Turcja - Stambuł - Miasto dwóch kontynentów i wielu cywilizacji

Turcja - Stambuł - Miasto dwóch kontynentów i wielu cywilizacji
Termin: Czas: liczba osób: Koszt:
31.08 - 09.09.2024
10 dni 6-12 2.400 zł + 320 EUR + bilet lotniczy
  • Ostatnie Miejsca
Zapisz się

dokładne i pozbawione pośpiechu zwiedzanie miasta z doświadczonym i znającym je pilotem
wycieczka w grupie do 12 osób – wspólnie jemy posiłki i spędzamy wieczory
noclegi w historycznym centrum Konstantynopola (pokoje 2-3-osob.) oddalonego ok. 10 minut od kościoła Hagia Sophia i Bazaru Egipskiego
wycieczka do dawnego Adampola - wsi zamieszkanej przez potomków Polaków z XIX w
rejs statkiem wycieczkowym po cieśninie Bosfor
codzienne kosztowanie różnych potraw kuchni tureckiej w lokalnych restauracjach
czas na zakupy pamiątek, smacznego jedzenia i innych różnorodnych towarów
dla chętnych wypady na Istiklal i nocne życie Stambułu: puby, muzyka na żywo i uliczne zabawy

Trasa wyprawy: Stambuł i okolice – Adampol (Polonezkoy), starożytne miasta Chalcedon i Chrysopolis

Uwaga! Wyjazd można połączyć z wycieczką: 

  • Kapadocja - Kraina mnichów, derwiszów i wulkanów
    Terminy wyjazdów łączonych (23 dni): 27 kwietnia - 19 maja lub 31 sierpnia - 22 września 2024
    Cena wyjazdu łączonego w terminie wiosennym: 5.300 zł + 900 EUR + bilet lotniczy 
    Cena wyjazdu łączonego w terminie wrześniowym: 5.300 zł + 940 EUR + bilet lotniczy 

Położony na styku kontynentów Stambuł – dawny Konstantynopol – jest jedynym miastem w Europie, w którym możemy ujrzeć ślady niemal wszystkich cywilizacji śródziemnomorskiego świata. Nad Bosforem splotły się dzieje starożytnych Greków i Rzymian, Cesarstwa Bizantyńskiego i ludów tureckich, wschodniego i zachodniego chrześcijaństwa. Kiedy w roku 1453 Turcy zdobyli miasto w Europie zakończyła się epoka średniowiecza. W niewielu miastach zachowało się tyle zabytków światowej klasy, należących do tak wielu kultur i okresów historycznych. Dlatego pobyt w mieście stwarza rzadką okazję do poznania historii Europy i Azji. Odwiedzimy miejsca związane z pochodami Persów, Arabów i krzyżowców. Zobaczymy wspaniałe pomniki architektury bizantyńskiej i muzułmańskiej. Zwiedzimy wspaniale muzea. Poznamy kulturę i sztukę islamu, Bizancjum i prawosławia. Wycieczka nie tylko uświadomi wschodnie korzenie europejskiej kultury, ale także potęgę osmańskiej Turcji, z którą Rzeczpospolita walczyła przez cały XVII wiek. Znajdziemy liczne ślady polskiej emigracji z okresu zaborów. Odwiedzimy miejsca związane z Adamem Mickiewiczem i grób Mariana Langiewicza – dyktatora Powstania Styczniowego. Ponadto czekają nas zakupy na egzotycznych bazarach, gdzie kupcy oferują towary z obszarów od Indii po Egipt.

AUTOR PROGRAMU: Jarosław Poniewiera

 

Dzień 1 Przelot do Stambułu i nocleg.

