Wyprawę do Kambodży zaczynamy w Bangkoku z powodu dużo niższych cen biletów lotniczych. Jest możliwość lotu z Polski do Kambodży z całkowitym pominięciem Tajlandii. Wycieczka jest wówczas krótsza o 4 dni, a jej koszt wzrasta o ok. 2 tys. złotych od osoby. Zainteresowanych takim wariantem prosimy o zgłoszenie chęci skrócenia wycieczki przed zakupem biletu lotniczego.
Przelot do Tajlandii. Zwiedzanie Bangkoku i przejazd do Kambodży
Dzień 1-2 Przelot z Warszawy do Bangkoku. Przejazd do hotelu. Spacer po dzielnicy Banglamphu, w której zobaczymy nabrzeże rzeki Menam (Chao Praya), świątynie buddyjskie, Pomnik Demokracji i słynną ulicę Khao San. Nocleg.
Dzień 3 Zwiedzanie Bangkoku. Spacer do świątyni Wat Saket na Złotej Górze. Następnie przejazd do świątyni Wat Traimit w chińskiej dzielnicy, gdzie znajduje się największy w świecie posąg Buddy z litego złota o wadze 5 ton. Potem udamy się do centrum stolicy. Zobaczymy nowoczesną architekturę wzdłuż ulicy Silom oraz dawną europejską dzielnicę handlową Stary Farang, z budynkami w stylu kolonialnym (Komora Celna, gmach Kompanii Wschodnioazjatyckiej) i Katedrą Wniebowzięcia Matki Boskiej. Przejście ulicą Charoen Krung, ważną arterią z ekskluzywnymi sklepami i restauracjami. Powrót do dzielnicy Banglamphu i nocleg.
Dzień 4 Podróż pociągiem lub minibusem przez Nizinę Menamu do Aranyaprathet. Około południa przekroczenie granicy kambodżańskiej i przejazd autobusem do miasta Siem Riep (Siem Reap) – naszej bazy wypadowej na teren Angkoru. Spacer po mieście i nocleg.
Zwiedzanie świątyń Angkoru i okolic
Dzień 5-7 Zwiedzanie Angkoru i okolic. Dawna stolica Khmerów stanowi najrozleglejszy w świecie kompleks świątyń i pałaców królewskich. Miedzy świątyniami Angkoru będziemy poruszać się tuk-tukami (skuter z przyczepą posiadającą wygodne miejsca dla dwóch osób). Oprócz świątyń zobaczymy także życie w khmerskich wioskach, prace na polach ryżowych, wioskę rybacką Kompong Pluk i jezioro Tonle Sap. Czeka nas spacer po dżungli i kąpiel pod wodospadem Kbal Spien. Odwiedzimy około dwudziestu miejsc i obiektów, w większości zbudowanych w XII i XIII wieku. Najcenniejsze wśród nich to:
- Angkor Wat (XII w.) – najsłynniejsza świątynia khmerska z pięcioma ogromnymi wieżami w kształcie pąków lotosu i ścianami pokrytymi wspaniałymi płaskorzeźbami
- południowa brama Angkor Thom – najlepiej zachowana brama stolicy wraz z piękną groblą i murami obronnymi
- Bajon (XIII w.) – świątynia z wyrzeźbionymi ogromnymi twarzami królewskimi na kilkudziesięciu wieżach. Bajon wznosi się w środku dawnej stolicy Angkor Thom
- Ta Prohm – świątynia porośnięta malowniczymi korzeniami, oplatającymi nadal elementy kamiennych konstrukcji
- Phimeanakas – świątynia w pobliżu pałacu królewskiego – prawdopodobnie „Złota Wieża” opisywana przez Chińczyka Czu-Takuana, w której mieszkała bogini będąca kobietą-wężem
- Taras Trędowatego Króla – budowla pałacowa z unikatowymi płaskorzeźbami króla i jego konkubin
- Taras Słoni – budowla pałacowa z licznymi płaskorzeźbami słoni i mitycznych ptaków Garudów
- Preah Khan – świątynia zwana „Szczęśliwym Miastem Zwycięstwa” z unikatowymi budowlami: Domem Tancerek i Biblioteką
- Banteai Kdei – świątynia z ciekawymi korzeniami i pięknymi płaskorzeźbami tancerek i strażniczek
- Bakheng – świątynia na jedynym naturalnym wzgórzu w pobliżu miasta Angkor Thom – świetny punkt widokowy
- Bapuon – największa świątynia w centrum miasta Angkor Thom
- Prasat Kravan – malutka świątynia z piękną rzeźbą bogów hinduskich
- Neak Pean – unikatowa w stylu świątynia w kształcie wyspy na świętym jeziorze
- Banteai Samre – świątynia o bardzo oryginalnej architekturze, zbudowana na niewielkiej powierzchni
- Ta Som – świątynia z bramą oplecioną jednym z najbardziej malowniczych korzeni w Angkorze
- Ta Keo, Pre Rup i Mebon Wschodni – trzy wielkie świątynie w kształcie piramid na dnie Baraju Zachodniego.
- Banteai Srei – mała świątynia położona ponad 30 km od Angkoru, a odkryta dopiero w 1914 roku. Zbudowana z żółtego i różowego piaskowca posiada najbardziej zachwycające płaskorzeźby w całym Angkorze. Jej nazw oznacza „Miasto Kobiet”
- Rolous – miejscowość położona ok. 30 km od Angkoru, gdzie w IX wieku znajdowała się stolica Khmerów – miasto o nazwie Hariharalaja. Zobaczymy tam trzy ważne świątynie: Preah Ko, Lolei oraz Bakong.
