Wyszukaj:

18.12.12 | Piotr Lubina,

Miasto i stolica departamentu Arequipa w południowym Peru, położone na wysokości ok. 2.350 m n.p.m. w otoczeniu gór Cordillera Volcanica u podnóża wulkanu Misti (5.821 m n.p.m.) oraz pokrytych wiecznym śniegiem szczytów – Nevado Chachani (6.075 m n.p.m.) i Nevado Pichu Pichu (5.664 m n.p.m.). Dziś drugie co do wielkości miasto kraju – liczy ok. 860 tys. mieszkańców.  

Czytaj dalej....

06.12.09 | Jarosław Poniewiera,

Stolica Argentyny, położona na wybrzeżu Atlantyku nad Rzeką Srebra (Rio de La Plata) na pograniczu nizinnej Pampy. Największe miasto w kraju, ośrodek kultury i sztuki. W jego portowych dzielnicach powstało tango. Nazwa „Buenos Aires” oznacza „pomyślne wiatry”. W miejscu, gdzie dziś znajduje się miasto w XVI wieku kilkakrotnie pojawiali się Europejczycy i próbowali zakładać osiedla. W roku 1580 Juan de Garay założył osadę w rejonie obecnego Placu Majowego, którą uważa się za pierwotne Buenos Aires.  

Czytaj dalej....

23.12.12 | Piotr Lubina,

Kanion rzeki Colca w południowym Peru (departament Arequipa), jedna z największych naturalnych atrakcji turystycznych kraju. Obok pobliskiego kanionu Cotahuasi uznawany jest za najgłębszy kanion na świecie – maksymalna głębokość wynosi 4.176 m (liczona względem szczytu Señal Ajirhua – 5.226 m n.p.m.), ponad dwa razy głębszy od Wielkiego Kanionu Colorado w USA, którego głębokość wynosi zaledwie 1.800 m. Sam kanion ma długość ok. 120 km, a różnica poziomów pomiędzy początkiem a końcem wynosi 2.100 m.  

Czytaj dalej....

23.12.12 | Piotr Lubina,

Miasto w południowym Peru położone w dolinie śródandyjskiej na wysokości 3.326 m n.p.m., stolica departamentu (ok. 358 tys. mieszkańców). Ośrodek przemysłowy, handlowy, kulturalny (m.in. Uniwersytet) i turystyczny. Założone zostało w XII w. przez pierwszego władcę Inków Manco Cápaca, szybko stało się stolicą największego imperium w dziejach Ameryki Południowej – Tahuantisuyu – rozciągającego się od północnej Argentyny i Chile na południu po Kolumbię na północy.  

Czytaj dalej....

24.03.14 | Jarosław Poniewiera,

Małe miasteczko w południowej Patagonii na skraju Parku Narodowego Los Glaciares w  Argentynie. El Chalten leży w dolinie rzeki Rio de las Vueltas między dwoma wąskimi grzbietami górskimi w miejscu, gdzie rzeka Fitz Roy wpada do Rio de las Vueltas. Nazwa El Chalten pochodzi z języka Indian zamieszkujących dawniej Patagonię i oznacza „błękitną górę”. Indianie nazywali tak pobliski szczyt Monte Fitz Roy.  

Czytaj dalej....

27.12.12 | Piotr Lubina,

Główne miasto Boliwii, stolica departamentu, siedziba prezydenta oraz rządu (stolicą konstytucyjną jest Sucre) położone w dolinie w Andach Środkowych na wysokości 3600-4100 m n.p.m. u podnóży pokrytej wiecznym śniegiem góry Nevado Illimani (6.439 m n.p.m.). Duży ośrodek przemysłowy i kulturalny, wraz z pobliskim miastem El Alto tworzy aglomerację liczącą ponad 2 miliony mieszkańców.  

Czytaj dalej....

27.12.12 | Piotr Lubina,

Stolica Peru położona nad rzeką Rímac i Oceanem Spokojnym u stóp Kordyliery Nadbrzeżnej. Główny ośrodek przemysłowy, handlowy, naukowy i kulturalny kraju (m.in. najstarszy w Ameryce Płd. Uniwersytet San Marcos założony w 1551 roku). Dzisiejsza stolica Peru została założona przez Francisca Pizarra w dniu 18 stycznia 1535 jako Ciudad de los Reyes („Miasto Królów”), który ponoć osobiście swym mieczem wyznaczał szachownicę przyszłych ulic i placów.  

Czytaj dalej....

05.01.13 | Piotr Lubina,

Ruiny inkaskiego miasta w środkowym Peru położone na przełęczy (wys. 2.470-2.530 m n.p.m.) u stóp góry Machu Picchu w masywie Cordillera Vilcabamba, na płn.-zach. od Cusco. Wybudowane zostało prawdopodobnie w połowie XV w. i do dziś nieznane jest jego przeznaczenie – historycy i archeolodzy wciąż spierają się czy pełniło funkcję letniej rezydencji inkaskich królów, klasztoru tzw. Dziewic Słońca czy też lokalnego ośrodka władzy (llacta). Hiszpańscy konkwistadorzy nigdy tu nie dotarli, a około roku 1572 zostało opuszczone z nieznanych przyczyn i na długie wieki zostało zapomniane.  

Czytaj dalej....

x