Wyszukaj:
Dolina Amfor (Równina Dzbanów) Laos   |  Autor:  Jarosław Poniewiera, Agnieszka Pałucha Poniewiera

Miejsce w Laosie na płaskowyżu Xieng Khouang w okolicy miasta Phonsavan. Znajduje się tam największe na świecie skupisko megalitycznych naczyń zwanych najczęściej amforami lub dzbanami. Naczynia w kształcie wielkich kamiennych urn zostały wykonane przez przedstawicieli prehistorycznego ludu z grupy językowej mon-khmer, którego kultura nie została poznana. Pochodzą prawdopodobnie z I wieku po Chrystusie, choć zdaniem niektórych archeologów mogą być nawet o dwa tysiące lat starsze. Kilkaset amfor leży na trzech głównych stanowiskach. Są okrągłe lub owalne, czasem wyposażone w kamienne pokrywy. Sięgają od 1 do 3 metrów i są rozsiane w charakterystyczny sposób – tworzą linearny ciąg lub są zgromadzone w skupiskach. Nie wiadomo jakie było przeznaczenie tajemniczych kamiennych naczyń. Uczeni podejrzewają, że mogły służyć jako rezerwuary wody lub żywności, albo jako urny do przechowywania ludzkich szczątków. Podczas drugiej wojny indochińskiej wiele amfor doznało dotkliwych uszkodzeń wskutek amerykańskich bombardowań. Wokół Doliny Amfor do dziś można zobaczyć liczne ślady po działaniach zbrojnych. Najlepszą bazą wypadową do zwiedzania Doliny Amfor jest miasto Phonsavan.

Najważniejsze miejsca do zobaczenia: Megalityczne naczynia znajdują się w rejonie miasta Phonsavan w trzech dużych skupiskach, w których liczba dzbanów wynosi: 250, 150 oraz 90 sztuk. Warto zobaczyć przynajmniej dwa skupiska.

Pozostałe miejsca: Na płaskowyży Xieng Khouang znajduje się więcej miejsc, w których zachowały się naczynia, ale na innych znanych stanowiskach liczba urn nie przekracza około czterdziestu.

Zalecany minimalny czas pobytu: 1 dzień.

Na zdjęciu: kamienne amfory w okolicy Phonsavanu.

 

ZOBACZ TO NA WYPRAWIE:

Tajlandia i Laos – Stolice Syjamu i Królestwo Miliona Słoni

Wycieczka do niesamowitych miejsc w Tajlandii i Laosie

szczegóły oferty

20 dni:   |  Cena: 5.900 zł + 590 USD

Odkrycie Półwyspu Indochińskiego – Tajlandia, Laos i Kambodża

Wyprawa do Tajlandii, Laosu i Kambodży

szczegóły oferty

34 dni:  |  Cena: ostanio: 6.400 zł + 990 USD

x