Wyszukaj:

27.06.10 | Piotr Lubina,

Ruiny świętego miasta Majów na półwyspie Jukatan (Meksyk, stan Yucatán). Miasto zostało założone w połowie V w. n.e. przez plemiona Majów przybyłe z południa. Szczególny okres rozwoju przypadł na VII-IX w., a następnie do 900 roku zostało praktycznie opuszczone (okres klasyczny). Z tego okresu pochodzą budynki w starszej, południowej części stanowiska – tzw. Chichén Viejo. Zasiedlone ponownie przez plemiona tolteckie pod koniec X w. przeżyło swój najlepszy okres (XI-XII w.) pod silnym wpływem kultury Tolteków (tzw. okres poklasyczny).  

Czytaj dalej....

03.08.10 | Piotr Lubina,

Stolica Meksyku i Dystryktu Federalnego (D.F.) w środkowej części kraju, w kotlinie Anáhuac na wysokości ok. 2. 250 m n.p.m. Główny ośrodek przemysłowy, kulturalny i uniwersytecki kraju. Nazwa miasta nawiązuje do ludu Mexica, który wędrując z mitycznej krainy Aztlán przybył ok. 1325 roku nad jezioro Texcoco, a na wyspie, gdzie zobaczyli siedzącego na kaktusie orła pożerającego węża (do dziś symbol narodowy Meksyku), założyli miasto Tenochtitlán (dosł. „miejsce, w którym rośnie kaktus”) – przyszłą stolicę azteckiego imperium.  

Czytaj dalej....

03.08.10 | Piotr Lubina,

Ruiny dawnego zespołu kultowego Zapoteków na sztucznie zniwelowanym wzgórzu (ok. 2.000 m n.p.m.) górującym nad miastem Oaxaca (stan Oaxaca, południowy Meksyk). Jeden z największych zespołów piramid w Meksyku, zabytek UNESCO od 1987. Założone ok. 500 roku p.n.e., okres największej świetności przeżywało pomiędzy 500 i 600 r. n.e. (liczyło wtedy ok. 25 tys. mieszkańców). Następnie podupadło i zostało opuszczone ok. 800 roku.  

Czytaj dalej....

03.08.10 | Piotr Lubina,

Miasto w południowym Meksyku w górach Sierra Madre Południowej, stolica stanu Oaxaca. Ośrodek turystyczny i wyrobu rzemiosła artystycznego, siedziba uniwersytetu. Choć dolina, w której leży miasto była zamieszkiwana przez Indian już 6 tys. lat p.n.e., to pierwsze osiedle powstało tu dopiero w 1486 r. jako baza wojenna Azteków pod nazwą Huaxyaca (dosłownie „przy akacjowym gaju”).  

Czytaj dalej....

03.08.10 | Piotr Lubina,

Malownicze ruiny miasta Majów położone w samym sercu dżungli w stanie Chiapas (południowy Meksyk). Jeden z najważniejszych ośrodków kultury Majów (obok Tikal, Piedras Negras czy Copán)), wchodzący w skład kompleksu miast-państw okresu klasycznego. Powstało w okresie preklasycznym (300 p.n.e. – 300 n.e.), a największy rozkwit przeżywało w VII-VIII w.  

Czytaj dalej....

03.08.10 | Piotr Lubina,

Prekolumbijskie miasto w środkowym Meksyku na skraju kotliny Anáhuac (ok. 50 km na płn.-wsch. od miasta Meksyk, stan México). Dawne centrum religijne i administracyjne zagadkowej kultury Teotihuacán (do niedawna uważano za założycieli miasta Tolteków, ale późniejsze badania zweryfikowały tę tezę negatywnie). Nawet nazwa stanowiska jest pochodzenia azteckiego – w języku náhuatl oznacza „miejsce, gdzie człowiek staje się bogiem” (lub w innej wersji „gdzie ludzie stają się bogami”). Powstało ok. III w. p.n.e., a jego szczyt rozwoju przypadł na lata ok. 450-650 n.e. (tzw. okres Teotihuacán III, obszar miasta zajmował wtedy 20 km kwadratowych, a samo miasto liczyło ok. 200 tys. mieszkańców!).  

Czytaj dalej....

03.08.10 | Piotr Lubina,

Ruiny miasta Majów z okresu klasycznego na półwyspie Jukatan położone 80 km na południe od Méridy. Nazwa Uxmal znaczy dosłownie „trzykrotnie budowane”, ale archeologowie doliczyli się aż pięciu różnych okresów budowy. Założone zostało w VI w n.e., okres rozkwitu przypadł na wieki IX i X. Wtedy to powstały wszystkie najsłynniejsze budowle z charakterystycznymi zdobieniami (np. maski boga deszczu Chaca z haczykowatym nosem), które są najlepszym przykładem klasycznego stylu „Puuc”, wolnym od późniejszych naleciałości tolteckich (patrz Chichén Itzá).  

Czytaj dalej....

x