statek fenicki 3

Liban - W krainie cedrów i dawnych Fenicjan

Groty Dżeita, dolina Wadi Kadisza i Baalbekk

Liban - W krainie cedrów i dawnych Fenicjan
Termin: Czas: liczba osób: Koszt:
05.09 - 14.09.2024
10 dni 8-13 2.700 zł + 590 USD + bilet lotniczy - promocja do 30.11 -300 zł Zapisz się

podróż w grupie 7-13 osób - razem spędzamy czas, wspólne posiłki i wieczory
wycieczka w Góry Libanu z dwoma noclegami w okolicy rezerwatu Las Bożych Cedrów i Wadi Kadisza (Qadisha)
podróż łodziami po niesamowitych grotach Dżeita
wizyty w najważniejszych miejscach chrześcijańskich: klasztor św. Marona, gdzie żył św. Charbel, a także sanktuarium Matki Boskiej w Harissie
w programie 6 miejsc z listy UNESCO w Libanie
AUTOR PROGRAMU: Jarosław Poniewiera

Trasa wyprawy: Bejrut - Gołębie Skały - Harissa - Wadi Kadisza (Qadisha) - Bszari – monastyr św. Marona w Annaya i pustelnia św. Charbela - Trypolis - Byblos - Groty Dżeitta - Deir el-Kamal - pałac Bejt ed-Din - Tyr - Sydon - Góry Szuf - Dolina Bika - winnice Ksara - Baalbek - Andżar - Bejrut

W roku 2022 zorganizowaliśmy aż 5 wypraw do Libanu, w których uczestniczyło ponad 50 osób! Nasz powrót do Libanu po 12-tu latach odbył się z mocnym akcentem. Zapraszamy na kolejne wyprawy. Naszą bazą wypadową będą dwa miasta: Junie pod Bejrutem oraz sam Bejrut – niezwykła stolica, w której życie tętni zupełnie inaczej niż w innych wielkich miastach arabskich. Staną przed nami otworem nie tylko eleganckie ulice i zabytki Bejrutu, ale także jego nocne życie. Dodatkowym smaczkiem będzie pobyt w Libanie na zakończenie Ramadanu (20 kwietnia). Zobaczymy jak uroczyście muzułmanie świętują w tym najważniejszym z miesięcy oraz po jego zakończeniu.

Góry Libanu tworzą wysokie i malownicze pasmo oddzielające Syrię od Morza Śródziemnego. Ich naturalnym bogactwem przez wieki były lasy cedrowe. Po drewno tych szlachetnych drzew wyprawiali się starożytni kupcy z Egiptu i Mezopotamii, a król Salomon sprowadzał je do budowy Świątyni w Jerozolimie. Stare cedry przetrwały do dziś w górskich rezerwatach. Prowadzą do nich drogi dojazdowe, które serpentynami biegną przez wsie i miasteczka leżące na zboczach gór. Zamieszkujący je górale to głównie druzowie i maronici. I choć złośliwi twierdzą, że Liban jest tak mały, że mając szybki samochód można go zobaczyć w jeden dzień, to oprócz pięknych krajobrazów kraj ten ma wiele ciekawego do zaoferowania. Wybrzeże Libanu to dawna Fenicja – ojczyzna świetnych kupców i najwybitniejszych żeglarzy starożytności. Znajdujące się tam miasta portowe: Bejrut, Trypolis, Tyr i Sydon od tysięcy lat prowadzą handel z miastami Afryki i Europy. Ich mieszkańcy tworzą mozaikę różnych narodów, kultur i wyznań. Dzięki temu Liban stał się bardzo otwartym krajem, o wyjątkowej atmosferze.  Jest to jedyne państwo arabskie, w którym chrześcijanie stanowią ok. 40%. Właśnie arabska kultura chrześcijańska decyduje w dużej mierze o unikalności Libanu. Podczas wyjazdu zwiedzimy słynny rezerwat Las Bożych Cedrów i popłyniemy łódkami do wnętrza głębokich jaskiń Dżeita. Pojedziemy do słynnych miast handlowych: Tyru, Sydonu, Byblos i Trypolisu. Zobaczymy zamki krzyżowców, odkryjemy ślady po Fenicjanach, Persach i Grekach. W Baalbeku ujrzymy imponujące pozostałości rzymskich świątyń Zeusa, Bachusa i Wenus. Przejedziemy przez żyzną Dolinę Bika, która słynie z upraw winorośli oraz poznamy nocne życie Bejrutu.

