Wyszukaj:

03.11.08 | Jarosław Poniewiera,

Miasto na płaskowyżu Hauran w południowej Syrii, drugie obok Palmyry najważniejsze rzymskie stanowisko archeologiczne w kraju. Bosra jest jednym z najstarszych miast regionu. W I wieku n. e. była północną stolicą Nabatejczyków. Jedynym obiektem z tego okresu, który zachował się do dziś jest brama na głównej ulicy. W 106 roku Rzymianie ostatecznie zaanektowali państwo nabatejskie, a Bosra została stolicą prowincji o nazwie Arabia.  

Czytaj dalej....

04.12.08 | Jarosław Poniewiera,

Apamea (Afamia), starożytne miasto w Syrii nad Orontesem. Założone przez Seleukosa Nikatora na przełomie IV i III wieku p.n.e. i nazwane imieniem jego perskiej żony. Apamea stała się jednym z głównych miast Syrii w epoce hellenistycznej oraz w czasach rzymskich. Była ważnym ośrodkiem greckiej kultury oraz centrum bogatego regionu rolniczego, w którym hodowano słonie i konie dla wojska. Po reformie administracyjnej w V wieku została stolicą prowincji Syria Secunda. Później zniszczyły ją najazdy perskie i trzęsienia ziemi. W średniowieczu miasto utraciło swoje znaczenie i popadło w ruinę.   

Czytaj dalej....

15.12.08 | Jarosław Poniewiera, Agnieszka Pałucha Poniewiera,

Miejscowość na wyżynie Dekan w stanie Maharasztra w Indiach, znana dzięki wspaniałemu kompleksowi 34 skalnych świątyń i klasztorów. W wulkanicznych skałach wzgórz Charanandri wykuto dwanaście świątyń buddyjskich, siedemnaście hinduistycznych i pięć dżinijskich. Najstarsze z nich pochodzą z IV lub V wieku, a najmłodsze z końca X lub XI wieku. Niektóre pełniły funkcję wihar, czyli klasztorów zamieszkiwanych przez mnichów. Świątynie i klasztory są ozdobione wspaniałymi rzeźbami i posągami, które przedstawiają: indyjskich bogów, postacie i sceny mitologiczne, Buddę i bodhisattwów, dżinijskich tirthankarów (nauczycieli i zwycięzców), a także setki istot niebiańskich i bóstw mniejszej rangi. Elura znajduje się na liście zabytków UNESCO.  

Czytaj dalej....

19.01.09 | Jarosław Poniewiera,

Maalula, malowniczo położone chrześcijańskie miasteczko w Syrii, u podnóża Gór Antylibanu. Ważny ośrodek pielgrzymkowy związane z kultem św. Tekli, uważanej za pierwszą chrześcijańską męczenniczkę. Wąski wapienny jar w Maaluli jest miejscem, w którym, jak głosi legenda, skała rozstąpiła się przed Teklą uciekającą przed prześladowcami, dając jej ocalenie.  

Czytaj dalej....

30.01.09 | Jarosław Poniewiera, Agnieszka Pałucha Poniewiera,

Miejsce w Laosie na płaskowyżu Xieng Khouang w okolicy miasta Phonsavan. Znajduje się tam największe na świecie skupisko megalitycznych naczyń zwanych najczęściej amforami lub dzbanami. Naczynia w kształcie wielkich kamiennych urn zostały wykonane przez przedstawicieli prehistorycznego ludu z grupy językowej mon-khmer, którego kultura nie została poznana. Pochodzą prawdopodobnie z I wieku po Chrystusie, choć zdaniem niektórych archeologów mogą być nawet o dwa tysiące lat starsze.  

Czytaj dalej....

30.01.09 | Agnieszka Pałucha Poniewiera,

Złota Świątynia – sikhijska świątynia (gurdwara) w mieście Amritsar w stanie Pendżab w Indiach. Najważniejszy obiekt kultu Sikhów, w którym przechowywany jest oryginał ich świętej księgi – Granth Sahib, odczytywanej bez przerwy w dzień i w nocy przez zmieniających się co dwie godziny kapłanów. Złota świątynia znajduje się na wyspie otoczonej wodami świętego jeziora i jest połączona z jej brzegiem długą groblą, zwaną Mostem Guru.  

Czytaj dalej....

02.02.09 | Agnieszka Pałucha Poniewiera,

Ziemia Ognista, największa wyspa archipelagu o tej samej nazwie, oddzielonego od Ameryki Południowej Cieśniną Magellana oraz od Antarktydy Cieśniną Drake`a. Ziemia Ognista, wraz z całym archipelagiem otaczających ją wysp, została odkryta w 1520 r przez Ferdynanda Magellana. Swą nazwę zawdzięcza poświacie roztaczanej przez ogniska palone przez zamieszkujących ją Indian.  

Czytaj dalej....

02.02.09 | Jarosław Poniewiera,

Miasto w północnej Jordanii położone ok. 50 km od Ammanu, w którym znajdują się znakomicie zachowane ruiny miasta starożytnego z pierwszej połowy I tys. po Chrystusie.

Do II wieku przed Chrystusem Geraza była niewielką osadą. Została rozbudowana i nabrała znaczenia w czasach Seleucydów, kiedy osiedleni tam Grecy stworzyli typowe hellenistyczne miasto, z charakterystycznymi instytucjami i rozwiązaniami architektonicznymi (świątynie, place, teatry itd.). Po nadejściu Rzymian (63 rok przed Chrystusem) Geraza weszła w skład Dekapolis – związku dziesięciu niezależnych miast greckich na pograniczu państwa Nabatejczyków oraz rzymskiej Syrii i Judei.  

Czytaj dalej....

x