Wyszukaj:

20.06.09 | Jarosław Poniewiera,

Miejscowość w Indiach na wyżynie Dekan w stanie Maharasztra, gdzie w 1819 roku odkryto nad rzeką Waghorą zespół dawnych grot buddyjskich z unikalnymi malowidłami. Należą one do najciekawszych miejsc w Indiach i znajdują się na liście zabytków UNESCO. Groty wykuto prawdopodobnie pomiędzy III wiekiem p.n.e. a VII wiekiem n.e. Adżanta była wówczas kwitnącym ośrodkiem buddyzmu.  

Czytaj dalej....

22.05.09 | Jarosław Poniewiera,

Miasto w Indiach na Nizinie Hindustańskiej nad rzeką Dźamuną (Jamuną). W XVI i XVII wieku stolica imperium Wielkich Mogołów. Cesarz Akbar Wielki zbudował tu ogromny fort. Za panowania Dżahangira i Szahdżahana Agra liczyła 750 000 mieszkańców i była jednym z największych miast w świecie. Wówczas powstały najważniejsze budowle: kompleksy pałacowe w Forcie Agra oraz mauzoleum Tadż Mahal – okrzyknięte „cudem świata”, które znajdują się na liście zabytków UNESCO i przyciągają turystów i podróżników z całego świata.  

Czytaj dalej....

18.06.09 | Jarosław Poniewiera,

Miasto w północnych Indiach w pobliżu granicy pakistańskiej w stanie Pendżab. Amritsar jest świętym miastem sikhów, ponieważ znajduje się w nim najważniejsza gurdwara (świątynia sikhijska) – Harmandir, popularnie zwana Złotą Świątynią. Miasto powstało w XVI w. na ziemi darowanej sikhom przez cesarza Akbara. Jego założycielem był czwarty guru sikhów – Ram Das. Nazwa „amritsar” oznacza „jezioro boskiego nektaru” i odnosi się do jeziora, na którym wybudowano Harmandir.  

Czytaj dalej....

08.06.11 | Jarosław Poniewiera,

Bhubaneszwar (Bhubaneshwar) – stolica stanu Orissa w północno-wschodnich Indiach i jedno ze świętych miast hinduizmu. Jej dawna nazwa brzmiała Ekamra-kszetra i oznaczała „Niezrównane Pole Drzew Mangowych”. Według wierzeń hinduskich Bhubaneszwar leży w środku świata, a wiernym nie przeszkadza, że niedalekie miasto Puri też szczyci się tym mianem.  

Czytaj dalej....

21.04.14 | Jarosław Poniewiera,

Bodh Gaja (Bodh Gaya) – miejscowość w Indiach na Nizinie Hindustańskiej w stanie Bihar. Dawna wieś i las Urubilwa (Uruwela, Uruwilwa) nad rzeką Najrańdżana. Jedno z czterech najświętszych miejsc buddyzmu. Tu około roku 530 przed Chrystusem książę Siddhartha Gautama dostąpił Oświecenia i stał się Buddą (Przebudzonym).  

Czytaj dalej....

06.05.11 | Jarosław Poniewiera,

Bombaj (Mumbai) – stolica stanu Maharasztra i największe miasto w Indiach (ponad 20 mln ludności), położone nad Zatoką Bombajską w miejscu odgrodzonym górami od wnętrza lądu. Zatoka tworzy głęboki naturalny port, co w połączeniu z zamkiem obronnym istniejącym dawniej na pobliskiej wyspie, czyniło z tego miejsca silny punkt oporu.  

Czytaj dalej....

21.05.09 | Jarosław Poniewiera,

Miasto na Nizinie Hindustańskiej nad rzeką Dźamuną (Jamuną). Stolica Indii i zarazem jedno z najciekawszych indyjskich miast. Położone w ważnym miejscu strategicznym, z którego można było szybko powstrzymać różnych najeźdźców zagrażających Indiom od północnego-zachodu.  

Czytaj dalej....

13.03.14 | Jarosław Poniewiera,

Stolica pustynnego stanu Radźasthan w północno-zachodnich Indiach. Dźajpur został zbudowany w pierwszej połowie XVIII w. z rozkazu maharadży Dźaja Singha, który przeniósł tu stolicę radźpuckiego księstwa Dhundhar z pobliskiego fortu Amber. Miasto zbudowano na równinie według ustalonego planu przestrzennego. Prawie wszystkie ulice starego Dźajpuru przecinają się pod kątem prostym, a główne arterie mają aż 32 metry szerokości. Całość otaczały mury obronne, które są do dziś w większości zachowane. Z powodu koloru budynków w obrębie Starego Miasta Dźajpur jest powszechnie znany jako Różowe Miasto (Pink City).  

Czytaj dalej....

x