Kuba bez cenzury

Niezwykła wycieczka od Hawany przez prawie całą Kubę

Kuba bez cenzury
Termin: Czas: liczba osób: Koszt:
28.10 - 16.11.2024
20 dni 6-12 4.500 zł + 980 EUR + bilet lotniczy
  • Ostatnie Miejsca
Zapisz się

jeden z najpełniejszych programów na polskim rynku obejmujący większość regionów Kuby
podróż w małej grupie do 12 osób
noclegi na prywatnych kwaterach pozwalające na bezpośredni kontakt z mieszkańcami
większość miejsc na wyspie wpisanych na listę kulturowego dziedzictwa UNESCO
harmonijne połączenie zwiedzania atrakcji turystycznych z interakcją z lokalną ludnością podczas wieczornych wyjść na miasto
opieka doświadczonego i obeznanego w warunkach kubańskich pilota

Trasa wyprawy: Hawana – Pinar del Rio – Viñales – Dolina Tytoniowa – Cienfuegos – Trynidad – Camaguey – Bayamo – Cobre – Santiago de Cuba – Guantanamo – Baracoa – Cayo Coco – Santa Clara – Hawana

Moja wyprawa na Kubę to wyjazd nietuzinkowy, podczas którego zobaczymy nie tylko najsłynniejsze miejsca na Kubie, ale także kilka bardzo ciekawych, położonych z dala od szlaków turystycznych. Spędzimy kilka dni poznając jedno z najbardziej fascynujących miast Karaibów – Hawanę. Będziemy podróżować aż do Doliny Tytoniowej, na zachodzie wyspy, aby następnie skierować się w stronę kolonialnych miast: Cienfuegos i miasteczka – skansenu – Trynidad. Odwiedzimy wpisane na listę UNESCO Stare Miasto Camaguey, najważniejsze sanktuarium katolickie Kuby w Cobre oraz pierwszą stolicę wyspy i jedno z najładniejszych kolonialnych miast – Santiago de Cuba. Dotrzemy do miejsca w okolicy Baracoa, w którym najprawdopodobniej na wyspę wysiadł Krzysztof Kolumb. Spróbujemy rzucić okiem na amerykańską bazę wojskową w Guantanamo. W Santa Clara odwiedzimy mauzoleum Che Guevary. A pod koniec podróży odpoczniemy chwilę na przepięknych, kubańskich plażach. Atrakcją samą w sobie będą noclegi na kwaterach u Kubańczyków. Podczas przejazdów korzystamy z lokalnych środków komunikacji, a także z wynajmowanych taksówek i samochodów. Posiłki jadamy na kwaterach lub też w lokalnych, niewielkich restauracjach, tzw. „paladares”. Dla chętnych organizujemy wieczorne wyjścia na zabawę do klubów, dyskotek, na koncerty lub w inne, ciekawe miejsca, gdzie wieczorami gromadzą się Kubańczycy. Zapraszam! - Piotr Orechwo.

AUTOR PROGRAMU: Piotr Orechwo

Dzień 1 Przelot z Warszawy do Hawany, przez jeden z portów lotniczych Europy lub Ameryki. Przejazd na kwaterę i nocleg.

Dzień 2 Zwiedzanie Hawany: spacer po Starym Mieście, Prado, Plac Katedralny, Plaza de Armas, muzeum rumu wraz z degustacją, Park Centralny, Wielki Teatr Hawany, Kapitol. Po drodze wizyta w ulubionych knajpach Ernesta Hemingwaya: Bodegida del Medio i La Floridita. Wypad na drugą stronę zatoki Hawany do dzielnicy La Regla, słynącej z odbywających się tutaj szamańskich rytuałów Santerii. Nocleg.

Dzień 3 Kontynuujemy zwiedzanie Hawany. Rano przejażdżka niecodziennym środkiem transportu: cocotaxi na Plac Rewolucji na którym Fidel Castro wygłaszał swoje wielogodzinne przemówienia. Potem spacer po pięknym Cmentarzu Kolumba i dzielnicy Vedado, w której zobaczymy słynną Rambla i lodziarnia Coppelia. Odwiedziny w Muzeum Rewolucji, gdzie znajdują się wyjątkowe pamiątki. Wieczorem dla chętnych wyjazd na występy do najlepszego kabaretu Karaibów: „Tropicana” (koszt ok. 100 EUR od osoby).

Dzień 4 Przejazd do Pinar del Rio: zwiedzanie fabryki cygar i spacer po miasteczku. Następnie przejazd do malowniczego miasteczka Viñales. Po drodze postój na punkcie widokowym na okolice tzw. Doliny Tytoniowej (Valle de Viñales – lista UNESCO). Nocleg.

