W czerwcu zapraszamy na spotkania z cyklu Barwy Azji (w Katowicach)Barwy Półwyspu Indochińskiego (w Krakowie) oraz Barwy Indii (w Warszawie).

9 czerwca w czwartek o godzinie 19:00 w Kinie Kijów w Krakowie
Jarosław Poniewiera przedstawi prelekcję o Kambodży pt. W kraju brązowych ludzi.
Autor zaprezentuje zdjęcia z khmerskich wiosek na lądzie i na wodzie oraz z wybranych miast. Opowie o rządach Czerwonych Khmerów i wojnie domowej, która trawała jeszcze w latach 90-tych. Dowiemy się, co o Kambodży warto przeczytać i kiedy najlepiej tam pojechać.

14 czerwca we wtorek o godzinie 19:00 w Klubie Podróżników Namaste w Katowicach
Aleksandra Szymczyk przedstawi prelekcję o Iranie pt. Iran – Kraj paradoksów.
Autorka, biegle władająca językiem perskim, opowie o Iranie, jego historii i współczesności, o najważniejszych zabytkach a także o ciekawych nurtach perskiej kultury i sztuki.
Aleksandra Szymczyk jest absolwentką Wydziału Orientalistyki UW, od 10 lat podróżuje po Iranie i prowadzi wyprawy Klubu Laurazja do tego kraju.

16 czerwca w czwartek o godzinie 19:00 w Kinie Kijów w Krakowie
Jarosław Poniewiera przedstawi prelekcję o Kambodży pt. W świątyniach Angkoru.
Prelegent zaprezentuje zdjęcia z kilkunastu miejsc i khmerskich świątyń nie tylko z terenu Kambodży, ale także z Laosu i Tajlandii. Opowie także o życiu we współczesnej Kambodży oraz co o Kambodży warto przeczytać. Autor odwiedza Kambodżę regularnie od 2006 roku.

20 czerwca w poniedziałek o godzinie 19:00 w Klubie Podróżników Namaste w Katowicach
Jarosław Poniewiera przedstawi prelekcję o Indiach pt. Indie – nowa potęga nad Gangesem.
Tym razem Jarosław Poniewiera opowie o zmianach, które zachodzą na subkontynencie w ostatnich latach, a także spróbuje odpowiedzieć na pytanie dlaczego Indie nie potrafią dorównać tempem rozwoju Chinom. Wykład zilustrują zdjęcia z Delhi, Bombaju i Kalkuty, a także Kaszmiru, Pendżabu i terenów wiejskich w różnych stanach Indii.

30 czerwca w czwartek o godzinie 18:00 w Muzeum Azji i Pacyfiku w Warszawie
Jarosław Poniewiera przedstawi prelekcję o Indiach pt. Indie północne (Pendżab, Kaszmir i Ladakh).
Autor opowie o trzech sąsiednich i kompletnie różnych regionach Indii: sikhijskim Pendżabie, muzułmańskim Kaszmirze i buddyjskim Ladakhu, zaprezentuje zdjęcia z Lahore – stolicy pakistańskiego Pendżabu, Złotej Świątyni sikhów w Amritsarze, porośniętego lotosami jeziora Dal i Starego Miasta w Srinagarze. Przedstawi tło konfliktu o Kaszmir. Opowie o urzekających krajobrazach Himalajów i Karakorum oraz o buddyjskich klasztorach w Leh i Dolinie Nubry. J. Poniewiera w latach 1991-2016 organizował i prowadził kilkanaście wypraw do Kaszmiru i Ladakhu. Prelekcja odbędzie się w ramach cyklu: Oblicza krainy nad Gangesem.


POWIązane WYprawy

x