Wyszukaj:

25.01.11 | Janusz Dubiel, Artur Szaflik,

Wyspa na zachodnim wybrzeżu USA, położona przy wejściu z Pacyfiku do Zatoki San Francisco ok. 2,5 km od brzegu. Jej hiszpańska nazwa – Isla de los Alcatraces – oznacza Wyspę Pelikanów. Wyspa jest znana także jako Skała (ang. The Rock). Zajmuje  obszar 8,9 ha.  

Czytaj dalej....

11.01.10 | Maciej Kołodziejczyk, Artur Szaflik,

Park Narodowy Drzew Jozuego (Joshua Tree National park), położony jest w Kalifornii, na styku pustyni Sonora i Mojave. Ma powierzchnię ok 320 tys ha. Założony został w roku 1936. trzy czwarte jego powierchni stanowią rezerwaty. W Joshua Tree NP występuje 813 gatunków roślin wyższych, 40 gatunków gadów, 41 gatunków ssaków i 240 gatunków ptaków. Park chroni charakterystyczne ekosystemy pustyń Kalifornii.  

Czytaj dalej....

07.10.11 | Maciej Kołodziejczyk, Artur Szaflik,

Kanion De Chelly (Canyon De Chelly National Monument) –  położony jest w północno-wschodniej części Arizony w hrabstwie Apache w granicach rezerwatu Nawaho i zajmuje powierzchnię 339 km2. W 1931 roku został uznany za pomnik przyrody. Zarządzany jest przez National Park Service.  

Czytaj dalej....

06.02.11 | Maciej Kołodziejczyk, Artur Szaflik,

Na jego obszarze znajdują się ruiny osady wybudowanej przez Indian w pionowym urwisku skalnym nad dnem doliny Verde. Pięciopoziomowe pueblo z kamienia i zaprawy murarskiej składa się z 20 pomieszczeń i mieściło około 50 mieszkańców. Ocienia je i chroni przed deszczem naturalny nawis skalny. Zbudowane zostało przez prekolumbijski lud nazywany Sinagua (z hiszp. sin agua oznacza bez wody), który do roku 1125 lud zamieszkiwał okoliczne wzgórza, utrzymując się z uprawy roli uzależnionej od opadów deszczu.  

Czytaj dalej....

09.06.11 | Maciej Kołodziejczyk, Artur Szaflik,

Dolina Pomnikowa, Monument Valley  ( Navajo : Tsé Bii Ndzisgaii, czyli dolina skały) – to dolina położona na pograniczu stanów Utah i Arizonaj jej serce obejmuje Navajo Tribal Park będący ekwiwalentem Parku Narodowego. Dolina leży w granicach wielkiego rezerwatu Indian Navajo, który rozciąga się przez cztery stany: Arizonę, Nowy Meksyk, Utah i Kolorado na powierzchni około 70000km/2.  

Czytaj dalej....

15.09.11 | Maciej Kołodziejczyk, Artur Szaflik,

Natural Bridges National Monument (Pomnik Narodowy Naturalnych Mostów)  to amerykański pomnik narodowy, zajmujący powierzchnię 31 km2 i znajdujący się w południowo – wschodniej części stanu Utah. Park został ustanowiony decyzją prezydenta Theodore’a Roosevelta 16 kwietnia 1908 roku. Jak większość nnych pomników narodowych w USA jest zarządzany przez National Park Service. Na jego terenie szczególnej ochronie podlegają mosty skalne oraz stanowiska archeolgiczne.  

Czytaj dalej....

14.06.11 | Maciej Kołodziejczyk, Artur Szaflik,

Park Narodowy Skamieniałego Lasu (Petrified Forest National Park) położony jest na północnym wschodzie stanu Arizona na granicy hrabstw Navajo i  Apache,  przy autostradzie międzystanowej nr 40 (I-40) 42 km na wschód od miejscowości Holbrook. Przebiega tędy również historyczna droga U.S. Route 66.  

Czytaj dalej....

07.03.11 | Maciej Kołodziejczyk, Artur Szaflik,


Park Narodowy Sekwoi
(ang. Sequoia National Park) – znajduje się w południowej części gór Sierra Nevada, na wschód od miasta Visalia w stanie Kalifornia.  Utworzony został w 1890 roku, jako drugi po PN Yellowstone. Park powiększano kilkukrotnie na przestrzeni lat, aż do obecnego kształtu, ostatnio w 1978 roku. Aktualnie Park zajmuje  powierzchnię 1635,14 km². Różnica wysokości w obrębie parku sięga 3962 m. Na jego terenie znajduje się Mount Whitney, najwyższy szczyt w kontynentalnej części USA (poza Alaską), wznoszący się na 4421 m.n.p.m.  

Czytaj dalej....

x