Dzień 2 Spacer od zatoki Złotego Rogu do hipodromu. Początek zwiedzania Stambułu przy moście Galata i przystani promów łączących Europę z azjatycką częścią miasta. Przejście przez meczet Sulejmana Wspaniałego i rejon Uniwersytetu do dzielnicy Sultanahmet. Wieczorem spacer nad Bosfor. Zobaczymy następujące obiekty: - Kolumna Konstantyna Wielkiego na dawnym Forum Konstantyna - cysterny pałacowe z V w. - bizantyński kościół św. Teodora - meczet Sulejmana Wspaniałego (XVI w.) – arcydzieło architektury osmańskiej - mauzolea Sulejmana Wspaniałego i jego żony Roksolany – branki uprowadzonej z ziem dawnej Rzeczypospolitej - meczet Bajezida II (XVI w.) – najstarszy zachowany meczet sułtański w Stambule - meczet wezyra Rustema Paszy (XVI w.) wystrojony pięknymi fajansowymi kafelkami z Izniku - Nowy Meczet (XVII w.) z jedną z najpiękniejszych fontann w mieście - Meczet Światła Osmanowego (XVIII w.) – świątynia z bardzo malowniczym dziedzińcem - mauzoleum sułtana Mahmuda II - Wielki Bazar (XV w.) – zabytkowy bazar słynący ze znakomitych wyrobów orientalnego rzemiosła - Targ Egipski słynący z egzotycznych przypraw i owoców - Bazar Starych Książek.

Dzień 3 Zwiedzanie najsłynniejszych zabytków Stambułu oraz wybrzeża Morza Marmara. Wizyta w bazylice Hagia Sophia i na dawnym hipodromie. Przejście przez dziedziniec Błękitnego Meczetu i Plac Białych Wąsów pod starożytne mury Konstantynopola. Spacer przez piękny Park Gülhane. Zobaczymy następujące obiekty: - bazylika Hagia Sophia (VI w.) – przez około 1000 lat największa i najwspanialsza chrześcijańska świątynia świata - Błękitny Meczet (XVII w.) – unikalna świątynia z sześcioma minaretami, jedna z najpiękniejszych budowli muzułmańskich na świecie - hipodrom – plac, na którym rzymscy cesarze wznieśli słynne pomniki starożytności: obelisk faraona Totmesa III z XVI w. p.n.e., sprowadzony z Egiptu przez Teodozjusza Wielkiego oraz Wężową Kolumnę ze świątyni Apollina w Delfach - mauzoleum sułtana Ahmeda – budowniczego Błękitnego Meczetu - kościół świętych Sergiusza i Bakchusa (VI w.) – fundacja Justyniana i Teodory - Bukleon – pałac cesarzy bizantyńskich - Muzeum Mozaik i bazar Arasta - meczet Sokollu Mehmeda Paszy (XVI w.) – jedno z arcydzieł architekta Sinana - pomnik Ataturka – założyciela Republiki Tureckiej i jej pierwszego prezydenta.

Dzień 4 Muzea Stambułu oraz dzielnice Laleli i Aksaray. Zwiedzanie Muzeum Archeologicznego oraz Muzeum Starożytnego Wschodu, w których zgromadzono jedne z najbogatszych w świecie zbiorów sztuki hellenistycznej. Po południu kontynuacja poznawania centrum miasta. Zobaczymy następujące miejsca i obiekty: - rzymski akwedukt Walensa (IV w.) - bizantyński kościół Myrelaion (X w.) - kościół Św. Zbawiciela Pantokratora (XII w.) - pomnik Mehmeda Zdobywcy – tureckiego zdobywcy miasta z 1453 r. - Meczet Kalender – bractwa derwiszów, przypuszczalnie dawny kościół św. Zbawiciela Akataleptosa - Meczet Książęcy (XVI w.) wzniesiony ku pamięci Mehmeda – syna Sulejmana Wspaniałego zamordowanego w tajemniczych okolicznościach - Tulipanowy Meczet – barokowa świątynia - dzielnicę Laleli pełną sklepów z elegancką odzieżą.

