Turcja – Ankara, Kapadocja i Hetyci

W krainie mnichów, derwiszów i wulkanów

Turcja – Ankara, Kapadocja i Hetyci
Termin: Czas: liczba osób: Koszt:
11.09 - 22.09.2024
12 dni 6-13 2.900 zł + 590 EUR + bilet lotniczy Zapisz się

spędzimy aż 6 dni w sercu Kapadocji i odwiedzimy tam ok. 20 miejsc – to jedyny taki wyjazd w Polsce
podróż w małej grupie 6-13 osób
piesze wędrówki przez najpiękniejsze doliny Kapadocji między Göreme, Uçhisar, Çavuşin, Ürgüp i Zelve
zobaczymy piękne bizantyjskie klasztory, kościoły murowane i skalne z zachowanymi freskami
odwiedzimy stolicę Hetytów w Hatussas (lista UNESCO) i słynny wąwów w Yazılıkaya
wizyta nad wielkim słonym jeziorem Tuz Gölü – o zasoleniu większym niż w Morzu Martwym
zwiedzanie Ankary – stolicy Republiki Tureckiej
wspólnie spędzamy wieczory, a dla chętnych możliwość wyjścia do pubów i na koncerty
AUTOR PROGRAMU: Maciej Kołodziejczyk i Jarosław Poniewiera

Trasa wyprawy: Ankara – Yozgat – Boğazkale (Hattusas) – Yazılıkaya – Kayseri – dolina Soğanlı – Mustafapasza – Göreme – Uçhisar– Hacıbektaş – Ürgüp – Ortahisar – Çavuşin – Zelve– Kaymakli – Derinkuyu – Güzelyurt – dolina Ihlara – karawanseraj Sultanhanı – Konya – Tuz Gölü – Ankara

Uwaga! Wyjazd można połączyć z wycieczką: 

 • Stambuł - Miasto dwóch kontynentów i wielu cywilizacji
  Terminy wyjazdów łączonych (23 dni): 27 kwietnia - 19 maja oraz 31 sierpnia - 22 września 2024
  Cena wyjazdu w terminie wiosennym: 5.300 zł + 900 EUR + bilet lotniczy 
  Cena wyjazdu w terminie wrześniowym: 5.300 zł + 940 EUR + bilet lotniczy

Leżąca w sercu Wyżyny Anatolijskiej Kapadocja to kraina iście baśniowa. Zbudowana jest głównie z tufów i law wulkanicznych, które 10 milionów lat temu wyrzuciły z siebie wulkany Erciyes Dağı (3.916 m n.p.m.), Hasan Dağı (3.268 m n.p.m.), Melendiz Dağı (wys. 2. 963 m n.p.m.) i kilka innych  Wulkany te są dziś wygasłe i majestatycznie górują nad Kapadocją. Między nimi toczy swe wody Halys (tur. Kızılırmak) – najdłuższa rzeka w Turcji. Wielką osobliwością przyrodniczą jest też wielkie słone jezioro Tuz Gölü, o zasoleniu większym od Morza Martwego. Jednak kraina ta swoją magię zawdzięcza nie wulkanom, a erozji, rzeźbiącej w miękkich tufach fantastyczne, ostańcowe kominy i grzyby oraz labirynty dolin, które dały schronienie licznym kościołom i klasztorom skalnym, wpisanym na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Właśnie w tych dolinach zamierzamy spędzić sporo czasu. Planujemy piesze wędrówki, żeby móc nacieszyć się pięknem krajobrazu. To jest najważniejszy atut tego wyjazdu!

Kapadocja jest zamieszkana od epoki kamiennej. Zobaczymy piękne zabytki i dzieła sztuki po Hetytach, Asyryjczykach, Frygach, Lidyjczykach, a także Persach, Grekach i Rzymianach. Zwiedzimy światowej sławy Muzeum Kultur Anatolijskich w Ankarze oraz Muzeum Archeologiczne w Kayseri. Zejdziemy do podziemnych miast Kaymakli i Derinkuyu. Zdobędziemy skalne twierdze Uçhisar i Ortahisar. Ślady dawnej kultury bizantyjskiej odnajdziemy we wspaniale zdobionych kościołach w dolinach Göreme, Zelve, Soğanlı i Ihlara, a także w greckiej siedzibie biskupiej w miasteczku Güzelyurt. Zatrzymamy się w sułtańskim karawanseraju Sultanhanı na Jedwabnym Szlaku, a w miastach Kayseri i Konya zwiedzimy budowle Seldżuków. Ale Konya to przede wszystkim duchowa stolica Turcji, w której najważniejsze jest mauzoleum Mevlany – wielkiego mistyka i nauczyciela religijnego. Odwiedzimy je, a potem zajrzymy do miejsc, gdzie odbywają się tańce derwiszów. Jeśli szczęście nam dopisze, to może uda się wziąć udział w takim pokazie. Oczywiście czekają nas zakupy na lokalnych bazarach, gdzie ceny na pewno nas pozytywnie zaskoczą.

