USA - Nowy Jork, Filadelfia, Waszyngton

Metropolie wschodniego wybrzeża USA

USA - Nowy Jork, Filadelfia, Waszyngton
Termin: Czas: liczba osób: Koszt:
14.10 - 21.10.2024
8 dni 8-14 3.700 zł + 1.500 USD + bilet lotniczy Zapisz się

zwiedzanie Nowego Jorku – Manhattan, Brooklyn, Queens
największe atrakcje turystyczne – Top of the Rock, Statua Wolności, Wyspa Ellis, Empire State Building, Times Square, Wall Street, Grand Central i wiele innych
najsłynniejsze muzea – Muzeum Historii Naturalnej, Muzeum Emigracji, Ground Zero i inne
zwiedzanie Filadelfii – kolebki amerykańskiej demokracji i miasta Rocky`ego Balboa
zwiedzanie amerykańskiej stolicy: Biały Dom, Kapitol, Mauzoleum Lincolna, obelisk Waszyngtona, pomnik Jeffersona, Biblioteka Kongresu oraz muzea
Pennsylvania Dutch – ziemia Amiszów

Trasa wycieczki: Nowy Jork - Filadefia - Waszyngton - Nowy Jork

Celem wycieczki jest możliwe najlepsze przybliżenie kultury USA z jego tradycją, historią i miejscem we współczesnym świecie. 

Nowy Jork liczący ponad 8 000 000 mieszkańców to najludniejsze miasto w USA, wywiera znaczący wpływ na światowy biznes, finanse, media, sztukę, modę, badania naukowe, technologię, edukację oraz rozrywkę. Jest to prawdziwy tygiel etniczny, na jego obszarze mówi się w ponad 800 językach. Nowy Jork jest również najczęściej wyszukiwanym miejscem na świecie za pośrednictwem Google. Intensywny plan zwiedzania obejmuje wstępy do najważniejszych muzeów i atrakcji, włącznie z dwoma rejsami po wodach Zatoki Nowojorskiej  i dwoma punktami widokowymi w największych tego typu atrakcjach – Empire State Building i Rockeffeler Center. Będziemy zaglądać nie tylko do ważnych, historycznych miejsc i muzeów ale odwiedzimy także kultowe atrakcje – filmowe plany, znane restauracje typu haute cuisine lub proste punkty gastronomiczne serwujące słynne nowojorskie hot dogi i precle. Naszym celem będzie zarówno gwarne China Town jak i modne SoHo, tętniące życiem Queens czy Brooklyn i zdecydowanie spokojniejsze Grenwich Village. Chcemy przyjrzeć się rytmowi pracy Wall Street a potem być może zobaczyć wyciszone życie chasydzkiej diaspory w Willamsburgu w sąsiedztwie imprezujących hipsterów.

Intensywne zwiedzanie kontynuować będziemy w kolejnych metropoliach USA – Filadelfii i Waszyngtonie – ze szczególnym uwzględnieniem monumentalnej architektury i niezwykłych muzeów obecnej stolicy. 
Filadelfia była niegdyś drugim po Londynie miastem w Imperium Brytyjskiego i centrum geograficzno-politycznym pierwotnych trzynastu kolonii. To tutaj powstała większość idei związanych z niepodległością Stanów Zjednoczonych. Było to również największe miasto USA i jego pierwsza stolica, aż do wybudowania Waszyngtonu. Dziś Filadelfia to z jednej strony zabytkowa enklawa historycznych, najstarszych w USA ulic i budowli, z drugiej zaś prężnie rozwijający się ośrodek metropolitalny i przemysłowy.
Waszyngton D.C., założona 16 lipca 1790 Stolica Stanów Zjednoczonych jest przykładem miasta zaprojektowanego od początku jako stolica kraju, w której podziwiać możemy monumentalny styl architektury federalnej w najlepszym wydaniu. Na terenie Waszyngtonu znajdują się główne ośrodki trzech gałęzi władzy: ustawodawczej, wykonawczej i sądowniczej, a także siedziby organizacji takich jak Bank Światowy, Międzynarodowy Fundusz Walutowy i wielu innych.

Wyjazd zakończymy zwiedzaniem idyllicznych, wiejskich rejonów Pensylwanii zamieszkanych przez dającą odpór presji współczesnej cywilizacji grupie religijnej amiszów. W hrabstwie Lancaster zamieszkuje najstarsza wspólnota amiszów, której członkowie są potomkami 200 osadników ze Szwajcarii, przybyłych tam w latach 20. XVIII wieku. Amisze żyją w odizolowanych wspólnotach, których życie zorganizowane jest według nakazów niepisanego zbioru zasad zwanego Ordnung, który reguluje wszelkie aspekty codzienności: od techniki, jakiej można używać, po kobiece fryzury i kolor materiałów na ubrania. Nie praktykuje się małżeństw z osobami spoza wspólnoty. Wspólnota amiszów ciągle się rozrasta dzięki bardzo tradycyjnemu modelowi rodziny – siedmioro i więcej dzieci – oraz relatywnie niskiemu poziomowi odejść od gminy.

