Dzień 1 Przelot do Stambułu i nocleg.
Dzień 2 Spacer od zatoki Złotego Rogu do hipodromu. Początek zwiedzania Stambułu przy moście Galata i przystani promów łączących Europę z azjatycką częścią miasta. Przejście przez meczet Sulejmana Wspaniałego i rejon Uniwersytetu do dzielnicy Sultanahmet. Wieczorem spacer nad Bosfor. Zobaczymy następujące obiekty: - Kolumna Konstantyna Wielkiego na dawnym Forum Konstantyna - cysterny pałacowe z V w. - bizantyński kościół św. Teodora - meczet Sulejmana Wspaniałego (XVI w.) – arcydzieło architektury osmańskiej - mauzolea Sulejmana Wspaniałego i jego żony Roksolany – branki uprowadzonej z ziem dawnej Rzeczypospolitej - meczet Bajezida II (XVI w.) – najstarszy zachowany meczet sułtański w Stambule - meczet wezyra Rustema Paszy (XVI w.) wystrojony pięknymi fajansowymi kafelkami z Izniku - Nowy Meczet (XVII w.) z jedną z najpiękniejszych fontann w mieście - Meczet Światła Osmanowego (XVIII w.) – świątynia z bardzo malowniczym dziedzińcem - mauzoleum sułtana Mahmuda II - Wielki Bazar (XV w.) – zabytkowy bazar słynący ze znakomitych wyrobów orientalnego rzemiosła - Targ Egipski słynący z egzotycznych przypraw i owoców - Bazar Starych Książek.
Dzień 3 Zwiedzanie najsłynniejszych zabytków Stambułu oraz wybrzeża Morza Marmara. Wizyta w bazylice Hagia Sophia i na dawnym hipodromie. Przejście przez dziedziniec Błękitnego Meczetu i Plac Białych Wąsów pod starożytne mury Konstantynopola. Spacer przez piękny Park Gülhane. Zobaczymy następujące obiekty: - bazylika Hagia Sophia (VI w.) – przez około 1000 lat największa i najwspanialsza chrześcijańska świątynia świata - Błękitny Meczet (XVII w.) – unikalna świątynia z sześcioma minaretami, jedna z najpiękniejszych budowli muzułmańskich na świecie - hipodrom – plac, na którym rzymscy cesarze wznieśli słynne pomniki starożytności: obelisk faraona Totmesa III z XVI w. p.n.e., sprowadzony z Egiptu przez Teodozjusza Wielkiego oraz Wężową Kolumnę ze świątyni Apollina w Delfach - mauzoleum sułtana Ahmeda – budowniczego Błękitnego Meczetu - kościół świętych Sergiusza i Bakchusa (VI w.) – fundacja Justyniana i Teodory - Bukleon – pałac cesarzy bizantyńskich - Muzeum Mozaik i bazar Arasta - meczet Sokollu Mehmeda Paszy (XVI w.) – jedno z arcydzieł architekta Sinana - pomnik Ataturka – założyciela Republiki Tureckiej i jej pierwszego prezydenta.
Dzień 4 Muzea Stambułu oraz dzielnice Laleli i Aksaray. Zwiedzanie Muzeum Archeologicznego oraz Muzeum Starożytnego Wschodu, w których zgromadzono jedne z najbogatszych w świecie zbiorów sztuki hellenistycznej. Po południu kontynuacja poznawania centrum miasta. Zobaczymy następujące miejsca i obiekty: - rzymski akwedukt Walensa (IV w.) - bizantyński kościół Myrelaion (X w.) - kościół Św. Zbawiciela Pantokratora (XII w.) - pomnik Mehmeda Zdobywcy – tureckiego zdobywcy miasta z 1453 r. - Meczet Kalender – bractwa derwiszów, przypuszczalnie dawny kościół św. Zbawiciela Akataleptosa - Meczet Książęcy (XVI w.) wzniesiony ku pamięci Mehmeda – syna Sulejmana Wspaniałego zamordowanego w tajemniczych okolicznościach - Tulipanowy Meczet – barokowa świątynia - dzielnicę Laleli pełną sklepów z elegancką odzieżą.