AUTORZY PROGRAMU: Maciej Kołodziejczyk i Jarosław Poniewiera

Dzień 1 Przelot z Warszawy do Ankary. Przejazd do hotelu i nocleg.

Dzień 2 Rano zwiedzanie Cytadeli oraz w słynnego Muzeum Cywilizacji Anatolijskich. Następnie wizyta w Mauzoleum Atatürka – założyciela Republiki Tureckiej i jej pierwszego prezydenta. Po południu przejazd do miejscowości Yozgat w pobliżu Boğazkale. Wieczorem opowieść o państwie Hetytów, którego władcy w II tys. przed Chr. władali imperium od Morza Czarnego po południową Syrię i Mezopotamię, tocząc zwycięskie wojny z królami Babilonu i faraonami Egiptu.

Dzień 3 Zwiedzanie odkopanej przez niemieckich archeologów stolicy Hetytów – miasta Hattusas (lista UNESCO) oraz skalnego wąwozu Yazılıkaya, w którym znajdują się wykute płaskorzeźby starożytnych bogów dawnej Anatolii. W muzeum w Boğazkale obaczymy słynną Bramę Sfinksów z Hattusas. Przejazd do Cezarei Kapadockiej (tur. Kayseri) - stolicy Kapadocji. Nocleg.

Dzień 4 Całodniowe zwiedzanie Cezarei Kapadockiej (Kayseri), podczas którego zobaczymy m. in.: Wielki Meczet (XII w.), Cytadela i Muzeum Archeologiczne ze wspaniałą ekspozycją z wykopalisk w Kanesz (Kültepe), zabytkowy bazar, meczet i pomnik Sinana, Muzeum Cywilizacji Seldżuków , grobowiec rzymski, meczet i madrasa Huant Hatun (XII w.), mury obronne miasta i zabytkowe domy , kościół ormiański oraz piękny grobowiec seldżucki Döner Kümbet (XIII w.). Dla chętnych wieczorne wyjście na koncert. Nocleg.

Dzień 5-7 Rano przejazd z Kayseri do miejscowości Göreme w sercu Kapadocji. Tam rozpoczniemy eksplorację najpiękniejszej części Kapadocji. Codziennie czekają nas wędrówki po dolinach pełnych niezwykłych krajobrazów, w których w tufach wulkanicznych wydrążono skalne kościoły wczesnochrześcijańskie, ozdobione przez mnichów kolorowymi malowidłami, a także domy i pomieszczenia gospodarcze. Oprócz pieszych  wędrówek będziemy także podróżować taksówkami i wynajętymi samochodami, żeby móc dokładnie zwiedzić Kapadocję. Dla wszystkich chętnych poranny lot balonem (wycieczka fakultatywna nie ujęta w cenie wyjazdu – koszt od ok. 200 EUR). Zobaczymy następujące miejsca i obiekty:

 • Dolina Gołębi w pobliżu Göreme i najsłynniejsze kościoły skalne (lista UNESCO)
 • Dolina Domów i kościół św. Jana Chrzciciela w Çavuşin
 • Dolina Mnichów (Paşabağ) z ostańcami w kształcie grzybów skalnych i kościół św. Szymona Słupnika w pobliżu Çavuşin. Do niedawna w jednym z ostańców znajdował się… komisariat policji.
 • Dolina Zelve z wydrążonymi w tufie całymi osiedlami (domy mieszkalne, winiarnie, magazyny i kościoły.
 • Doliny Miłości kolejne miejsce z niezwykłymi krajobrazami
 • Dolina Soğanlı – rzadziej odwiedzana z kopułowym kościołem skalnym
 • miasteczko Ürgüp – słynące z wina i starej architektury
 • miasteczko Mustafapaşa z kościołem Konstantyna Wielkiego i św. Heleny
 • twierdza Uçhisar
 • twierdza Ortahisar
 • punkt widokowy pod wzgórzem AktepeDolina Różowa i Dolina Czerwona

Noclegi w Göreme lub jednej z okolicznych miejscowości.

Dzień 8 Rano przejazd do miasteczka Hacıbektaş, w którym odwiedzimy klasztor sufickiego bractwa Bektaszytów (XIV w.) oraz grób jego założyciela. Następnie zwiedzanie dwóch najsłynniejszych podziemnych miast Kapadocji Derinkuyu i Kaymakli (lista UNESCO). Po południu wizyta w kolejnym niezwykłym miejscu – w skalnym klasztorze Gümüş, gdzie znajdują się bardzo dobrze zachowane freski bizantyńskie uważane za najpiękniejsze w Kapadocji. Nocleg w mieście Niğde lub jego okolicy.

