Wyszukaj:

25.01.11 | Janusz Dubiel, Artur Szaflik,

Wyspa na zachodnim wybrzeżu USA, położona przy wejściu z Pacyfiku do Zatoki San Francisco ok. 2,5 km od brzegu. Jej hiszpańska nazwa – Isla de los Alcatraces – oznacza Wyspę Pelikanów. Wyspa jest znana także jako Skała (ang. The Rock). Zajmuje  obszar 8,9 ha.  

Czytaj dalej....

18.12.12 | Piotr Lubina,

Miasto i stolica departamentu Arequipa w południowym Peru, położone na wysokości ok. 2.350 m n.p.m. w otoczeniu gór Cordillera Volcanica u podnóża wulkanu Misti (5.821 m n.p.m.) oraz pokrytych wiecznym śniegiem szczytów – Nevado Chachani (6.075 m n.p.m.) i Nevado Pichu Pichu (5.664 m n.p.m.). Dziś drugie co do wielkości miasto kraju – liczy ok. 860 tys. mieszkańców.  

Czytaj dalej....

27.06.10 | Piotr Lubina,

Ruiny świętego miasta Majów na półwyspie Jukatan (Meksyk, stan Yucatán). Miasto zostało założone w połowie V w. n.e. przez plemiona Majów przybyłe z południa. Szczególny okres rozwoju przypadł na VII-IX w., a następnie do 900 roku zostało praktycznie opuszczone (okres klasyczny). Z tego okresu pochodzą budynki w starszej, południowej części stanowiska – tzw. Chichén Viejo. Zasiedlone ponownie przez plemiona tolteckie pod koniec X w. przeżyło swój najlepszy okres (XI-XII w.) pod silnym wpływem kultury Tolteków (tzw. okres poklasyczny).  

Czytaj dalej....

11.01.10 | Maciej Kołodziejczyk, Artur Szaflik,

Park Narodowy Drzew Jozuego (Joshua Tree National park), położony jest w Kalifornii, na styku pustyni Sonora i Mojave. Ma powierzchnię ok 320 tys ha. Założony został w roku 1936. trzy czwarte jego powierchni stanowią rezerwaty. W Joshua Tree NP występuje 813 gatunków roślin wyższych, 40 gatunków gadów, 41 gatunków ssaków i 240 gatunków ptaków. Park chroni charakterystyczne ekosystemy pustyń Kalifornii.  

Czytaj dalej....

07.10.11 | Maciej Kołodziejczyk, Artur Szaflik,

Kanion De Chelly (Canyon De Chelly National Monument) –  położony jest w północno-wschodniej części Arizony w hrabstwie Apache w granicach rezerwatu Nawaho i zajmuje powierzchnię 339 km2. W 1931 roku został uznany za pomnik przyrody. Zarządzany jest przez National Park Service.  

Czytaj dalej....

06.11.09 | Maciej Kołodziejczyk,

(ang. laurasia, niem. Laurasia) wielki kontynent który obejmował połączony obszar dzisiejszej Europy, Ameryki Płn. oraz Azji bez Płw. Indyjskiego. Laurazja powstała w trakcie orogenezy hercyńskiej w późnym karbonie w wyniku kolizji Laurosji z Syberią a następnie z Kazachstanią i Chinami. Laurazja otoczona była od zachodu i północy przez ocean Panthalassa, a od południowego wschodu – przez Paleotetydę. Laurazja zaczęła rozpadać się w dolnej jurze w wyniku pojawienia się północnej części ryftu atlantyckiego.Ostateczne rozdzielenie się dawnego kontynentu na Amerykę Północną i Eurazję nastąpiło pod koniec kredy.  

Czytaj dalej....

03.08.10 | Piotr Lubina,

Stolica Meksyku i Dystryktu Federalnego (D.F.) w środkowej części kraju, w kotlinie Anáhuac na wysokości ok. 2. 250 m n.p.m. Główny ośrodek przemysłowy, kulturalny i uniwersytecki kraju. Nazwa miasta nawiązuje do ludu Mexica, który wędrując z mitycznej krainy Aztlán przybył ok. 1325 roku nad jezioro Texcoco, a na wyspie, gdzie zobaczyli siedzącego na kaktusie orła pożerającego węża (do dziś symbol narodowy Meksyku), założyli miasto Tenochtitlán (dosł. „miejsce, w którym rośnie kaktus”) – przyszłą stolicę azteckiego imperium.  

Czytaj dalej....

03.08.10 | Piotr Lubina,

Ruiny dawnego zespołu kultowego Zapoteków na sztucznie zniwelowanym wzgórzu (ok. 2.000 m n.p.m.) górującym nad miastem Oaxaca (stan Oaxaca, południowy Meksyk). Jeden z największych zespołów piramid w Meksyku, zabytek UNESCO od 1987. Założone ok. 500 roku p.n.e., okres największej świetności przeżywało pomiędzy 500 i 600 r. n.e. (liczyło wtedy ok. 25 tys. mieszkańców). Następnie podupadło i zostało opuszczone ok. 800 roku.  

Czytaj dalej....

x