Dzień 1 Przelot z Warszawy do Ankary. Przejazd do hotelu i nocleg.
Dzień 2 Rano zwiedzanie Cytadeli oraz w słynnego Muzeum Cywilizacji Anatolijskich. Następnie wizyta w Mauzoleum Atatürka – założyciela Republiki Tureckiej i jej pierwszego prezydenta. Po południu przejazd do miejscowości Yozgat w pobliżu Boğazkale. Wieczorem opowieść o państwie Hetytów, którego władcy w II tys. przed Chr. władali imperium od Morza Czarnego po południową Syrię i Mezopotamię, tocząc zwycięskie wojny z królami Babilonu i faraonami Egiptu.
Dzień 3 Zwiedzanie odkopanej przez niemieckich archeologów stolicy Hetytów – miasta Hattusas (lista UNESCO) oraz skalnego wąwozu Yazılıkaya, w którym znajdują się wykute płaskorzeźby starożytnych bogów dawnej Anatolii. W muzeum w Boğazkale obaczymy słynną Bramę Sfinksów z Hattusas. Przejazd do Cezarei Kapadockiej (tur. Kayseri) - stolicy Kapadocji. Nocleg.
Dzień 4 Całodniowe zwiedzanie Cezarei Kapadockiej (Kayseri), podczas którego zobaczymy m. in.: Wielki Meczet (XII w.), Cytadela i Muzeum Archeologiczne ze wspaniałą ekspozycją z wykopalisk w Kanesz (Kültepe), zabytkowy bazar, meczet i pomnik Sinana, Muzeum Cywilizacji Seldżuków , grobowiec rzymski, meczet i madrasa Huant Hatun (XII w.), mury obronne miasta i zabytkowe domy , kościół ormiański oraz piękny grobowiec seldżucki Döner Kümbet (XIII w.). Dla chętnych wieczorne wyjście na koncert. Nocleg.
Dzień 5-7 Rano przejazd z Kayseri do miejscowości Göreme w sercu Kapadocji. Tam rozpoczniemy eksplorację najpiękniejszej części Kapadocji. Codziennie czekają nas wędrówki po dolinach pełnych niezwykłych krajobrazów, w których w tufach wulkanicznych wydrążono skalne kościoły wczesnochrześcijańskie, ozdobione przez mnichów kolorowymi malowidłami, a także domy i pomieszczenia gospodarcze. Oprócz pieszych wędrówek będziemy także podróżować taksówkami i wynajętymi samochodami, żeby móc dokładnie zwiedzić Kapadocję. Dla wszystkich chętnych poranny lot balonem (wycieczka fakultatywna nie ujęta w cenie wyjazdu – koszt od ok. 200 EUR). Zobaczymy następujące miejsca i obiekty:
- Dolina Gołębi w pobliżu Göreme i najsłynniejsze kościoły skalne (lista UNESCO)
- Dolina Domów i kościół św. Jana Chrzciciela w Çavuşin
- Dolina Mnichów (Paşabağ) z ostańcami w kształcie grzybów skalnych i kościół św. Szymona Słupnika w pobliżu Çavuşin. Do niedawna w jednym z ostańców znajdował się… komisariat policji.
- Dolina Zelve z wydrążonymi w tufie całymi osiedlami (domy mieszkalne, winiarnie, magazyny i kościoły.
- Doliny Miłości kolejne miejsce z niezwykłymi krajobrazami
- Dolina Soğanlı – rzadziej odwiedzana z kopułowym kościołem skalnym
- miasteczko Ürgüp – słynące z wina i starej architektury
- miasteczko Mustafapaşa z kościołem Konstantyna Wielkiego i św. Heleny
- twierdza Uçhisar
- twierdza Ortahisar
- punkt widokowy pod wzgórzem Aktepe – Dolina Różowa i Dolina Czerwona
Noclegi w Göreme lub jednej z okolicznych miejscowości.
Dzień 8 Rano przejazd do miasteczka Hacıbektaş, w którym odwiedzimy klasztor sufickiego bractwa Bektaszytów (XIV w.) oraz grób jego założyciela. Następnie zwiedzanie dwóch najsłynniejszych podziemnych miast Kapadocji Derinkuyu i Kaymakli (lista UNESCO). Po południu wizyta w kolejnym niezwykłym miejscu – w skalnym klasztorze Gümüş, gdzie znajdują się bardzo dobrze zachowane freski bizantyńskie uważane za najpiękniejsze w Kapadocji. Nocleg w mieście Niğde lub jego okolicy.
Dzień 9 Rano przejazd do miasteczka Güzelyurt z zabytkową grecką zabudową, zobaczymy kościół św. Grzegorza z Nazjanzu z IV w. n.e., Klasztor Wniebowstąpienia nad jeziorem, malowniczą “Dolinę Klasztorów” i kościół św. Spirydiona zwany „czerwonym” (V w.) w Sivrihisar. Podczas spaceru doliną Ihlary zwiedzimy liczne wykute w skałach kościoły bizantyjskie i odwiedzimy Belisirimę i wspaniałą skalną katedrę w Selime. Wieczorem wizyta we wspaniale odrestaurowanym, seldżuckim karawanseraju Sultanhanı (XIII w.). Przejazd do zachodniej Kapadocji i nocleg w Konii.
Dzień 10. Całodniowe zwiedzanie miasta Konya – dawnego Ikonium, później stolicy sułtanatu Rum, a obecnie duchowej stolicy Turcji. Znajduje się tam grobowiec Calaleddina Rumiego, znanego jako Mevlana – XIII-wiecznego poety i twórcy bractwa religijnego wirujących derwiszów. Ponad to miasto jest pełne zabytkowych budowli. Najważniejsze z nich to: Meczet Selimiye; wzgórze zamkowe z Meczetem Alladyna i grobowcami dynastii Seldżuków Rumijskich oraz meczet i grobowiec Shams-e Tebriziego – nauczyciela i towarzysza Mevlany.
Dzień 11 Przejazd autobusem do Ankary. Po drodze postój nad wielkim słonym jeziorem Tuz Gölü, stanowiącym ciekawostkę przyrodniczą regionu. Jezioro jest obecnie wyschnięte i stanowi wielką powierzchnię solną, po której można spacerować, ale trudno jest się wykąpać. Stężenie soli w wodzie jeziora wynosi około 33% i jest większe niż w Morzu Martwym. Po przyjeździe do Ankary czas na pożegnalne zakupy i spacer.
Dzień 12 Przejazd na lotnisko w Ankarze i powrót do Polski.
Uwaga! Informujemy, że ze względu na COVID-19 planowany program wyjazdu może ulec zmianie.