Meksyk – Magiczny świat Majów dawniej i dziś

Niezwykła wyprawa na półwysep Jukatan

Meksyk – Magiczny świat Majów dawniej i dziś
Termin: Czas: liczba osób: Koszt:
09.11 - 22.11.2024
14 dni 6-13 3.900 zł + 970 USD + bilet lotniczy
  • Ostatnie Miejsca
Zapisz się

wyprawa w grupie 6-13 osób wynajętym minibusem lub vanem
zobaczymy aż 7 stref archeologicznych, a w nich najciekawsze miasta Majów - 5 z nich to zabytki UNESCO
dla chętnych kąpiele w cenotach – studniach krasowych o krystalicznie czystej wodzie
nocleg u Indian Lakandonów – jednych z ostatnich „prawdziwych Indian z selwy”
trekking po lesie tropikalnym w towarzystwie Indian
degustacja różnorodnych potraw meksykańskiej kuchni
razem spędzamy czas - wspólne posiłki i wieczory
brak dopłat dla singli
AUTOR PROGRAMU: Piotr Orechwo

Trasa wyprawy: Cancun - Riviera Maya - Tulum - Sanktuarium Mówiącego Krzyża - Bacalar i rajska laguna - rezerwat Calacmul - Palenque - Yaxchilan - rejs rzeką Usumacinta - trekking po selwie i nocleg w obozie Lakondonów - Palenque - Campeche - Kabah - Uxmal - Merida - Izamal - Valladolid – Chichen Itza - Riwiera Maya - Cancun

Zapraszamy na wyjątkową wyprawę w głąb świata Majów, podczas której będziemy przemierzać stany Jukatan, Chiapas i Campeche. Odwiedzimy najciekawsze strefy archeologiczne obejmujące dawne miasta Majów, w których poznamy ich kulturę i prześledzimy historię ich powstania i upadku. Skonfrontujemy to z dzisiejszymi Majami, podczas odwiedzin w ich wioskach i współczesnych miejscach kultu a nawet mieszkając wśród nich samych. Będziemy przedzierać się przez dziewicze lasy tropikalne Selwy Lakandońskiej. Popłyniemy świętą rzeką Majów – Usumacinta. W Rezerwacie Biosfery Calakmul, podczas zwiedzania jednego z najważniejszych i największych z historycznych miast Majów, będziemy wypatrywać dzikich zwierząt. Od upału i słońca odetchniemy zanurzając się w chłodnych i krystalicznie czystych wodach kilku studni krasowych – cenot, z których słynie Jukatan, bądź kąpiąc się w lagunie lub pod wodospadami. Poznamy najciekawsze, niezwykle barwne kolonialne miasta i miasteczka, gdzie przyjrzymy się historii tego regionu z czasów kolonialnych. Dowiemy się, jak wyglądała i czym zajmowano się w typowej, meksykańskiej hacjendzie.

Na początku wyprawy i na końcu, będzie okazja do nabrania sił i wypoczynku na przepięknych plażach Morza Karaibskiego. Nie zapomnimy o smakoszach, podczas posiłków oferując wyśmienite, często bardzo egzotyczne, lokalne potrawy i napoje. A cały objazd odbędzie się w wygodnym, prywatnym busie, pod przewodnictwem doskonale orientującego się w miejscowych realiach i kulturze Majów pilota.

AUTOR PROGRAMU: Piotr Orechwo, znany w Ameryce Łacińskiej jako Don Pedro, mieszkał w Meksyku i na Karaibach ponad 7 lat. Zafascynowany historią i kulturą starożytnych cywilizacji Ameryki, przemierzał turystyczne szlaki indywidualnie, a także jako pilot wycieczek. Szefował oddziałowi dużego biura podróży w mieście Meksyk. Pomagał przy produkcji odcinków o Meksyku do programu telewizyjnego „Boso przez świat”. Autor artykułów podróżniczych oraz pierwszego i do tej pory jedynego przewodnika w języku polskim po Hawanie.

PROGRAM WYPRAWY:

Dzień 1-2 Przelot z Polski do miasta Cancun. Nocleg na Riwiera Maya. Odpoczynek po podróży i nabranie sił na intensywne zwiedzanie. Czas wolny na spacery po okolicy lub plażowanie. Dla chętnych wykład na temat Majów dawniej i dziś: ich kultury, architektury i kuchni.

Dzień 3 Przejazd do Tulum - dawnym mieście Majów, jedynym leżącym bezpośrednio nad Morzem Karaibskim. Następnie wizyta w Sanktuarium Mówiącego Krzyża, gdzie dowiemy się o ogromnej roli jaką odegrał on w niedawnej historii Majów. Przejazd do Bacalar (ok. 2.5 godz.) i rejs po rajskiej lagunie, nazywanej często „Laguną siedmiu kolorów”. Dla chętnych kąpiel. Przejazd w okolice Xpujil (ok. 1.5 godz.). Nocleg.

