Wyszukaj:
Sunset Crater National Monument Stany Zjednoczone   |  Autor:  Maciej Kołodziejczyk, Artur Szaflik

Sunset Crater Volcano National Monument – amerykański pomnik narodowy położony w stanie Arizona niedaleko Puebla Wupatki.
Ten wulkaniczny obszar został objęty ochroną w 1930 roku i jest zarządzany przez National Park Service. Nazwę Sunset Crater otrzymał w 1990 roku. Pochodzi ona od zabarwienia zboczy największego wulkanu, któego czerwono, brązowe barwy związane są z obecnością siarki i żelaza w skałach ogniowych i materiale piroklastycznym budującym wulkaniczny stożek. Ostatnia erupcja miała miejsce w drugiej połowie XI wieku.

Szacuje się, że podczas wybuchu chmura pyłu wzniosła się na około 4 kilometry w niebo a popiół wulkaniczny został rozrzucony na obszarze około 640 km². Wyciek lawy zalał ponad 12 km² terenu. Powierzchnia obszaru chronionego to zaledwie 12,30 km². Sunset Crater położony jest na polach wulkanicznych San Francisco gdzie łącznie znajduje się około 600 wulkanów, powstałych od około 6 milionów do 1000 lat temu. Ich geneza wiązana jest z tzw. gorącą plamą. Najbardziej znane w okolicy wulkany to Lennox Crater oddalony o około 2,5 km od krateru Sunset i wulkaniczne wzgórza San Francisco, które są mitycznym i świętym miejscem Indian ameryki północnej. Z bazaltowych pól zastygłej lawy zwanych Bonito i Kana położonych u podnóża Sunset Crater rozciąga się wspaniały widok  zarówno na krater Lennoxa jak i wzgórza San Francisco. Można tu również obserwować heroiczną walkę o przetrwanie pionierskich roślin spośród których najokazalsze są sosny żółte.

W drodze do puebla Wupatki warto zatrzymać się w miejscu, którego najnowsza w geologicznej skali czasu historia tak silnie jest związana z pobliskimi osadami ludzkimi.

Centrum dla zwiedzających jest otwarte cały rok z wyjątkiem 25 grudnia. Można w nim zobaczyć wystawę na temat wulkanu oraz interaktywne video z erupcją wulkanu, można też zapoznać się z działaniem sejsmografu. Warto zatrzymać się w punktach widokowych oraz odbyć spacer jedną z tras widowkowych wiodących przez potoki lawowe.

Czas zwiedzania: od 30 do 90 minut.

Sunset Crater, ArizonaSunset Crater, Arizona

ZOBACZ TO NA WYPRAWIE:

Wycieczka Parki Narodowe Arizony, Kalifornii, Nevady i Utah, Route 66

Wycieczka Ameryka Północna

szczegóły oferty

22 dni:   |  Cena: 7.250 zł + 1.800 USD

Wyprawa Route 66 i Wielki Kanion – po szutrze i pod namiotem

Wyprawa 4x4

szczegóły oferty

17 dni:   |  Cena: 6.450 zł + 1.280 USD

x