Peru i Boliwia – W krainie czcicieli Słońca i Księżyca

Peru i Boliwia – W krainie czcicieli Słońca i Księżyca
Termin: Czas: liczba osób: Koszt:
08.07 - 31.07.2024
24 dni 7-13 3.900 zł + 1.330 USD + bilet lotniczy
  • Brak Miejsc
Zapisz się

bardzo bogaty program obejmujący najciekawsze miejsca środkowego i wschodniego Peru oraz La Paz w Boliwii, jego okolice oraz Solanki Salar de Uyuni
dwudniowy trekking w kanionie Colca
wyprawa na słoną pustynię Salar de Uyuni i nocleg w hostelu z soli
wizyta na Machu Picchu z możliwością wejścia na Huayna Picchu
święta dolina Inków – Urubamba, program poszerzony o dodatkowe miejsca
trekking na Tęczową Górę
podróż w małej grupie do 13 osób – wspólne posiłki i wieczory
AUTOR PROGRAMU: Piotr Orechwo

Trasa wyjazdu: Lima – Pisco – Wyspy Ballestas – Nazca – Arequipa – kanion Colca – Chivay – Puno – Tiahuanaco – La Paz – Uyuni – Salar de Uyuni – Copacabana – jezioro Titicaca –Tęczowa Góra – Urubamba – Machu Picchu – Cuzco – Lima 

„Na początku świata, w erze wiecznego mroku, bóg Con Ticci Viracocha wyłonił się z wód jeziora Titicaca i osiadł w Tiahuanaco. W jego murach stworzył Słońce, po czym kazał mu kroczyć po firmamencie drogą, którą wędruje ono po dziś dzień...”

Peru i Boliwia to kraje śniegu i piasku. Na wysokich i zimnych płaskowyżach andyjskich, a także wzdłuż suchego wybrzeża Pacyfiku przez tysiące lat powstawały dawne kultury i rozwijały się najstarsze cywilizacje Ameryki Południowej. Celem wyjazdu jest dotarcie do miast i zabytków Inków oraz ludów zamieszkujących środkowe Andy przed Inkami, a także zobaczenie niepowtarzalnych górskich krajobrazów. Odwiedzimy pustynię Nazca, gdzie dawni czciciele gwiazd stworzyli zagadkowe geoglify – olbrzymie rysunki naziemne. Historię świetności i upadku państwa Inków poznamy w Cuzco – dawnej stolicy Imperium Słońca. Zwiedzimy okoliczne warownie o cyklopowych murach, dolinę Urubamby oraz Machu Picchu – inkaskie „orle gniazdo”, do którego Hiszpanie nigdy nie dotarli. W Limie, przy grobie zdobywcy Peru Francisca Pizarro, poznamy dzieje hiszpańskiej konkwisty. Na pograniczu Peru i Boliwii dotrzemy na posępny i chłodny płaskowyż Altiplano, otoczony ośnieżonymi graniami Kordylierów, nazywany „Tybetem Nowego Świata”. Na nim leży słynne jezioro Titicaca, a także ruiny najwyżej położonego miasta dawnej Ameryki - Tiahuanaco. Zwiedzimy La Paz – stolicę Boliwii. Zobaczymy rozległe pustynie i piaszczyste wydmy peruwiańskiego wybrzeża; ptaki i ssaki morskie na Wyspach Ballestas oraz szybujące kondory w kanionie Colca. Dotrzemy nad wyjątkowo piękne i trudno dostępne słone jeziora w rejonie Uyuni. Nasza wyprawa będzie wielką przygodą. Odwiedzimy kraje najbardziej zagadkowych i tajemniczych cywilizacji Ameryki. Poznamy ich dzisiejszych mieszkańców: Indian Keczua i Ajmara.

AUTOR PROGRAMU: Piotr Orechwo

Dzień 1-2 Przelot z Warszawy do Limy przez jeden z portów lotniczych Europy. Przejazd do hotelu i spacer aklimatyzacyjny po mieście. Nocleg.

Dzień 3 Zwiedzanie kolonialnej Limy (lista UNESCO). Zobaczymy m.in. Katedrę z grobem Francisco Pizarro – hiszpańskiego zdobywcy Peru, klasztor św. Franciszka (XVII w.) wraz z katakumbami oraz plac Plaza Mayor. Wizyta w Muzeum Archeologicznym Larco oraz w Muzeum Złota i Broni (jeśli będzie otwarte). Przejazd do Paracas (ok. 4 godz.). Nocleg.

