Ale Meksyk!

Wycieczka do piramid Azteków, miast Majów i współczesnych Indian Meksyku

Ale Meksyk!
Termin: Czas: liczba osób: Koszt:
01.07 - 21.07.2024
21 dni 6-12 4.500 zł +1.350 USD + bilet lotniczy
  • Brak Miejsc
Zapisz się

jeden z najpełniejszych programów po Meksyku, zrównoważony pod względem intensywności zwiedzania i chwil relaksu
podróż w małej grupie do 12 osób
zobaczymy najważniejsze i najciekawsze zabytki środkowego i wschodniego Meksyku
nocleg w selwie u Indian Lakandonów
zwiedzanie zabytków historycznych jest przeplatane z atrakcjami przyrodniczymi
dzięki polskim pilotom-przewodnikom, którzy od wielu lat mieszkają (lub mieszkali) w Meksyku i oprowadzają po tym kraju różne wycieczki, poznamy Meksyk w sposób oryginalny i niejako „od podszewki”

Trasa wyprawy: Meksyk - sanktuarium Matki Bożej z Guadelupe - Teotihuacan - Taxco - Sierra Madre - Acapulco - Laguna Coyuca - Puerto Escondido - Mazunte - Zipolite – San Augustin - Oaxaca - Monte Alban - Tuxtla Gutierrez - kanion Sumidero i rzeka Grijalva - San Cristobal de las Casas - San Juan Chamula – Zinacantan - wodospady Agua Azul i Misol-ha - Palenque - Yaxchilan - rzeka Usumacinta - Merida - Chichen Itza - Riviera Maya - Tulum - Meksyk

Zapraszamy na wyprawę do Meksyku – ogromnego kraju kontrastów, różnorodnych kultur, wyrafinowanych smaków i zapachów, salsy i błękitnych wód Karaibów. Proponujemy program, w którym rozsądnie wyważyliśmy czas przeznaczony na podróżowanie, zwiedzanie i chwile wypoczynku. Odwiedzimy największe miasto świata – Ciudad de Mexico, w którym spotykają się kultury: aztecka, kolonialna i współczesna. W Teotihuacan zdobędziemy „miejsca gdzie ludzie stają się bogami”, czyli jedne z najwyższych i najstarszych piramid Meksyku. Odwiedzimy położone na zboczu góry, pełne tajemniczych zakątków „srebrne miasto” Taxco. Zakosztujemy słońca nad Pacyfikiem na plażach Acapulco. W stanie Oaxaca odwiedzimy tajemniczą stolicę „Ludu Chmur” – Monte Alban. Następnie przez Przesmyk Tehuantepec wjedziemy do krainy Majów na półwyspie Jukatan – gdzie powstała najciekawsza i najbardziej wyrafinowana kultura prekolumbijskiego Meksyku. W stanie Chiapas spotkamy się z Indianami Tzotzil i Tzetzal, z którymi porozmawiamy o ich tradycji i wierzeniach. Penetrując zagubione w dżungli miasta Majów – Palenque, Chichen Itza i Uxmal – i poznając ich kulturę, przekonamy się, że nie warto było obawiać się końca świata w roku 2012. W okolicach Bonampak postaramy się zamieszkać na jedną noc w dzikiej selwie u Indian Lakandonów – jednych z ostatnich żyjących Indian tego plemienia. Naszą podróż zakończymy wspomnieniami na plaży nad Morzem Karaibskim. Przed nami wielka, meksykańska przygoda! Zapraszam Was serdecznie - Piotr Orechwo.

AUTOR PROGRAMU: Piotr Orechwo

Dzień 1 Przelot z Warszawy do miasta Meksyk przez jeden z portów lotniczych Europy. Przejazd taksówkami do hotelu. Nocleg.

