Agra

A - B - C - D - E - F - G - H - I - J - K - L - M - N - O - P - R - S - T - U - W - Y - Z

Miasto w Indiach na Nizinie Hindustańskiej nad rzeką Dźamuną (Jamuną). W XVI i XVII wieku stolica imperium Wielkich Mogołów. Cesarz Akbar Wielki zbudował tu ogromny fort. Za panowania Dżahangira i Szahdżahana Agra liczyła 750 000 mieszkańców i była jednym z największych miast w świecie. Wówczas powstały najważniejsze budowle: kompleksy pałacowe w Forcie Agra oraz mauzoleum Tadż Mahal – okrzyknięte „cudem świata”, które znajdują się na liście zabytków UNESCO i przyciągają turystów i podróżników z całego świata. Ponadto w mieście i jego okolicy znajduje się kilka bardzo ciekawych miejsc, niesłusznie pomijanych w programach wyjazdów turystycznych, np. grobowiec Etimaduddauli, czy też mauzoleum Akbara Wielkiego w Sikandrze. W pobliskich miejscowościach Imadpur i Samugarh są pawilony myśliwskie zbudowane przez Dżahangira i Szahdżahana. W ich rejonie w 1658 roku rozegrała się jedna z najbardziej doniosłych bitew w historii świata (Hansen W., Pawi Tron, PIW, Warszawa 1980). W roku 1648 cesarz Szahdżahan przeniósł stolicę z Agry do Delhi i stopniowo miasto straciło swoje znaczenie.

Obecnie Agra jest najważniejszym miejscem turystycznym w północnych Indiach, lecz większość turystów nie nocuje w mieście, ale przyjeżdża oglądać Tadż Mahal w ramach jednodniowej wycieczki z Delhi. Agra jest dobrą bazą wypadową do Fatehpur Sikri, Mathury i Vrindaban. Miasto słynie z warsztatów, w których powstają piękne wyroby rzemiosła z marmuru i kamieni szlachetnych.

Najważniejsze miejsca do zobaczenia: mauzoleum Tadż Mahal (Taj Mahal); Fort Agra; grobowiec Etimaduddauli; mauzoleum Akbara Wielkiego w Sikandrze.

Pozostałe miejsca: Meczet Piątkowy (Dżame Masdżid); ogrody po drugiej stronie Dźamuny, pawilony myśliwskie Wielkich Mogołów w wioskach Imadpur i Samugarh; pole bitwy pod Samugarh.

Zalecany minimalny czas pobytu: 1 dzień.

Na zdjęciu: Tadź Mahal.

Tekst: Jarosław Poniewiera

Literatura: Auboyer J., Sztuka Indii, Wydawnictwa Artystyczne i Filmowe, Warszawa 1975 Hansen W., Pawi Tron, Państwowy Instytut Wydawniczy, Warszawa 1980 Jakimowicz A., Sztuka Indii, Wiedza Powszechna, Warszawa 1967 Piekarowicz R., Delhijskie ABC, Iskry, Warszawa 1989

Image