Dzień 4 Wcześnie rano przejazd do Rezerwatu Biosfery Calakmul (lista UNESCO, czas podróży ok.1 godz.). To jeden z najważniejszych rezerwatów tej części Ameryki, zamieszkany przez m.in. jaguary, oceloty, tapiry, aguti, tukany, liczne gatunki małp. Na jego terenie leży rzadko odwiedzane, a bardzo ciekawe miasto Majów Calakmul (lista UNESCO), kiedyś jedno z największych i najpotężniejszych. Dla odważnych będzie wyjątkowa szansa aby wspiąć się na wysokie piramidy i spojrzeć na selwę z góry. Jeżeli szczęście nam dopisze, to zobaczymy w rezerwacie dzikie zwierzęta. Przejazd do Palenque (ok. 5 godz.). Nocleg.

Dzień 5 W VII wieku w Palenque (lista UNESCO) znajdowało się wielkie i ludne miasto Majów, którego budowle stanowią dziś jeden z najładniejszych zabytków prekolumbijskiej Ameryki. Zwiedzimy kompleks architektoniczny w skład którego wchodzą m.in: słynna Piramida Inskrypcji i grobowiec króla Pakala Wielkiego, Pałac, świątynia Czerwonej Królowej, tzw. grupa świątyń krzyża. Po południu przejazd do selwy (ok. 3 godz.). Po drodze możliwy postój i kąpiel w wodospadach. Nocleg w skromnych chatkach w obozie u Indian Lakandonów – jednych z ostatnich zamieszkujących te tereny.

Dzień 6 Wyprawa do Yaxchilan – zagubionego w tropikalnym lesie tajemniczego miasta, położonego nad świętą rzeką Majów Usumacinta. Rejs po rzece pełnej krokodyli i zwiedzanie obiektów i budowli słynących z ciekawych zdobień: Labirynt, główny plac, Pałac Gubernatora oraz tzw. Małe Akropolis. Po południu trekking po Selwie Lakandońskiej, w towarzystwie miejscowego przewodnika i odświeżająca kąpiel w pięknych wodospadach. Powrót do Palenque.

Dzień 7 Przejazd malowniczą trasą wzdłuż wybrzeża Zatoki Meksykańskiej do Campeche (lista UNESCO, czas podróży ok. 5 godz.). Po drodze postój na pyszne owoce morza, a dla chętnych kąpiel w zatoce. W Campeche spacer po urokliwym, kolonialnym Starym Mieście otoczonym świetnie zachowanymi murami obronnymi. Nocleg.

Dzień 8 Przejazd do niedużej strefiy archeologicznej w Kabah (czas podróży ok. 2.5 godz.), słynącej z pięknych rzeźb boga deszczu „chaac”. Po drodze postój przy wyjątkowym cmentarzu, gdzie poznamy niecodzienną formę współczesnego pochówku. Zwiedzanie Uxmal (lista UNESCO), w którym znajdują się budowle z VI i VII wieku: Piramida Czarnoksiężnika, Czworokąt Mniszek, Pałac Gubernatora, Wielka Piramida, Dom Żółwi i inne. Wizyta w jednej z dawnych hacjend sizalowych, gdzie dowiemy się o roli jaką kiedyś odgrywały i o tym, jak powstawały słynne wyroby z sizalu. Przejazd do Meridy i nocleg.

Dzień 9 Spacer po kolonialnym, starym mieście Meridy. Przejazd do „magicznego miasteczka” - Izamal (ok. 1 godz.), słynnego z żółtych fasad, kościoła i klasztoru Franciszkanów oraz wizyty papieża Jana Pawła II. Przejazd do kolonialnego miasta Valladolid (ok. 2 godz.), które odegrało ważną rolę w tzw. wojnie kast. Kąpiel w podziemnej jaskini – cenocie, czyli naturalnej studni krasowej, z jakich słynie Jukatan. Nocleg.

Dzień 10-11 Wcześnie rano wyjazd do Chichen Itza (lista UNESCO) – jednego z największych i najlepiej zachowanych miast Majów. Zobaczymy w nim m.in.: Piramidę boga Kukulkana, Świątynię Wojowników, boisko do gry w pelota, aneks do Świątyni Jaguarów, platformę czaszek, obserwatorium astronomiczne i cenote – rytualną świętą studnię. Po zwiedzaniu dla chętnych, obiad połączony z kąpielą w przepięknej cenocie, innego typu niż dnia wcześniejszego. Jedenastego dnia wycieczka fakultatywna do rezerwatu flamingów Rio Lagartos nad Zatoką Meksykańską.  Noclegi w Valladolid.

Dzień 12 Przejazd na Riwiera Maya (ok. 3 godz.) i wypoczynek na karaibskich plażach. Dla chętnych możliwość zorganizowania lokalnych wycieczek lub nurkowania.

Dzień 13-14 Ostatnie chwile wypoczynku. Przejazd na lotnisko i powrót do Polski.

