Wyszukaj:
Montezuma Castle National Monument Stany Zjednoczone   |  Autor:  Maciej Kołodziejczyk, Artur Szaflik

Na jego obszarze znajdują się ruiny osady wybudowanej przez Indian w pionowym urwisku skalnym nad dnem doliny Verde. Pięciopoziomowe pueblo z kamienia i zaprawy murarskiej składa się z 20 pomieszczeń i mieściło około 50 mieszkańców. Ocienia je i chroni przed deszczem naturalny nawis skalny. Zbudowane zostało przez prekolumbijski lud nazywany Sinagua (z hiszp. sin agua oznacza bez wody), który do roku 1125 lud zamieszkiwał okoliczne wzgórza, utrzymując się z uprawy roli uzależnionej od opadów deszczu. Po 1125 Sinagua osiedlili się w dolinie Verde i zaczęli  używać systemów irygacyjnych pozostawionych przez kulturę Hohokam. Ostatnie wzmianki o osiedlach ludu Sinagua pochodzą z roku 1425 i dotyczą właśnie obszaru Montezuma Castle National Monument. Powody opuszczenia przez nich tej siedziby nie są jeszcze znane, ale do sugerowanych przyczyn należą wojny, susze i starcia z nowo przybyłym ludem Yavapai. Niektóre klany Indian Hopi wywodzą swoje korzenie od osadników z rejonu Montezuma Castle/Beaver Creek i co jakiś czas powracają tu aby odprawiać ceremonie religijne. Kiedy Amerykanie pochodzenia europejskiego odkryli tą osadę w latach 60. XIX. wieku, nazwali ją imieniem azteckiego władcy z Meksyku Montezuma II z powodu błędnego przekonania, że miał on związek z jej budową. Obszar ten został objęty ochroną w roku 1906. Był to jeden z czterech pierwszych obszarów, którym status ten nadał prezydent Teodor Roosevelt na mocy ustawy o zabytkach (tzw. Antiquities Act). Od roku 1951 kiedy roczna liczba gości przekroczyła 50 tysięcy wstęp do ruin jest zamknięty dla turystów, można je podziwiać jedynie z dna doliny. W roku 1996 obiekt ten odwiedziło ponad milion turystów.
Dojazd do Montezuma Castle jest bardzo łatwy – należy skręcić na zjazd 289 z autostrady Interstate 17. Przy zjeździe z autostrady znajduje się również spory kompleks hotelowy z kasynem. W centrum informacyjnym dla turystów znajduje się ekspozycja poświęcona ludowi Sinagua oraz narzędziom, które były przez nich wykorzystywane przy budowie osiedla. Znajduje się tam także sklep z pamiątkami. Z centrum dla turystów prowadzi utwardzona ścieżka o długości około 400 m, wiodąca do stóp urwiska, na którym znajdują się ruiny.
Godne polecenia w okolicy jest położona 18 km na północny wschód enklawa Montezuma Well należąca do tego samego obszaru chronionego. Głęboka naturalna studnia wydrążona w wapiennych skałach powstała przez zapadnięcie się stropu jaskini. Mieści ona jezioro zasilane podziemnymi źródłami. Studnia montezumy jest siedliskiem endemicznych gatunków roslin i zwierząt, zachowały się też tutaj ślady kanałów irygacyjnych z VIII w.n.e.

Czas zwiedzania: 30 minut

Zamek Montezumy (Montezuma Castle National Monument) znajduje się w stanie Arizona, niedaleko miejscowości Camp Verde, w dolinie Verde (z hiszp.Valle Verde, Zielona Dolina).

ZOBACZ TO NA WYPRAWIE:

Wycieczka Parki Narodowe Arizony, Kalifornii, Nevady i Utah, Route 66

Wycieczka Ameryka Północna

szczegóły oferty

22 dni:   |  Cena: 7.250 zł + 1.800 USD

Wyprawa Route 66 i Wielki Kanion – po szutrze i pod namiotem

Wyprawa 4x4

szczegóły oferty

17 dni:   |  Cena: 6.450 zł + 1.280 USD

x