Wyszukaj:

09.01.13 | Michał Lubina,

Kyaikhtiyo – Złota Skała to jedno z najważniejszych miejsc kultu w Birmie.

Położone jest w północnej części nadbrzeżnej prowincji Mon, 210 kilometrów na północny wschód od Rangunu. We wschodnim paśmie gór Joma.

Jest to oklejony złotem granitowy głaz o wadze ponad 600 ton i wielkości 7,3 metra znajdujący się na szczycie góry Kyaikhtiyo (1100 m n.p.m.). Według legendy, trzyma się na włosie Buddy. Jest to jedno z trzech najważniejszych miejsc religijnych w Birmie, obok pagody Shwedagon w Rangunie i posągu Buddy Mahamuni w Mandalay.  

Czytaj dalej....

09.01.13 | Michał Lubina,

Drugie największe miasto Birmy, ostatnia królewska stolica kraju i nieformalna stolica Górnej Birmy. Miasto liczy ok. miliona mieszkańców i jest najważniejszym na północy Birmy ośrodkiem handlu (głównie kamienie szlachetne, jedwab, złoto, srebro oraz drewno), przede wszystkim z Chinami i Indiami.  

Czytaj dalej....

09.01.13 | Michał Lubina,

Oficjalna nazwa Birmy od 1989 r. (właściwie Związek Mjanma, a od 2010 r. Republika Związku Mjanma). Nazwa ta oznacza „Kraj silnych jeźdźców” i była drugą tradycyjną nazwą Birmy (obok Suvanabhumi, „Złota Ziemia”) do czasów kolonialnych. Jednocześnie obok nazwy Myanma istniała jej wersja potoczna Bamar, będąca zniekształceniem słowa Myanma (Myanma=Mranma=Branma=Bama=Bamar) i będąca określeniem etniczności, czyli narodu birmańskiego. To właśnie tą nazwę usłyszeli Brytyjczycy i na jej podstawie utworzyli nazwę Burma, od którego pochodzi nasza Birma.  

Czytaj dalej....

09.01.13 | Michał Lubina,

Najsłynniejszy kabaret polityczny Birmy, założony w Mandalaj przez Par Par Lay, jego brata Lu Zaw (który wbrew nazwie nie ma wąsów) oraz ich kuzyna Lu Maw.
Kabaret ten wywodzi się z „a-nyeint pwe”, a więc tradycyjnej birmańskiej sztuki polegającej na krzyżówce ludowego wodewilu z tańcami, muzyką, wygłupami i opowiadaniem kawałów.  Spektakle A-nyeint pwe odbywają się na festynach, weselach, stypach, festiwalach religijnych. „Bracia” wyróżnili się tym, że w 1996 r. podczas publicznego występu przed domem  Aung San Suu Kyi w Rangunie zażartowali z generałów i dostali 7 lat ciężkich robót.  

Czytaj dalej....

09.01.13 | Michał Lubina,

Naypyidaw jest miastem budowanym od zera, do którego jeszcze do niedawna nie można było wjechać i w którym po dzień dzisiejszy spora część jest zamknięta dla postronnych. Jego budowa spotkała się z wyraźną krytyką państw zachodnich ze względu na gigantyczne koszty tej inwestycji w tym jednym z najbiedniejszych państw świata, jakim jest Birma.  Założenie miasta nastąpiło w atmosferze tajemniczości 5 listopada 2005 o 11.11 rano, jak głosi popularne powiedzenie: zgodnie z podpowiedziami astrologów  („11” ma być szczęśliwą cyfrą miasta). Naypyidaw uznaje się za dzieło życia generała Than Shwe – dyktatora Birmy w latach 1991-2011.  

Czytaj dalej....

09.01.13 | Michał Lubina,

Jest to niewątpliwie najciekawszy zabytek Birmy i jeden z dwóch najważniejszych zabytków całej Azji Południowo-Wschodniej (obok Angkoru).

Usytuowany jest na aluwialnej równinie na lewym brzegu Irawadi w sercu prowincji Mandalaj, 290 km na południowy zachód od Mandalaj i 700 km na północ od Rangunu.  

Czytaj dalej....

09.01.13 | Maciej Kołodziejczyk, Michał Lubina,

Święta góra Birmy, zwana „birmańskim Olimpem”, miejsce pobytu 37 „Natów” (duchów) – prebuddyjskiej, ludowej religii Birmy. Sama góra – której nazwa oznacza po birmańsku „kwiat” – jest wulkanem o wysokości 1518 m. n.p.m. połozonym w Paśmie gór Pegu, ok 50 km na południowy wschód od Pagan. Według miejscowych podań ostatnia erupcja miała miejsce w 442 r. p.n.e. Rejon ten jest objęty ochroną w formie parku narodowego Góry Popa.  

Czytaj dalej....

08.01.13 | Michał Lubina,

Największe i najludniejsze (ponad 4 miliony mieszkańców) miasto Birmy, do 2006 r. stolica kraju, siedziba pagody Shwedagon – najsłynniejszej i najświętszej w Birmie. Właśnie wokół niej około XI w. powstało miasto, zwane wówczas Dagon. Było to od początku  miasto Monów, mimo czasowej kontroli nad nim kolejnych władców birmańskich.  

Czytaj dalej....

x