AUTOR PROGRAMU: Piotr Orechwo

Uwaga! Informujemy, że ze względu na COVID-19 planowany program wyjazdu może ulec zmianie.

Umowa obejmuje: koszty złotówkowe - ubezpieczenie NNW, KL i CP; opieka doświadczonego pilota-przewodnika; koszty organizacyjne w Polsce; podatki na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny oraz Fundusz Pomocowy COVID19; podatek VAT; koszty walutowe: wszystkie przejazdy na terenie Meksyku klimatyzowanym minibusem lub wanem; noclegi (hotele klasy turystycznej – pokoje 2-3 osobowe z łazienkami lub bungalowy, u Indian Lakondonów bardzo skromne chatki); rejs po rzece Usumacinta; wycieczka do selwy z indiańskim przewodnikiem; koszty organizacyjne podczas wyprawy.

Umowa i cena nie obejmuje: przelotu do Meksyku, biletów wstępu (ok. 100 USD); wycieczki faktultatywnej do Rio Lagartos (ok. 60 USD); wyżywienia (ok. 15 USD na dzień); kosztów obowiązkowych testów na COVID19 jeżeli takie będą wymagane przez linie lotnicze lub władze Meksyku podczas wyprawy.

Anna Gręziak

Anna Gręziak

Anna Gręziak (ur. 1991), ukończyła studia na Wydziale Nauk o Ziemi i Gospodarki Przestrzennej na UMCS. Absolwentka kierunku iberystyka ze specjalizacją język hiszpański, od najmłodszych lat związana z turystyką. Pasjonatka tańców latynoamerykańskich na czele z salsą kubańską. Europę zjeździła na wszelkie sposoby od nieprzewidywalnych podróży autostopem do zorganizowanych wycieczek z biurami podróży. Pilotka wyjazdów zagranicznych i krajowych na pełny etat, od kilku lat z powodzeniem pełni również funkcję rezydenta.

Czytaj więcej
Maciej Tarniuk

Maciej Taraniuk

Maciej Taraniuk, absolwent wrocławskiej Romanistyki i Iberystyki, tłumacz języka francuskiego, hiszpańskiego i portugalskiego. Od lat zawodowo i prywatnie związany z krajami latynoskiego kręgu kulturowego. Przygodę z podróżowaniem zaczynał od autostopa, łącznie odwiedził ponad 70 krajów na 5 kontynentach.
Miłośnik sportów z lekką nutką ryzyka, specjalizuje się w wyjazdach, podczas których trzeba wspiąć się na jakąś górę, zjechać z niej na rowerze, przepłynąć się pontonem po rwącej rzece czy przespacerować się po dżungli. 

Czytaj więcej

Jarosław Poniewiera

Jarosław Poniewiera (ur. 1973), podróżnik, absolwent Instytutu Geografii Uniwersytetu Jagiellońskiego i chorzowskiego "Słowaka". Od 1991 roku odbył ponad 60 wypraw w różne części Azji i Ameryki Płd. Organizował i prowadził wyjazdy drogą lądową do Indii (przez Turcję, Iran i Pakistan), Egiptu (przez Turcję, Syrię i Jordanię), Ziemi Świętej oraz na Zakaukazie (Gruzja i Armenia). Był inicjatorem wyjazdów naukowych Koła Geografów UJ do Syrii (1996) oraz w Himalaje Nepalu (1997). Od lat podróżuje regularnie po Bliskim Wschodzie, Indiach i Półwyspie Indochińskim.

Czytaj więcej
Piotr Orechwo

Piotr Orechwo

Piotr Orechwo alias Pedro (ur. 1976), absolwent chorzowskiego "Słowaka". Od najmłodszych lat zafascynowany przygodą w podróży. Po wojażach za jeden uśmiech autostopem po Europie, od 1992 r. regularnie odwiedza subkontynent indyjski. Efektem było wstąpienie w grono studentów kulturoznawstwa ze specjalizacją indologiczną na Uniwersytecie Warszawskim. Poza nauką sanskrytu i tamilskiego, studiował język hindi w Agrze na półrocznym stypendium językowym. Studia udało mu się ukończyć, między jedną podróżą, a kolejną. Od 1997 r.

Czytaj więcej

Maciej Falkowski

Maciej Falkowski, absolwent wydziału turystyki i rekreacji, licencjonowany przewodnik po Ameryce Łacińskiej. Posiada kilkunastoletnie doświadczenie w prowadzeniu grup po regionie. Na trasie turystycznej od najmłodszych lat. Mieszka od lat w Meksyku, gdzie odkrywa uroki "siesty i fiesty", czyli prawdziwego życia Latynosów.  To tam zakochał się w świecie pełnym kolorów, smaków i uśmiechów. Specjalizuje się szczególnie w poszukiwaniu unikatowych ciekawostek, eksploracji lokalnych rynków i próbowaniu tradycyjnych smaków.

Czytaj więcej

Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image