Wyszukaj:
Palenque Meksyk   |  Autor:  Piotr Lubina

Malownicze ruiny miasta Majów położone w samym sercu dżungli w stanie Chiapas (południowy Meksyk). Jeden z najważniejszych ośrodków kultury Majów (obok Tikal, Piedras Negras czy Copán)), wchodzący w skład kompleksu miast-państw okresu klasycznego. Powstało w okresie preklasycznym (300 p.n.e. – 300 n.e.), a największy rozkwit przeżywało w VII-VIII w.

Świątynia Inskrypcji kryjąca grobowiec króla Pakala, Palenque

Świątynia Inskrypcji kryjąca grobowiec króla Pakala, Palenque

Dzięki żmudnym badaniom miejscowych glifów udało się odtworzyć daty panowania miejscowych królów od 11 marca 431 roku (wstąpienie na tron Balam Kuka) po rok 799 (śmierć Cimi Pakala). I właśnie 799 jest ostatnią znalezioną datą i wydaje się, że po roku 800, na skutek walk wewnętrznych, zostało opuszczone, porosło dżunglą i na setki lat zostało zapomniane (Hiszpanie dotarli tu dopiero pod koniec XVIII w.). Do legendy Palenque jako tajemniczego miasta położonego w samym sercu dżungli przyczynili się John Llyod Stephens i Frederick Catherwood, których notatki i rysunki z pobytu w 1839 roku obiegły cały świat. Kolejne sensacje zawdzięczamy pracom meksykańskiego archeologa Alberto Ruz Lhuiller’a, który w 1952 roku, wewnątrz Świątyni Inskrypcji (Templo de las Inscripciones) odkrył wspaniały grobowiec króla Pakala z VIII w. Dziś niestety sam grobowiec, jak i Świątynia Inskrypcji nie jest już udostępniany zwiedzającym (replika znajduje w Museo Nacional de Antropología w Mieście Meksyk). Na szczęście można zwiedzać pozostałe obiekty (większość z lat 615-702 n.e.), a to co do tej pory odsłonięto to ponoć zaledwie 10% całości stanowiska! W 1987 ruiny wpisano na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.
Najważniejsze miejsca do zobaczenia: Świątynia Inskrypcji (Templo de las Inscripciones), Pałac (El Palacio), Świątynia Słońca (Templo del Sol), Świątynia Liściastego Krzyża (Templo de la Cruz Foliada) i najwyższa piramida – Świątynia Krzyża (Templo de la Cruz).
Pozostałe miejsca: tzw. Grupo del Norte z Świątynią Hrabiego (Templo del Conde) i boiskiem do rytualnej gry w pelotę. Niedaleko wejścia (ok. 1 km) znajduje się też niewielkie muzeum.

Zalecany minimalny czas pobytu: 3 godziny.

ZOBACZ TO NA WYPRAWIE:

Ale Meksyk!

Wycieczka do piramid Azteków, miast Majów i współczesnych Indian Meksyku

szczegóły oferty

21 dni: 1 - 21 sierpnia 2021  |  Cena: 2.950 zł + 1.300 USD + bilet lotniczy

x