TRASA

Amman - Ajlun - Geraza - zamki Umajjadów (Azraq, Mszatta, Hallabat, Harrana, Qasr Amra) - Madaba - Góra Nebo - Morze Martwe i Betania (miejsce chrztu Jezusa) - Umm ar-Rasas - Akaba i Morze Czerwone - Wadi Rum - Petra - Krak de Montreal - Wadi Dana - Kerak - Wadi Mujib - Madaba

Dostępne terminy

15 dni: 29 kwietnia - 13 maja 2018 Cena: 4.800 zł + 690 USD
15 dni: 13 - 27 maja 2018 Cena: 4.800 zł + 690 USD
15 dni: 2 - 16 września 2018 Cena: 4.800 zł + 690 USD
15 dni: 16 - 30 września 2018 Cena: 4.800 zł + 690 USD

atuty wyjazdu

  • dwa pełne dni zwiedzenia Petry - to minimum czasu, który należy na to przeznaczyć
  • wycieczka do Wadi Rum i 2 noclegi w najpiękniejszym miejscu w Jordanii
  • wizyta w mało znanej, a bardzo pięknej dolinie Wadi Dana
  • wizyty w ważnych miejscach biblijnych: miejsce chrztu Jezusa oraz groby Mojżesza i Aarona
  • zobaczymy pięć miejsc z listy UNESCO w Jordanii
  • odpoczynek nad Morzem Czerwonym w Zatoce Akaba
  • grupa 5 - 7 osób

AUTOR PROGRAMU

Jarosław Poniewiera

Jordania słynie z unikalnych zabytków oraz z wyjątkowo pięknej przyrody. Najciekawszym miejscem przyrodniczym w kraju jest rezerwat w dolinie Wadi Rum, którego krajobrazy należą do najpiękniejszych na Półwyspie Arabskim. W Wadi Rum czeka nas wędrówka przez malownicze wydmy i różnobarwne skały o przedziwnych kształtach oraz aż dwa noclegi pod rozgwieżdżonym, pustynnym niebem w obozie Beduinów. Najsłynniejszym miejscem w Jordanii jest dawna stolica nabatejska – Petra, będąca najoryginalniejszym spośród wszystkich zachowanych miast starożytności. Jego architektura potrafi zachwycić i oczarować każdego. Podczas dwudniowego pobytu w Petrze zobaczymy legendarne budowle, poznamy historię, wierzenia i obyczaje Nabatejczyków. Jordania jest ponadto krajem wielu innych historycznych i przyrodniczych osobliwości. Odwiedzimy Amman – dawną rzymską Filadelfię, a obecnie stolicę Królestwa Haszymickiego. Zwiedzimy pozostałe zabytki UNESCO w Jordanii: dawne miasto Umm ar-Rasas i pustynne zamki Umajjadów: Qasr AmraAzraq i Mszatta. Zobaczymy biblijną Gerazę, w której Chrystus uzdrowił opętanego i miejsce śmierci Mojżesza na Górze Nebo. W miasteczku Madaba ujrzymy piękne mozaiki z V wieku. Odwiedzimy zamki rycerzy krzyżowych: położony na Górze Królewskiej Krak de Montreal oraz Kerak Moabski - warownię, gdzie panował słynny rycerz-rozbójnik Renald z Chatillon. Zjedziemy w najgłębszą depresję świata nad Morzem Martwym. Będziemy pływać w Morzu Czerwonym i nurkować na rafach koralowych Zatoki Akaba. Odwiedzimy też malowniczy rezerwat Wadi Dana i przejedziemy przez rzadko odwiedzaną przez turystów dolinę Wadi Mujib. Wyjazd polecamy każdemu, kto ceni przygodę i różnorodny wypoczynek.

Dzień 1 Przelot z Warszawy do Ammanu przez jeden z portów lotniczych Europy. Przejazd do hotelu i nocleg.

Dzień 2 Zwiedzanie stolicy. Spacer pod Meczet Króla Husajna, Meczet Króla Abdullaha, starożytny teatr, odeon i nimfeum. Wizyta w Cytadeli na wzgórzu w centrum miasta i w Muzeum Archeologicznym. Nocleg.

Dzień 3 Całodzienna wycieczka po północnej Jordanii. Odwiedzimy arabski zamek Ajlun. Potem zobaczymy znakomicie zachowane ruiny biblijnej Gerazy, a w nich m. in.: świątynie Zeusa i Artemidy, główną kolumnadę, hipodrom, bramę Hadriana, dwa teatry, tetrapylon oraz kościoły wczesnochrześcijańskie. Nocleg w Ammanie.

