Naszą podróż na „Krańce świata” rozpoczynamy na lotnisku w Berlinie. Stąd krótki lot do Amsterdamu, gdzie przesiadamy się już do właściwego „pojazdu”. 14 godzin lotu i wieczorem w niedzielę 3 lutego 2013r. lądujemy w Buenos Aires:) Kolejny dzień spędzamy właśnie w stolicy Argentyny. Zaczynamy od wymiany pieniędzy: kurs „normalny” 5 peso za dolara, czarnorynkowy – czyt.: nasz aż… 7,6:). Będąc już milionerami odwiedzamy Pałac Kongresu Narodowego, Pałac Prezydencki, Katedrę Metropolitalną z mauzoleum San Martina – największego bohatera Argentyny, cmentarz na Recolecie (grób Evity), a dzień kończymy w dzielnicy, gdzie narodziło się Tango – La Boce.

Ciekawostka: pod ulicami Buenos Aires znajduje się pierwsze poza Europą i USA metro. Rok budowy 1913. Dla porównania: metro w Warszawie ruszyło w 1995 roku…

5 lutego wylatujemy do El Calafate (koniecznie zarezerwujcie sobie miejsca po prawej stronie samolotu – widać Fitz Roya:). Po zakwaterowaniu w hostelu zwiedzamy miasteczko oraz Lagunę Nimez (rezerwat ptaków). Kolejne dwa dni to rejs katamaranem po jeziorze Argentino (podpływamy pod czoła lodowców – okrzykom zachwytu nie ma końca:) oraz wizyta u lodowca Perito Moreno. Następnie jedziemy do El Chalten, gdzie odbywamy jednodniowe trekkingi pod Cerro Torre i Fitz Roya – jedne z najbardziej niedostępnych szczytów świata. Widoki są powalające…
Ciekawostka: pierwsi zdobywcy Fitz Roya (1952) to ta sama ekipa, która dwa lata wcześniej zdobyła po raz pierwszy w historii wspinaczki ośmiotysięcznik, a dokładniej – Annapurnę.

Opuszczamy Argentynę i jedziemy do Chile. Na chwilkę zatrzymujemy się w Puerto Natales (kto nie kąpał się wcześniej w Pacyfiku ma tutaj okazję, miasteczko położone nad fiordem). Uzupełniamy tutaj sprzęt, żywność potrzebną na 6 dniowy trekking w Parku Narodowym Torres del Paine. Pierwsze dwa dni w parku spędzamy w okolicy Schroniska Chileno. Stąd udajemy się (na lekko) na punkt widokowy pod Wieże Paine oraz do Doliny Ciszy. Obydwie wycieczki niesamowicie „syte” widokowo:). Niestety trzeciego dnia słynąca z swej nieprzewidywalności patagońska pogoda daje o sobie znać. Deszcz (w wyższych partiach gór śnieg) dzieli nasza grupę na dwa zespoły: jedni decyduje się kontynuować trekking do schroniska Paine Grande, drudzy też tam się udają, tyle, że przy pomocy autobusu i katamaranu… Pod dwóch dniach wszyscy spotykamy się w umówionym miejscu (dla pierwszej ekipy to był prawdziwy survival:) i razem już wracamy do „cywilizacji”. W okolicy Puerto Natales zwiedzamy jeszcze Jaskinię Milodonta, później jedziemy do Punta Arenas, gdzie ma miejsce również wycieczka po Cieśninie Magellana.
Ciekawostka: Magellan wpłynął do cieśniny 1 listopada 1520, dlatego też nazwał ją Cieśniną Wszystkich Świętych. Dopiero później król hiszpański – Karol V – na jego cześć zmienił nazwę tego szlaku wodnego na Cieśninę Magellana.

Ziemia Ognista, Ushuaia – Argentyna po raz drugi. Ushuaia – najbardziej na południe położone miasto na świecie, wrota do Antarktydy. W czasie paru dni spędzonych na końcu świata „Fin del Mundo” jak mawiają miejscowi odbywamy kilka trekkingów odwiedzając/zdobywając: Park Narodowy „Terra del Fuego”, Lagunę Esmeralda, Lodowiec Martial i przełęcz Oveja. Podczas rejsu po Kanale Beagle nasz statek ma awarię silnika i … przedłużamy sobie wycieczkę o jakieś 3 godziny…
Ciekawostka: Ponad 90% statków udających się na Antarktydę wypływa właśnie stąd. „Last minute” na 10 – dniowy rejs od ok. 3500 USD.

Ostatnie dni naszego wyjazdu spędzamy w Buenos Aires oraz po drugiej stronie La Platy w Urugwaju. Tutaj zwiedzamy stolicę kraju Montevideo oraz Colonię del Sacramento – jedyny obiekt w Urugwaju wpisany na listę dziedzictwa UNESCO.

Marcin Franke


POWIązane WYprawy

Patagonia południowa i Ziemia Ognista w Chile i Argentynie

Lato w Patagonii to najlepszy czas na trekking po Andach

szczegóły oferty

26 dni:   |  Cena: 5.200 zł + 1.550 USD + bilet lotniczy

Patagonia i Ziemia Ognista w Chile i Argentynie oraz Urugwaj – Wyprawa na koniec świata

Wiosna w Patagonii to najlepszy czas na obserwacje zwierząt

szczegóły oferty

24 dni:   |  Cena: 6.500 zł + 1.650 USD + bilet lotniczy

x