Wyszukaj:

27.03.14 | Jarosław Poniewiera,

Miasto w Tajlandii na Nizinie Menamu położone u zbiegu trzech rzek: Menam (Chao Phraya), Lop Buri i Pasak. Dawna stolica Królestwa Syjamu. W XVI i XVII wieku Ajutthaja była głównym ośrodkiem handlowym Półwyspu Indochińskiego i jednym z najważniejszych miast Azji.

Transkrypcja. Rzadko się zdarza, że tak ważne miasto występuje pod tyloma różnymi nazwami. Inne używane nazwy: Ajjuthaya, Ajodhja, Ajudhja, Ayutthaya, Ajuttia.  

Czytaj dalej....

19.06.09 | Jarosław Poniewiera,

Miasto w pobliżu Zatoki Syjamskiej nad rzeką Chao Praya (Menam). Stolica Tajlandii i największe miasto w kraju (kilkanaście milionów mieszkańców), nazywane przez Tajów Krung Thep („miasto aniołów”). Choć w roku 1767 po zniszczeniu syjamskiej stolicy w Ajjuthai przez wojska birmańskie generał Taksin przeniósł stolicę Królestwa Syjamu do obecnej dzielnicy Bangkoku o nazwie Thon Buri, to za oficjalnego założyciela miasta uważa się generała Chakri, a za datę powstania Bangkoku uznaje się rok 1782.  

Czytaj dalej....

20.06.09 | Jarosław Poniewiera,

Miasto w północnej Tajlandii nad rzeką Ping. Założone w roku 1292 przez króla Mangraia, który przeniósł do Chiang Mai stolicę Królestwa Lan Na (Miliona Pól Ryżowych). Od początku swego istnienia jest ważnym ośrodkiem, w którym rozwijał się buddyzm therawada szerzony przez misjonarzy ze Sri Lanki. Rozkwit miasta przypada na wieki XIV i XV. W tym czasie toczono wojny z Birmą i syjamskim Królestwem Ajutthaja. W 1558 roku wojska birmańskie zdobyły Chiang Mai i Królestwo Lan Na znalazło się pod panowaniem władców Birmy. W roku 1727 wyparto Birmańczyków, jednak już w 1767 generał Taksin na trwałe włączył Chiang Mai do państwa syjamskiego.  

Czytaj dalej....

23.03.16 | Jarosław Poniewiera,

Najwyższy szczyt Tajlandii, położony na północy kraju w górach Tanen Tong Dan ok. 70 km od miasta Cziang Mai (Chiang Mai). Choć często podawana jego wysokość to 2.595 m n.p.m., to tablica na szczycie informuje, że jest on 30 m niższy i mierzy 2.565 m n.p.m. Na terenie masywu Doi Inthanon utworzono park narodowy o tej samej nazwie. Szczyt jest bardzo łatwo dostępny w każdej porze roku, ponieważ prowadzi na niego dobra droga asfaltowa. Na szczycie jest niewielki buddyjski relikwiarz, w którym złożono prochy króla Inthanona. Był on ostatnim władcą Królestwa Lan Na (Miliona Pól Ryżowych) ze stolicą w Cziang Mai.  

Czytaj dalej....

22.04.09 | Piotr Druzgała,

Phuket to największa wyspa Tajlandii, która słynie z pięknych plaż, luksusowych resortów, nocnych uciech i tsunami. Na przestrzeni wieków była miejscem, przez które przewijali się piraci, kupcy, misjonarze, robotnicy, których obecność pozostawiała trwałe piętno w kształtowaniu się specyficznej atmosfery, architektury i zwyczajów mieszkańców wyspy. Phuket to także jedno z największych skupisk ludności chińskiej w Tajlandii. Śladami barwnych dziejów wyspy są  urokliwe uliczki  z budynkami w charakterystycznym chińsko-portugalskim stylu, okazałe rezydencie chińskich zarządców, świątynie, ale przede wszystkim mrożący krew w żyłach Festiwal Wegetariański.  

Czytaj dalej....

x