Dzień 9 Rano przejazd do miasteczka Güzelyurt z zabytkową grecką zabudową, zobaczymy kościół św. Grzegorza z Nazjanzu z IV w. n.e., Klasztor Wniebowstąpienia nad jeziorem, malowniczą “Dolinę Klasztorów” i kościół św. Spirydiona zwany „czerwonym” (V w.) w Sivrihisar. Podczas spaceru doliną Ihlary zwiedzimy liczne wykute w skałach kościoły bizantyjskie i odwiedzimy Belisirimę i wspaniałą skalną katedrę w Selime. Wieczorem wizyta we wspaniale odrestaurowanym, seldżuckim karawanseraju Sultanhanı (XIII w.). Przejazd do zachodniej Kapadocji i nocleg w Konii.

Dzień 10. Całodniowe zwiedzanie miasta Konya – dawnego Ikonium, później stolicy sułtanatu Rum, a obecnie duchowej stolicy Turcji. Znajduje się tam grobowiec Calaleddina Rumiego, znanego jako Mevlana – XIII-wiecznego poety i twórcy bractwa religijnego wirujących derwiszów. Ponad to miasto jest pełne zabytkowych budowli. Najważniejsze z nich to: Meczet Selimiye; wzgórze zamkowe z Meczetem Alladyna i grobowcami dynastii Seldżuków Rumijskich oraz meczet i grobowiec Shams-e Tebriziego – nauczyciela i towarzysza Mevlany.

Dzień 11 Przejazd autobusem do Ankary. Po drodze postój nad wielkim słonym jeziorem Tuz Gölü, stanowiącym ciekawostkę przyrodniczą regionu. Jezioro jest obecnie wyschnięte i stanowi wielką powierzchnię solną, po której można spacerować, ale trudno jest się wykąpać. Stężenie soli w wodzie jeziora wynosi około 33% i jest większe niż w Morzu Martwym. Po przyjeździe do Ankary czas na pożegnalne zakupy i spacer.

Dzień 12 Przejazd na lotnisko w Ankarze i powrót do Polski.

Uwaga! Informujemy, że ze względu na COVID-19 planowany program wyjazdu może ulec zmianie.

Umowa obejmuje: koszty złotówkowe – ubezpieczenie NNW, KL i CP; opieka doświadczonego pilota-przewodnika; koszty organizacyjne w Polsce; podatki na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny oraz Fundusz Pomocowy COVID19; podatek VAT; koszty walutowe – wszystkie przejazdy na terenie Turcji (taksówki, wynajęte minibusy, kursowe autobusy itp.); noclegi (hotele klasy turystycznej ze śniadaniami – pokoje 2-3 osobowe z łazienkami); koszty organizacyjne podczas wyjazdu; zwyczajowe napiwki dla miejscowych kierowców i przewodników.

Umowa i cena nie obejmuje: przelotu do Turcji (od ok. 2.000 zł);  wyżywienia poza śniadaniami (ok. 12 EUR na dzień), biletów wstępu (ok. 90 EUR); kosztów lotu balonem w Kapadocji (od ok. 200 EUR).

Jarosław Poniewiera

Jarosław Poniewiera (ur. 1973), podróżnik, absolwent Instytutu Geografii Uniwersytetu Jagiellońskiego i chorzowskiego "Słowaka". Od 1991 roku odbył ponad 60 wypraw w różne części Azji i Ameryki Płd. Organizował i prowadził wyjazdy drogą lądową do Indii (przez Turcję, Iran i Pakistan), Egiptu (przez Turcję, Syrię i Jordanię), Ziemi Świętej oraz na Zakaukazie (Gruzja i Armenia). Był inicjatorem wyjazdów naukowych Koła Geografów UJ do Syrii (1996) oraz w Himalaje Nepalu (1997). Od lat podróżuje regularnie po Bliskim Wschodzie, Indiach i Półwyspie Indochińskim.

Czytaj więcej

Maciej Szkółka

Maciej Szkółka (ur. 1990), absolwent Instytutu Judaistyki i Instytutu Rosji i Europy Wschodniej Uniwersytetu Jagiellońskiego, od 2010 roku licencjonowany pilot wycieczek. Człowiek, który porzucił pracę w korporacji I postanowił na rok zamieszkać na Islandii. Począwszy od 2014 roku silnie związany z Gruzją i Armenią, wcześniej z Krymem. Zawsze ciekawy świata. Uważa, że na naukę nowych rzeczy i poznawanie nowych miejsc nigdy nie jest za późno, a w razie niespodziewanych sytuacji “koniec języka za przewodnika”. Zdecydowanym priorytetem są dla niego kierunki wschodnie.

Czytaj więcej

Maciej Kołodziejczyk

Maciej Kołodziejczyk (ur. 1974), absolwent chorzowskiego "Słowaka", Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie, doktor geografii. Paszport otrzymał w 1992 roku, od tego czasu podróżuje po Europie, Azji, Afryce i Ameryce Północnej. W 1994 roku dotarł drogą lądową do Nepalu przez Turcję, Iran, Pakistan i Indie. Odbył liczne górskie wyprawy trekkingowe po Karpatach, Alpach i Himalajach Nepalu. Nurkował w Morzu Śródziemnym, Czerwonym i Andamańskim. Od roku 2000 organizuje i prowadzi wyprawy krajoznawcze.

Czytaj więcej

Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image