Dzień 2 Zwiedzanie Centrum stolicy: Zocalo (lista UNESCO) – główny plac miasta, gdzie znajduje się Pałac Prezydencki, Katedra oraz ruiny azteckiej świątyni Templo Mayor; wizyta w Muzeum Antropologicznym, gdzie zebrano najciekawsze dzieła kultury i sztuki dawnych amerykańskich cywilizacji (m.in. Tolteków, Azteków, Olmeków, Majów i Zapoteków). Historia Meksyku w pigułce. Następnie rejs kolorowymi łodziami, w rytm muzyki i śpiewów mariachi – znakomitych ulicznych grajków – po kanałach dzielnicy Xochimilco (lista UNESCO). Powrót do hotelu i nocleg.

Dzień 3 Poranna wizyta w najważniejszym katolickim sanktuarium obu Ameryk: Matki Bożej z Guadalupe. Przejazd do Teotihuacan (lista UNESCO) – starożytnego miasta, które w okresie swego apogeum w połowie V w. było największym miastem na świecie i gdzie znajdują się słynne piramidy Słońca i Księżyca. Nocleg.

Dzień 4 Przejazd z Meksyku do Taxco – zabytkowego miasta, które słynie z kolonialnej architektury. Po drodze wizyta w imponujących grotach Cacahuamilpa. W Taxco spacer wąskimi, brukowanymi uliczkami po Starym Mieście i zwiedzanie urokliwego centrum: główny plac, kościół świętych Pryscylli i Sebastiana (XVIII w.). Nocleg.

Dzień 5 Przejazd z Taxco przez góry Sierra Madre do Acapulco – słynnego kurortu położonego nad Pacyfikiem. Wyjazd na punkt widokowy, z którego widać panoramę zatoki Acapulco. Po południu pobyt na plaży i kąpiel w oceanie. Nocleg.

Dzień 6 Czas wolny na plażowanie. Dla chętnych wycieczka fakultatywna do wioski rybackiej nad Laguną Coyuca, słynnej z filmu Rambo. Rejs łodzią rybacką po lagunie, obiad z owoców morza, relaks w hamakach (koszt wycieczki ok. 70 USD). Nocleg w Acapulco.

Dzień 7 Przejazd malowniczą trasą przez Puerto Escondido wzdłuż wybrzeża Pacyfiku. Nocleg w pobliżu plaży w jednym z miasteczek w okolicach Mazunte.

Dzień 8 Wypoczynek, a dla chętnych wycieczka na Lagunę Ventanilla w której żyją liczne iguany i krokodyle oraz na pobliskie, urokliwe plaże w San Augustin i Zipolite. Nocleg w Mazunte.

Dzień 9 Pożegnanie Pacyfiku i przejazd trasą widokową przez góry Sierra Madre de Miahuatlan do Oaxaca – stolicy stanu o tej samej nazwie. Zwiedzanie Centrum: Zocalo (lista UNESCO) – główny plac; Katedra (XVIII w.); kościół Świętego Dominika. Nocleg.

Dzień 10 Wycieczka do Monte Alban (lista UNESCO) – ważnego starożytnego miasta w południowym Meksyku. Miasto powstało w V wieku p.n.e. i przez ponad tysiąc lat było ważnym centrum kultury i religii dawnych Indian - Zapoteków i Misteków. Zobaczymy dobrze zachowane budowle: piramidy, pałace, grobowce i boisko do rytualnej gry w piłkę. Ponadto wizyta w destylarni lokalnego alkoholu – mezcalu, gdzie można prześledzić proces jego produkcji. Zakupy na targu słynącym z lokalnych specjałów: pysznego sera i produkowanej tutaj czekolady. Dla chętnych degustacja chapulines – smażonych koników polnych. Wieczorem wyjazd autobusem z Oaxaca do stanu Chiapas. Nocny przejazd.

Dzień 11 Nad ranem przyjazd do miasta Tuxtla Gutierrez. Przesiadka na autobus do imponującego kanionu Sumidero. Rejs łodzią motorową po rzece Grijalva. Obserwacja żyjących w kanionie ptaków, małp i krokodyli. Następnie przejazd do San Cristobal de las Casas. Spacer po mieście: katedra, kościół Świętego Dominika (XVII w.), wizyta na targu lokalnego rękodzieła. Nocleg.

