Korea Południowa - Kraj porannej świeżości

Korea Południowa - Kraj porannej świeżości
Termin: Czas: liczba osób: Koszt:
01.10 - 15.10.2024
15 dni 6-8 3.900 zł + 980 USD + bilet lotniczy
  • Ostatnie Miejsca
Zapisz się

wycieczka w małej grupie 6-8 osób
unikatowe wulkaniczne krajobrazy wyspy Jeju
dwa dni w Seulu
zwiedzanie Gyeongju, pierwszej stolicy zjednoczonej Korei, nazywanej „muzeum bez ścian”
górskie wędrówki w parku narodowym Hallasan i górach Maisan
jedna z bardziej oryginalnych i mniej u nas znanych kuchni Azji (wyjazd nie uwzględnia pełnej opcji wegetariańskiej, możliwa jest opcja z uwzględnieniem ryb i owoców morza)

Trasa: Seul - Suwon - Jeonju - Gyeongju - Bulguk-sa - Seokguram - Namsan - Busan - wyspa Jeju (Manjang-gul - Seongsan Ilchul-bong - Sanbanggul-sa - Yongmeori - Park Narodowy Halla-san) - Seul

Wystarczyło jedno pokolenie, aby biedny, wyniszczony wojną domową kraj stał się jednym z azjatyckich tygrysów gospodarczych. Dziś koreańska muzyka, filmy i seriale podbijają Azję, a Seul, który nigdy nie zasypia, dyktuje trendy nastolatkom z całego kontynentu. Ale niedaleko od wielkich miast czeka inna Korea – wspaniałe krajobrazy gór, bujne lasy i liczące kilkanaście stuleci zabytki z czasów pierwszych koreańskich królestw. Zapraszam na wycieczkę do „kraju porannej świeżości” - Krzysztof Rąpała.

AUTOR PROGRAMU: Krzysztof Rąpała

Dzień 1 Przelot z Warszawy do Seulu.

Dzień 2 Przejazd do hostelu i spacer aklimatyzacyjny po okolicy. Wieczorem wybierzemy się na wieżę telewizyjną Namsan, skąd będziemy podziwiać wspaniały widok na miasto. Nocleg.

Dzień 3-4 Zwiedzanie starego i nowego Seulu. Wizyta w Muzeum Narodowym będzie doskonałym wprowadzeniem w zawiłości koreańskiej historii. Zwiedzimy pałace królewskie: Gyeongbok i Changdeok ze słynnym ogrodem Huwon (lista UNESCO). Odwiedzimy najważniejszą świątynię buddyjską Seulu Jogye-sa, dzielnicę Bukchon z zachowaną tradycyjną zabudową, oraz konfucjańską świątynię Jongmyo (lista UNESCO) upamiętniającą władców z dynastii Joseon. Zobaczymy ikony nowoczesnej architektury i urbanistyki: nowy gmach ratusza, centrum kultury Dongdaemun Design Plaza; Lotte World Tower, piąty najwyższy budynek świata (555 m); powstały w miejscu rozebranej trasy szybkiego ruchu deptak Cheonggyeocheon. Zagłębimy się w targ Gwangjang, jeden z najstarszych i największy tradycyjnych targów w całej Korei Południowej. Nocleg.

Dzień 5 Wycieczka do Suwon, jedynego w Korei Południowej miasta z zachowanym w całości pierścieniem murów obronnych (lista UNESCO). Przejdziemy się po nich, podziwiając rozległy widok na miasto i zmyślne fortyfikacje: wieże obronne, śluzy, bastiony i bunkry. Powrót do Seulu i przejazd do Jeonju, niegdyś kolebki dynastii Joseon, szczycącego się największą w Korei Południowej starą dzielnicą z zachowaną zabudową typu hanok (ponad 800 domów). Wieczorem zrelaksujemy się w dzielnicy hanok. Pospacerujemy po wąskich uliczkach, pełnych sklepików z pamiątkami, restauracji, barów i kawiarni. Nocleg.

Dzień 6 Zwiedzanie Jeonju. W tradycyjnych koreańskich strojach (hanbok) zobaczymy Gyeonggijeon, konfucjańską świątynię mieszczącą Muzeum Portretów Królewskich i królewski pałac z lasem bambusowym, zajrzymy do dawnej szkoły przygotowującej chłopców do urzędniczych egzaminów konfucjańskich oraz kościół Jeondong, zbudowany w miejscu straceń katolików prześladowanych w XVIII i XIX w. Wieczorem przejdziemy się po parku lotosów Deokjin. Nocleg.

Dzień 7 Wycieczka w góry Maisan. Zwiedzimy Tapsa, buddyjską świątynię, przy której ekscentryczny mnich Lee Gap-yonga w XIX wieku postawił ponad 80 kamiennych pagód. Pracować na dziełem miał 30 lat. Do Tapsa prowadzi malownicza droga słynąca z kwitnących wiśni. Zwiedzimy też świątynie Geumdangsa zbudowaną w IX wieku i zobaczymy zdobienia naskalne z dynastii Joseon. Zdobędziemy szczy parku Ammaisan. Powrót do Jeonju i relaks w wiosce hanok. Nocleg w Jeonju. 

Dzień 8 Rano przejazd do Gyeongju (lista UNESCO), dawnej stolicy królestwa Shilla, które w VII w. podbiło sąsiadów i stworzyło pierwsze zjednoczone państwo koreańskie. Zobaczymy rozległe pola tumuli – kurhanów, w których pochowano dawnych władców i dostojników, najstarszą w Korei pagodę Bunhwangsa, pozostałości twierdzy Banwol-seong oraz pałacu królewskiego i ogrodu Anapji. Nocleg.

