TRASA

Bangkok – Aranyaprathet – Siem Reap – Angkor Wat i Angkor Thom – Roluos – jezioro Tonle Sap i wioska Kompong Pluk – Battambang – Phnom Penh – Sihanoukville (Morze Południowochińskie) – Park Narodowy Ream – Krong Koh Kong – Bangkok

Dostępne terminy

16 dni: 18 listopada - 3 grudnia 2018 Cena:

atuty wyjazdu

  • 3 dni w świątyniach Angkoru to minimum czasu, żeby je rzetelnie zwiedzić
  • podróż łodzią przez rzekę Stung Sangker i Tonle Sap - największe jezioro Azji Południowo-Wschodniej
  • zwiedzanie miasta Battambang i wizyta na farmie krokodyli
  • 2 dni wypoczynku nad morzem w Sihanoukville
  • grupy do 12 osób oraz pokoje 2-3-osobowe z łazienkami i klimatyzacją na całej trasie, bez dopłat dla singli

AUTOR PROGRAMU

Jarosław Poniewiera

„Las potężnych i przerażających ruin pałaców i świątyń o takich rozmiarach
w jakie trudno byłoby mi uwierzyć, gdybym nie widział ich na własne oczy...”

/XVI-wieczny misjonarz portugalski o Angkor Wat/

Malutka Kambodża to kraj najstarszej cywilizacji na Półwyspie Indochińskim. Tajemnicze państwo Khmerów ze stolicą w Angkorze niegdyś oprócz Kambodży, obejmowało tereny Tajlandii, Laosu i Wietnamu. Potomkowie dawnych Khmerów to dzisiejsi mieszkańcy Kambodży. To tutaj zachowało się najwięcej zabytków dawnego imperium. Wśród nich czołowe miejsce zajmuje słynny Angkor Wat – największa świątynia świata. Właściwą stolicą, w której rezydowali królowie był pobliski Angkor Thom. Na jego terenie znajduje się wiele budowli w unikalnym stylu, zapomnianych na setki lat, odkrytych i wydartych dżungli przez francuskich archeologów. Oprócz wspaniałych zabytków zobaczymy egzotyczną przyrodę Półwyspu Indochińskiego. Przejedziemy przez porośnięte dżunglą Góry Słoniowe i Góry Kardamonowe. Odwiedzimy Park Narodowy Ream nad Zatoką Syjamską. Odpoczniemy na malowniczych plażach kurortu Sihanoukville. Zakosztujemy morskich przysmaków i kąpieli w ciepłym Morzu Południowochińskim. W stolicy Phnom Penh zwiedzimy pałac królewski i popłyniemy na rejs po Mekongu. W mieście Battambang planujemy przejazd  bambusową kolejką, który będzie możliwy jeśli zdążymy przed jej planowanym remontem lub po jego zakończeniu. Czeka nas prawdziwa i niezapomniana przygoda w jednym z najciekawszych państw Azji.

Zwiedzanie Bangkoku i przejazd do Kambodży

Dzień 1-2 Przelot z Warszawy do Bangkoku. Przejazd do hotelu. Spacer po dzielnicy Banglamphu, w której zobaczymy nabrzeże rzeki Menam (Chao Praya), świątynie buddyjskie, Pomnik Demokracji i słynną ulicę Khao San. Nocleg.

Dzień 3 Zwiedzanie Bangkoku. Spacer do świątyni Wat Saket na Złotej Górze. Następnie przejazd do świątyni Wat Traimit w chińskiej dzielnicy, gdzie znajduje się największy w świecie posąg Buddy z litego złota o wadze 5 ton. Potem udamy się do centrum stolicy. Zobaczymy nowoczesną architekturę wzdłuż ulicy Silom oraz dawną europejską dzielnicę handlową Stary Farang, z budynkami w stylu kolonialnym (Komora Celna, gmach Kompanii Wschodnioazjatyckiej) i Katedrą Wniebowzięcia Matki Boskiej. Przejście ulicą Charoen Krung, ważną arterią z ekskluzywnymi sklepami i restauracjami. Powrót do dzielnicy Banglamphu i nocleg.

