Wyszukaj:
Angkor Kambodża   |  Autor:  Jarosław Poniewiera

Najsłynniejsza stolica dawnego imperium Khmerów na Półwyspie Indochińskim. Pod koniec IX wieku władca khmerski o imieniu Jasiowarman założył nową stolicę – Jaśodharapurę – pierwotny Angkor. Miasto wybudowano wokół wzgórza Phnom Bakheng nad rzeką Siem Riep w dzisiejszej Kambodży. Kolejni władcy rozbudowali stolicę. W XII wieku w jej pobliżu król Surjawarman II wzniósł słynną świątynię Angkor Wat. Po jego śmierci stolica Khmerów uległa poważnym zniszczeniom podczas przegranej wojny z państwem Czampa. Odnowicielem imperium Angkoru został Dżajawarman VII, który na miejscu zniszczonej stolicy wzniósł miasto Angkor Thom. To właśnie pozostałości tego miasta, a także licznych świątyń w jego okolicy przyciągają obecnie przyjezdnych z całego świata.

W roku 1431 Angkor Thom został zdobyty po siedmiomiesięcznym oblężeniu przez wojska syjamskie. Miasto zostało złupione, a jego ludność deportowana. Niedobitki Khmerów uciekły na południe, a stolica państwa została przeniesiona do Phnom Penh. Angkor i jego budowle popadły w ruinę i zostały wchłonięte przez dżunglę. W roku 1861 odnalazł go francuski podróżnik Henri Mouhot.

Na terenie Angkoru znajdują się najbardziej spektakularne budowle Azji południowo-wschodniej i wspaniałe dzieła sztuki. Są to głównie dawne świątynie i płaskorzeźby. Nie należy żałować czasu na pobyt w dawnej stolicy Khmerów. Angkor znajduje się na liście zabytków UNESCO.

Najważniejsze miejsca do zobaczenia: południowa brama miasta Angkor Thom; Taras Słoni; Taras Trędowatego Króla; najważniejsze świątynie – Angkor Wat, Bajon, Banteai Kdei, Bakheng, Phimeanakas, Preah Khan, Ta Prohm, Banteai Srei; Ta Som; zbiornik Srah Srang.
Pozostałe miejsca: świątynie – Baphuon, Thommanon, Ta Keo, Pre Rup, Banteai Samre, Mebon Wschodni; Neak Pien; świątynie w Roulos – Bakong, Preah Ko, Lolei; wodospady w Kbal Spien.

Zalecany minimalny czas pobytu: 3 dni.

Wieże świątyni Bajon.

ZOBACZ TO NA WYPRAWIE:

Kambodża – Wokół świątyń Angkoru (zima i jesień)

3 dni w świątyniach Angkoru i wycieczka bambusową kolejką

szczegóły oferty

16 dni: 16 - 31 października 2021  |  Cena: 2.750 zł + 500 USD + bilet lotniczy

Odkrycie Półwyspu Indochińskiego – Tajlandia, Laos i Kambodża

Wyprawa do Tajlandii, Laosu i Kambodży

szczegóły oferty

34 dni:  |  Cena: ostanio: 6.400 zł + 990 USD

Kambodża – Wokół świątyń Angkoru

3 dni w świątyniach Angkoru i wycieczka bambusową kolejką

szczegóły oferty

16 dni:  |  Cena: 5.350 zł + 500 USD

Laos, Tajlandia i Kambodża poza szlakami

Cuda natury nad Mekongiem i świątynie Angkoru

szczegóły oferty

27 dni:   |  Cena: 6.500 zł + 850 USD

Wyprawa ze smakiem

Kulinarnym szlakiem do Tajlandii i Kambodży

szczegóły oferty

16 dni: wyjazd na zamówienie dla minimum 7 osób  |  Cena: 4.900 zł + 470 USD

x