Gwarantujemy profesjonalną obsługę wyjazdu przez doświadczonych pilotów i przewodników będących jednocześnie pasjonatami zwiedzanego kraju. Wyjazd skonstruowany jest z myślą o turystach pragnących zobaczyć jak najwięcej nie tracąc czasu na niepotrzebne przestoje, czas wolny od zwiedzania, oczekiwanie na zebranie grupy, grupowe posiłki i przyjazd autokaru. Jednocześnie plan wycieczki uwzględnia wystarczającą ilość czasu na zwiedzanie muzeów bez zbędnego pośpiechu oraz sporą elastyczność w kwestii planu - jeśli tylko będziecie chcieli zobaczyć jeszcze więcej!

AUTOR PROGRAMU: Janusz Dubiel

Dzień 1  Przelot z Polski do Nowego Jorku. Odprawa paszportowa zgodnie z obowiązującymi procedurami wizowymi, transfer do hotelu, spacer po Queens, zakupy, odpoczynek. Nocleg.

Dzień 2 Zwiedzanie Nowego Jorku. Przejazd na Manhattan przez Roosevelt Island z przepiękną panoramą NY wraz z siedzibą ONZ na pierwszym planie. Spacer przez Upper East Side i najsłynniejszy park świata - Central Park do Muzeum Historii Naturalnej. Następnie 5. Aleją do Kościoła św. Patryka, Central Park ZOO, Rockeffeler Plaza, Rockeffeler Center na sam Top of the Rock – punkt widokowy na dachu. Wieczór zakończymy w tłumie ludzi z całego świata, na skrzyżowaniu świata, podziwiając nocny blask neonów i reklam Times Square. Nocleg.

Dzień 3  Zwiedzanie Dolnego Manhattanu Brooklyn począwszy od przystani portowej, Battery Park i rejsu statkiem na wyspę Ellis, która dla ponad 20 milionów emigrantów (w tym 1,5 miliona Polaków) była pierwszym przystankiem w Ameryce. Tam Muzeum Imigracji a później Liberty Island z Statuą Wolności. Rejs gwarantuje spektakularną panoramę Nowego Jorku. Następnie spacer po Finacial District, Wall Street gdzie zobaczymy siedziby największych banków, Giełdy Papierów Wartościowych czy FED. Zajrzymy do wnętrza Federal Hall National Memorial oraz neogotyckich, zagubionych wśród olbrzymich wieżowców kościołów Św. Trójcy i Św. Pawła. Następnie czekają nas poruszające momenty podczas zwiedzania Ground Zero i Muzeum 11 września.  W tej części NY obowiązkowo przejdziemy przez City Hall Park podziwiając architekturę federalną, secesyjną, art deco i neoklasycystyczną kamienic i budynków użyteczności publicznej – City Hall i sądów. Wieczorem pozostaje nam przejście przez Brooklyn Bridge aby podziwiać zachodzące nad miastem słońce od strony kultowej Jane's Carousel na Brooklynie. Nocleg.

Dzień 4 Ostatni dzień w NY to ponownie główna arteria miasta - 5. Aleja lecz w innej odsłonie środkowego Manhattanu gdzie odwiedzimy Dworzec Grand Central, Macy`s, Bibliotekę Nowojorską, Chrysler Building, Flatiron Building, Empire State Building - wjazd na słynny punkt widokowy. Dla chętnych i wytrwałych spacer w najnowszym parku nowojorskim - High Line Park w dzielnicy Chelsea a naszym ostatecznym celem będzie kolacja w dzielnicy włoskiej (Little Italy) lub chińskiej. Nocleg.

Dzień 5 Przejazd do Filadelfii. Zwiedzanie historycznego centrum związanego z amerykańską Wojną o Niepodległość – najstarsza ulica, dom Tadeusza Kościuszki, Independence Hall, Second Bank of the US. Później  zerkniemy na współczesne oblicze miasta braterskiej miłości - City Hall, schody Philadelphia Museum of Arts i pomnik Rocky’ego Balboa. Przejazd do Waszyngtonu. Możliwe wieczorne zwiedzanie miasta. Nocleg.

Dzień 6 Zwiedzanie stolicy USA. Rozpoczniemy od serca amerykańskiej demokracji – Kapitolu Stanów Zjednoczonych oraz największej biblioteki świata - Congress Library. Następnie waszyngtoński Mall otoczony monumentami i pomnikami prezydentów oraz ofiar wojen amerykańskich - Wietnam Veterans Memorial, Korean Veterans Memorial, Second War a także efektownymi budynkami rządowymi na czele z Białym Domem. Musimy zajrzeć do wspaniałych muzeum jedynego w świecie Smithsonian Institution. Proponujemy National Air and Space Museum oraz Muzeum Historii Amerykańskiej. Wieczorem przejedziemy do Lancaster w Pensylwanii. Nocleg.