Dzień 4
Podróż pociągiem przez Nizinę Menamu do Aranyaprathet. Około południa przekroczenie granicy kambodżańskiej i przejazd autobusem do miasta Siem Reap - naszej bazy wypadowej na teren Angkoru. Spacer po mieście i nocleg.

Zwiedzanie świątyń Angkoru i okolic

Dzień 5-7 Zwiedzanie Angkoru i okolic. Dawna stolica Khmerów stanowi najrozleglejszy w świecie kompleks świątyń i pałaców królewskich. Miedzy świątyniami Angkoru będziemy poruszać się tuk-tukami (skuter z przyczepą posiadającą wygodne miejsca dla dwóch osób). Oprócz świątyń zobaczymy także życie w khmerskich wioskach, prace na polach ryżowych, wioskę rybacką Kompong Pluk i jezioro Tonle Sap. Czeka nas spacer po dżungli i kąpiel pod wodospadem Kbal Spien. Odwiedzimy około dwudziestu miejsc i obiektów, w większości zbudowanych w XII i XIII wieku. Najcenniejsze wśród nich to:

- Angkor Wat (XII w.) – najsłynniejsza świątynia khmerska z pięcioma ogromnymi wieżami w kształcie pąków lotosu i ścianami pokrytymi wspaniałymi płaskorzeźbami

- południowa brama Angkor Thom – najlepiej zachowana brama stolicy wraz z piękną groblą i murami obronnymi

- Bajon (XIII w.) – świątynia z wyrzeźbionymi ogromnymi twarzami królewskimi na kilkudziesięciu wieżach. Bajon wznosi się w środku dawnej stolicy Angkor Thom

- Ta Prohm – świątynia porośnięta malowniczymi korzeniami, oplatającymi nadal elementy kamiennych konstrukcji

- Phimeanakas – świątynia w pobliżu pałacu królewskiego – prawdopodobnie „Złota Wieża” opisywana przez Chińczyka Czu-Takuana, w której mieszkała bogini będąca kobietą-wężem

- Taras Trędowatego Króla – budowla pałacowa z unikatowymi płaskorzeźbami króla i jego konkubin

- Taras Słoni – budowla pałacowa z licznymi płaskorzeźbami słoni i mitycznych ptaków Garudów

- Preah Khan – świątynia zwana „Szczęśliwym Miastem Zwycięstwa” z unikatowymi budowlami: Domem Tancerek i Biblioteką

- Banteai Kdei – świątynia z ciekawymi korzeniami i pięknymi płaskorzeźbami tancerek i strażniczek

- Bakheng – świątynia na jedynym naturalnym wzgórzu w pobliżu miasta Angkor Thom – świetny punkt widokowy

- Bapuon – największa świątynia w centrum miasta Angkor Thom

- Prasat Kravan – malutka świątynia z piękną rzeźbą bogów hinduskich

- Neak Pean – unikatowa w stylu świątynia w kształcie wyspy na świętym jeziorze

- Banteai Samre – świątynia o bardzo oryginalnej architekturze, zbudowana na niewielkiej powierzchni

- Ta Som – świątynia z bramą oplecioną jednym z najbardziej malowniczych korzeni w Angkorze

- Ta Keo , Pre Rup i Mebon Wschodni – trzy wielkie świątynie w kształcie piramid na dnie Baraju Zachodniego.

- Banteai Srei – mała świątynia położona ponad 30 km od Angkoru, a odkryta dopiero w 1914 roku. Zbudowana z żółtego i różowego piaskowca posiada najbardziej zachwycające płaskorzeźby w całym Angkorze. Jej nazw oznacza „Miasto Kobiet”

- Rolous – miejscowość położona ok. 30 km od Angkoru, gdzie w IX wieku znajdowała się stolica Khmerów – miasto o nazwie Hariharalaja. Zobaczymy tam trzy ważne świątynie: Preah Ko, Lolei oraz Bakong.

- wodospady Kbal Spien – dawne khmerskie sanktuarium odkryte dopiero w 1969 roku. Podczas spaceru szlakiem przez dżunglę (1,5 km w jedną stronę) zobaczymy w korycie rzecznym i pod wodospadami unikatowe płaskorzeźby przedstawiające bogów,  zwierzęta oraz setki lingamów (fallicznych symboli Śiwy). Czas na kąpiel pod wodospadem.

