Patagonia i Ziemia Ognista w Chile i Argentynie - Wyprawa na koniec świata oraz pod wodospady Iguazu w rozszerzonej wersji programu (29 dni)

Lato w Patagonii to najlepszy czas na trekking po Andach

Patagonia i Ziemia Ognista w Chile i Argentynie - Wyprawa na koniec świata oraz pod wodospady Iguazu w rozszerzonej wersji programu (29 dni)
Termin: Czas: liczba osób: Koszt:
06.02 - 01.03.2025
24 dni (lub 29 dni w wersji rozszerzonej) 6-12 7.600 zł + 2.000 USD + bilet lotniczy Zapisz się

lato w Patagonii to najlepszy czas na trekking po Andach
3 dni trekkingu i 2 noclegi w Parku Narodowym Torres del Paine w Chile
2 dni trekkingu w rejonie słynnych szczytów Cerro Torre i Fitz Roy
wycieczka pod lodowiec Perito Moreno w Parku Narodowym Los Glaciares
fantastyczny rejs katamaranem pod lodowce i dryfujące góry lodowe na jeziorze Argentino
rejs do kolonii pingwinów na wyspie Magdalena
obserwacja ptaków i ssaków morskich na wodach Cieśniny Magellana i Ziemi Ognistej
wędrówka po Andach na Ziemi Ognistej
dla chętnych dodatkowa 5-dniowa wycieczka do Wodospadów Iguazu
AUTOR PROGRAMU: Jarosław Poniewiera

Trasa wyprawy: Buenos Aires – El Calafate – PN Los Glaciares (lodowiec Perito Moreno, Cerro Torre, Fitz Roy) – Puerto Natales – PN Torres del Paine – Punta Arenas – Cieśnina Magellana – Ziemia Ognista w Chile i Argentynie (kolonia pingwinów królewskich, Ushuaia, PN Tierra del Fuego) – Buenos Aires

Uwaga! Dla chętnych proponujemy wydłużenie wyjazdu o 5 dni i przelot pod Wodospady Iguazu (dodatkowy koszt to 1.200 zł i ok. 500 USD przy minimum 4 osobach chętnych). 

Od ponad 10 lat organizuję wyprawy do Patagonii, która jest inna w każdej porze roku. Lato w Patagonii i na Ziemi Ognistej to najlepszy czas na trekkingi po górach. Dlatego zapraszamy na jedyną w swoim rodzaju wyprawę do wysuniętego najbardziej na południe skrawka Ameryki. Patagonia i Ziemia Ognista to jeden z najdzikszych i najtrudniej dostępnych obszarów kuli ziemskiej. Nasz wyjazd przeznaczony jest dla osób zainteresowanych przyrodą, obserwacją zwierząt, a szczególnie górskimi wędrówkami i wszystkich spragnionych prawdziwych przygód. Odwiedzimy jedne z najpiękniejszych parków narodowych świata: Torres del Paine, Los Glaciares i Tierra del Fuego. Zobaczymy strzeliste szczyty górskie, ogromne lodowce, dziewicze lasy i wodospady. Pójdziemy na 3-dniowy trekking po Andach w masywie Torres del Paine i przeprawimy się przez Cieśninę Magellana. Odwiedzimy kolonie uchatek patagońskich i pingwinów. Będziemy obserwować kondory, strusie nandu i guanako. Zabierzemy Cię w legendarne miejsca i krainy, do enklawy dzikiej przyrody i różnorodnych krajobrazów. Oprócz atrakcji przyrodniczych zwiedzimy stolicę Argentyny Buenos Aires. Centrum miasta zaskakuje piękną architekturą i przemyślanym układem przestrzennym. Na jego obrzeżach znajdują się piękne parki i pełne zieleni skwery oraz słynne dzielnice San Telmo, La Boca i Recoleta. Buenos Aires jest miastem, do którego chce się wracać, a wizyty w nim nie da się szybko zapomnieć. Dla chętnych wydłużenie wyjazdu o 4 dni i lot nad słynne Wodospady Iguazu na granicy Argentyny, Brazylii i Paragwaju. Zapraszam do Patagonii! - Jarosław Poniewiera (autor programu)

Dzień 1-2 Przelot z Warszawy do Buenos Aires. Przejazd do hostelu, spacer po Centrum i nocleg.

Dzień 3 Zwiedzanie Centrum stolicy: pałac prezydencki Casa Rosada i Muzeum Starego Fortu z katakumbami (XVIII w.), Katedra Metropolitana i grób gen. J. de San Martina – bohatera narodowego Argentyny, Teatro Colon – jeden z największych teatrów operowych świata oraz kościół św. Ignacego (XVIII w.). Przejazd do eleganckiej dzielnicy Recoleta, gdzie odwiedzimy kościół de Nuestra Seniora de Pilar i grób Evity Peron. Poznamy historię Argentyny.