Dzień 5 Zwiedzanie północnych dzielnic dawnego Konstantynopola. Przejście wzdłuż zatoki Złotego Rogu i murów obronnych cesarza Herakliusza przez dzielnice Fener i Fatih. Zobaczymy obiekty: - mury obronne Konstantynopola w części, gdzie w roku 1453 wojska tureckie wdarły się do miasta - ruiny pałaców bizantyńskich: Konstantyna i Blachernos - kolumnę cesarza Marcjana (V w.) z łacińską inskrypcją - kościół Świętego Zbawiciela na Chorze, gdzie zachowały się wspaniałe freski i mozaiki z okresu ostatniego renesansu sztuki bizantyńskiej (XIV w.) - kościół św. Jerzego i siedziba patriarchatu grecko-prawosławnego od 1605 roku, w której znajduje się tron patriarchów i wiele cennych relikwii, - kościół św. Teodozji (IX w.) – jeden z najokazalszych w mieście - kościół Matki Boskiej Radosnej (XI/XII w.) - kościół Matki Boskiej Mongolskiej (XIII w.) - meczet Selima I (XVI w.) – z pięknym dziedzińcem i sułtańskim mauzoleum - meczet i mauzoleum Mehmeda Zdobywcy - Meczet sułtanki Mihrimah – córki Roksolany – z oryginalnym portykiem i minaretem z białego marmuru - meczet wezyra Murada Paszy (XV w.) – jeden z najstarszych w mieście.

Dzień 6 Pałac Dolmabahcze, wieża Galata i kolejna wycieczka nad Bosfor. Na terenie dzielnicy Beyoglu po północnej stronie Złotego Rogu zobaczymy kolejne ważne miejsca i obiekty: - Taksim – najważniejszy plac w europejskiej części Stambułu - pałac Dolmabahcze – dawny pałac sułtański i miejsce śmierci prezydenta Kemala Ataturka w 1938 r. - Galata - średniowieczna wieża, z której Genueńczycy obserwowali zdobycie Konstantynopola przez Turków w 1453 r. - Muzeum Adama Mickiewicza przy ulicy Słodkich Migdałów - Rumeli Hisar – twierdza nad Bosforem zbudowana przez Mehmeda Zdobywcę.

Dzień 7 Wycieczka do miejscowości Polonezköy i azjatyckie dzielnice Stambułu. Wczesnym rankiem wyjazd do Polonezköy pod Stambułem. Po południu spacer na Cmentarz Krymski. Dla chętnych nocny rejs po pubach Stambułu. Tego dnia zobaczymy: - Polonezköy – osadę założoną w 1842 r. przez księcia Adama Czartoryskiego dla licznie przybywających polskich emigrantów. Na miejscowym cmentarzu odwiedzimy polskie groby, w tym grób Ludwiki Śniadeckiej – bohaterki skandalu obyczajowego, w której kochał się bez wzajemności Juliusz Słowacki. Spróbujemy odwiedzić Polaków do dziś mówiących piękną archaiczną polszczyzną - Cmentarz Krymski – nekropola na azjatyckim brzegu Bosforu, na której spoczywa bohater Powstania Styczniowego – gen. Marian Langiewicz - nocne życie w rejonie Placu Taksim i na słynnej ulicy Istikal, gdzie stambulczycy bawią się do wczesnych godzin rannych.

Dzień 8 Pałac Topkapi i bazylika św. Ireny. Czas na indywidualne spacery po mieście. Wieczorem ponad godzinny rejs statkiem po Bosforze. Zwiedzanie Topkapi – pałacu sułtanów osmańskich – wspaniałego zabytku islamskiej architektury, kultury i sztuki. Na jego terenie zgromadzono wiele unikalnych przedmiotów, m.in.: relikwiarz zawierający rękę św. Jana Chrzciciela, płaszcz Mahometa i miecze kalifów arabskich VII w. Ponad to zobaczymy bazylikę św. Ireny – jeden z najstarszych kościołów w mieście.