Dzień 4 Rano wycieczka na Wyspy Ballestas – nieduży archipelag wulkaniczny, nazywany „małym Galapagos”, na którym można obserwować ssaki morskie i liczne gatunki ptaków. Po drodze zobaczymy tzw. „Kandelabr Andów” – przeszło dwustumetrowy, prekolumbijski rysunek naskalny, a także czerwone piaski pokrywające wybrzeże półwyspu Paracas. Przejazd do Nazca (ok. 5 godz.). Po drodze wizyta w wytwórni słynnego, narodowego trunku „pisco”. Nocleg.

Dzień 5 Suchy płaskowyż Nazca jest jednym z najbardziej zagadkowych miejsc w Ameryce. Mieszkający tu lud Nazca wykreślił na pustyni olbrzymich rozmiarów figury i rysunki zwierząt, widoczne tylko z lotu ptaka. Dla chętnych dodatkowo płatny (ok. 100 USD) przelot awionetkami nad liniami Nazca (lista UNESCO), wizyta na cmentarzysku w Chauchilla, gdzie zachowało się wiele oryginalnych mumii. Jeśli czas pozwoli zobaczymy również intrygujące akwedukty w Cantalloc. Nocny przejazd do miasta Arequipa (ok. 11 godz.).

Dzień 6 Przyjazd do Arequipy (lista UNESCO), położonej u stóp wulkanu Misti (5.842 m n.p.m.). Odpoczynek i zwiedzanie miasta: Plaza de Armas, katedra hiszpańska (XVII w.); klasztor św. Katarzyny, gdzie mieszkały mniszki pochodzące z najbogatszych hiszpańskich rodów; Muzeum Sanktuariów Andyjskich, w którym zgromadzono mumie i przedmioty z grobów odnalezionych na zboczach wulkanu Ampato, w tym tzw. mumię Juanity – inkaskiej księżniczki. Nocleg.

Dzień 7-8 Dwudniowa wycieczka do uznawanego za najgłębszy na świecie kanionu Colca (czas przejazdu około 4 godz.), w rejonie którego siedem szczytów wulkanicznych wznosi się powyżej 6.000 m n.p.m. Po drodze postój przy punkcie widokowym Cruz del Condor - przy odrobinie szczęścia szansa na zobaczenie kondorów. Kilkugodzinny trekking na dno kanionu. Ujrzymy niezwykłe krajobrazy oraz inkaskie tarasy, na których nadal znajdują się pola uprawne. Trekking wzdłuż kanionu. Noclegi w prostych, indiańskich chatkach.

Dzień 9 Wcześnie rano wyjście z kanionu. Dla osób o słabszej kondycji możliwość wynajęcia za dodatkową opłatą mułów na których można wyjechać z kanionu. Przejazd do miasta Chivay i krótki spacer. Przejazd na leżący na wysokości ok. 4000 m n.p.m. płaskowyż Altiplano (ok. 5 godz.). Zakwaterowanie w mieście Puno nad jeziorem Titicaca. Nocleg.

Dzień 10 Przejazd do granicy z Boliwią (ok. 3 godz.) i jej przekroczenie. Zwiedzanie zagadkowego miasta Tiahuanaco – ważnego centrum religijnego między III w. p.n.e. a XI w. n.e. oraz jednego z najważniejszych miejsc archeologicznych w Boliwii. Zobaczymy stutonowe kamienne bloki, ogromne monolityczne posągi, sławną Bramę Słońca, ruiny pałaców i piramid. Nieznane przyczyny spowodowały, że miasto zostało opuszczone jeszcze w czasach prekolumbijskich. Przejazd do La Paz. Nocleg.

Dzień 11 Zwiedzanie La Paz: Paseo El Prado - głównej arterii miasta, intrygującej uliczki czarownic, gdzie można zaopatrzyć się w tajemnicze mikstury i amulety na wszelkie przypadłości, Plaza Pedro Domingo Murillo, gdzie znajduje się Parlament i Pałac Prezydencki. Nocny przejazd do Uyuni.

Dzień 12 - 13 Wyprawa na słoną pustynię Salar de Uyuni, której krajobrazy należą do najbardziej niezwykłych w Ameryce. Zobaczymy największe solne jeziora świata i okoliczne wulkany. Odwiedzimy Wyspę Kaktusów i cmentarzysko pociągów. Czeka nas prawdziwa przygoda na obszarze dzikim i niegdyś rzadko odwiedzanym przez turystów. Nocleg w hostelu z soli. Wieczorem drugiego dnia wyjazd nocnym autobusem do La Paz (czas przejazdu ok. 11 godz.).

