Wyszukaj:
Dźajpur (Dżajpur, Jaipur) Indie   |  Autor:  Jarosław Poniewiera

Stolica pustynnego stanu Radźasthan w północno-zachodnich Indiach. Dźajpur został zbudowany w pierwszej połowie XVIII w. z rozkazu maharadży Dźaja Singha, który przeniósł tu stolicę radźpuckiego księstwa Dhundhar z pobliskiego fortu Amber. Miasto zbudowano na równinie według ustalonego planu przestrzennego. Prawie wszystkie ulice starego Dźajpuru przecinają się pod kątem prostym, a główne arterie mają aż 32 metry szerokości. Całość otaczały mury obronne, które są do dziś w większości zachowane. Z powodu koloru budynków w obrębie Starego Miasta Dźajpur jest powszechnie znany jako Różowe Miasto (Pink City).

Fasada Pałacu Wiatrów,Hawa Mahal, Dźajpur

Fasada Pałacu Wiatrów,Hawa Mahal, Dźajpur

Obecnie stolica Radźasthanu słynie z osobliwych zabytków i bogatych bazarów. W centrum Starego Miasta znajduje się Pałac Księżycowy, który należy do rodu miejscowych maharadżów. W jego pobliżu jest osobliwe obserwatorium astronomiczne Dźantar Mantar oraz zbudowany z czerwonego piaskowca słynny Pałac Wiatrów. Ciekawym obiektem jest symboliczny królewski grobowiec (cenotaf) Dźaja Singha II tuż za murami miasta. Na dźajpurskich bazarach można kupić muśliny, biżuterię, kamienie szlachetne, posążki z marmuru i alabastru, wyroby z mosiądzu i kości słoniowej i wiele innych towarów. Wokół miasta jest kilka bardzo ciekawych miejsc, które warto odwiedzić (Fort Tygrysa, Pałac na Wodzie, fort Dźajgarh i zespół pałacowy w Amberze),

Ryszard Piekarowicz określił Dźajpur jako „jedno z najpiękniejszych i najoryginalniejszych miast w całych Indiach”. Jest ono obowiązkowym punktem programu niemal każdej wycieczki po północnych Indiach. Dźajpur i jego okolice zasługują z pewnością na spokojne i dokładnie zwiedzenie.

Podczas wyprawy Klubu Laurazja do Indii w lipcu 2009 r. w Dźajpurze byliśmy świadkami uroczystości pogrzebowych zmarłej księżnej Gajatri Dewi, uznawanej w latach 60-tych ubiegłego wieku za jedną z dziesięciu najpiękniejszych kobiet świata.

Najważniejsze miejsca do zobaczenia: Pałac Księżycowy (Ćandra Mahal); Pałac Wiatrów (Hawa Mahal); obserwatorium astronomiczne Dźantar Mantar (Jantar Mantar); Fort Tygrysa; zespół pałacowy oraz fort Dźajgarh w Amberze.
Pozostałe miejsca: cenotaf Dźaja Singha II w Gaitorze; Pałac na Wodzie (Jal Mahal); pałac Moti Dungri; świątynie hinduistyczne wokół miasta – Birla Lakszmi Narayan oraz Ganeśi.
Zalecany minimalny czas pobytu: 2 dni.

Literatura:
Piekarowicz R., Delhijskie ABC, Iskry, Warszawa 1989

ZOBACZ TO NA WYPRAWIE:

Indie – Radźasthan. Barwna kraina fortów, dromaderów i maharadżów

Wycieczka po najsłynniejszym stanie Indii z całkowicie wyjątkowym programem zwiedzania

szczegóły oferty

22 dni: 3 - 24 października 2021  |  Cena: 2.600 zł + 500 USD + bilet lotniczy

Indie północne w pigułce

Wycieczka od Delhi przez Nizinę Gangesu do Radźasthanu

szczegóły oferty

16 dni:   |  Cena: 4.800 zł + 450 USD

x