Dzień 4 Przelot do miasta El Calafate, leżącego u wrót Parku Narodowego Los Glaciares na styku Andów i Wyżyny Patagońskiej. Zakwaterowanie w hostelu. Spacer nad brzeg jeziora Argentino gdzie żyją liczne ptaki: gęsi patagońskie, flamingi, ibisy, czajki, jastrzębie i inne. Nocleg.

Dzień 5-9 Pobyt w Parku Los Glaciares, który znajduje się pomiędzy andyjskimi masywami Fitz Roy (3.441 m n.p.m.) a Cerro Cristal (1.286 m n.p.m.). Zobaczymy tam: ogromne lodowce Upsala i Moreno, górskie jeziora z których wypływa Santa Cruz - największa rzeka Patagonii. Pojedziemy do miasteczka El Chalten, skąd wyruszymy pod legendarne szczyty Fitz Roy i Cerro Torre (3.128 m n.p.m.), przyciągające śmiałków z całego świata (będą to dwie jednodniowe piesze wycieczki górskie).

Dzień 10 Przejazd autobusem do Puerto Natales w Chile (ok. 5 godz.). Po drodze obserwacja krajobrazów Patagonii. Zobaczymy strusie nandu i stada guanako. Zwiedzanie miasteczka i obserwacja ptaków nad morzem: gęsi patagońskie, kormorany, łabędzie czarnoszyje. Przygotowanie do trekkingu. Nocleg.

Dzień 11-13 Trekking po Parku Narodowym Torres del Paine uznawanym za jeden z najpiękniejszych w świecie. Podczas pieszych wędrówek bez dużych plecaków w rejonie andyjskich szczytów Paine Grande (3.050 m n.p.m.), Torres del Paine (2.800 m n.p.m.) i masywu Los Cuernos (2.200-2.600 m n.p.m.) ujrzymy dziewiczą przyrodę - lasy bukowe, turkusowe jeziora, błękitne lodowce i wodospady. Przy odrobinie szczęścia zobaczymy strusie nandu i stada dzikich guanako. Noclegi pod namiotami na płatnych polach biwakowych przy schroniskach. Powrót do Puerto Natales. Nocleg.

Dzień 14 Przejazd do miasta Punta Arenas nad Cieśniną Magellana. Nocleg.

Dzień 15 Wycieczka na wody Cieśniny Magellana do wielkiej kolonii pingwinów na Wyspie Magdalena oraz do kolonii uchatek patagońskich na Wyspie Marta. Uwaga! Jeśli pogoda uniemożliwi żeglugę po wodach Cieśniny Magellana, bo będzie sztorm, to zamiast wycieczki łodzią na Wyspy Magdaleny i Marty pojedziemy do leżącej na lądzie osady Fuerte Bulnes lub w inne miejsce, w którym będą zwierzęta. Noclegi w Punta Arenas.

Dzień 16 Pożegnanie Chile i przejazd na argentyńską część Ziemi Ognistej do Ushuaia – najbardziej na południe wysuniętego miasta świata. Po drodze przeprawa promem przez Cieśninę Magellana. Nocleg.

Dzień 17-20 Zwiedzanie malowniczych okolic Ushuaia, położonego nad Kanałem Beagle u podnóży Andów Patagońskich. Pójdziemy na pieszą wycieczkę do lodowca Martial i pojedziemy do Estancii Haberton. Ponadto pojedziemy obserwować ptaki w Parku Narodowym Ziemi Ognistej.

Dzień 21 Przelot do Buenos Aires. Wieczór spędzimy w dzielnicy artystów latynoskich San Telmo, gdzie siedząc w kawiarenkach można słuchać muzyki popijając wino, kawę lub mate. Nocleg.

Dzień 22 Ostatniego dnia w stolicy Argentyny odwiedzimy dzielnicę La Boca, która przyciąga swoją kolorową architekturą, ulicznymi pokazami tanga i sklepikami z oryginalnymi argentyńskimi towarami. Dla zainteresowanych wizyta w Muzeum Narodowym. Nocleg.

Dzień 23-24 Powrót samolotem z Buenos Aires do Polski.

Uwaga! Informujemy, że ze względów organizacyjnych planowana kolejność dni podczas wyprawy może ulec zmianie.

Proponujemy wydłużenie pobytu w Ameryce Płd. o 5 dni, żeby polecieć nad Wodospady Iguazu na granicy Argentyny, Brazylii i Paragwaju (dodatkowy koszt wynosi 1.200 zł oraz ok. 500 USD przy minimum 4 osobach chętnych).