- jezioro Tonle Sap – największe jezioro Azji Południowo-Wschodniej. Zanim wypłyniemy na jezioro zobaczymy wioskę rybacką Kompong Pluk.

Podróż przez jezioro Tonle Sap do Battambangu i zwiedzanie Phnom Penh

Dzień 8 Wcześnie rano przejazd nad jezioro Tonle Sap i podróż łodzią do miasta Battambang (ok. 8 godz.). Zobaczymy życie nad brzegami jeziora i rzeki Stung Sangker. Po południu spacer po słynącym z kolonialnej architektury Battambangu i jego egzotycznym targu. Nocleg.

Dzień 9 Rano czeka nas niecodzienna atrakcja - przejazd bambusową koleją po okolicy Battambang. Uwaga! W 2017 roku jest planowany remont bambusowej kolejki, który nie wiadomo kiedy się zakończy. Ale jak wiele planowanych w Kambodży inwestycji na prawdę nie wiadomo, czy i kiedy będzie on miał miejsce.  W razie remontu kolejki zamiast planowanego przejazdu odwiedzimy farmę krokodyli. Po południu przejazd autobusem do Phnom Penh. Spacer po centrum stolicy, gdzie zobaczymy wzgórze Phnom, legendarną kolebkę miasta i położony u jego stóp zegar kwiatowy, a ponadto architekturę kolonialną i liczne budynki w stylu khmerskim przy bulwarze Manivonga. Nocleg.

Dzień 10 Zwiedzanie stolicy: Stare Miasto, pałac królewski i Srebrna Pagoda, Muzeum Narodowe. Odwiedzimy miejsca związane ze współczesną historią Kambodży: "Pola Śmierci" i więzienie S-21, będące głównym symbolem martyrologii narodu w okresie rządów Pol Pota. Poznamy tło kambodżańskiej wojny domowej. Po południu przejażdżka łodzią do miejsca, gdzie rzeka Tonle Sap wpływa do Mekongu. Nocleg.

Wypoczynek nad morzem w Sihanoukville i powrót do Bangkoku

Dzień 11 Podróż przez porośnięte dżunglą Góry Słoniowe do miasta Sihanoukville nad Zatoką Syjamską. Po południu czeka nas kąpiel w ciepłym Morzu Południowochińskim. Nocleg.

Dzień 12 Wycieczka do Parku Narodowego Ream leżącego na wybrzeżu. Popłyniemy łodziami przez dziewicze lasy namorzynowe. Będziemy obserwować dziką florę i faunę, wśród której dominują liczne gatunki ptaków. Na terenie Parku można również obserwować delfiny. Nocleg w Sihanoukville.

Dzień 13 Całodzienny relaks na piaszczystej plaży. Wypoczynek, pływanie i degustacja owoców morza. Wieczór spędzimy w turystycznej dzielnicy kurortu, pełnej barów i restauracji.

Dzień 14 Pożegnanie Kambodży. Rano podróż autobusem przez malownicze Góry Kardamonowe do miejscowości Krong Koh Kong (ok. 5 godzin). Przekroczenie granicy z Tajlandią i przejazd do Bangkoku. Nocleg.

Dzień 15-16 Bangkok - Plac Syjamski i Wat Szmaragdowego Buddy. Ostatni dzień przeznaczymy na zakupy pamiątek na egzotycznych bazarach i w nowoczesnych centrach handlowych w rejonie Placu Syjamskiego. Dla chętnych wizyta w Świątyni Szmaragdowego Buddy (Wat Phra Keo), najważniejszej świątyni w Tajlandii, w której oprócz najświętszego posągu Buddy znajduje się piękna makieta świątyni Angkor Wat, wykonana z piaskowca w XIX wieku dla króla Syjamu. Wieczorem przejazd na lotnisko i powrót do Warszawy.

