Wyszukaj:

27.03.14 | Jarosław Poniewiera,

Miasto w Tajlandii na Nizinie Menamu położone u zbiegu trzech rzek: Menam (Chao Phraya), Lop Buri i Pasak. Dawna stolica Królestwa Syjamu. W XVI i XVII wieku Ajutthaja była głównym ośrodkiem handlowym Półwyspu Indochińskiego i jednym z najważniejszych miast Azji.

Transkrypcja. Rzadko się zdarza, że tak ważne miasto występuje pod tyloma różnymi nazwami. Inne używane nazwy: Ajjuthaya, Ajodhja, Ajudhja, Ayutthaya, Ajuttia.  

Czytaj dalej....

18.11.09 | Jarosław Poniewiera,

Najsłynniejsza stolica dawnego imperium Khmerów na Półwyspie Indochińskim. Pod koniec IX wieku władca khmerski o imieniu Jasiowarman założył nową stolicę – Jaśodharapurę – pierwotny Angkor. Miasto wybudowano wokół wzgórza Phnom Bakheng nad rzeką Siem Riep w dzisiejszej Kambodży. Kolejni władcy rozbudowali stolicę. W XII wieku w jej pobliżu król Surjawarman II wzniósł słynną świątynię Angkor Wat.  

Czytaj dalej....

19.06.09 | Jarosław Poniewiera,

Miasto w pobliżu Zatoki Syjamskiej nad rzeką Chao Praya (Menam). Stolica Tajlandii i największe miasto w kraju (kilkanaście milionów mieszkańców), nazywane przez Tajów Krung Thep („miasto aniołów”). Choć w roku 1767 po zniszczeniu syjamskiej stolicy w Ajjuthai przez wojska birmańskie generał Taksin przeniósł stolicę Królestwa Syjamu do obecnej dzielnicy Bangkoku o nazwie Thon Buri, to za oficjalnego założyciela miasta uważa się generała Chakri, a za datę powstania Bangkoku uznaje się rok 1782.  

Czytaj dalej....

23.03.16 | Jarosław Poniewiera,

Miasto w zachodniej Kambodży nad rzeką Stung Sangker i stolica prowincji o tej samej nazwie, słynaca z najżyźniejszych ziem w kraju. Do niedawna drugie, a obecnie prawdopodobnie trzecie pod względem wielkości miasto w kraju (ok. 200 tys. mieszkańców). Ważny ośrodek przemysłowy, a dzięki linii kolejowej zbudowanej w latach 1928-32, która połączyła Battambang z Phnom Penh i Tajlandią, miasto stało się jednym z głównych ośrodków eksportowych ryżu i płodów rolnych. Battambang słynie z pięknej kolonialnej architektury.  

Czytaj dalej....

23.03.16 | Jarosław Poniewiera,

Wat Phu. Laterytowy pałac lub seminarium u podnóży góry Phu Kao. W tle szczyt w kształcie koku Śiwy

Wat Phu. Laterytowy pałac lub seminarium u podnóży góry Phu Kao. W tle szczyt w kształcie koku Śiwy

Niewielkie miasto w południowym Laosie nad Mekongiem w prowincji o tej samej nazwie, które w przeszłości posiadało duże znaczenie polityczne. W XVIII i XIX wieku w okresie rozbicia Laosu na trzy niezależne księstwa Champasak był stolicą jednego z nich. Jego władcy byli zależni od sąsiadów i płacili trybut najpierw wietnamskim cesarzom z Hue, a w potem królom Syjamu z Bangkoku. Gdy w  1893 roku Laos został objęty przez Francję protektoratem, księstwo Champasak pozostawało w strefie wpływów Syjamu.  

Czytaj dalej....

20.06.09 | Jarosław Poniewiera,

Miasto w północnej Tajlandii nad rzeką Ping. Założone w roku 1292 przez króla Mangraia, który przeniósł do Chiang Mai stolicę Królestwa Lan Na (Miliona Pól Ryżowych). Od początku swego istnienia jest ważnym ośrodkiem, w którym rozwijał się buddyzm therawada szerzony przez misjonarzy ze Sri Lanki. Rozkwit miasta przypada na wieki XIV i XV. W tym czasie toczono wojny z Birmą i syjamskim Królestwem Ajutthaja. W 1558 roku wojska birmańskie zdobyły Chiang Mai i Królestwo Lan Na znalazło się pod panowaniem władców Birmy. W roku 1727 wyparto Birmańczyków, jednak już w 1767 generał Taksin na trwałe włączył Chiang Mai do państwa syjamskiego.  

Czytaj dalej....

23.03.16 | Jarosław Poniewiera,

Najwyższy szczyt Tajlandii, położony na północy kraju w górach Tanen Tong Dan ok. 70 km od miasta Cziang Mai (Chiang Mai). Choć często podawana jego wysokość to 2.595 m n.p.m., to tablica na szczycie informuje, że jest on 30 m niższy i mierzy 2.565 m n.p.m. Na terenie masywu Doi Inthanon utworzono park narodowy o tej samej nazwie. Szczyt jest bardzo łatwo dostępny w każdej porze roku, ponieważ prowadzi na niego dobra droga asfaltowa. Na szczycie jest niewielki buddyjski relikwiarz, w którym złożono prochy króla Inthanona. Był on ostatnim władcą Królestwa Lan Na (Miliona Pól Ryżowych) ze stolicą w Cziang Mai.  

Czytaj dalej....

30.01.09 | Jarosław Poniewiera, Agnieszka Pałucha Poniewiera,

Miejsce w Laosie na płaskowyżu Xieng Khouang w okolicy miasta Phonsavan. Znajduje się tam największe na świecie skupisko megalitycznych naczyń zwanych najczęściej amforami lub dzbanami. Naczynia w kształcie wielkich kamiennych urn zostały wykonane przez przedstawicieli prehistorycznego ludu z grupy językowej mon-khmer, którego kultura nie została poznana. Pochodzą prawdopodobnie z I wieku po Chrystusie, choć zdaniem niektórych archeologów mogą być nawet o dwa tysiące lat starsze.  

Czytaj dalej....

x