Dzień 14 Przyjazd do La Paz, chwila odpoczynku i czas na śniadanie. Wycieczka do Doliny Księżycowej. W drodze powrotnej niezwykła okazja do oglądania miasta z innej perspektywy: kolejki linowej, która tutaj pełni rolę transportu publicznego. Nocleg w La Paz.

Dzień 15 Przejazd do Copacabana, leżącego nad jeziorem Titicaca, które jest najwyżej położonym żeglownym jeziorem świata. Rejs na Wyspę Słońca (rejs uzależniony jest od pogody), uważaną za kolebkę kultury Inków i miejsce narodzin Wirakoczy; spacer po wyspie. Wieczorem wizyta w jednym z najważniejszych sanktuariów maryjnych w Boliwii - Bazylice w Copacabana, gdzie znajduje się otaczana szczególną czcią figura Matki Boskiej Gromnicznej. Jej twórcą jest potomek królewskiego rodu Inków. Nocleg.

Dzień 16 Powrót z Boliwii do Peru. Rejs na wyjątkowe pływające wyspy Indian Uros. Okazja do zapoznania się z nietypowym stylem życia dzisiejszych Indian. Krótka wycieczka na półwysep Sillustani nad jeziorem Umayo. Znajdują się tam wieże grobowe i świątynia Słońca, wzniesione przez Indian Ajmara w okresie preinkaskiego państwa Colla: Wielka Wieża Jaszczurki i Krąg Słoneczny. Nocleg w mieście Puno.

Dzień 17 Przejazd z Puno malowniczą trasą przez Andy. Po drodze wizyta w miasteczku i dawnej twierdzy inkaskiej Pucara, a następnie w dawnej świątyni boga Wiracocha w Raqchi. Nocleg w hostelu lub na kwaterach w okolicy Raqchi.

Dzień 18 Wcześnie rano wyjazd na trekking na słynną Tęczową Górę. Następnie przejazd do kościółka Andahuaylillas, nazywanego „peruwiańską Kaplicą Sykstyńską”, przejazd do Cusco, nocleg.

Dzień 19 Przejazd do Sacsayhuaman – dawnej, potężnej fortecy inkaskiej. Wizyta w Tambomachay – być może kiedyś łaźni królewskiej. Zwiedzanie świętej doliny Inków – Urubamba. Wizyta w ruinach inkaskich zamków i miast w Pisac oraz Ollantaytambo. Warownie zostały zbudowane z zadziwiająco dokładnie dopasowanych wielkich bloków kamiennych. Przejazd pociągiem do Aguas Calientes. Nocleg w hostelu u stóp góry Machu Picchu.

Dzień 20 Zwiedzanie jednego z najpiękniejszych miejsc na ziemi: Machu Picchu (lista UNESCO), gdzie na wysokości ok. 2500 m n.p.m. leżą ruiny legendarnego miasta Inków, odnalezionego dopiero w 1911 roku. Miasto przetrwało niemal w całości. Zobaczymy jego wielkie kamienne budowle: Świątynię Trzech Okien, Pałac „Dziewic Słońca”, wiszące tarasy, akwedukt i Torreon  naturalną jaskinię połączoną z wieżą, prawdopodobnie cmentarzysko władców. Dla chętnych możliwość wejścia na Huayna Picchu (uzależnione od dostępności biletów). Po południu przejazd do Ollantaytambo. Nocleg w przepięknym, inkaskim miasteczku.

Dzień 21 Przejazd do przepięknie położonych solanek Salinas de Maras, gdzie od najdawniejszych czasów wytwarzana jest sól pochodząca z podziemnych źródeł. Rzut oka na niezwykłe, jedyne w swoim rodzaju okrągłe pola tarasowe w Moray, pochodzące z czasów inkaskich. Wizyta w indiańskiej wiosce Chinchero, gdzie miejscowy kościółek swoimi zdobieniami konkuruje o miano najpiękniejszego w całej okolicy. Zwiedzanie Cuzco - dawnej stolicy imperium Inków. Zobaczymy główny plac Plaza de Armas, wspaniałą, kolonialną Katedrę i kościół Jezuitów, miejscowy targ, klasztor Santo Domingo, zbudowany w miejscu dawnej Złotej Świątyni Coricancha, z której zachowane fragmenty robią imponujące wrażenie, nocleg w Cusco.

