Singapur i Malezja - W miejskich dżunglach i lasach deszczowych

2 dni w dziewiczym lesie deszczowym w Parku Narodowym Taman Negara
zwiedzanie supernowoczesnych metropolii - Singapuru i Kuala Lumpur
idealny wyjazd dla smakoszy - poznamy przysmaki kuchni malajskiej, chińskiej i indyjskiej
zwiedzanie pięknych starych dzielnic w Penangu i Malakce (zabytki UNESCO)
wypoczynek i relaks na piaszczystych plażach Morza Andamańskiego

Trasa wyprawy: Singapur - Malakka -  Kuala Lumpur – Park Narodowy Taman Negara -  Cameron Highlands - Penang - Batu Ferringhi - Kuala Lumpur

Uwaga! Wyjazd można połączyć z wycieczką: 

Nigdzie w Azji nie zobaczymy tak krańcowo odmiennych miejsc w tak niewielkiej odległości, jak wokół cieśniny Malakka, oddzielającej Półwysep Malajski od indonezyjskiej wyspy Sumatry. Tu przecięły się szlaki wszystkich wielkich religii i kultur Azji i Europy. Zaledwie kilka godzin jazdy wystarczy, by z żywiołowo rozwijających się wielkich miast – Singapuru i Kuala Lumpur – dotrzeć do wpisanych na listę UNESCO dziewiczych puszcz Taman Negara, nazywanych "najstarszym lasem równikowym świata".
Po obu stronach cieśniny Malakka, którą od zawsze płynęły towary z Dalekiego Wschodu do Indii, na Bliski Wschód i do Europy powstawały kwitnące ośrodki miejskie. Najsłynniejsze z nich to Malakka i Penang, których stare dzielnice zostały wpisane na listę UNESCO. Malakka rozkwitła w średniowieczu dzięki handlowi przyprawami z legendarnych Wysp Korzennych (Moluków). Penang był pierwszą brytyjską placówką na Malajach. W ultranowoczesnych metropoliach Singapuru i Kuala Lumpur obok lśniących wieżowców ciągle możemy znaleźć tętniące życiem stare dzielnice chińskie i indyjskie oraz charakterystyczne dla Azji nocne targi.
Odrobinę ochłody od tropikalnego upału znajdziemy na wyżynach Cameron Highlands, gdzie skosztujemy herbaty prosto z plantacji, a potem ruszymy na poszukiwanie raflezji, największego kwiatu na świecie.

AUTOR PROGRAMU: Krzysztof Rąpała

Dzień 1-2 Przelot z Warszawy do Singapuru. Przejazd do hotelu. Wieczorem wyjazd na taras widokowy na dachu hotelu Marina Bay Sands, skąd z wysokości 191 m roztacza się wspaniały widok na miasto. Nocleg.

Dzień 3-4 Zwiedzanie jednego z najwyżej rozwiniętych miast Azji. Spacer po dawnej brytyjskiej dzielnicy kolonialnej. Wizyta w malowniczej chińskiej dzielnicy, gdzie zobaczymy hinduską świątynię Sri Mariamman, świątynię Thian Hock Kong – najstarszy zabytek kultury Hokkien, która wywodzi się z chińskiej prowincji Fuijan i Tajwanu. Zwiedzanie Little India – najbardziej autentycznej i klimatycznej ze starych dzielnic Singapuru, pełnej świątyń, sklepów, restauracji, kolorów i zapachów prosto z Półwyspu Indyjskiego. Ponadto odwiedzimy pełną luksusowych butików i galerii handlowych ulicę Orchard Road. Wizyta w futurystycznych ogrodach Gardens by the Sea, unikatowym połączeniu parku, ogrodów botanicznych i konstrukcji rodem z filmów science-fiction. Nocleg.

Dzień 5 Wcześnie rano przekroczenie granicy z Malezją i przejazd do Malakki, która w XV i XVI wieku była światowym centrum handlu przyprawami, a dziś szczyci się wspaniałymi zabytkami wznoszonymi przez Malajów, Portugalczyków, Holendrów, Chińczyków i Brytyjczyków. Zobaczymy Stadthus – dawny holenderski ratusz (obecnie muzeum); kościoły Świętego Pawła (XVI w.) i Chrystusa (XVIII w.); portugalski fort Porta de Santiago, zrekonstruowany pałac sułtański, a także najstarszą chińską dzielnicę w Malezji. Wieczorem przejazd do Kuala Lumpur. Nocleg.

