Wyszukaj:
Wupatki National Moument Stany Zjednoczone   |  Autor:  Maciej Kołodziejczyk, Artur Szaflik

Wupatki National Monument, pomnik narodowy znajdujący się w USA w stanie Arizona, w pobliżu miasteczka Flagstaff. Został ustanowiony decyzją prezydenta Calvina Coolidge’a 9 grudnia 1924 roku. Obecnie zajmuje powierzchnię 143,35 km². Zarządzany jest przez National Park Service w ścisłym powiązaniu z pobliskim Sunset Crater Volcano National Monument, który leży około 19 kilometrów na południowy zachód.

Najważnieszym obiektem na tym terenie są ruiny indiańskiej osady. Kilkukondygnacyjna główna struktura puebla liczyła ponad 100 pomieszczeń, w jej sąsiedztwie znajduje się kiva – owalna i częściowo zagłębiona w ziemi budowla o przeznaczeniu obrzędowym, są tu także pozostałości obiektu uznawanego za boisko oraz liczne inne ślady działalnosci człowieka. Osada powstała w strefie granicznej, na skrzyżowaniu szlaków handlowych pomiędzy indianami kultur Sinagua, Cohonina i Kayenta. Było to w swoim czasie nawiększe i najbardziej wpływowe pueblo w regionie. Swoje legendy wiążą z nim indianie Hopi, Pueblo, Navajo i inne współczesne plemiona.

Pierwsze ślady osadnictwa w tej okolicy datuje się na około 500 r.n.e. W drugiej połowie wieku jedenastego miała miejsce silna erupcja wulkanu zwanego dzisiaj Sunset Crater. W kilkadziesiąt lat później ze względu na dogodne warunki do uprawy nastąpił znaczny napływ ludności. Uprawiano głównie kukurydzę i dynie. W wieku dwunastym n.e., Wupatki zamieszkiwało od 85 do 100 osób. Natomiast populacja w promieniu dziennego marszu od osiedla liczyła nawet 2 tys. osób. Osiedle zostało opuszczone około roku 1225. Pueblo Wupatki to największe z pięciu zachowanych na tych terenach, pozostałe to: Wukoki, Lomaki, Citadel i Nalakihu.

Osadę można zwiedzać codziennie, latem od 8:00 do 18:00, a w pozostałych okresach od 8:00 do 17:00. Obowiązuje ten sam bilet co do krateru Sunset. W centrum dla zwiedzających znajduje się niewielka ekspozycja dotycząca historii i kultury mieszkańców puebla.Przy wejściu natomiast można zobaczyć ekspozycję lokalnej flory, w formie dobrze opisanego ogrodu. W okolicy boiska zlokalizowana jest jeszcze jedna atrakcja. Wąski wylot rozleglego systemu podziemnych szczelin “blowhole” słynny z silnych strumieni powietrznych o zmiennym kierunku.
Przed wizytą warto zapoznać się z broszurą opisującą trasę zwiedzania.

Czas zwiedzania: 45minut

Pueblo WupatkiPueblo Wupatki

ZOBACZ TO NA WYPRAWIE:

Wycieczka Parki Narodowe Arizony, Kalifornii, Nevady i Utah, Route 66

Wycieczka Ameryka Północna

szczegóły oferty

22 dni:   |  Cena: 7.250 zł + 1.800 USD

Wyprawa Route 66 i Wielki Kanion – po szutrze i pod namiotem

Wyprawa 4x4

szczegóły oferty

17 dni:   |  Cena: 6.450 zł + 1.280 USD

x