Indianka w tradycyjnym stroju Gwatemala

Gwatemala, Honduras, Belize – śladami dawnych i współczesnych Majów

Gwatemala, Honduras, Belize – śladami dawnych i współczesnych Majów
Termin: Czas: liczba osób: Koszt:
17.01 - 02.02.2025
17 dni 6-12 4.900 PLN + 1.370 USD + bilet lotniczy
  • Nowość
Zapisz się

program wlicza śniadania
bogaty program obejmujący najciekawsze miejsca w Gwatemali, wypad do Hondurasu i wizytę w Belize
przed powrotem do kraju chwila na relaks i kąpiel w Morzu Karaibskim, na meksykańskiej Riviera Maya
możliwość odwiedzenia najciekawszych miast dawnych Majów i zapoznania się z ich współczesnymi potomkami
trekking u podnóża aktywnego wulkanu Pacaya
wizyta w Livingstone – enklawie ludu Garifuna
czas przeznaczony na relaks nad Morzem Karaibskim
jezioro Atitlan i okolice
dla chętnych możliwość snurkowania na drugiej co do wielkości rafie koralowej na świecie
AUTOR PROGRAMU: Piotr Orechwo

Trasa wyprawy: Miasto Gwatemala - Antigua - wulkan Pacaya - Chichicastenango - Panajachel - jezioro Atitlan - Copan - jezioro Izabal - Rio Dulce - Livingstone - Flores - Tikal - Belize City - Riviera Maya - Cancun

Gwatemala jest jednym z najciekawszych krajów Ameryki Środkowej gdyż poza niezwykłą przyrodą, strzelistymi wulkanami, pięknymi jeziorami słynie też z kultury Majów – zarówno tej historycznej jak i współczesnej. W trakcie naszej podróży odwiedzimy indiańskie Chichicastenango (z największym targiem w regionie), przepięknie położone pośród majestatycznych wulkanów jezioro Atitlan, pozostałości największego niegdyś miasta Majów – Tikal i nie mniej imponujące, nieodkryte jeszcze przez turystykę masową Yaxha. Będziemy spacerować przez pola lawy pod aktywnym wulkanem Pacaya. Chwilę odpoczniemy na przepięknych plażach Morza Karaibskiego, gdzie przy muzyce Reggae będziemy się raczyć specjalnością regionu – aromatycznymi owocami morza. W Hondurasie odwiedzimy Copan - dawne miasto Majów słynące z intrygujących rzeźb i budowli. W Belize chętni przeżyją przygodę próbując spotkać się oko w oko z rekinami i płaszczkami podczas snorklingu na jednej z największych raf koralowych na świecie. Dodatkowo, na koniec podróży czeka nas relaks na jednej z rajskich wysp.

AUTOR PROGRAMU: Piotr Orechwo

Dzień 1 Wylot z Polski, przelot do Miasta Gwatemala, transfer do hotelu, nocleg.

Dzień 2 Przejazd do jednego z najpiękniejszych, kolonialnych miasteczek Ameryki Łacińskiej, dawnej stolicy kraju: Antigua Guatemala (UNESCO). W trakcie spaceru odwiedzimy kilka ciekawych kościołów, urokliwych placów, punktów widokowych (m.in. kościół de la Merced, Łuk Świętej Katarzyny, Park Centralny, Pałac Kapitanów, Katedra), nocleg.

Dzień 3 Kilkugodzinny trekking przez pola lawy, z pięknymi widokami na aktywny wulkan Pacaya, powrót do Antigua, dokończenie zwiedzania miasteczka, nocleg.

Dzień 4 Przejazd do indiańskiego Chichicastenango, wizyta na miejscowym targu (czas wolny na zakupy) i w lokalnym kościółku, gdzie mieszają się tradycje indiańskie i chrześcijańskie. Transfer do „mekki westmanów” Panajachel, spacer. Nocleg nad jeziorem Atitlan.

Dzień 5 Rejs po przepięknie położonym pośród gór i wulkanów jeziorze Atitlan do jednej z indiańskich wiosek. Nawiedzenie „Maximona” - lokalnego „bożka alkoholu, papierosów i pieniędzy”, powrót do hotelu, nocleg.

Dzień 6 Poranek wolny na delektowanie się pięknymi pejzażami, przejazd do miasta Gwatemala, nocleg.

Dzień 7 Wizyta w Mieście Gwatemala na Placu Konstytucji przy którym znajdują się najważniejsze budynki w mieście: Katedra Metropolitalna i Pałac Narodowy. Przejazd przez malownicze regiony do Copan w Hondurasie (5 godz.), nocleg.

