TRASA

Wycieczka: Kuala Lumpur - Bandar Seri Begawan - Miri - PN Gunung Mulu - Miri - PN Niah - Kuching - Semenggoh - Benuk - PN Gunung Geding - PN Bako - Kuching - Kuala Lumpur

Dostępne terminy

16 dni: 9 - 24 lutego 2019 Cena: 6.350 zł + 680 USD

atuty wyjazdu

  • zwiedzimy największe jaskinie Borneo z wyjątkową szatą naciekową
  • wizyty w czterech unikatowych parkach narodowych Borneo
  • wędrówki w poszukiwaniu orangutanów, nosaczy oraz kwitnących raflezji
  • wypoczynek na odludnych plażach w Parku Narodowym Bako
  • wizyta w słynnym sułtanacie Brunei
  • noclegi w parkach narodowych oraz w „długim domu” rdzennych mieszkańców Borneo

AUTOR PROGRAMU

Krzysztof Rąpała

Wycieczka Malezja i Brunei - W górach i jaskiniach Borneo

Niewiele nazw geograficznych pobudza tak wyobraźnię jak Borneo. Trzecia co do wielkości wyspa na świecie. Odległy, egzotyczny ląd z powieści Conrada, dziewicza, nieprzebyta puszcza równikowa, zamieszkana przez dzikie plemiona łowców głów… Rzeczywistość niewiele odbiega od tych wyobrażeń. Liczne parki narodowe chronią wspaniałe pasma górskie, dziewicze lasy, śmiałe formy skalne, oraz jaskinie, oszałamiające rozmiarami i bogactwem szaty naciekowej. Przy odrobinie szczęścia na wyciągnięcie ręki zobaczymy orangutany, nosacze i niezliczone gatunki ptaków z dzioborożcami na czele. Borneo to również wielka różnorodność grup etnicznych - od wielonarodowych metropolii z dużymi społecznościami chińskim, poprzez nadmorskie kampungi Malajów, aż po ukryte w głębi lasu nad rzekami wsie rdzennych mieszkańców Borneo, żyjących z polowania, rybołówstwa i zbierania jaskółczych gniazd.

Dzień 1-2 Przelot z Warszawy do Kuala Lumpur przez jeden z portów lotniczych Europy lub Azji. Odpoczynek po podróży. Spacer po Chinatown oraz dzielnicy kolonialnej. Nocleg.

Dzień 3 Zwiedzanie Kuala Lumpur. Rano wyjazd na Pudu - największy targ w mieście. Następnie spacer po rozległym kompleksie Lake Gardens, w którym zwiedzimy park egzotycznych ptaków oraz ogród motyli. Zobaczymy także meczet Negara - jeden z największych w Azji Południowo-Wschodniej oraz Muzeum Sztuki Islamskiej. Wieczorem pojedziemy do nowoczesnej dzielnicy Golden Triangle, gdzie będziemy podziwiać futurystyczną architekturę i wspaniale podświetlone fontanny pod Petronas Towers - do 2004 roku najwyższym budynkiem świata.

Dzień 4 Przelot z Kuala Lumpur na Borneo. Lądowanie w Bandar Seri Begawan - stolicy Brunei. Zakwaterowanie w hotelu i zwiedzanie miasta: oszałamiający rozmiarami meczet Jame'asr Hassanil Bolkiah; przepiękny meczet sułtana Omara Alego Saifuddina; dzielnica Kampong Ayer uznawana za największą na świecie miejscowość zbudowaną na wodzie. Po południu rejs łodzią z widokiem na pałac sułtański. Nocleg.

Dzień 5 Pożegnanie sułtanatu Brunei i wjazd do malezyjskiego stanu Sarawak. Przejazd do miasta Miri i przelot do Parku Narodowego Gunung Mulu (lista UNESCO), słynącego ze wspaniałych jaskiń, formacji krasowych i wyjątkowego bogactwa przyrody. Nocleg w bungalowach u wrót parku.

Dzień 6 Po śniadaniu wycieczka łodzią do jaskiń Wind Cave i Clearwater Cave. Słyną one ze wspaniałej szaty naciekowej i tworzą największy pod względem kubatury system jaskiniowy na świecie (ponad 30 mln m ), a ósmy co do długości korytarzy (około 207 km). Nocleg w bungalowach u wrót parku.

Dzień 7 Rano czeka nas przejście po Mulu Canopy Skywalk - najdłuższej na świecie (480 m) trasie z mostów linowych zawieszonych w koronach drzew na wysokości sięgającej 25 metrów. Po południu wycieczka do jaskiń Deer Cave i Lang Cave, zamieszkanych przez dwa miliony nietoperzy. Widok wylatujących o zmroku na żer ogromnych stad na długo zapada w pamięci. Nocleg w bungalowach u wrót parku.

Dzień 8 Rano przelot do Miri i przejazd do Parku Narodowego Niah Caves, słynącego ze wspaniałych jaskiń. Nocleg w bungalowach u wrót parku.