Cena obejmuje:
koszty złotówkowe
- przelot Warszawa - Bangkok - Warszawa; ubezpieczenie NNW + KL; opieka doświadczonego pilota; koszty organizacyjne w Polsce; składkę na fundusz gwarancyjny dla uczestników wyjazdów turystycznych obowiązującą od 2017 r.; podatek VAT.
koszty walutowe - wszystkie przejazdy podczas wyprawy (pociągi, autobusy, taksówki itp.); noclegi (hostele - pokoje 2-3 os. z łazienkami i klimatyzacją); koszty organizacyjne podczas wyprawy.

Cena nie obejmuje: wizy do Kambodży (ok. 30 USD); wyżywienia (ok. 15 USD na dzień); biletów wstępu (ok. 90 USD).

Jarosław Poniewiera

(ur. 1973) podróżnik, absolwent chorzowskiego „Słowaka” i Instytutu Geografii Uniwersytetu Jagiellońskiego. Od 1991 roku odbył ponad 50 wypraw w różne części Azji i Ameryki Płd. Od wielu lat prowadzi ilustrowane przeźroczami prelekcje o tematyce geograficzno-historycznej. Jest autorem programów wyjazdowych dla biur podróży. Założyciel Klubu Laurazja, w ramach którego organizuje i prowadzi wyjazdy trampingowe do Azji i obu Ameryk. Czytaj więcej...

Krzysztof Rąpała

(ur. 1975) geograf, abiturient Instytutu Geografii Uniwersytetu Jagiellońskiego. Od 2009 roku przewodniczy jury Nagród Magellana dla najlepszych publikacji turystycznych w Polsce. W Klubie Laurazja prowadzi wyprawy do Indonezji, Malezji, Tajlandii, Singapuru, Brunei, Laosu, Kambodży i Birmy. Czytaj więcej...

Monika Górnisiewicz

(ur. 1971) absolwentka Uniwersytetu Jagiellońskiego z wykształcenia filmoznawca, z zamiłowania podróżniczka. Od 20 lat eksploruje świat: Afrykę, Amerykę Południową, Europę i Azję, której jest prawdziwą pasjonatką. Od 2010 jest prezesem Fundacji CULTURA Kultury - organizacji non profit tworzącej i wspierającej różnorodną działalność kulturalną. W Klubie Laurazja prowadzi wyprawy po Tajlandii i Kambodży oraz do Wenezueli. Jest autorką wyprawy kulinarnej do Kambodży. Czytaj więcej...

Wyjazd był bardzo udany – dziękuję. Szczególne słowa uznania dla pilota (Moniki) za świetną znajomość kraju, ludzi i miejscowej kuchni, w tym tej „wyszukanej”. Zwiedzanie głównych świątyń było bardzo inspirujące – żal było jednak mijać te liczne mniejsze świątynie nie zatrzymawszy się przy nich choćby na chwilę – może da się wydłużyć wyjazd o dzień, dwa? Serdecznie pozdrawiam.

Krzysztof, listopad 2017.

Świetny wyjazd, dobra organizacja. Jeden z najmocniejszych punktów wyjazdu – pilotka – Monika Górnisiewicz. Nieustanne dbanie o nasz komfort, niezmordowane odpowiadanie na nasze nie zawsze mądre pytania, spełnianie najmniejszych potrzeb, zanim jeszcze je sobie uświadamialiśmy. Optymizm i energia.

Agata, luty 2017.

Bardzo dobry, urozmaicony, ciekawy program. Świetna pilotka, z bardzo dużą wiedzą, sympatyczna, kontaktowa, sprawna organizacyjnie, z szacunkiem podchodząca do mieszkańców Kambodży. Dla mnie ważny był też termin, jestem nauczycielką i wyjazd idealnie wstrzelił się w moje ferie. Nie wiem, czy to specjalnie, jeśli tak, to dzięki. Bardzo dobre noclegi, byłam zaskoczona, mogłabym nocować skromniej. Jeśli miałabym coś dodać, to jakiś dłuższy, kilkugodzinny, całodniowy trekking.

Magdalena, luty 2017.

Wszystko ok to co tu pisać…….

Krzysztof, luty 2017.

Krótko, ale treściwie – same plusy, brak słabych punktów.

Jarosław, styczeń 2017.