Dzień 5 Zwiedzanie Viñales i okolic: kilkugodzinny spacer po wiejskiej okolicy. Poza tym przejażdżka rowerowa w trakcie której odwiedzimy jaskinię Indian „Cueva del Indio” (krótki rejs łodzią wewnątrz jaskini) jak i zobaczymy ogromny obraz wymalowany na skale, tzw. Mural Prehistorii. Nocleg.

Dzień 6 Całodniowy przejazd do Cienfuegos zwanego „Perłą Południa”. Wieczorny spacer i nocleg.

Dzień 7 Zwiedzanie Cienfuegos (lista UNESCO): Plac Jose Marti, gdzie znajdują się najważniejsze i najładniejsze budynki miasta, nadmorska promenada, eklektyczny Pałac del Valle, Przejazd do „skansenu pod gołym niebem” jakim jest miasteczko Trynidad. Po drodze wizyta w niezwykle ciekawym Ogrodzie Botanicznym, jednym z najstarszych tego typu na wyspie. Nocleg.

Dzień 8 Zwiedzanie Trynidadu: spacer po Plaza Mayor, wizyta w rezydencji dawnej arystokracji (obecnie muzeum), w kościele Św. Franciszka, z którego rozpościerają się piękne widoki na okolicę, a także w słynnej knajpie Canchancharra. Wieczorem udział w tańcach na schodach (tzw. escalinata). Nocleg.

Dzień 9 Przejazd z Trynidadu do Camaguey (ok. 4.5 godz.). Po drodze postój przy plantacji trzciny cukrowej i wieży Iznaga, skąd można podziwiać całą okolicę. Zwiedzanie kolonialnego Starego Miasta (lista UNESCO): Park Agramonte, Katedra, Plaza Trabajadores, kościół Nuestra Senora de la Merced, Plaza del Carmen, galeria Marthy Jimenez, Plaza San Juan de Dios. Nocleg.

Dzień 10 Wcześnie rano przejazd z Camaguey do Santiago de Cuba (ok. 7 godz.). Po drodze krótki postój w historycznym mieście Bayamo oraz w El Cobre, gdzie znajduje się bazylika z patronką Kuby – Matką Boską z El Cobre. Nocleg w Santiago de Cuba.

Dzień 11 Wcześnie rano wyjazd w góry Cordillera de Gran Piedra. Wizyta na jednej z historycznych plantacji kawy (UNESCO), wspinaczka na imponującą skałę „Gran Piedra”, skąd przy dobrej pogodzie rozpościera się piękny widok na okolicę. Powrót do Santiago de Cuba, gdzie zobaczymy historyczne koszary Moncada, siedzibę pierwszego gubernatora Kuby Diego Velazqueza, Katedrę, cmentarz Santa Ifigenia, gdzie pochowany został Fidel Castro oraz fortecę San Pedro de la Roca (lista UNESCO). Nocleg.

Dzień 12 Wcześnie rano wyjazd z Santiago de Cuba i podróż na daleki wschód wyspy. Krótki postój przy punkcie widokowym na amerykańską bazę w Guantanamo. Wycieczka po malowniczej okolicy Baracoa - wizyta na plantacji kakao, krótki rejs łodzią po pobliskiej rzece, punkty widokowe. Nocleg w Baracoa.

Dzień 13 Jeśli pogoda będzie dobra, to czeka nas wyprawa na szczyt słynnego El Yunque (wys. 575 m n.p.m.). Trekking przez bujna selwę (ok. 2 godziny tam i 2 godz. z powrotem) i obserwacje endemicznej flory i fauny. W drodze powrotnej dla chętnych kąpiel w rzece pod wodospadem. Uwaga! W razie złej pogody zamiast trekkingu relaks w Baracoa.

Dzień 14 Przejazd malowniczą drogą w stronę Holguin (ok. 7 godz.) Po drodze wizyta w niezwykłym domu rodzinnym Fidela Castro. Nocleg w okolicy Holguin.

Dzień 15 Wizyta w miejscu gdzie najprawdopodobniej Krzysztof Kolumb por raz pierwszy postawił stopę na ziemi kubańskiej. Przystanek na urokliwej plaży. Przejazd w okolice Moron (ok. 7 godz), nocleg.

Dzień 16 Dzień spędzimy na plażach uważanych za jedne z najpiękniejszych na Kubie. Zasłużony relaks. Nocleg.