Dzień 4 Rano wyjazd na pustynię do zamków kalifów arabskich: Azraq, Mszatta, Hallabat, Harrana i Kasr Amra (lista UNESCO). W tym ostatnim znajdują się freski przedstawiające... nagie kobiety. Po południu przejazd do miasta Madaba i nocleg.

Dzień 5 Cały dzień w Madabie i okolicy. Rano wizyta na górze Nebo, gdzie znajduje się grób Mojżesza. Ujrzymy z niej panoramę doliny Jordanu i Ziemi Świętej. Potem zwiedzanie kościołów bizantyńskich w Madabie, które słyną z pięknych mozaik. Na szczególną uwagę zasługuje kościół św. Jerzego, gdzie zachowała się mozaika z V w. n.e. przedstawiająca mapę Ziemi Świętej ze słynnym planem Jerozolimy. Przejazd nad Morze Martwe i do Betanii. Najpierw odwiedzimy miejsce chrztu Jezusa w Jordanie (lista UNESCO). Potem niezwykłych wrażeń dostarczy kąpiel w wodach słonego jeziora, położonego w najgłębszej depresji świata (poniżej 400 m p.p.m.) oraz księżycowe krajobrazy w jego otoczeniu. Nocleg w Madabie.

Dzień 6 Podróż do Akaby tzw. Autostradą Pustynną. Po drodze zwiedzanie starożytnego miasta Umm ar-Rasas (lista UNESCO). W Akabie zakwaterowanie w hotelu i kąpiel o zachodzie słońca w Morzu Czerwonym. Nocleg.

Dzień 7 Zasłużony odpoczynek i prawdziwy relaks na plażach Akaby. Nurkujemy w bajkowym świecie raf koralowych. Degustujemy morskie przysmaki. Oglądamy wybrzeża Arabii Saudyjskiej, Egiptu i Izraela.

Dzień 8 Rano wycieczka fakultatywna łodzią ze szklanym dnem na rafę koralową. Po południu wyjazd do Wadi Rum, suchej doliny rzecznej na pustyni, najbardziej malowniczego miejsca w Jordanii (lista UNESCO). Nocleg w obozie beduińskim.

Dzień 9 Atrakcje niezwykłej pustyni: wędrówki po piaszczystych wydmach, oglądanie przepięknych form skalnych (wycięte w kolorowych piaskowcach groty, kaskady, łuki i mosty), spotkania z pustynną florą i fauną. Wieczór przy dźwiękach beduińskiej muzyki.

Dzień 10 Obserwacja wschodu słońca ze wzgórza skalnego nad obozem. Pożegnanie pustyni i przejazd do Petry. Zakwaterowanie w hotelu. Możliwość rozpoczęcia zwiedzania jednego z najpiękniejszych miast starożytnego Wschodu.

Dzień 11-12 Całodzienne wędrówka po Petrze, położonej w niedostępnej skalnej kotlinie stolicy Nabatejczyków (lista UNESCO). To zhellenizowane plemię arabskie stworzyło tutaj kulturę, której unikalne pomniki architektury (grobowce, świątynie, stelle wotywne, ołtarze ofiarne) możemy do dziś podziwiać. Dodatkową atrakcją są liczne zabytki z okresu rzymskiego (teatr, grobowce), grób Aarona oraz pozostałości po krzyżowcach.

Dzień 13 Pożegnanie Petry i przejazd do zamku krzyżowców Krak de Montreal. Następnie podróż autostradą króla Husajna do malowniczej doliny Wadi Dana. Zakwaterowanie w hostelu i kilkugodzinny spacer po tamtejszym rezerwacie przyrody, który słynie z unikatowych krajobrazów i ciekawej flory i fauny. Nocleg.

Dzień 14 O wschodzie słońca dla chętnych kolejny spacer po Wadi Dana. Przejazd do Keraku i zwiedzanie największego zamku krzyżowców w Jordanii. Potem podróż do Madaby przez Wadi Mujib, najgłębszą dolinę w Jordanii. Pożegnalny wieczór i odpoczynek przez podróżą do Polski. W późnych godzinach wieczornych przejazd na lotnisko w Ammanie. W nocy lub nad ranem wylot z Jordanii.

Dzień 15 Powrót do Warszawy przez jeden z portów lotniczych Europy.