Dzień 6 Całodniowe zwiedzanie Kuala Lumpur. Będziemy podziwiać stolicę Malezji z dwóch perspektyw: z góry – z tarasu wieży telewizyjnej KL Tower (276 m - wyżej niż punkt widokowy na Petronas Tower, do 2004 roku najwyższym budynku świata) i z dołu – spacerując ulicami miasta. Zobaczymy ponadto dawne centrum kolonialne wokół Placu Merdeka, zabytkowy dworzec kolejowy, meczet Negara – jeden z największych w Azji Południowo-Wschodniej, a także jaskinie Batu – ważne miejsce kultu hinduskich bogów. Do jaskiń prowadzą 272 schody, u stóp których stoi na warcie 43-metrowy posąg boga Murgana. Nocleg.

Dzień 7-9 Przejazd do Parku Narodowego Taman Negara, który utworzono w celu ochrony unikalnych lasów równikowych, uważanych za jedne z najstarszych na świecie. Ostatni odcinek trasy dojazdowej pokonamy motorową łodzią. Wędrówki z lokalnym przewodnikiem po wiecznie zielonych lasach Taman Negara. Czekają nas przejścia po trasach z linowych mostów, zawieszonych nawet 25 m nad ziemią. Nocą będziemy wsłuchiwać się w odgłosy lasu. Dwa noclegi u wrót parku w Kuala Tahan, a jeden na biwaku w jaskini.

Dzień 10 Przejazd do położonych na wysokości ponad 1300 m plantacji herbaty w Cameron Highlands. Nocleg.

Dzień 11 Wędrówka po okolicznych plantacjach herbaty, pamiętających czasy kolonialne. Przy odrobinie szczęścia powinniśmy zobaczyć największy kwiat świata – raflezję lub bukietnicę (Rafflesia Arnoldii). Degustacja lokalnych herbat. Nocleg.

Dzień 12 Przejazd autobusem na wyspę Penang (ok. 5 godzin). Zwiedzanie tętniącego życiem i słynącego z najlepszego jedzenia w kraju tygla pięciu kultur: chińskiej, hinduskiej, malajskiej, kolonialnej i współczesnej. Chlubą Penangu jest historyczne centrum, wpisane na listę UNESCO, gdzie wspaniałe zabytki architektury kolonialnej sąsiadują z najlepiej zachowanym Chinatown w całej Azji Południowo-Wschodniej. Nocleg.

Dzień 13 Przejazd do miejscowości Batu Ferringhi. Czeka nas zasłużony odpoczynek na plaży, kąpiele w Morzu Andamańskim oraz degustacja owoców morza w nadmorskich restauracyjkach. Nocleg.

Dzień 14 Pożegnanie wyspy Penang. Przeprawa promem na stały ląd i podróż pociągiem do Kuala Lumpur. Nocleg.

Dzień 15 Ostatni dzień pobytu w Malezji przeznaczymy na indywidualne spacery po mieście i zakupowe szaleństwo w małych sklepikach Chinatown i supernowoczesnych centrach handlowych. Wieczorem wylot do Warszawy.

Dzień 16 Powrót do Warszawy.

AUTOR PROGRAMU: Krzysztof Rąpała

Uwaga! Informujemy, że ze względu na COVID-19 planowany program wyjazdu może ulec zmianie.

Umowa obejmuje: koszty złotówkowe - ubezpieczenie NNW + KL z rozszerzeniem "pandemia"; opieka doświadczonego pilota; koszty organizacyjne w Polsce; podatki na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny oraz Fundusz Pomocowy COVID19; podatek VAT; koszty walutowe - wszystkie przejazdy podczas wyprawy (pociągi, autobusy, taksówki); noclegi (hostele – pokoje 2-3 os.); 2-dniowa wycieczka z wyżywieniem do Parku Narodowego Taman Negara; koszty organizacyjne podczas wyprawy

Umowa nie obejmuje: przelotu Warszawa - Singapur i Kuala Lumpur - Warszawa, wyżywienia (ok. 15 USD na dzień); biletów wstępu (ok. 40 USD).

Krzysztof Rąpała

Krzysztof Rąpała (ur. 1975) w połowie studiów geograficznych na Uniwersytecie Jagiellońskim, w 1998 roku, ruszył na wyprawę lądem do Indii przez Turcję, Iran i Pakistan. Tak zaczęła się jego fascynacja Azją, jej kulturami, historią, współczesnością, a zwłaszcza odmiennościami sposobu myślenia, która z czasem doprowadziła do podjęcia drugich studiów w Katedrze Porównawczych Studiów Cywilizacji UJ. Podróżował po niemal całej Europie, Turcji, Iranie, Pakistanie, Indiach, Chinach, Indonezji i krajach Półwyspu Malajskiego i Półwyspu Indochińskiego.

Czytaj więcej

Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image

>