Dzień 9 Zwiedzanie okolic Gyeongju, gdzie w malowniczych górach kryją się perełki architektury sakralnej królestwa Shilla. Zobaczymy wspaniały buddyjski kompleks świątynny Bulguk-sa (lista UNESCO) oraz grotę Seokguram (lista UNESCO) z wizerunkiem Buddy Sakyamuniego, uważanego niegdyś za protektora kraju. Na górze Namsan, skąd roztaczają się rozległe widoki na Gyeongju i okoliczne góry, poszukamy ukrytych w lesie małych świątyń, pustelni i wykutych w skale wizerunków Buddy. Nocleg w Gyeongju.

Dzień 10 Przejazd z Gyeongju na lotnisko w Busan, i przelot na Jeju, największą wyspę Korei, słynącą z bujnej subtropikalnej roślinności oraz unikatowych wulkanicznych krajobrazów. Nocleg.

Dzień 11-13 Zwiedzanie Jeju. Odwiedzimy Jeju National Museum, wejdziemy na wygasły wulkaniczny stożek Seongsan Ilchul-bong (lista UNESCO), zwiedzimy kompleks buddyjskich świątyń wyrosły wokół groty Sanbanggul-sa, przyjrzymy się unikatowej sztuce kamiennej wyspy w muzeum Jeju Stone Museum i pobliskim parku. Poznamy unikatową przyrodę wulkanu Halla-san (lista UNESCO), a chętni będą mogli wejść na szczyt najwyższej góry Korei Południowej (1950 m). Reszta grupy przejdzie mniej wymagającym malowniczym szlakiem Eorimok. Wieczorem 13. dnia przelot do Seulu. Nocleg.

Dzień 14-15 Ostatni dzień pobytu w Seulu przeznaczymy na zakupy na największym w Korei targu Namdaemun, sklepikach i butikach Insadong oraz indywidualne spacery po mieście. Wieczorem wyjazd na lotnisko i podróż powrotna do Polski.

Uwaga! Ze względu na COVID-19 informujemy, że powyższy program wycieczki może ulec zmianie w dowolnym momencie z przyczyn nie leżących po stronie organizatora.

Umowa obejmuje: koszty złotówkowe - ubezpieczenie NNW i KL + CP; opieka doświadczonego pilota-przewodnika; koszty organizacyjne w Polsce; podatki na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny oraz Fundusz Pomocowy COVID19; podatek VAT; koszty walutowe - bilety lotnicze na dwa loty wewnętrzne Busan - Jeju oraz Jeju - Seul; wszystkie pozostałe przejazdy podczas wyprawy (pociągi, autobusy, taksówki itp.); noclegi (hostele - pokoje 2-4 os); koszty organizacyjne podczas wyprawy.

Umowa i cena nie obejmują: biletu lotniczego do Seulu; wyżywienia (ok. 30 USD na dzień); biletów wstępu (ok. 90 USD); kosztów obowiązkowych testów na COVID-19, jeśli będą one wymagane przez linie lotnicze lub władze Korei Płd. w czasie wyprawy.

Adrianna Hajduga

Adrianna Hajduga

Adrianna Hajduga (ur. 1997), absolwentka studiów dalekowschodnich i politologii na Uniwersytecie Jagiellońskim. Zamiłowanie do Półwyspu Koreańskiego zaowocowało skłonieniem jej do pozostania na UJ, gdzie obecnie pracuje nad doktoratem dotyczącym religii i filozofii w ideologii północnokoreańskiej. Autorka dwóch książek o polityce Korei. Naukę języka koreańskiego rozpoczęła na studiach, a zdobyte umiejętności szlifowała, pracując jako tłumaczka. Miłośniczka spotkań i dyskusji z nowymi ludźmi, zwłaszcza gdy mowa o muzyce i kinie.

Czytaj więcej
Roman Husarski

Roman Husarski

Roman Husarski (ur. 1990), absolwent filmoznawstwa i studiów dalekowschodnich Uniwersytetu Jagiellońskiego, obronił doktorat w Instytucie Religioznawstwa UJ poświęcony kinu Korei Północnej. Autor książki „Kraj niespokojnego poranka. Pamięć i bunt w Korei Południowej” (Wydawnictwo Czarne). Jego obszar pracy naukowej obejmuje politologię religii, mitotwórczy charakter kina oraz koreanistykę. W ramach stypendium uczestniczył w rocznej wymianie z Hankuk University (2016/2017) i Chonbuk University (2019/2020) w Korei Południowej. Pasjonat języków obcych i kuchni koreańskiej.

Czytaj więcej

Krzysztof Rąpała

Krzysztof Rąpała (ur. 1975) w połowie studiów geograficznych na Uniwersytecie Jagiellońskim, w 1998 roku, ruszył na wyprawę lądem do Indii przez Turcję, Iran i Pakistan. Tak zaczęła się jego fascynacja Azją, jej kulturami, historią, współczesnością, a zwłaszcza odmiennościami sposobu myślenia, która z czasem doprowadziła do podjęcia drugich studiów w Katedrze Porównawczych Studiów Cywilizacji UJ. Podróżował po niemal całej Europie, Turcji, Iranie, Pakistanie, Indiach, Chinach, Indonezji i krajach Półwyspu Malajskiego i Półwyspu Indochińskiego.

Czytaj więcej

Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image