Wyszukaj:

18.12.12 | Piotr Lubina,

Miasto i stolica departamentu Arequipa w południowym Peru, położone na wysokości ok. 2.350 m n.p.m. w otoczeniu gór Cordillera Volcanica u podnóża wulkanu Misti (5.821 m n.p.m.) oraz pokrytych wiecznym śniegiem szczytów – Nevado Chachani (6.075 m n.p.m.) i Nevado Pichu Pichu (5.664 m n.p.m.). Dziś drugie co do wielkości miasto kraju – liczy ok. 860 tys. mieszkańców.  

Czytaj dalej....

23.12.12 | Piotr Lubina,

Kanion rzeki Colca w południowym Peru (departament Arequipa), jedna z największych naturalnych atrakcji turystycznych kraju. Obok pobliskiego kanionu Cotahuasi uznawany jest za najgłębszy kanion na świecie – maksymalna głębokość wynosi 4.176 m (liczona względem szczytu Señal Ajirhua – 5.226 m n.p.m.), ponad dwa razy głębszy od Wielkiego Kanionu Colorado w USA, którego głębokość wynosi zaledwie 1.800 m. Sam kanion ma długość ok. 120 km, a różnica poziomów pomiędzy początkiem a końcem wynosi 2.100 m.  

Czytaj dalej....

23.12.12 | Piotr Lubina,

Miasto w południowym Peru położone w dolinie śródandyjskiej na wysokości 3.326 m n.p.m., stolica departamentu (ok. 358 tys. mieszkańców). Ośrodek przemysłowy, handlowy, kulturalny (m.in. Uniwersytet) i turystyczny. Założone zostało w XII w. przez pierwszego władcę Inków Manco Cápaca, szybko stało się stolicą największego imperium w dziejach Ameryki Południowej – Tahuantisuyu – rozciągającego się od północnej Argentyny i Chile na południu po Kolumbię na północy.  

Czytaj dalej....

27.12.12 | Piotr Lubina,

Stolica Peru położona nad rzeką Rímac i Oceanem Spokojnym u stóp Kordyliery Nadbrzeżnej. Główny ośrodek przemysłowy, handlowy, naukowy i kulturalny kraju (m.in. najstarszy w Ameryce Płd. Uniwersytet San Marcos założony w 1551 roku). Dzisiejsza stolica Peru została założona przez Francisca Pizarra w dniu 18 stycznia 1535 jako Ciudad de los Reyes („Miasto Królów”), który ponoć osobiście swym mieczem wyznaczał szachownicę przyszłych ulic i placów.  

Czytaj dalej....

05.01.13 | Piotr Lubina,

Ruiny inkaskiego miasta w środkowym Peru położone na przełęczy (wys. 2.470-2.530 m n.p.m.) u stóp góry Machu Picchu w masywie Cordillera Vilcabamba, na płn.-zach. od Cusco. Wybudowane zostało prawdopodobnie w połowie XV w. i do dziś nieznane jest jego przeznaczenie – historycy i archeolodzy wciąż spierają się czy pełniło funkcję letniej rezydencji inkaskich królów, klasztoru tzw. Dziewic Słońca czy też lokalnego ośrodka władzy (llacta). Hiszpańscy konkwistadorzy nigdy tu nie dotarli, a około roku 1572 zostało opuszczone z nieznanych przyczyn i na długie wieki zostało zapomniane.  

Czytaj dalej....

06.01.13 | Piotr Lubina,

System linii, które oglądane z góry przypominają kształtem zwierzęta, rośliny lub figury geometryczne, będący dziełem kultury Nazca (płd.-zach. Peru, departament Ica, koło miasta Nazca). Geoglify powstały w latach od 900 p.n.e do 500 n.e. i obejmują obszar o powierzchni 450 km kwadratowych położony na płaskowyżu (ponad 600 m n.p.m.). Odkryte zostały na początku XX w. przez niemieckiego archeolologa Maxa Uhle (choć pierwsze wzmianki o tajemniczych liniach datują się na połowę XVI w.).  

Czytaj dalej....

x