Wyszukaj:
Kyaikhtiyo Birma   |  Autor:  Michał Lubina

Kyaikhtiyo – Złota Skała to jedno z najważniejszych miejsc kultu w Birmie.

Położone jest w północnej części nadbrzeżnej prowincji Mon, 210 kilometrów na północny wschód od Rangunu. We wschodnim paśmie gór Joma.

Jest to oklejony złotem granitowy głaz o wadze ponad 600 ton i wielkości 7,3 metra znajdujący się na szczycie góry Kyaikhtiyo (1100 m n.p.m.). Według legendy, trzyma się na włosie Buddy. Jest to jedno z trzech najważniejszych miejsc religijnych w Birmie, obok pagody Shwedagon w Rangunie i posągu Buddy Mahamuni w Mandalay.

Kyaktiyo, Złota Skała

Kyaktiyo, Złota Skała

Nazwa Kyaikhtiyo oznacza „pagodę na głowie pustelnika” i wiąże się z legendą zgodnie z którą Budda dał swój włos pustelnikowi, który z kolei przekazał go królowi, prosząc, by umieścił go na głazie podobnym do głowy pustelnika. Król, który był synem alchemika i smoczej księżniczki naga, posiadł nadnaturalne zdolności, z pomocą rodziców znalazł taką skałę nad morzem, a następnie dzięki Thagyaminowi, królowi buddyjskiego nieba, przetransportował ją na szczyt góry. Tam ma stać i dzięki włosowi Buddy – nie stoczyć się.

Samo miejsce ma niezwykłą aurę, pełną ciszy i zadumy. Równie intrygujące jest dotarcie na sam szczyt. Kyaikhtiyo jest jednym z najciekawszych miejsc religijnych w Birmie, wciąż słabo odwiedzanym przez masową turystykę.

ZOBACZ TO NA WYPRAWIE:

Birma – Buddyjska kraina nad Irawadi

Wyprawa do kraju, który oczarował Kiplinga

szczegóły oferty

19 dni:  |  Cena: 5.900 zł + 840 USD

x