Wyszukaj:

01.03.16 | Anna Olej-Kobus,

Buszmeni są uważani za jedną z najstarszych ras ludzkości i jednocześnie najstarszą ludność Afryki Południowej typu negroidalnego. Od innych plemion odróżnia ich niewysoki wzrost (przeciętnie 130 cm u kobiet i 140 cm u mężczyzn) i brunatno-żółty kolor skóry. Od tysiącleci żyją tak samo: w buszu, z tego co mogą upolować lub zebrać, a ich znajomość natury jest wręcz legendarna, stąd zresztą wywodzi się ich nazwa oznaczająca człowiek buszu. Sami siebie nazywają ludem San.  

Czytaj dalej....

01.03.16 | Anna Olej-Kobus,

To miejsce gdzie wciąż można poczuć klimat prawdziwej przygody. Gdy samochód otaczają setki zwierząt nie mamy wątpliwości, że to my jesteśmy gośćmi w ich królestwie. Park Narodowy Etosha został utworzony w 1907 roku przez kolonialne władze niemieckie i początkowo liczył 100 000 km2.  Obecnie zajmuje powierzchnię ponad 22 000 km2 (tyle, co woj. dolnośląskie w Polsce!) i jest największym w Namibii i jednym z najważniejszych parków Afryki. Mieszka tu 114 gatunków ssaków, 340 gatunków ptaków, 110 rodzajów gadów, 16 rodzajów płazów i 1 gatunek ryb.  

Czytaj dalej....

01.03.16 | Anna Olej-Kobus,

Gepardy są wcieleniem zwinności i piękna. Te najszybsze lądowe zwierzęta świata w pogoni za zwierzyną potrafią osiągać szybkość nawet 120 km/h. Mają też rekordowe przyspieszenie: w 3 sekundy potrafią rozpędzić się z od 0 do 100 km/h.  

Czytaj dalej....

01.03.16 | Anna Olej-Kobus,

Szacuje się iż w Namibii jest ok. 100 000 Herero, co stanowi ok. 7% ludności Namibii. W XIX wieku wielki wpływ na ich kulturę wywarli niemieccy misjonarze. Uznali oni ówczesne stroje kobiet (podobne do tych, jakie dziś noszą Himba) za skandaliczny przejaw bezwstydu, któremu przeciwstawili wiktoriańskie suknie pastorowych.  

Czytaj dalej....

01.03.16 | Anna Olej-Kobus,

Ikona egzotyki i symbol afrykańskiego piękna. Słyną z oryginalnego rytuału piękności, gdyż do pielęgnacji ciała nie używają wody. Nigdy się nie kąpią, gdyż jest ona dla nich tabu. Za to dzień zaczynają od półgodzinnego okadzania ciała i ubrań, po czym smarują się mieszanką ochry, tłuszczu i roślin, dzięki czemu ich skóra nabiera pięknego czerwonawego koloru. To jednocześnie maseczka upiększająca, krem z filtrem oraz ochrona przed odwodnieniem i komarami. Tradycyjny kosmetyk jest na tyle skuteczny, że nawet skóra dojrzałych kobiet pozostaje gładka, jędrna i jedwabista (co w palącym afrykańskim słońcu jest prawdziwym wyczynem!).  

Czytaj dalej....

01.03.16 | Anna Olej-Kobus,

Namib uważana jest za najstarszą pustynię świata (jej wiek szacuje się na ok. 80 milionów lat). Znajduje się w Afryce południowo-zachodniej na wybrzeżu Atlantyku, wzdłuż całego wybrzeża Namibii. Jej długość to ok. 1600 km, szerokość: od 50 do 160 km, powierzchnia: ok. 50 tys. km². Tereny pustyni wyznacza na północy ujście rzeki Kunene (granica z Angolą) zaś na południu ujście rzeki Oranje (granica z RPA).  

Czytaj dalej....

01.03.16 | Anna Olej-Kobus,

Reklamowane jako najmniejsze miasto faktycznie do zaoferowania ma jedynie stację benzynową, sklepik i jedną uliczkę, przy której mieszkają pracownicy obsługujący przybywających tu turystów. Dodatkową atrakcją są wraki starych samochodów, malowniczo rozrzucone wokół osady. Piaszczysta ścieżka wiedzie do pasa startowego, przy którym na kabinie starego szybowca widnieje deska z dumnym napisem: Soliataire International. Lotnisko to nieodłączna część tutejszego krajobrazu.  

Czytaj dalej....

01.03.16 | Anna Olej-Kobus,

Spitzkoppe to grupa granitowych skał wyrastających pośrodku równiny jest nazywana afrykańskim Ayers Rock. Powstałe ponad 120 milionów lat temu zachwycają fantazyjnymi kształtami i zdaniem niektórych podróżników przypominają śpiącego smoka. Wznoszą się na wysokość do 1784 metrów.  

Czytaj dalej....

x