Wyszukaj:

26.07.10 | Jarosław Poniewiera, Maciej Kołodziejczyk,

Miejscowość w północnej Syrii w dolinie rzeki Afrin, leżąca ok. 40 km na północny wschód od Aleppo. Ain Dara słynie z ruin świątyni neohetyckiej z przełomu X i IX wieku przed Chrystusem (epoka żelaza). Był to okres gdy na północy Syrii istniały niewielkie państewka Hetytów, których imperium na Wyżynie Anatolijskiej upadło ok. roku 1200 przed Chrystusem w wyniku najazdu Ludów Morza.  

Czytaj dalej....

17.02.10 | Jarosław Poniewiera,

Stolica Jordanii i najważniejsze miasto w kraju. Jej nazwa pochodzi od wzgórza Dżabal Amman, a także od starożytnego ludu Amonitów, który zamieszkiwał północ dzisiejszej Jordanii w pierwszym i drugim tysiącleciu przed Chrystusem. W Starym Testamencie miasto jest wymieniane pod nazwą Rabbat Ammon. Była to stolica Ammonitów. W epoce hellenistycznej miasto zostało rozbudowane przez egipskich Ptolemeuszy i nazwane Filadelfią.  

Czytaj dalej....

06.07.10 | Jarosław Poniewiera, Maciej Kołodziejczyk,

Stanowisko archeologiczne w Syrii położone ok. 7 km na południe od miasta Tortosa (Tartus) przy ujściu rzeki Amrit do Morza Śródziemnego. Amrit (greckie Marathos – Μάραθος, arabskie عمريت) zajmuje powierzchnię ok. 6 km kwadratowych. Już u schyłku 3 tys. przed Chr. znajdowało się tutaj miasto założone przez Amorytów. Jednak Amrit znane jest przede wszystkim z wyjątkowo dobrze zachowanych budowli fenickich z VI i V w. przed Chr.: świątyni, wież grobowych, stadionu oraz wielu cennych inskrypcji i dzieł sztuki odnalezionych podczas prac archeologicznych.  

Czytaj dalej....

04.12.08 | Jarosław Poniewiera,

Apamea (Afamia), starożytne miasto w Syrii nad Orontesem. Założone przez Seleukosa Nikatora na przełomie IV i III wieku p.n.e. i nazwane imieniem jego perskiej żony. Apamea stała się jednym z głównych miast Syrii w epoce hellenistycznej oraz w czasach rzymskich. Była ważnym ośrodkiem greckiej kultury oraz centrum bogatego regionu rolniczego, w którym hodowano słonie i konie dla wojska. Po reformie administracyjnej w V wieku została stolicą prowincji Syria Secunda. Później zniszczyły ją najazdy perskie i trzęsienia ziemi. W średniowieczu miasto utraciło swoje znaczenie i popadło w ruinę.   

Czytaj dalej....

07.11.09 | Jarosław Poniewiera,

Miejscowość w dolinie Bika (Bekaa) w Libanie, w której znajdują się imponujące pozostałości najważniejszego rzymskiego sanktuarium na Bliskim Wschodzie – świątyni Jowisza Heliopolitańskiego.  

Czytaj dalej....

09.01.13 | Jarosław Poniewiera, Krystyna Słoczyńska,

Starożytne miasto w Izraelu położone w pobliżu miejsca, gdzie dolina Ezdrelon łączy się z Rowem Jordanu. Bet Sze’an należy do najstarszych miast na Bliskim Wschodzie i choć znajduje się na szlaku turystycznym z Jerozolimy nad Jezioro Genezaret, ciągle jeszcze nie ma tak wielu odwiedzających jak na to zasługuje. Badania archeologiczne prowadzone od roku 1920 odsłoniły dwadzieścia warstw osadnictwa sięgającego V tysiąclecia przed Chr.  

Czytaj dalej....

03.11.08 | Jarosław Poniewiera,

Miasto na płaskowyżu Hauran w południowej Syrii, drugie obok Palmyry najważniejsze rzymskie stanowisko archeologiczne w kraju. Bosra jest jednym z najstarszych miast regionu. W I wieku n. e. była północną stolicą Nabatejczyków. Jedynym obiektem z tego okresu, który zachował się do dziś jest brama na głównej ulicy. W 106 roku Rzymianie ostatecznie zaanektowali państwo nabatejskie, a Bosra została stolicą prowincji o nazwie Arabia.  

Czytaj dalej....

13.11.12 | Jarosław Poniewiera,

Byblos (Dżubajl, Gubla) to dawne miasto portowe w Libanie nad Morzem Śródziemnym, którego ruiny odkopano  obok współczesnego miasteczka Dżubajl w pobliżu autostrady z Bejrutu do Trypolisu. Jest jednym z najciekawszych miejsc archeologicznych na Bliskim Wschodzie. Na jego terenie odnaleziono jedne z najdawniejszych śladów życia człowieka w krajach Lewantu.  

Czytaj dalej....

x