Dzień 24 Przelot samolotem z Buenos Aires do Iguazu. Spacer do punktu widokowego, w którym zbiegają się granice Argentyny, Brazylii i Paragwaju, a rzeka Iguazu uchodzi do Parany. Nocleg.

Dzień 25 Wizyta w Parku Narodowym Iguazu po stronie argentyńskiej.

Dzień 26 Wizyta w Parku Narodowym Iguazu po stronie brazylijskiej. Powrót samolotem do Buenos Aires.

Dzień 27 Pożegnalny dzień w Buenos Aires. Odwiedzimy dzielnicę Puerto Madero, a wniej słynny Most Kobiety oraz fregatę prezydenta Sarmiento.

Dzień 28-29 Powrót samolotem z Buenos Aires do Polski.

Umowa obejmuje: koszty złotówkowe - ubezpieczenie NNW, KL i CP; opieka doświadczonego pilota-przewodnika; koszty organizacyjne w Polsce; podatki na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny oraz Fundusz Pomocowy COVID19; podatek VAT; koszty walutowe - 2 bilety na loty wewnętrzne Buenos Aires – El Calafate i Ushuaia – Buenos Aires; wszystkie przejazdy podczas wyprawy (autobusy, taxówki, promy); noclegi (hostele i pensjonaty, namioty w Parku Narodowym Torres del Paine); 6 wycieczek objętych programem (1- Perito Moreno, 2- katamaran pod lodowce Upsala i Spegazzini na jeziorze Argentino, 3- łodzią na Wyspy Magdaleny i Marty na Cieśninie Magellana,  4- łodzią po Kanale Beagle, 5- Park Narodowy Ziemi Ognistej, 6- Estancia Haberton) – w sumie ok. 600 USD od osoby; koszty organizacyjne podczas wyprawy – w tym zwyczajowe tipy dla pracowników hosteli i lokalnych przewodników.

Umowa i cena nie obejmują: biletu lotniczego do Buenos Aires (od ok. 7 tys. zł); wyżywienia (ok. 25 USD na dzień), biletów wstępu (ok. 130 USD); kosztów dodatkowej wycieczki nad Wodospady Iguazu (1.200 zł + ok. 500 USD przy minimum 4 osobach cętnych).

Maciej Tarniuk

Maciej Taraniuk

Maciej Taraniuk, absolwent wrocławskiej Romanistyki i Iberystyki, tłumacz języka francuskiego, hiszpańskiego i portugalskiego. Od lat zawodowo i prywatnie związany z krajami latynoskiego kręgu kulturowego. Przygodę z podróżowaniem zaczynał od autostopa, łącznie odwiedził ponad 70 krajów na 5 kontynentach.
Miłośnik sportów z lekką nutką ryzyka, specjalizuje się w wyjazdach, podczas których trzeba wspiąć się na jakąś górę, zjechać z niej na rowerze, przepłynąć się pontonem po rwącej rzece czy przespacerować się po dżungli. 

Czytaj więcej

Jarosław Poniewiera

Jarosław Poniewiera (ur. 1973), podróżnik, absolwent Instytutu Geografii Uniwersytetu Jagiellońskiego i chorzowskiego "Słowaka". Od 1991 roku odbył ponad 60 wypraw w różne części Azji i Ameryki Płd. Organizował i prowadził wyjazdy drogą lądową do Indii (przez Turcję, Iran i Pakistan), Egiptu (przez Turcję, Syrię i Jordanię), Ziemi Świętej oraz na Zakaukazie (Gruzja i Armenia). Był inicjatorem wyjazdów naukowych Koła Geografów UJ do Syrii (1996) oraz w Himalaje Nepalu (1997). Od lat podróżuje regularnie po Bliskim Wschodzie, Indiach i Półwyspie Indochińskim.

Czytaj więcej
Piotr Orechwo

Piotr Orechwo

Piotr Orechwo alias Pedro (ur. 1976), absolwent chorzowskiego "Słowaka". Od najmłodszych lat zafascynowany przygodą w podróży. Po wojażach za jeden uśmiech autostopem po Europie, od 1992 r. regularnie odwiedza subkontynent indyjski. Efektem było wstąpienie w grono studentów kulturoznawstwa ze specjalizacją indologiczną na Uniwersytecie Warszawskim. Poza nauką sanskrytu i tamilskiego, studiował język hindi w Agrze na półrocznym stypendium językowym. Studia udało mu się ukończyć, między jedną podróżą, a kolejną. Od 1997 r.

Czytaj więcej