Dzień 17 Przejazd do miasta Santa Clara (ok. 3.5 godz.); wizyta w mauzoleum Che Guevary oraz krótki postój przy jego pomniku. Następnie powrót do Hawany (ok. 3.5 godz) i nocleg.

Dzień 18 Zwiedzanie Hawany i okolic śladami Hemingwaya: Finca Vigia (rezydencja gdzie mieszkał pisarz), Cojimar (wioska z której wypływał na ryby). Postój przy fortecy El Morro (lista UNESCO), skąd rozpościera się doskonały widok na Hawanę. Nocleg.

Dzień 19 Pożegnanie Hawany. Przejazd na lotnisko i wylot do Polski.

Dzień 20 Przylot do Warszawy przez jeden z portów lotniczych Europy lub Ameryki.

Uwaga! Informujemy, że ze względu na COVID-19 planowany program wyjazdu może ulec zmianie. Kolejność zwiedzania poszczególnych miejsc w programie może także ulec zmianie, szczególnie jeśli nastąpią zmiany w rozkładach jazdy lokalnej komunikacji.

Umowa obejmuje: koszty złotówkowe - ubezpieczenie NNW, KL i CP; opieka doświadczonego pilota-przewodnika; koszty organizacyjne w Polsce; podatki na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny oraz Fundusz Pomocowy COVID19; podatek VAT; koszty walutowe - wszystkie przejazdy na terenie Kuby (wynajęte środki transportu, autobusy, taksówki, itp.); noclegi w tzw. casas particulares (prywatne kwatery - pokoje 2-3 os.); wszystkie wycieczki objęte programem; koszty organizacyjne podczas wyprawy.

Umowa i cena nie obejmują: przelotu do Hawany; kosztów wizy kubańskiej (ok. 120 zł); wyżywienia (ok. 15 EUR na dzień); biletów wstępu (ok. 80 EUR); wycieczki fakultatywnej do słynnego kabaretu „Tropicana” w Hawanie (ok. 100 EUR); kosztów obowiązkowych testów na COVID19 jeżeli takie będą wymagane przez linie lotnicze lub władze Kuby podczas wyprawy.

UWAGA! Cena biletu lotniczego z Polski do Hawany ostatnio wynosiła ok. 5 tys. zł. Wizy: Klub Laurazja pomaga uczestnikom wyprawy w uzyskaniu karty wjazdu na Kubę "Tarjeta turistica" bez dodatkowych opłat i prowizji.

Magdalena Bastida-Dziewiątkowska

Magdalena Bastida-Dziewiątkowska

Magdalena Bastida-Dziewiątkowska (ur. 1972), zanim Kuba spadła na nią jak grom z jasnego nieba miała 30 lat i wiodła beztroskie życie warszawskiej singielki, pracując w mediach i w reklamie. W 2002 roku sprowadziła do Polski kubański zespół hip-hopowy na serię plażowych koncertów i tak się zaczęło. Jej pierwszy wyjazd na Kubę miał miejsce 1 stycznia 2003 roku - dokładnie w rocznicę zwycięstwa Rewolucji - nie sądzi by był to przypadek. Odtąd jeździła tam nawet na długie weekendy i to majowe! 

Czytaj więcej
Maciej Tarniuk

Maciej Taraniuk

Maciej Taraniuk, absolwent wrocławskiej Romanistyki i Iberystyki, tłumacz języka francuskiego, hiszpańskiego i portugalskiego. Od lat zawodowo i prywatnie związany z krajami latynoskiego kręgu kulturowego. Przygodę z podróżowaniem zaczynał od autostopa, łącznie odwiedził ponad 70 krajów na 5 kontynentach.
Miłośnik sportów z lekką nutką ryzyka, specjalizuje się w wyjazdach, podczas których trzeba wspiąć się na jakąś górę, zjechać z niej na rowerze, przepłynąć się pontonem po rwącej rzece czy przespacerować się po dżungli. 

Czytaj więcej
Piotr Orechwo

Piotr Orechwo

Piotr Orechwo alias Pedro (ur. 1976), absolwent chorzowskiego "Słowaka". Od najmłodszych lat zafascynowany przygodą w podróży. Po wojażach za jeden uśmiech autostopem po Europie, od 1992 r. regularnie odwiedza subkontynent indyjski. Efektem było wstąpienie w grono studentów kulturoznawstwa ze specjalizacją indologiczną na Uniwersytecie Warszawskim. Poza nauką sanskrytu i tamilskiego, studiował język hindi w Agrze na półrocznym stypendium językowym. Studia udało mu się ukończyć, między jedną podróżą, a kolejną. Od 1997 r.

Czytaj więcej

Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image