Wyszukaj:
Bosra Syria   |  Autor:  Jarosław Poniewiera

Miasto na płaskowyżu Hauran w południowej Syrii, drugie obok Palmyry najważniejsze rzymskie stanowisko archeologiczne w kraju. Bosra jest jednym z najstarszych miast regionu. W I wieku n. e. była północną stolicą Nabatejczyków. Jedynym obiektem z tego okresu, który zachował się do dziś jest brama na głównej ulicy. W 106 roku Rzymianie ostatecznie zaanektowali państwo nabatejskie, a Bosra została stolicą prowincji o nazwie Arabia.

Obecnie w Bosrze znajduje się bardzo wiele budowli oraz ruin z czasów rzymskich, bizantyńskich i arabskich. Miasto jest szczególnie ważne dla muzułmanów. Zgodnie z tradycją tutaj mnich Bahira wyłożył młodemu Mahometowi zasady chrześcijaństwa i jednocześnie rozpoznał w nim przyszłego proroka. Ponadto Bosra była ważnym przystankiem dla pielgrzymów zmierzających do Mekki. Bosrę można zwiedzić podczas jednodniowej wycieczki z Damaszku. Od 1980 roku jest ona wpisana na listę zabytów UNESCO.

Najważniejsze miejsca do zobaczenia: teatr rzymski we wnętrzu cytadeli; rzymska kolumnada (szczególnie w rejonie łaźni południowych); meczet Umara; meczet Mabrak; bazylika; katedra; brama nabatejska; świątynia Dionizosa; łaźnia Manjak; cysterna.

Pozostałe miejsca: meczet Fatimy; brama zachodnia; pałac rzymski; cysterna wschodnia; hipodrom.

Zalecany minimalny czas pobytu: 3-4 godziny.

Ruiny Bosry w rejonie łaźni południowychRuiny Bosry w rejonie łaźni południowych
 
Meczet, Bosra
Meczet, Bosra
 
Teatr w Bosrze
Teatr w Bosrze

ZOBACZ TO NA WYPRAWIE:

Wycieczka Syria – Na styku wielkich kultur

program archiwalny

szczegóły oferty

13 dni: archiwalny  |  Cena: ostatnio 2.950 zł + 450 USD

x