Dzień 12 Rano przejazd do indiańskiej wioski San Juan Chamula. Wizyta w miejscowym kościele, gdzie Indianie odprawiają rytualne obrzędy oczyszczające. Potem odwiedzimy indiański dom w kolejnej wiosce - Zinacantan. Nocleg w San Cristobal de las Casas.

Dzień 13 Przejazd do położonych w dżungli wodospadów Agua Azul i Misol-ha. Odpoczynek przy wodospadach, a dla chętnych kąpiel. Po południu przejazd do Palenque i nocleg.

Dzień 14 W VII wieku w Palenque (lista UNESCO) znajdowało się wielkie i ludne miasto Majów, którego budowle stanowią dziś jeden z najładniejszych zabytków prekolumbijskiej Ameryki. Zwiedzimy kompleks architektoniczny w skład którego wchodzą m.in: słynna Piramida Inskrypcji i grobowiec króla Pakala Wielkiego, Pałac, świątynia Czerwonej Królowej, tzw. grupa świątyń krzyża. Po południu przejazd do selwy w okolicach Bonampak, nocleg w obozie u Indian Lakandonów – jednych z ostatnich zamieszkujących te tereny. (tylko gdy uda się ten nocleg potwierdzić)

Dzień 15 Wyprawa do Yaxchilan – zagubionego w dżungli tajemniczego miasta, położonego nad świętą rzeką Majów Usumacinta. Rejs po rzece i zwiedzanie obiektów i budowli słynących z ciekawych zdobień: Labirynt, główny plac, Pałac Guebernatora oraz tzw. Małe Akropolis. Krótki spacer przez dżunglę. Powrót do Palenque. Odpoczynek i nocny przejazd autobusem do Meridy.

Dzień 16 Rano przyjazd do miasta Merida. Krótki odpoczynek w hotelu i wycieczka do kolejnego miasta Majów – Uxmal (lista UNESCO), w którym znajdują się budowle z VI i VII wieku: Piramida Czarnoksiężnika, Czworokąt Mniszek, Pałac Gubernatora, Wielka Piramida, Dom Żółwi i inne. Powrót do Meridy i spacer po mieście: Zocalo, Katedra. Nocleg.

Dzień 17 Przejazd do Chichen Itza (lista UNESCO) – jednego z największych i najlepiej zachowanych miast Majów. Zobaczymy w nim: Piramidę boga Kukulkana, Świątynię Wojowników, boisko do gry w pelota, aneks do Świątyni Jaguarów, platformę czaszek, obserwatorium astronomiczne i cenote – rytualną świętą studnię. Przejazd na Riviera Maya. Nocleg.

Dzień 18 Rano dla chętnych wycieczka do pięknie położonego Tulum – późnej osady Majów (od X w.), w której zobaczymy: Zamek, Świątynię Fresków i Świątynię Zstępującego Boga. Czas wolny, nocleg.

Dzień 19 Wypoczynek na plażach Morza Karaibskiego. Dla chętnych możliwość nurkowania na rafach koralowych bądź w studniach krasowych - cenotach. Wieczorem przelot do miasta Meksyk. Nocleg.

Dzień 20 Pożegnalny dzień spędzimy w kolonialnych dzielnicach stolicy: San Angel i Coyoacan, w których odbywają się lokalne targi dzieł sztuki i rzemiosła. Wieczorem przejazd na lotnisko i wylot do Polski.

Dzień 21 Powrót do Warszawy przez jeden z portów lotniczych Europy.

Uwaga! Informujemy, że ze względu na COVID-19 planowany program wyjazdu może ulec zmianie.

