Wyszukaj:
Cziang Mai (Chiang Mai) Tajlandia   |  Autor:  Jarosław Poniewiera

Miasto w północnej Tajlandii nad rzeką Ping. Założone w roku 1292 przez króla Mangraia, który przeniósł do Chiang Mai stolicę Królestwa Lan Na (Miliona Pól Ryżowych). Od początku swego istnienia jest ważnym ośrodkiem, w którym rozwijał się buddyzm therawada szerzony przez misjonarzy ze Sri Lanki. Rozkwit miasta przypada na wieki XIV i XV. W tym czasie toczono wojny z Birmą i syjamskim Królestwem Ajutthaja. W 1558 roku wojska birmańskie zdobyły Chiang Mai i Królestwo Lan Na znalazło się pod panowaniem władców Birmy. W roku 1727 wyparto Birmańczyków, jednak już w 1767 generał Taksin na trwałe włączył Chiang Mai do państwa syjamskiego.

Świątynia Wat Phra That Doi Suthep na obrzeżach

Świątynia Wat Phra That Doi Suthep na obrzeżach

Obecnie Chiang Mai słynie z licznych zabytkowych watów (buddyjskich zespołów świątynnych), posiada obszerne fragmenty dawnych murów obronnych, ciekawe muzea, jest doskonałą bazą wypadową w okoliczne góry, a także znakomitym miejscem do zakupu oryginalnych pamiątek. W pobliżu miasta można odwiedzić miedzy innymi: gorące źródła; ośrodek tresury słoni; farmę orchidei oraz skanseny etnograficzne, w których przebywają przedstawiciele lokalnych plemion. Chiang Mai jest jednym z najciekawszych i najoryginalniejszych miast w Tajlandii.

Najważniejsze miejsca do zobaczenia: Wat Chedi Luang; Wat Chiang Man; Wat Pra Sing; Wat Pra That Doi Suthep; Muzeum Lan Na; mury obronne; pomnik trzech królów; ośrodek tresury słoni; farma orchidei; nocny bazar.
Pozostałe miejsca: Pałac Królewski; Wat U Mong; Wat Jet Yot; Muzeum Narodowe; Muzeum Etnograficzne; bazar plemion; fabryki jedwabiu, biżuterii i parasoli; gorące źródła w San Kamphaeng w pobliżu Cziang Mai.
Zalecany minimalny czas pobytu: 3 dni.

Literatura:
Góralczyk B., Zmierzch i brzask. Notes z Bangkoku, Wydawnictwo Adam Marszałek, Toruń 2009
Wolniewicz J., Uśmiech złotego Buddy, Młodzieżowa Agencja Wydawnicza, Warszawa 1980

x