 

Dzień 1 Przelot z Warszawy do Bejrutu bezpośrednio lub przez jeden z portów lotniczych Europy. Zakwaterowanie w hostelu. 

Dzień 2-3 Zwiedzanie Bejrutu i sanktuarium w Harissie Spacerując po Centrum zobaczymy: Plac Męczenników; katedrę maronicką i kościół św. Jerzego; Wielki Meczet – dawny kościół św. Jana Chrzciciela z epoki wypraw krzyżowych; meczet Wielki Seraj (XVI w.); a także budynek Parlamentu w reprezentacyjnej dzielnicy w rejonie Placu Gwiazdy. Wizyta w Muzeum Narodowym i spacer promenadą wzdłuż brzegu Morza Śródziemnego do malowniczych Gołębich Skał, przy których chętni mogą zażyć kąpieli w morzu. Wycieczka do sanktuarium maryjnego w Harissie – ważnego miejsca pielgrzymkowego libańskich maronitów. Roztacza się z niego kapitalna panorama na Bejrut.

Dzień 4 Całodzienna wycieczka do rezerwatu cedrów w Bszari i do doliny Wadi Kadisza (lista UNESCO). W starożytności lasy cedrowe gęsto porastały góry Libanu. Intensywna eksploatacja spowodowała ich wyginięcie. Bszari jest jednym z niewielu miejsc, gdzie można podziwiać tysiącletnie cedry, rosnące na wysokości prawie 2.000 m n.p.m. W pobliżu odwiedzimy grób znanego poety Khalila Gibrana oraz niesamowite klasztory w Świętej Dolinie Wadi Kadisza (Wadi Qadisha). W drodze powrotnej do Bejrutu wizyta w monastyrze św. Marona w Annaya i pustelni św. Charbela. Nocleg.

Dzień 5 Wycieczka do Trypolisu – drugiego po Bejrucie najważniejszego miasta Libanu. Zobaczymy w nim wiele ciekawych miejsc i zabytków, m. in.: wieżę lwów (XIV w.) w dzielnicy portowej; meczet Tajlana (XIV w.); katedrę chrześcijańską zamienioną na meczet, zamek krzyżowców Sandżil na Górze Pielgrzymiej i wiele innych starych budowli arabskich na Starym Mieście. Nocleg.

Dzień 6-7 Wycieczka na północ od Bejrutu do starożytnego miasta Byblos, w którym znajdują się ślady różnych kultur i cywilizacji: ruiny pałacu fenickiego, fortu perskiego i budowle okresu hellenistycznego. Nad całym kompleksem góruje zamek krzyżowców. Ponadto odwiedzimy słynne Groty Dżeita w Górach Libanu. Jest to kilkupoziomowy system wielkich jaskiń. Czeka nas spacer po ogromnych podziemnych korytarzach i komnatach, wypełnionych szatą naciekową tworzącą się przez miliony lat. Na najniższym poziomie popłyniemy łodziami po podziemnej rzece. W drodze powrotnej wizyta w Deir el-Kamal – dawnej stolicy emirów Libanu i zwiedzanie pałacu Bejt ed-Din, jeśli będzie on otwarty. Nocleg.

Dzień 8 Wycieczka do Tyru i Sydonu. Rano krótka wizyta w Górach Szuf. Potem zobaczymy dwa najważniejsze miasta dawnej Fenicji. W Sydonie znajdują się dwa zamki wybudowane przez krzyżowców: Zamek Morski i Zamek św. Ludwika; Wielki Meczet a także bardzo oryginalne Stare Miasto i słynna fabryka mydła. W Tyrze ujrzymy liczne budowle z epoki rzymskiej i pójdziemy na spacer po porcie. Dla chętnych kąpiel w Morzu Śródziemnym.