Umowa obejmuje: koszty złotówkowe - ubezpieczenie NNW, KL i CP; opieka doświadczonego pilota-przewodnika; koszty organizacyjne w Polsce; podatki na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny oraz Fundusz Pomocowy COVID19; podatek VAT; koszty walutowe - wszystkie przejazdy na terenie Meksyku (wynajęte środki transportu, autobusy, taksówki, łodzie itp.); bilet lotniczy Cancun – miasto Meksyk; noclegi (hotele klasy turystycznej – pokoje 2- 3 os. lub bungalowy); wszystkie wycieczki objęte programem; koszty organizacyjne podczas wyprawy.

Umowa i cena nie obejmują: przelotu do Meksyku; wyżywienia (ok. 15 USD na dzień), biletów wstępu (ok. 100 USD); wycieczki na lagunę Coyuca (ok. 70 USD); kosztów ewentualnych testów na COVID19 jeżeli takie będą wymagane przez linie lotnicze lub władze Meksyku podczas wyprawy.

UWAGA! Cena biletu lotniczego z Polski do Meksyku w wakacje dotychczas wynosiła ok. 5 tys. zł, a poza sezonem wakacyjnym ok. 3,8 tys. zł.

Anna Gręziak

Anna Gręziak

Anna Gręziak (ur. 1991), ukończyła studia na Wydziale Nauk o Ziemi i Gospodarki Przestrzennej na UMCS. Absolwentka kierunku iberystyka ze specjalizacją język hiszpański, od najmłodszych lat związana z turystyką. Pasjonatka tańców latynoamerykańskich na czele z salsą kubańską. Europę zjeździła na wszelkie sposoby od nieprzewidywalnych podróży autostopem do zorganizowanych wycieczek z biurami podróży. Pilotka wyjazdów zagranicznych i krajowych na pełny etat, od kilku lat z powodzeniem pełni również funkcję rezydenta.

Czytaj więcej
Maciej Tarniuk

Maciej Taraniuk

Maciej Taraniuk, absolwent wrocławskiej Romanistyki i Iberystyki, tłumacz języka francuskiego, hiszpańskiego i portugalskiego. Od lat zawodowo i prywatnie związany z krajami latynoskiego kręgu kulturowego. Przygodę z podróżowaniem zaczynał od autostopa, łącznie odwiedził ponad 70 krajów na 5 kontynentach.
Miłośnik sportów z lekką nutką ryzyka, specjalizuje się w wyjazdach, podczas których trzeba wspiąć się na jakąś górę, zjechać z niej na rowerze, przepłynąć się pontonem po rwącej rzece czy przespacerować się po dżungli. 

Czytaj więcej
Piotr Orechwo

Piotr Orechwo

Piotr Orechwo alias Pedro (ur. 1976), absolwent chorzowskiego "Słowaka". Od najmłodszych lat zafascynowany przygodą w podróży. Po wojażach za jeden uśmiech autostopem po Europie, od 1992 r. regularnie odwiedza subkontynent indyjski. Efektem było wstąpienie w grono studentów kulturoznawstwa ze specjalizacją indologiczną na Uniwersytecie Warszawskim. Poza nauką sanskrytu i tamilskiego, studiował język hindi w Agrze na półrocznym stypendium językowym. Studia udało mu się ukończyć, między jedną podróżą, a kolejną. Od 1997 r.

Czytaj więcej

Maciej Falkowski

Maciej Falkowski, absolwent wydziału turystyki i rekreacji, licencjonowany przewodnik po Ameryce Łacińskiej. Posiada kilkunastoletnie doświadczenie w prowadzeniu grup po regionie. Na trasie turystycznej od najmłodszych lat. Mieszka od lat w Meksyku, gdzie odkrywa uroki "siesty i fiesty", czyli prawdziwego życia Latynosów.  To tam zakochał się w świecie pełnym kolorów, smaków i uśmiechów. Specjalizuje się szczególnie w poszukiwaniu unikatowych ciekawostek, eksploracji lokalnych rynków i próbowaniu tradycyjnych smaków.

Czytaj więcej

Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image