Dzień 9 Zwiedzanie jaskiń Niah. Kilka godzin spędzimy w gigantycznej Great Cave. Wejście do niej ma 250 m szerokości i 60 m wysokości, korytarze zajmują w sumie 10 ha, a strop sięga miejscami 75 m wysokości. Do dziś mieszkańcy okolicznych wsi zbierają tam "jaskółcze gniazda" - kosztowny rarytas kuchni chińskiej. W pobliskiej Painted Cave zobaczymy prehistoryczne freski i ślady pochówków sprzed 40 tysięcy lat, uważane za najstarsze dowody obecności Homo sapiens w Azji Południowo-Wschodniej. Wieczorem wyjazd autobusem z rozkładanymi siedzeniami do Kuchingu (nocny przejazd).

Dzień 10 Przyjazd do Kuchingu i zwiedzanie "Kociego Miasta". Zobaczymy dawny pałac "białych radżów" z rodu Brookes oraz Fort Margarita, niegdyś strzegący miasta przed piratami. Zwiedzimy Muzeum Sarawaku, ze świetnymi zbiorami etnograficznymi i przyrodniczymi, uważane za jedno z najlepszych w Azji. Poszukamy zagubionych w bocznych ulicach chińskich i hinduskich świątyń. Wieczór spędzimy na promenadzie nad rzeką Sarawak, pełnej restauracji i straganów z jedzeniem. Nocleg.

Dzień 11 Wcześnie rano wyjazd do rezerwatu Semenggoh. Spacer do leśnego stanowiska, gdzie pracownicy rezerwatu dokarmiają przyuczane do życia na wolności orangutany. Uwaga! Pomimo wysokiego prawdopodobieństwa zobaczenia orangutana nie ma pewności, że małpy na pewno tego dnia przyjdą. Następnie przejazd do Benuk, gdzie zobaczymy tradycyjny długi dom ludu Bedayuh. Spędzimy tam noc.

Dzień 12 Przejazd do Parku Narodowego Gunung Geding, uważanego za najlepsze na całym Borneo miejsce, gdzie przy odrobinie szczęścia można zobaczyć (i powąchać) raflezję - roślinę słynącą z największego kwiatu na świecie, wydzielającego zapach zgniłego mięsa. Uwaga! Wycieczka odbędzie się tylko wtedy, jeżeli biuro parku narodowego potwierdzi, że można zobaczyć tę kwitnącą krótko i nieregularnie roślinę. Po południu przejazd do Parku Narodowego Bako. Nocleg w bungalowach na terenie parku.

Dzień 13 - 14 Pobyt na terenie niezwykłego Parku Narodowego Bako, w którym na niewielkim terenie sąsiadują z sobą lasy namorzynowe, typowe lasy deszczowe, unikatowa sucholubna formacja kerangas i nagie skały piaskowcowego płaskowyżu. Podczas wędrówek będziemy wypatrywać nosaczy i makaków, i podziwiać bogactwo storczyków i dzbaneczników. Ponadto czeka nas relaks na odludnych plażach, do których można dotrzeć tylko łodzią. Po południu 14. dnia powrót do Kuchingu i pożegnanie Borneo. Przelot z Kuchingu do Kuala Lumpur. Nocleg.

Dzień 15 Czas na ostatnie zakupy i indywidualne spacery po mieście. Po południu przejazd na lotnisko i wylot do Warszawy.

Dzień 16 Przylot do Warszawy.

Cena obejmuje:
- koszty złotówkowe
- przelot Warszawa - Kuala Lumpur - Warszawa; 4 przeloty wewnętrzne po Malezji i Borneo, ubezpieczenie NNW + KL; opieka doświadczonego pilota; koszty organizacyjne w Polsce; obowiązkową składkę na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny; podatek VAT.
- koszty walutowe - przejazdy na terenie Malezji i Brunei (autobusy, promy, taksówki, komunikacja miejska); noclegi (hotele - pokoje 2-3-osobowe, na terenie parków narodowych bungalowy 4-6-osobowe); koszty organizacyjne w Malezji i Brunei

Cena nie obejmuje: wyżywienia (ok. 15 USD na dzień); biletów wstępu (ok. 80 USD).

Krzysztof Rąpała

Krzysztof Rąpała (ur. 1975) w połowie studiów geograficznych na Uniwersytecie Jagiellońskim, w 1998 roku, ruszył na wyprawę lądem do Indii przez Turcję, Iran i Pakistan. Tak zaczęła się jego fascynacja Azją, jej kulturami, historią, współczesnością, a zwłaszcza odmiennościami sposobu myślenia, która z czasem doprowadziła do podjęcia drugich studiów w Katedrze Porównawczych Studiów Cywilizacji UJ. Podróżował […] Czytaj więcej...

Wyprawa bardzo mi się podobała, pobyty w parkach Malezji cudowne, pilot Krzysztof bardzo profesjonalnie i „ciepło” opiekował się grupą realizując cały program.

Ewa, luty 2016.

Jesteś zainteresowany naszą wyprawą?

Zapisz się Zapytaj Zadzwoń+48 513 933 413

W Leksykonie o regionie

Zobacz więcej
Zamknij x

Imię i nazwisko (wymagane)

Adres email (wymagane)

Numer telefonu

Tytuł wiadomości

Wiadomość

Imię i nazwisko (wymagane)

Adres email (wymagane)

Numer telefonu

Tytuł wiadomości

Wiadomość

x