooty to założony przez Brytyjczyków górski kurort (wys. ok. 2.240 m n.p.m.), który słynie z rześkiego powietrza, ogrodów botanicznych, plantacji i fabryk herbaty. Odwiedzimy w nim także najstarszy w górach Nilgiri kościół św. Szczepana. Po południu przejazd wpisaną na listę UNESCO górską kolejką wąskotorową z Coonoor do Ooty (ok. 1,5 godz.). Nocleg w Ooty.

Dzień 16 Wcześnie rano przejazd autobusem z Ooty do Majsuru (Mysore - ok. 5 godz.), gdzie zwiedzimy wspaniale zachowany Pałac Maharadży – uznawany za jeden z najwspanialszych przykładów architektury z początku XX w. Po południu przejazd autobusem do miasteczka Hassan (ok. 3 godz.). Zakwaterowanie w hotelu i nocleg

Dzień 17
Rano wycieczka do miejscowości Belur i Halebid, w których zwiedzimy jedne z najciekawszych średniowiecznych świątyń: Hoysaleśwara i Channekeshava. Rzeźby zdobiące ich ściany należą do czołowych dzieł sztuki indyjskiej. Po południu przejazd do Sravanabelagola – jednego z najstarszych ośrodków religii dżinijskiej. Powędrujemy na wzgórze Vindhyagiri, na którym wznosi się 17-metrowa monolityczna statua, pretendująca do miana najwyższej w świecie.  Nocleg w Hassan.

Dzień 18
Całodzienny przejazd z Hassan przez Mangalore do Goa (ok. 12 godz.). Po drodze obserwacja krajobrazów między Wybrzeżem a Ghatami Zachodnimi. Nocleg w Palolem na terenie Goa.

Dzień 19 - 20
Pobyt w Goa. Malutki stan zachwyci nas pięknymi plażami oraz sennymi wioskami położonymi wśród pól ryżowych. Relaks na jednej z najpiękniejszych plaż stanu w Palolem. Wycieczka do Starego Goa, które słynie z oryginalnych kościołów związanych z obecnością Portugalczyków. Wieczorem drugiego dnia pobytu w Goa wyjazd autobusem z miejscami leżącymi do Hampi. Nocleg w autobusie (czas przejazdu ok. 10 godz.).

Dzień 21
Przyjazd do Hampi i zakwaterowanie w hotelu. Rozpoczęcie zwiedzania fascynujących ruin Vijayanagary – stolicy jednego największych hinduskich mocarstw z epoki późnego średniowiecza. Rozmieszczone wśród bajkowego krajobrazu liczne budowle i świątynie zajmują przestrzeń wielu kilometrów kwadratowych. Czekają nas spacery i wycieczki rikszami. Nocleg.

Dzień 22
Kontynuujemy poznawanie Hampi. Wieczorem wyjazd do Bangalore (nocleg w autobusie lub pociągu, czas przejazdu ok. 8-10 godz.).

Dzień 23 Pobyt w Bangalore - nowoczesnym centrum przemysłowym i informatycznym. Odkrycie nowoczesnego oblicza Indii.

Dzień 24 - 25
Powrót do Madrasu. Pożegnanie z Indiami i wylot do Polski.

Cena obejmuje:
koszty złotówkowe
– przelot Warszawa – Madras – Warszawa; ubezpieczenie NNW + KL; opieka doświadczonego pilota; koszty organizacyjne w Polsce; składkę na fundusz gwarancyjny dla uczestników wyjazdów turystycznych obowiązującą od 2017 r.; podatek VAT
koszty walutowe – wszystkie przejazdy podczas wyprawy (pociągi, autobusy, riksze itp.); noclegi (hotele klasy turystycznej – pokoje 2-4 os.); koszty organizacyjne podczas wyprawy.

Cena nie obejmuje: wizy indyjskiej i kosztów wizowania (ok. 50 USD); wyżywienia (ok. 12 USD na dzień); biletów wstępu (ok. 50 USD).

Wizy: Klub Laurazja pomaga uczestnikom wyprawy w uzyskaniu wizy do Indii bez dodatkowych opłat.

Jarosław Poniewiera

(ur. 1973) podróżnik, absolwent chorzowskiego „Słowaka” i Instytutu Geografii Uniwersytetu Jagiellońskiego. Od 1991 roku odbył ponad 50 wypraw w różne części Azji i Ameryki Płd. Od wielu lat prowadzi ilustrowane przeźroczami prelekcje o tematyce geograficzno-historycznej. Jest autorem programów wyjazdowych dla biur podróży. Założyciel Klubu Laurazja, w ramach którego organizuje i prowadzi wyjazdy trampingowe do Azji i obu Ameryk. Czytaj więcej...

Michał Wróblewski

(ur. 1987) absolwent chorzowskiego „Słowaka”, abiturient Turystyki Międzynarodowej i Stosunków Międzynarodowych na Uniwersytecie Ekonomicznym w Krakowie. Podróżuje od zawsze, w poszukiwaniu końca świata, który niejednokrotnie odnalazł. Miłośnik bezmiernych otwartych przestrzeni i tłocznych azjatyckich miast. Mieszkał przez dłuższy czas na Filipinach w których zakochał się po uszy. Uwielbia jednak wracać do norweskiej krainy fiordów, gdzie również spędził kilka lat życia. Często podróżuje po Stanach Zjednoczonych, gdzie urzekają go niezmierzone przestrzenie i ogromne metropolie. Czytaj więcej...

Piotr Orechwo

(ur. 1976) absolwent chorzowskiego „Słowaka”. Od najmłodszych lat zafascynowany przygodą w podróży. Studiował kulturoznawstwa ze specjalizacją indologiczną na Uniwersytecie Warszawskim. Poza nauką sanskrytu i tamilskiego, studiował język hindi w Agrze na półrocznym stypendium językowym. W Indiach spędził kilka lat, Ponad 6 lat mieszkał i pracował w Ciudad de Mexico.  Jest autorem licznych artykułów podróżniczych, przewodników po La Salette, Hawanie i Meksyku. W Klubie Laurazja jest autorem i pilotem wypraw do Meksyku, Peru, Boliwii i Indii. Czytaj więcej...

Jesteś zainteresowany naszą wyprawą?

Zapisz się Zapytaj Zadzwoń+48 513 933 413
Zamknij x

Imię i nazwisko (wymagane)

Adres email (wymagane)

Numer telefonu

Tytuł wiadomości

Wiadomość

Imię i nazwisko (wymagane)

Adres email (wymagane)

Numer telefonu

Tytuł wiadomości

Wiadomość

x