Wyszukaj:

26.07.10 | Jarosław Poniewiera, Maciej Kołodziejczyk,

Miejscowość w północnej Syrii w dolinie rzeki Afrin, leżąca ok. 40 km na północny wschód od Aleppo. Ain Dara słynie z ruin świątyni neohetyckiej z przełomu X i IX wieku przed Chrystusem (epoka żelaza). Był to okres gdy na północy Syrii istniały niewielkie państewka Hetytów, których imperium na Wyżynie Anatolijskiej upadło ok. roku 1200 przed Chrystusem w wyniku najazdu Ludów Morza.  

Czytaj dalej....

06.07.10 | Jarosław Poniewiera, Maciej Kołodziejczyk,

Stanowisko archeologiczne w Syrii położone ok. 7 km na południe od miasta Tortosa (Tartus) przy ujściu rzeki Amrit do Morza Śródziemnego. Amrit (greckie Marathos – Μάραθος, arabskie عمريت) zajmuje powierzchnię ok. 6 km kwadratowych. Już u schyłku 3 tys. przed Chr. znajdowało się tutaj miasto założone przez Amorytów. Jednak Amrit znane jest przede wszystkim z wyjątkowo dobrze zachowanych budowli fenickich z VI i V w. przed Chr.: świątyni, wież grobowych, stadionu oraz wielu cennych inskrypcji i dzieł sztuki odnalezionych podczas prac archeologicznych.  

Czytaj dalej....

04.12.08 | Jarosław Poniewiera,

Apamea (Afamia), starożytne miasto w Syrii nad Orontesem. Założone przez Seleukosa Nikatora na przełomie IV i III wieku p.n.e. i nazwane imieniem jego perskiej żony. Apamea stała się jednym z głównych miast Syrii w epoce hellenistycznej oraz w czasach rzymskich. Była ważnym ośrodkiem greckiej kultury oraz centrum bogatego regionu rolniczego, w którym hodowano słonie i konie dla wojska. Po reformie administracyjnej w V wieku została stolicą prowincji Syria Secunda. Później zniszczyły ją najazdy perskie i trzęsienia ziemi. W średniowieczu miasto utraciło swoje znaczenie i popadło w ruinę.   

Czytaj dalej....

03.11.08 | Jarosław Poniewiera,

Miasto na płaskowyżu Hauran w południowej Syrii, drugie obok Palmyry najważniejsze rzymskie stanowisko archeologiczne w kraju. Bosra jest jednym z najstarszych miast regionu. W I wieku n. e. była północną stolicą Nabatejczyków. Jedynym obiektem z tego okresu, który zachował się do dziś jest brama na głównej ulicy. W 106 roku Rzymianie ostatecznie zaanektowali państwo nabatejskie, a Bosra została stolicą prowincji o nazwie Arabia.  

Czytaj dalej....

16.04.10 | Maciej Kołodziejczyk,

Qasr Ibn Wardan  (قصر أبن وردان) to warowny kompleks położony na pustyni Syryjskiej ok. 60 km na północny wschód od Hamy. Wzniesiony z rozkazu bizantyjskiego Cesarza Justyniana I Wielkiego (527–565 r. n. e.) w latach 561-564 jako część linii obronnej przed sasanidzką Persją, linię tą tworzyły również Rasafa i Halabiyya.  

Czytaj dalej....

13.11.09 | Jarosław Poniewiera,

Zamek w Syrii w górach Al-Ansarija uznawany za najlepiej zachowany zamek z okresu wypraw krzyżowych na Bliskim Wschodzie. Krak des Chevaliers został wzniesiony przez rycerzy zakonu św. Jana, którzy gruntownie przebudowali znajdujący się w tym miejscu starszy zamek kurdyjski. Fortyfikacja powstała w XII i XIII wieku w miejscu bardzo ważnym pod względem strategicznym, powyżej tzw. Bramy Emesy – obniżenia w obrębie pasm górskich oddzielających wybrzeże Morza Śródziemnego od wnętrza Syrii.  

Czytaj dalej....

19.01.09 | Jarosław Poniewiera,

Maalula, malowniczo położone chrześcijańskie miasteczko w Syrii, u podnóża Gór Antylibanu. Ważny ośrodek pielgrzymkowy związane z kultem św. Tekli, uważanej za pierwszą chrześcijańską męczenniczkę. Wąski wapienny jar w Maaluli jest miejscem, w którym, jak głosi legenda, skała rozstąpiła się przed Teklą uciekającą przed prześladowcami, dając jej ocalenie.  

Czytaj dalej....

11.02.10 | Maciej Kołodziejczyk,

Safita – miasto i gmina w północno-zachodniej Syrii, położona w pobliżu wybrzeża Morza Śródziemnego, w prefekturze Tartus liczy ok. 33 000 mieszkańców. Safita rozpościera się na trzech wzgórzach o wysokości od 300 do 400 metrów n.p.m..  

Czytaj dalej....

x