Wyprawa ciekawa, umożliwiająca poznanie skarbów pozostałych po epoce ekspansji Khmerów, ukazująca nędzę i skorumpowanie kraju, otwierająca możliwości poznania zwyczajów kulturowych czy żywieniowych mieszkańców. Trasa dostosowana zapewne do infrastruktury kraju i jego zróżnicowanej atrakcyjności turystycznej. Osobiście nadal, pomimo 3 dni w Angkorze, mam zdecydowany niedosyt jego zabytków a przy tym pewien mętlik spowodowany mnogością widzianych obiektów (wiem, można tam pojechać samodzielnie na tydzień), stolica niezwykle ciekawa, z przyjemnością spędzilibyśmy tam jeszcze kolejny dzień, Batambang skrajnie podupadły, z niekonserwowanymi śladami dawnej świetności, walczący o zainteresowanie turystów, ale bez pomysłu, kurort nadmorski – dramatyczny choć nie pozbawiony swoistej egzotyki. Uważamy natomiast zgodnie ze wycieczka lodżia celem zobaczenia warunków życia mieszkańców na terenach zalewowych jeziora Tonle Sap była całkowicie niepotrzebna, a przy tym czasochłonna, gdyż kolejnego dnia, podczas transportu łodzią do Batambangu mieliśmy okazję oglądać ten sam pejzaż, dokładnie i długotrwale.

Zuzanna, styczeń 2017.

Świetnie zorganizowana odskocznia od zimy. Pilotka Monika pokazała nam różnorodne smaki khmerskie. Pełen profesjonalizm. Wspaniali ludzie i atmosfera na wyprawie! Dziękuję i gorąco polecam!

Beata, styczeń 2017.

To czego chciałem, czego się spodziewałem – wyjazd zdecydowanie mi dostarczył. Trudno znaleźć minusy, pozytywnych wrażeń było tyle że właściwie trudno je wymieniać. Każdy dzień przynosił coś ciekawego (przyroda, warunki życia, budowle stojące, zniszczone, jedzenie, transport lokalny…) to coś co fascynuje podróżującego kolejny raz po Azji. Pilotka Monika – nie mam zastrzeżeń, bardzo pomocna, przyjazna, krótko mówiąc godna polecenia.

Rafał, styczeń 2017.

Dobrze przygotowana wyprawa do dość egzotycznego kraju, który dopiero otwiera się na turystykę masową.

Piotr, styczeń 2017.

Kambodża,to kraj wspaniałych ludzi, cudownych świątyń i niecodziennego jedzenia (amok khmer, szczur i robaki były pycha 🙂 Trasa bardzo dobrze wybrana,dołujące Pola Śmierci i S-21,ale to trzeba zobaczyć,a i nieprawdopodobne pływające wioski!!! Monika super pilotka, czasem pozytywnie zakręcona jak część grupy 😉 . Moniczko i reszto zakręconej ekipy, pozdrawiam. Polecam ten wyjazd!!!

Przemysław, styczeń 2017.

Wyprawa do Kambodży była dla mnie wielką, atrakcją i przygodą. Mała, bardzo zgrana grupa pod dobrą i spełniającą wszystkie oczekiwania opieką Krzysztofa. Juz planuję kolejny wyjazd z Laurazją, tym razem do Maroko lub Iranu. Trasy bardzo fajne a oprócz tego miejsca ponad planowane też się zdarzyły, co bardzo podniosło jakość wyprawy.

Mariola, styczeń 2016.

Jestem w 100% zadowolony i właśnie tak sobie wyobraziłem ten wyjazd. Już dziś myślę o kolejnym wyjeździe zimą 2017.

Jarosław, styczeń 2016.

Jesteś zainteresowany naszą wyprawą?

Zapisz się Zapytaj Zadzwoń+48 513 933 413

W Leksykonie o regionie

Zobacz więcej
Zamknij x

Imię i nazwisko (wymagane)

Adres email (wymagane)

Numer telefonu

Tytuł wiadomości

Wiadomość

Imię i nazwisko (wymagane)

Adres email (wymagane)

Numer telefonu

Tytuł wiadomości

Wiadomość

x