Dzień 22 Czas wolny na samodzielne spacery lub zakupy w Cuzco. Przelot do Limy i nocleg.

Dzień 23-24 Pożegnalne spacery po Limie. Przelot do Polski przez jeden z portów lotniczych

Uwaga! Informujemy, że ze względu na COVID-19 planowany program wyjazdu może ulec zmianie.

Umowa obejmuje: koszty złotówkowe - ubezpieczenie NNW i KL + CP; bilet wstępu do Machu Picchu na trasę 1 lub 2, jeśli będzie dostępna opcja, to wraz z "Mostem Inków"; opieka doświadczonego pilota-przewodnika; koszty organizacyjne w Polsce; podatki na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny oraz Fundusz Pomocowy COVID19; podatek VAT; koszty walutowe - wszystkie przejazdy (pociągi, wynajęte środki transportu, autobusy, taksówki, łodzie, itp.); lot wewnętrzny Cuzco –Lima; noclegi (hotele lub schroniska - w większości pokoje 2 osobowe, w wyjątkowych sytuacjach sale wieloosobowe - np. kanion Colca; nocleg w okolicach Raqchi); wycieczki objęte programem m.in. 1- na wyspy Islas Ballestas, 2- po jeziorze Titicaca na Wyspę Słońca, 3- do salarów Uyuni (2 dni z wyżywieniem), 4- do kanionu Colca (2 noclegi z wyżywieniem), 5- do Świętej Doliny Inków, 6- na "Tęczową Górę"; koszty organizacyjne podczas wyprawy.

Umowa i cena nie obejmują: biletu lotniczego do Limy; wyżywienia (ok. 15 USD na dzień); lotu samolotem nad liniami Nazca (ok. 100 USD); biletów wstępu (ok. 150 USD); dodatkowego biletu na samodzielne wejście na Huayna Picchu (ok. 60 USD - należy zgłosić chęć wejścia na Huyana Picchu przy zapisie - bilety są nieliczne i szybko się kończą), ewentualnych kosztów obowiązkowych testów na COVID19 jeżeli takie będą wymagane przez linie lotnicze lub władze Peru podczas wyprawy.

Maciej Tarniuk

Maciej Taraniuk

Maciej Taraniuk, absolwent wrocławskiej Romanistyki i Iberystyki, tłumacz języka francuskiego, hiszpańskiego i portugalskiego. Od lat zawodowo i prywatnie związany z krajami latynoskiego kręgu kulturowego. Przygodę z podróżowaniem zaczynał od autostopa, łącznie odwiedził ponad 70 krajów na 5 kontynentach.
Miłośnik sportów z lekką nutką ryzyka, specjalizuje się w wyjazdach, podczas których trzeba wspiąć się na jakąś górę, zjechać z niej na rowerze, przepłynąć się pontonem po rwącej rzece czy przespacerować się po dżungli. 

Czytaj więcej

Marek Zakrzewski Fernandez

Marek Zakrzewski Fernandez, licencjonowany przewodnik, archeolog i pilot wycieczek po Peru od 2006 roku. Jest pół Polakiem i pół Peruwiańczykiem i na stałe mieszka w Limie - pięknej i chaotycznej stolicy kraju, co daje mu szerszą perspektywę spojrzenia na tamtejsze realia. Pilotowanie wycieczek to jego pasja, uwielbia pokazywać swój piękny kraj i jego mieszkańców, historię, kuchnię i przyrodę. Jako pilot prowadził też wyprawy po sąsiednich krajach Ameryki Południowej takich jak Boliwia, Chile, Argentyna, Urugwaj, Ekwador i Kolumbia.

Czytaj więcej
Piotr Orechwo

Piotr Orechwo

Piotr Orechwo alias Pedro (ur. 1976), absolwent chorzowskiego "Słowaka". Od najmłodszych lat zafascynowany przygodą w podróży. Po wojażach za jeden uśmiech autostopem po Europie, od 1992 r. regularnie odwiedza subkontynent indyjski. Efektem było wstąpienie w grono studentów kulturoznawstwa ze specjalizacją indologiczną na Uniwersytecie Warszawskim. Poza nauką sanskrytu i tamilskiego, studiował język hindi w Agrze na półrocznym stypendium językowym. Studia udało mu się ukończyć, między jedną podróżą, a kolejną. Od 1997 r.

Czytaj więcej

Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image