Dzień 9 Wycieczka wzdłuż murów Teodozjusza nad Morzem Marmara. Przejazd do twierdzy Yedikule i zwiedzanie zachodnich dzielnic Konstantynopola. Wyjazd kolejką na wzgórze Pierr’a Loti, z którego roztacza się piękna panorama na miasto i zatokę Złotego Rogu. Ostatniego dnia zobaczymy miejsca i obiekty: - ruiny kościoła i klasztoru św. Jana Chrzciciela w Studion (V w.) – ważnego ośrodka religijnego i filozoficznego w Bizancjum - kościół św. Andrzeja – świątynia bizantyńska przebudowana na meczet - meczet i mauzoleum Ajjuba – chorążego Proroka Mahometa, który zginął podczas pierwszego arabskiego oblężenia Konstantynopola. Sanktuarium to jest uznawane przez muzułmanów za najświętsze w całym Stambule - panorama bitwy o Konstantynopol i zdobycia miasta 29 maja 1453 roku - Zamek Siedmiu Wież (Yedikule) – dawne więzienie dla cudzoziemców, gdzie po bitwie pod Cecorą w 1620 r. więziono hetmana Stanisława Koniecpolskiego.

Dzień 10 Powrót ze Stambułu do Polski.

Uwaga! Informujemy, że ze względu na COVID-19 planowany program wyjazdu może ulec zmianie.

Umowa obejmuje: koszty złotówkowe – ubezpieczenie NNW, KL i CP; opieka doświadczonego pilota-przewodnika; koszty organizacyjne w Polsce; podatki na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny oraz Fundusz Pomocowy COVID19; podatek VAT; koszty walutowe – wszystkie przejazdy na terenie Turcji (taksówki, autobusy, promy, tramwaje); noclegi (hotele klasy turystycznej – pokoje 2-3 osobowe z węzłami sanitarnymi poza pokojami); koszty organizacyjne podczas wyjazdu. Uwaga! Istnieje możliwość podwyższenia standardu noclegów – dopłata do noclegu w pokoju z łazienką wynosi ok. 90 euro od osoby za wszystkie 9 nocy.

Umowa i cena nie obejmuje: przelotu do Stambułu; wyżywienia (ok. 20 EUR na dzień), biletów wstępu (ok. 180 EUR).

Maciej Kołodziejczyk

Maciej Kołodziejczyk (ur. 1974), absolwent chorzowskiego "Słowaka", Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie, doktor geografii. Paszport otrzymał w 1992 roku, od tego czasu podróżuje po Europie, Azji, Afryce i Ameryce Północnej. W 1994 roku dotarł drogą lądową do Nepalu przez Turcję, Iran, Pakistan i Indie. Odbył liczne górskie wyprawy trekkingowe po Karpatach, Alpach i Himalajach Nepalu. Nurkował w Morzu Śródziemnym, Czerwonym i Andamańskim. Od roku 2000 organizuje i prowadzi wyprawy krajoznawcze.

Czytaj więcej

Jarosław Poniewiera

Jarosław Poniewiera (ur. 1973), podróżnik, absolwent Instytutu Geografii Uniwersytetu Jagiellońskiego i chorzowskiego "Słowaka". Od 1991 roku odbył ponad 60 wypraw w różne części Azji i Ameryki Płd. Organizował i prowadził wyjazdy drogą lądową do Indii (przez Turcję, Iran i Pakistan), Egiptu (przez Turcję, Syrię i Jordanię), Ziemi Świętej oraz na Zakaukazie (Gruzja i Armenia). Był inicjatorem wyjazdów naukowych Koła Geografów UJ do Syrii (1996) oraz w Himalaje Nepalu (1997). Od lat podróżuje regularnie po Bliskim Wschodzie, Indiach i Półwyspie Indochińskim.

Czytaj więcej

Maciej Szkółka

Maciej Szkółka (ur. 1990), absolwent Instytutu Judaistyki i Instytutu Rosji i Europy Wschodniej Uniwersytetu Jagiellońskiego, od 2010 roku licencjonowany pilot wycieczek. Człowiek, który porzucił pracę w korporacji I postanowił na rok zamieszkać na Islandii. Począwszy od 2014 roku silnie związany z Gruzją i Armenią, wcześniej z Krymem. Zawsze ciekawy świata. Uważa, że na naukę nowych rzeczy i poznawanie nowych miejsc nigdy nie jest za późno, a w razie niespodziewanych sytuacji “koniec języka za przewodnika”. Zdecydowanym priorytetem są dla niego kierunki wschodnie.

Czytaj więcej

Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image