Cena obejmuje:
koszty złotówkowe:
przelot Warszawa-Amman-Warszawa, ubezpieczenie NNW i KL, koszty organizacyjne; składkę na fundusz gwarancyjny dla uczestników wyjazdów turystycznych obowiązującą od 2017 r.; podatek VAT;
koszty walutowe: wszystkie przejazdy na terenie Jordanii, noclegi (hotele klasy turystycznej – pokoje 2-3 osobowe), opieka doświadczonego pilota-przewodnika, wycieczka do Wadi Rum z wyżywieniem (ok. 120 USD).

Cena nie obejmuje: kosztów wizy jordańskiej (ok. 60 USD); wyżywienia (ok. 15 USD na dzień), biletów wstępu (ok. 160 USD).

Jarosław Poniewiera

(ur. 1973) podróżnik, absolwent chorzowskiego „Słowaka” i Instytutu Geografii Uniwersytetu Jagiellońskiego. Od 1991 roku odbył ponad 50 wypraw w różne części Azji i Ameryki Płd. Od wielu lat prowadzi ilustrowane przeźroczami prelekcje o tematyce geograficzno-historycznej. Jest autorem programów wyjazdowych dla biur podróży. Założyciel Klubu Laurazja, w ramach którego organizuje i prowadzi wyjazdy trampingowe do Azji i obu Ameryk. Czytaj więcej...

Katarzyna Kowalska

(ur. 1983) absolwentka psychologii na Uniwersytecie Śląskim w Katowicach, absolwentka Uniwersytetu Ludowego Rzemiosła Artystycznego w Woli Sękowej. Przewodniczka beskidzka, pilotka wycieczek, ale przede wszystkim współtwórczyni Klubu Podróżników Namaste w Katowicach. Prowadziła trekkingi w Himalajach ( Annapurna Base Camp, dookoła Manaslu, w dolinie Langtangu, w rejonie Mount Everestu i w Sikkimie oraz wyprawy trampingowe po Maroko. Miłośniczka przyrody i rzemiosła artystycznego. W Klubie Laurazja prowadzi wyprawy w Himalaje Indii, Nepalu i Bhutanu oraz wyprawy do Maroka. Czytaj więcej...

Maciej Kołodziejczyk

(ur. 1974) absolwent chorzowskiego „Słowaka”, Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie, doktor geografii. Paszport otrzymał w 1992 roku, od tego czasu podróżuje po Europie, Azji, Afryce i Ameryce Północnej. Współzałożyciel Klubu Laurazja, w ramach którego obecnie prowadzi wyjazdy do USA, Chin i po Bliskim Wschodzie. Czytaj więcej...

Maria Kowalska

(ur. 1984) absolwentka rosjoznawstwa na Wydziale Studiów Międzynarodowych i Politycznych UJ. Od 2008 roku zawodowy pilot wycieczek. Spędziła pół roku na stypendium w Stambule, co zaowocowało m. in. współpracą z wydawnictwem „Bezdroża” przy aktualizacji przewodnika po tym mieście. Podróżowała wielokrotnie po Europie Wschodniej, Bliskim Wschodzie, Azji i Ameryce Południowej. Najlepiej jednak czuje się w tych krajach, w których można porozmawiać po rosyjsku i turecku. Zakochana w Stambule, pustyni Wadi Rum i złotym uśmiechu mieszkańców Azji Centralnej. Czytaj więcej...

Maksymalne oceny wszystko wyjaśniają. Marię poznałam podczas wycieczki na Sri Lankę i bardzo doceniłam Jej zdolności organizacyjne. W wycieczce do Jordanii dała się poznać też od strony świetnej wiedzy o terenie wycieczki.

Jolanta, wrzesień 2017.

Duże zaangażowanie pilota Marii Kowalskiej w dopasowanie sposobu zwiedzania do indywidualnych preferencji uczestników. Z ostatniego dnia w Akabie można zrezygnować i spędzić dzień dłużej na pustyni. Plaża nad Morzem Martwym jest droga i powinna być fakultatywna gdyż większość uczestników wypraw Laurazji woli zwiedzać lub poznawać kraj.

Barbara, wrzesień 2017.

Bardzo mi się podobało, w sumie jestem zadowolona. Wyjazd był praktycznie dokładnie taki, jak się spodziewałam.

Jolanta, wrzesień 2017.

Jesteś zainteresowany naszą wyprawą?

Zapisz się Zapytaj Zadzwoń+48 513 933 413

W Leksykonie o regionie

Zobacz więcej
Zamknij x

Imię i nazwisko (wymagane)

Adres email (wymagane)

Numer telefonu

Tytuł wiadomości

Wiadomość

Imię i nazwisko (wymagane)

Adres email (wymagane)

Numer telefonu

Tytuł wiadomości

Wiadomość

x