Dzień 7 Kraina Amiszów – zwiedzamy okolice zamieszkałe przez niezwykłą społeczność Amiszów - gdzie czas zatrzymał się przed rewolucją przemysłową. Dla chętnych zaplanowany jest czas na zakupy odzieżowe w sklepach outletowych. Przejazd do Nowego Jorku. Wylot do Polski.

Dzień 8 Przelot Nowy Jork - Polska.

Uwaga! Informujemy, że ze względu na COVID-19 planowany program wyjazdu może ulec zmianie.

Umowa obejmuje: koszty złotówkowe - ubezpieczenie NNW + KL + CP; opiekę profesjonalnego przewodnika i kierowcy; koszty organizacyjne w Polsce; podatki na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny oraz Fundusz Pomocowy COVID19; podatek VAT; koszty walutowe - zakwaterowanie w 2-os. pokoju ze śniadaniem; transport na miejscu (taksówka, metro), wynajęte, klimatyzowane samochody lub busy; bilety wstępu do atrakcji założonych w planie; koszty organizacyjne podczas wyprawy.

Umowa nie obejmuje: biletu lotniczego do USA,; elektronicznej autoryzacji ESTA (ok. 21 USD); wyżywienia (ok. 25-30 USD na dzień).

Filip Karkosz

Filip Karkosz (1989 r.), absolwent katowickiego „Plastyka” (Ogólnokształcąca Szkoła Sztuk Pięknych im. Józefa Pankiewicza) oraz Akademii Wychowania Fizycznego, na kierunku turystyka i rekreacja. Od ponad 15 lat związany z szeroko pojętą turystyką. Licencjonowany, międzynarodowy pilot - przewodnik oraz instruktor narciarstwa zjazdowego, z wieloletnim doświadczeniem na alpejskich stokach. Pilot w krajach Europy południowej i zachodniej, jak również na wschodnim wybrzeżu USA.

Czytaj więcej
Dominik Karkosz

Dominik Karkosz

Dominik Karkosz (ur. 1985), absolwent chorzowskiego “Słowaka”. Z wykształcenia i zamiłowania geograf. Absolwent Uniwersytetu Śląskiego, doktor nauk ścisłych i przyrodniczych. Pasjonat podróży, survivalu, skialpinizmu, himalaizmu, żeglarstwa, szczególnie arktycznego i wszelkich środków lokomocji - motoryzacji, kolei, statków i samolotów. Instruktor narciarstwa. Pilot, przewodnik oraz od ponad dwudziestu lat organizator wypraw po całym świecie. Tak samo dobrze czuje się w Europie, czy w Azji, lodach Arktyki, obu Amerykach, Australii i Nowej Zelandii.

Czytaj więcej

Maciej Kołodziejczyk

Maciej Kołodziejczyk (ur. 1974), absolwent chorzowskiego "Słowaka", Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie, doktor geografii. Paszport otrzymał w 1992 roku, od tego czasu podróżuje po Europie, Azji, Afryce i Ameryce Północnej. W 1994 roku dotarł drogą lądową do Nepalu przez Turcję, Iran, Pakistan i Indie. Odbył liczne górskie wyprawy trekkingowe po Karpatach, Alpach i Himalajach Nepalu. Nurkował w Morzu Śródziemnym, Czerwonym i Andamańskim. Od roku 2000 organizuje i prowadzi wyprawy krajoznawcze.

Czytaj więcej
Janusz Dubiel

Janusz Dubiel

Janusz Dubiel (ur. 1973), absolwent chorzowskiego "Słowaka", z zawodu ekonomista i pedagog, z zamiłowania podróżnik i żeglarz. Absolwent Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach. Pracuje jako nauczyciel w I LO im. J. Słowackiego w Chorzowie. Od ponad dekady organizuje, koordynuje i prowadzi obozy narciarskie i żeglarskie w Polsce i Europie. Pilot i przewodnik wyjazdów po Europie, ale jego prawdziwą pasją stały się wyjazdy do Ameryki Północnej i Stanów Zjednoczonych.

Czytaj więcej

Katarzyna Gapska

Katarzyna Gapska (ur. 1983), absolwentka Szkoły Głównej Handlowej na kierunkach Stosunki Międzynarodowe i  europeistyka, z zawodu ekonomista oraz szkoleniowiec. Od 2014 roku doktor nauk ekonomicznych, wykładowca  zarządzania oraz systemów jakościowych w obszarze produkcji. Od lat jej dwie największe pasje to fotografia oraz podróże, które często łączy ze sobą. Ukończyła dodatkowe kursy fotografii, aby jeszcze lepiej udokumentować wyjazdy.

Czytaj więcej

Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image