- wodospady Kbal Spien – dawne khmerskie sanktuarium odkryte dopiero w 1969 roku. Podczas spaceru szlakiem przez dżunglę (1,5 km w jedną stronę) zobaczymy w korycie rzecznym i pod wodospadami unikatowe płaskorzeźby przedstawiające bogów, zwierzęta oraz setki lingamów (fallicznych symboli Śiwy). W porze suchej możliwość kąpieli pod wodospadem.
Zwiedzanie świątyni Beng Melea, Battambangu i Phnom Penh
Dzień 8 Wcześnie rano przejazd do wielkiej świątyni - Beng Mealea (XII w.) - położonej około 40 km od Angkoru, zbudowanej w okresie klasycznym przez króla Suryawarmana II - budowniczego Angkor Watu. Główny urok budowli polega na ty, że jest praktycznie w takim stanie, w jakim ją odkryto – zarośnięta dżunglą i nie odrestaurowana. Wieczór spędzimy w mieście Battambang (ok. 4 godz.), które słynie z kolonialnej architektury i egzotycznego targu. Po południu spacer po mieście. Nocleg.
Dzień 9 Rano czeka nas niecodzienna atrakcja - przejazd bambusową koleją po okolicy Battambangu. Uwaga! Od ponad roku jest planowany remont bambusowej kolejki. Tymczasem cały czas kolejka normalnie jeździ, bo jak wiele inwestycji w Kambodży, nie wiadomo kiedy remont się zacznie, kiedy zakończy i czy w ogóle będzie miał miejsce. W razie remontu kolejki zamiast planowanego przejazdu odwiedzimy farmę krokodyli. Po południu przejazd autobusem do Phnom Penh (czas przejazdu ok. 5 godz.). Nocleg.
Dzień 10 Zwiedzanie stolicy. Zobaczymy wzgórze Phnom – legendarną kolebkę miasta i położony u jego stóp zegar kwiatowy, a także architekturę kolonialną i liczne budynki w stylu khmerskim przy bulwarze nad rzeką Tonle Sap. Zwiedzimy Stare Miasto, pałac królewski i Srebrną Pagodę oraz Muzeum Narodowe. Odwiedzimy miejsca związane ze współczesną historią Kambodży: "Pola Śmierci" i więzienie S-21, będące głównym symbolem martyrologii narodu w okresie rządów Pol Pota. Poznamy tło kambodżańskiej wojny domowej.
Wypoczynek nad morzem w Kep i Park Narodowy Bokor. Powrót do Polski
Dzień 11 Rano przejażdżka łodzią do miejsca, gdzie rzeka Tonle Sap wpływa do Mekongu. Potem podróż do miasta Kep nad Zatoką Syjamską. Nocleg.
Dzień 12-13 Wypoczynek i relaks na piaszczystej plaży nad ciepłym Morzem Południowochińskim. Czeka nas plażowanie, pływanie, wizyta na słynnym na całą okolicę „Crab Market” i degustacja owoców morza, a dla chętnych wycieczka fakultatywna łodzią na plażę na Wyspie Króliczej (dodatkowy koszt wynosi ok. 10 USD od osoby). A dla chętnych wycieczka do Parku Narodowego Bokor, leżącego w Górach Słoniowych na wybrzeżu, w którym główną atrakcją są zabudowania dawnego francuskiego kurortu górskiego. Wyjedziemy na wys. ok. 1.000 m n.p.m., żeby zobaczyć wspaniałą panoramę Zatoki Syjamskiej. Podczas wycieczki odwiedzimy słynne pola pieprzu w rejonie Kampot. Na farmie pieprzu dowiemy się, jak jest on uprawiany, a chętni mogą go skosztować i kupić. Kampocki pieprz otrzymał nawet unijny certyfikat jakości. Noclegi w Kep lub w okolicy.
Dzień 14 Ten dzień poświęcamy na pożegnanie Kambodży i długi – około 16-godzinny przejazd do Bangkoku. Wcześnie rano wyjazd z Kep i przejazd do granicy z Tajlandią w Koh Kong. Przekroczenie granicy i kontynuacja podróży do stolicy Tajlandii. Przejazd odbędzie się wynajętym minibusem lub kursowym autobusem (w zależności od liczby osób w grupie). Osoby zainteresowane mogą polecieć do Bangkoku samodzielnie samolotem z lotniska w Phnom Penh - dodatkowa opłata za bilet lotniczy wynosi ok. 100 USD od osoby. Chęć lotu samolotem prosimy zgłaszać przed podpisaniem umowy.
Dzień 15-16 Bangkok – Plac Syjamski i Wat Szmaragdowego Buddy. Ostatni dzień przeznaczymy na zakupy pamiątek na egzotycznych bazarach i w nowoczesnych centrach handlowych w rejonie Placu Syjamskiego. Dla chętnych wizyta w Świątyni Szmaragdowego Buddy (Wat Phra Keo) - najważniejszej świątyni w Tajlandii, w której oprócz świętego posągu Buddy znajduje się piękna makieta świątyni Angkor Wat, wykonana z piaskowca w XIX wieku dla króla Syjamu. Wieczorem przejazd na lotnisko i powrót do Warszawy.
Uwaga! Informujemy, że ze względów organizacyjnych kolejność miejsc w programie wyjazdu może ulec zmianie.