Wyszukaj:

09.01.13 | Jarosław Poniewiera, Krystyna Słoczyńska,

Starożytne miasto w Izraelu położone w pobliżu miejsca, gdzie dolina Ezdrelon łączy się z Rowem Jordanu. Bet Sze’an należy do najstarszych miast na Bliskim Wschodzie i choć znajduje się na szlaku turystycznym z Jerozolimy nad Jezioro Genezaret, ciągle jeszcze nie ma tak wielu odwiedzających jak na to zasługuje. Badania archeologiczne prowadzone od roku 1920 odsłoniły dwadzieścia warstw osadnictwa sięgającego V tysiąclecia przed Chr.  

Czytaj dalej....

24.03.16 | Jarosław Poniewiera, Krystyna Słoczyńska,

Dawne miasto położone w strefie Wzgórz Golan u stóp góry Hermon na terenach zabranych Syrii przez Izrael w 1967 roku. Jego pozostałości wchodzą obecnie w skład Rezerwatu Przyrodniczego Banias, który obejmuje źródłowe obszary Jordanu. Według ewangelistów św. Mateusza i św. Marka w okolicy Cezarei Filipowej Chrystus przepowiedział św. Piotrowi, że zostanie on najważniejszym z apostołów (Mt 16,13 ; Mk 8,27).  

Czytaj dalej....

13.01.13 | Jarosław Poniewiera, Krystyna Słoczyńska,

Dawne miasto portowe w Izraelu nad Morzem Śródziemnym położone ok. 30 km na północ od Tel Awiwu. Obecnie jedno z najciekawszych stanowisk archeologicznych na izraelskim wybrzeżu, często odwiedzane przez turystów. Zwiedzający Cezareę mają rzadką możliwość spojrzenia w głąb historii poprzez śledzenie kolejno następujących po sobie faz rozbudowy miasta.  

Czytaj dalej....

24.03.16 | Jarosław Poniewiera, Krystyna Słoczyńska,

Popularne kąpielisko w Izraelu nad Morzem Martwym oraz rezerwat przyrodniczy na terenie dwóch dolin: Nahal David i Nahal Arugot, prowadzących od Pustyni Judzkiej ku brzegom Morza Martwego. Engaddi znajduje się w odległości 32 km na południe od ujścia Jordanu i 18 km na północ od Masady.  

Czytaj dalej....

x