Wyszukaj:

23.12.09 | Michał Lubina,

Miasto w Chinach nad rzeką Jangcy, położone ok. 240 km od jej ujścia do Morza Wschodniochińskiego. Nankin jest jednym z najważniejszych miast w historii Chin, ponieważ kilkakrotnie był stolicą kraju. Jego nazwa pochodzi z pierwszego okresu panowania dynastii Ming i oznacza „Południową Stolicę”. Tutaj w 1842 r. podpisano Traktat Nankiński, kończący I Wojnę Opiumową. W 1853 r. miasto zostało zdobyte przez wojska Tajpingów i do 1864 r. było stolicą ich efemerycznego Niebiańskiego Królestwa Wielkiego Pokoju (Tai Ping Tian Guo).  

Czytaj dalej....

08.02.09 | Michał Lubina,

Opera Pekińska, narodowa sztuka i duma Chin. Wbrew nazwie bardziej teatr niż opera, przy odmiennych niż europejskie, założeniach. W przeciwieństwie do tradycji Zachodu, w Operze Pekińskiej nie mam miejsca na interpretację ani na osobowość aktora: tu ceni się mistrzowskie wykonanie, idealne odtworzenie roli według schematu, co proste nie jest, bowiem Opera składa się z 4 podstawowych elementów: śpiewu, recytacji, tańca i stylizowanego ruchu scenicznego oraz akrobacji.  

Czytaj dalej....

23.12.09 | Michał Lubina,

Stolica Chińskiej Republiki Ludowej, drugie największe miasto Chin, najważniejszy ośrodek polityczny i kulturalny kraju. Nazwa Pekin oznacza: „Północna Stolica”. Za czasów dynastii Zhou nazywane Yangjing (dziś nazwę tą nosi miejscowy browar), było następnie stolicą państwa Kitanów. Pierwszy raz ogólnochińskie znaczenie miasto uzyskało za panowania Mongołów, gdy chan Kubilaj ustanowił je stolicą swojego imperium pod nazwą Dadu („Wielka Stolica”).  

Czytaj dalej....

08.02.09 | Michał Lubina,

Shi Huangdi, pierwszy cesarz Chin. W 221 r. p.n.e. zjednoczył, stojąc na czele państwa Qin (od którego wzięła się europejska nazwa Chin), cały ówczesny kraj. Doprowadził do unifikacji kraju, ujednolicając pieniądze, pismo, system miar i wag, a nawet rozmiary osi kół wozów. Podzielił kraj na 36 komanderii, odsunął od władzy lokalną szlachtę, zastępując ją centralną biurokracją, czym stworzył podwaliny systemu feudalizmu biurokratycznego. Będąc pod wpływem legizmu (systemu filozoficzno – politycznego kładącego nacisk na system kar i nagród oraz odpowiedzialność zbiorową) nakazał spalić wszystkie zakazane księgi (głównie konfucjańskie), a w razie odmowy wydania ksiąg – również ich właścicieli.  

Czytaj dalej....

09.02.10 | Michał Lubina,

Największe i najludniejsze miasto Chin, położone w delcie rzeki Jangcy nad jej dopływem Huangpu. Główny ośrodek gospodarczy, finansowy i komunikacyjny ChRL, trzeci największy port świata. Miasto sławne jest głównie ze swojej kolonialnej przeszłości. Jego kariera zaczęła się wraz z podpisaniem Traktatu Nankińskiego i otwarciem 5 wolnych portów dla handlu z Chinami. Szanghaj szybko stał się najważniejszym ośrodkiem handlu między Zachodem a Chinami, ale także symbolem kolonialnej zależności Państwa Środka od obcych potęg, wyrażającej się między innymi w zagranicznych koncesjach nie podlegających chińskiej jurysdykcji.  

Czytaj dalej....

08.02.09 | Michał Lubina,

Tajpingowie, popularna nazwa chińskich chłopskich rebeliantów z poł. XIX wieku, którzy wstrząsnęli podstawami Chin dynastii Qing. Przywódcą powstania był Hong Xiuquan, który w swych koncepcjach połączył stare wierzenia chińskie z chrześcijaństwem. W nowatorski sposób zinterpretował on dogmat o Trójcy Świętej, uznając się za trzecią, obok Boga Ojca i Syna, osobę boską, a konkretnie – młodszego brata Jezusa, któremu Bóg nakazał zbawić Chiny poprzez wygnanie z nich diabłów – rządzących Mandżurów.  

Czytaj dalej....

09.02.10 | Maciej Kołodziejczyk, Michał Lubina,

Tongli, Tong-Li (chin. 同里) miasteczko w chińskiej prowincji Jiangsu, położone około 40 kilometrów od miasta Suzhou. Powstało w czasach świetności Wielkiego Kanału. Miasto do dziś zachowało atmosferę dawnych czasów – kanały przecinają współczesne uliczki, panuje w nim cisza spokój, a przyjezdny odczuwa powszechny tutaj stan spowolnienia.   

Czytaj dalej....

08.02.09 | Michał Lubina,

Yan’an, miasto w północnych Chinach (prow. Shaanxi), w latach 1937 – 1945 siedziba główna Komunistycznej Partii Chin (KPCh). W tym mieście w symboliczny sposób zakończył się Długi Marsz. Komuniści, na mocy porozumienia z Czang Kaj-szekiem (Jiang Jieshi), otrzymali we własne władanie region ze stolicą w Yan’anie. Stał się on tym samym, de facto drugim po legalnym Kuomintangowskim, ośrodkiem władzy politycznej w Chinach. To w Yan’anie Mao Zedong (Tse-Tung) osiągnął pełnię władzy, głównie dzięki pomocy Kang Shenga, szefa służby bezpieczeństwa. Tam również, za sprawą Kanga, poznał swą czwartą żonę, Jiang Qing, która stała się w późniejszym okresie osławioną „Madame Mao”.  

Czytaj dalej....

x