Dzień 5 Zwiedzanie północnych dzielnic dawnego Konstantynopola. Przejście wzdłuż zatoki Złotego Rogu i murów obronnych cesarza Herakliusza przez dzielnice Fener i Fatih. Zobaczymy obiekty: - mury obronne Konstantynopola w części, gdzie w roku 1453 wojska tureckie wdarły się do miasta - ruiny pałaców bizantyńskich: Konstantyna i Blachernos - kolumnę cesarza Marcjana (V w.) z łacińską inskrypcją - kościół Świętego Zbawiciela na Chorze, gdzie zachowały się wspaniałe freski i mozaiki z okresu ostatniego renesansu sztuki bizantyńskiej (XIV w.) - kościół św. Jerzego i siedziba patriarchatu grecko-prawosławnego od 1605 roku, w której znajduje się tron patriarchów i wiele cennych relikwii, - kościół św. Teodozji (IX w.) – jeden z najokazalszych w mieście - kościół Matki Boskiej Radosnej (XI/XII w.) - kościół Matki Boskiej Mongolskiej (XIII w.) - meczet Selima I (XVI w.) – z pięknym dziedzińcem i sułtańskim mauzoleum - meczet i mauzoleum Mehmeda Zdobywcy - Meczet sułtanki Mihrimah – córki Roksolany – z oryginalnym portykiem i minaretem z białego marmuru - meczet wezyra Murada Paszy (XV w.) – jeden z najstarszych w mieście.
Dzień 6 Pałac Dolmabahcze, wieża Galata i kolejna wycieczka nad Bosfor. Na terenie dzielnicy Beyoglu po północnej stronie Złotego Rogu zobaczymy kolejne ważne miejsca i obiekty: - Taksim – najważniejszy plac w europejskiej części Stambułu - pałac Dolmabahcze – dawny pałac sułtański i miejsce śmierci prezydenta Kemala Ataturka w 1938 r. - Galata - średniowieczna wieża, z której Genueńczycy obserwowali zdobycie Konstantynopola przez Turków w 1453 r. - Muzeum Adama Mickiewicza przy ulicy Słodkich Migdałów - Rumeli Hisar – twierdza nad Bosforem zbudowana przez Mehmeda Zdobywcę.
Dzień 7 Wycieczka do miejscowości Polonezköy i azjatyckie dzielnice Stambułu. Wczesnym rankiem wyjazd do Polonezköy pod Stambułem. Po południu spacer na Cmentarz Krymski. Dla chętnych nocny rejs po pubach Stambułu. Tego dnia zobaczymy: - Polonezköy – osadę założoną w 1842 r. przez księcia Adama Czartoryskiego dla licznie przybywających polskich emigrantów. Na miejscowym cmentarzu odwiedzimy polskie groby, w tym grób Ludwiki Śniadeckiej – bohaterki skandalu obyczajowego, w której kochał się bez wzajemności Juliusz Słowacki. Spróbujemy odwiedzić Polaków do dziś mówiących piękną archaiczną polszczyzną - Cmentarz Krymski – nekropola na azjatyckim brzegu Bosforu, na której spoczywa bohater Powstania Styczniowego – gen. Marian Langiewicz - nocne życie w rejonie Placu Taksim i na słynnej ulicy Istikal, gdzie stambulczycy bawią się do wczesnych godzin rannych.
Dzień 8 Pałac Topkapi i bazylika św. Ireny. Czas na indywidualne spacery po mieście. Wieczorem ponad godzinny rejs statkiem po Bosforze. Zwiedzanie Topkapi – pałacu sułtanów osmańskich – wspaniałego zabytku islamskiej architektury, kultury i sztuki. Na jego terenie zgromadzono wiele unikalnych przedmiotów, m.in.: relikwiarz zawierający rękę św. Jana Chrzciciela, płaszcz Mahometa i miecze kalifów arabskich VII w. Ponad to zobaczymy bazylikę św. Ireny – jeden z najstarszych kościołów w mieście.
Dzień 9 Wycieczka wzdłuż murów Teodozjusza nad Morzem Marmara. Przejazd do twierdzy Yedikule i zwiedzanie zachodnich dzielnic Konstantynopola. Wyjazd kolejką na wzgórze Pierr’a Loti, z którego roztacza się piękna panorama na miasto i zatokę Złotego Rogu. Ostatniego dnia zobaczymy miejsca i obiekty: - ruiny kościoła i klasztoru św. Jana Chrzciciela w Studion (V w.) – ważnego ośrodka religijnego i filozoficznego w Bizancjum - kościół św. Andrzeja – świątynia bizantyńska przebudowana na meczet - meczet i mauzoleum Ajjuba – chorążego Proroka Mahometa, który zginął podczas pierwszego arabskiego oblężenia Konstantynopola. Sanktuarium to jest uznawane przez muzułmanów za najświętsze w całym Stambule - panorama bitwy o Konstantynopol i zdobycia miasta 29 maja 1453 roku - Zamek Siedmiu Wież (Yedikule) – dawne więzienie dla cudzoziemców, gdzie po bitwie pod Cecorą w 1620 r. więziono hetmana Stanisława Koniecpolskiego.
Dzień 10 Powrót ze Stambułu do Polski.
Uwaga! Informujemy, że ze względu na COVID-19 planowany program wyjazdu może ulec zmianie.