Dzień 9 Wycieczka do Doliny Bika, leżącej w malowniczym miejscu, pomiędzy pasmami górskimi Libanu i Antylibanu oraz Wzgórzami Golan. Dolina słynie ze znakomitych winnic, a znajdujący się tam kompleks świątynny w Baalbeku to najbardziej imponujący rzymski zabytek na Bliskim Wschodzie. Zobaczymy monumentalne kolumny świątyni Zeusa, znakomicie zachowaną świątynię Bachusa oraz resztki świątyni Wenus. Ponadto odwiedzimy Andżar – pałac arabski i miasto z okresu Umajjadów (VIII w.). Planujemy też wizytę w słynnych winnicach Ksara, gdzie powstają najlepsze libańskie wina. Nocleg.

Dzień 10 Powrót z Bejrutu do Warszawy (lot bezpośredni lub z przesiadką w jednym z portów lotniczych Europy)

AUTOR PROGRAMU: Jarosław Poniewiera

Uwaga! Informujemy, że ze względu na COVID-19 planowany program wyjazdu może ulec zmianie. Jeżeli w którymkolwiek miejscu na trasie działoby się coś zagrażającego bezpieczeństwu turystów (np. rozruchy, demonstracje, niepokoje społeczne), to tego dnia będzie realizowany inny program niż planowany.

Umowa obejmuje: koszty złotówkowe - ubezpieczenie NNW, KL i CP; opieka doświadczonego pilota-przewodnika; koszty organizacyjne w Polsce; podatki na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny oraz Fundusz Pomocowy COVID19; podatek VAT; koszty walutowe - wszystkie przejazdy na terenie Libanu; noclegi (hotele – pokoje 2-osobowe z łazienkami i klimatyzacją, w górach Libanu apartamenty 4-5-osobowe); koszty organizacyjne podczas wyprawy.

Umowa i cena nie obejmuje: biletu lotniczego do Bejrutu (od ok. 2-3 tys. zł); wyżywienia (ok. 20 USD na dzień); biletów wstępu do zwiedzanych obiektów (ok. 90 USD); kosztów obowiązkowych testów na COVID19, jeżeli będą one wymagane przez linie lotnicze lub władze Libanu.

Andrzej Kliś

Andrzej Kliś

Andrzej Kliś (ur.1994) – absolwent stosunków międzynarodowych i studiów eurazjatyckich na Uniwersytecie Jagiellońskim. Miłośnik podróży, ze szczególnym uwzględnieniem wypadów autostopowych (jak dotąd najdłuższa z nich to trzymiesięczna podróż z Polski do Hongkongu). Świat najbardziej lubi poznawać poprzez jego smaki i zapachy. Pasjonat historii i szeroko pojętego Wschodu, który od pierwszego wejrzenia zakochał się w Kaukazie. Uwielbia dzielić się swoją pasją i zarażać nią innych, dlatego świetnie odnajduje się w pracy pilota wycieczek.

Czytaj więcej

Jarosław Poniewiera

Jarosław Poniewiera (ur. 1973), podróżnik, absolwent Instytutu Geografii Uniwersytetu Jagiellońskiego i chorzowskiego "Słowaka". Od 1991 roku odbył ponad 60 wypraw w różne części Azji i Ameryki Płd. Organizował i prowadził wyjazdy drogą lądową do Indii (przez Turcję, Iran i Pakistan), Egiptu (przez Turcję, Syrię i Jordanię), Ziemi Świętej oraz na Zakaukazie (Gruzja i Armenia). Był inicjatorem wyjazdów naukowych Koła Geografów UJ do Syrii (1996) oraz w Himalaje Nepalu (1997). Od lat podróżuje regularnie po Bliskim Wschodzie, Indiach i Półwyspie Indochińskim.

Czytaj więcej

Krzysztof Rąpała

Krzysztof Rąpała (ur. 1975) w połowie studiów geograficznych na Uniwersytecie Jagiellońskim, w 1998 roku, ruszył na wyprawę lądem do Indii przez Turcję, Iran i Pakistan. Tak zaczęła się jego fascynacja Azją, jej kulturami, historią, współczesnością, a zwłaszcza odmiennościami sposobu myślenia, która z czasem doprowadziła do podjęcia drugich studiów w Katedrze Porównawczych Studiów Cywilizacji UJ. Podróżował po niemal całej Europie, Turcji, Iranie, Pakistanie, Indiach, Chinach, Indonezji i krajach Półwyspu Malajskiego i Półwyspu Indochińskiego.

Czytaj więcej

Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image