Dzień 8 Zwiedzanie jednego z najciekawszych miast Majów – Copan (UNESCO), słynącego z intrygujących posągów i rzeźb. Powrót do Gwatemali i przejazd do Rio Dulce, nocleg nad jeziorem Izabal.

Dzień 9 Rejs rzeką Rio Dulce, skalny kanion, ukrytą lagunę aż do Livingstone, afroamerykańskiej enklawy ludu Garifuna. Dla chętnych kolacja z owoców morza przy muzyce Reggae, nocleg.

Dzień 10  Czas wolny w Livingstone - miasteczku do którego dotrzeć można tylko drogą wodną lub dla chętnych wyprawa do wodospadów „Siete Altares” i pobyt nad jedną z dziewiczych plaż (ok. 30 USD/os).

Dzień 11 Poranny rejs z bagażami taksówką wodną do Rio Dulce lub Puerto Barrios, kontynuacja podróży drogą lądową do Flores, niewielkiego miasteczka na wyspie, nocleg.

Dzień 12 Wczesny wyjazd i całodniowe zwiedzanie największej i jednej z najciekawszych stref archeologicznych Majów: Tikal (UNESCO), wspinaczka na najwyższe piramidy w całym majańskim świecie. Powrót do Flores, nocleg.

Dzień 13 Przejazd i wizyta w mniej znanym ale nie mniej imponującym, dawnym mieście Majów – Yaxha. Przekroczenie granicy z Belize, przejazd do dawnej stolicy kraju – Belize City, położonej nad Morzem Karaibskim, nocleg.

Dzień 14 Transfer łodzią na jedną z karaibskich z wysp, relaks na plaży. Dla chętnych rejs na nurkowanie z fajką (snurkowania) na drugiej co do wielkości rafie na świecie (ok. 80 USD/os). Przy odrobinie szczęścia szansa na spotkanie z małymi rekinami i płaszczkami. Transfer powrotny łodzią, nocleg w Belize City.

Dzień 15 Przejazd do Meksyku, przekroczenie granicy, przejazd na wybrzeże Riviera Maya, nocleg.

Dzień 16 Rano chwilę wolnego na plaży meksykańskich Karaibów, przejazd na lotnisko w Cancun, wylot z kraju.

Dzień 17 Przylot do Polski.

Umowa obejmuje: koszty złotówkowe - ubezpieczenie NNW + KL + CP; opieka doświadczonego pilota-przewodnika; koszty organizacyjne w Polsce; podatki na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny oraz Fundusz Pomocowy COVID19; podatek VAT; koszty walutowe - noclegi w hotelach i w hostelach w pokojach dwuosobowych lub trzyosobowych; śniadania; transport busami, autobusami i łodziami w celu realizacji programu; koszty organizacyjne podczas wyprawy.

Umowa i cena nie obejmują: kosztu biletu lotniczego na trasie: Warszawa – Gwatemala City – Cancun – Warszawa, kolacji (ok. 15-20 USD/na dzień), wstępów do obiektów objętych programem oraz opłat granicznych (ok. 110 USD), wycieczek fakultatywnych: nurkowania powierzchniowego (snurkowania) na rafie w Belize (ok. 80 USD), wycieczki z Livingstone do wodospadu i nad jedną z plaż (ok. 30 USD).

Maciej Tarniuk

Maciej Taraniuk

Maciej Taraniuk, absolwent wrocławskiej Romanistyki i Iberystyki, tłumacz języka francuskiego, hiszpańskiego i portugalskiego. Od lat zawodowo i prywatnie związany z krajami latynoskiego kręgu kulturowego. Przygodę z podróżowaniem zaczynał od autostopa, łącznie odwiedził ponad 70 krajów na 5 kontynentach.
Miłośnik sportów z lekką nutką ryzyka, specjalizuje się w wyjazdach, podczas których trzeba wspiąć się na jakąś górę, zjechać z niej na rowerze, przepłynąć się pontonem po rwącej rzece czy przespacerować się po dżungli. 

Czytaj więcej
Piotr Orechwo

Piotr Orechwo

Piotr Orechwo alias Pedro (ur. 1976), absolwent chorzowskiego "Słowaka". Od najmłodszych lat zafascynowany przygodą w podróży. Po wojażach za jeden uśmiech autostopem po Europie, od 1992 r. regularnie odwiedza subkontynent indyjski. Efektem było wstąpienie w grono studentów kulturoznawstwa ze specjalizacją indologiczną na Uniwersytecie Warszawskim. Poza nauką sanskrytu i tamilskiego, studiował język hindi w Agrze na półrocznym stypendium językowym. Studia udało mu się ukończyć, między jedną podróżą, a kolejną. Od 1997 r.

Czytaj więcej

Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image