TRASA

Anchorage - Homer - Seward - Denali - Fairbanks - Wrangell - St. Elias - Valdez - Anchorage

Dostępne terminy

15 dni: Cena: 3.900 zł + 1.950 USD + bilet lotniczy

atuty wyjazdu

 • intensywny program zwiedzania najciekawszych zakątków największego stanu USA
 • kontakt z plemionami dalekiej północy
 • śledzenie niesamowitej historii pionierów dzikiej Alaski
 • fiordy i lodowce - "jedzące" z ręki
 • złoto i ropa naftowa - utracony skarb carów
 • dzika i nieskalana przyroda Parków Narodowych Alaski

AUTOR PROGRAMU

Janusz Dubiel, Maciej Kołodziejczyk

Alaska to region olbrzymich przestrzeni wciąż niezatłoczony turystycznie i gwarantujący bezpośredni kontakt z przyrodą. Zdominowana górami, z najwyższym punktem Ameryki Północnej jakim jest szczyt Denali ( a dawniej McKinley, 6194 m n.p.m.), oraz wyżynami i licznymi stożkami wulkanicznymi, Alaska ma największą powierzchnię oraz najmniejszą gęstość zaludnienia spośród wszystkich stanów Stanów Zjednoczonych.

Przez całe lata przyciągała głównie samotników, outsiderów i poszukiwaczy szczęścia. Dziś swoją dzikością krajobrazu i przyrody przyciąga nas, turystów. Przygotowany program pokazuje największe atrakcje Alaski - parki narodowe wraz z jej charakterystycznymi krajobrazami: śnieżnych gór, lodowców, tundry i tajgi.

Dzień 1 Przelot z Polski do Anchorage – głównego miasta Alaski położonego w malowniczym zakątku pomiędzy odnogami Zatoki Cooka a górami Chugach. Miasto zostało założone w 1914 a jego nazwa oznacza w języku angielskim „miejsce kotwiczenia, kotwicowisko”. Obecnie w Anchorage zamieszkuje 40 procent ludności stanu a miasto to jest głównym węzłem komunikacyjnym Alaski. Zakwaterowanie w hotelu. Dla chętnych zwiedzanie miasta w rejonie 4 Avenue – głównej ulicy. Nocleg w Anchorage.

Dzień 2 Fakultatywny przelot awionetką do Lake Clark National Park. Droga powietrzna jest jedyną możliwością dostania się do Parku Lake Clark zwanego często „Esencją Alaski”. W Anchorage zwiedzamy miejskie muzea oraz bardzo ciekawe Visitor Center a w nich wystawy poświęcone przyrodzie i geografii Alaski. Będziemy mogli poznać historię arktycznego lotnictwa lub poczuć efekt trzęsienia ziemi. Udamy się również nad jezioro Hood - największe na świecie wodne lądowisko samolotów by przyglądać się startującym i lądującym wodnosamolotom. Możemy wstąpić do Muzeum Lotnictwa, gdzie pod gołym niebem stoją zabytkowe samoloty. Wieczorem spacer po mieście oraz wspólne wejście na popularny szczyt Flattop z fantastycznym widokiem na Anchorage, Zatokę Cooka oraz góry. Następnie kolacja i nocleg.

Dzień 3 Przejazd na Półwysep Kenai, do miasteczka dosłownie na „końcu drogi”. Homer uznane jest za światową stolicą połowu halibuta. Rano zwiedzanie tego jakże urokliwego miasteczka z zabytkową, drewnianą zabudową. Odwiedziny w Visitor Center poświęconemu życiu i przyrodzie na wybrzeżu zatoki i wyspach w jej pobliżu oraz Salty Dawg Saloon - lokalu stworzonym we wnętrzu zabytkowej latarni morskiej gdzie skosztujemy halibuta. Nocleg w Homer.

Dzień 4 Przejazd do Seward. Wcześniej jednak - „spacer” pod czoło lodowca Exit. Zwiedzamy Park Narodowy Kenai Fjord obejmujący swoim obszarem część pola lodowego Hardinga. Proponujemy trekking trasą Harding Icefield Trail o długości 13 km. Jest to spektakularna jednodniowa wędrówka wzdłuż lodowca, zaczynając od dna doliny przez topolowo olchowe lasy, wypełnione wrzosem łąki aż do zapierającego dech w piersiach widoku na lodową pustynię zasilającą dziesiątki lodowców. Tempo i czas wędrówki dopasujemy do możliwości i chęci grupy. Nocleg.

Dzień 5 Wspaniała kilkugodzinna przygoda na morzu - podczas rejsu statkiem wzdłuż fiordów i lodowców półwyspu Kenai będziemy wypatrywać wielorybów, orek i lwów morskich. Alternatywnie wizyta w miejscowym oceanarium. Nocleg w Seward.

Dzień 6 Od wczesnego rana kierujemy się na północ. Najpierw w stronę Palmer, śladem czasów Cara i Imperium Rosyjskiego na Alasce przez dawne osady rosyjskie, przy odrobinie szczęścia być może uda nam się spotkać Indian obrządku prawosławnego. Dalszy przejazd do miasteczka Talkeetna, będącego bazą wypadową alpinistów zdobywających szczyt Mt. McKinley. Po drodze kontakt z bogatym środowiskiem przyrodniczym Alaski oraz np. zwiedzanie farmy wołów piżmowych. Przy sprzyjającej pogodzie możliwość przelotu małym samolotem nad najwyższą górą Ameryki Północnej – Denali z możliwością poszerzenia go o lądowanie na lodowcu. Przejazd do Denali National Park. W 1917 roku ustanowiono park narodowy obejmujący ten szczyt, park nosił nazwę Mount McKinley National Park. Nazwa parku stała się przedmiotem sporu, który zażegnano dopiero w 1980 roku, łącząc park i Denali National Monument, które razem stworzyły Park Narodowy Denali. Ostatecznie w 2015 roku także góra oficjalnie odzyskała rdzenną atapaskańską nazwę. Denali stanowi najwyższy szczyt Ameryki Północnej i wchodzi w skład tzw. Korony Ziemi. Zakwaterowanie i nocleg w okolicach Denali.

Dzień 7 Całodzienne zwiedzanie najsłynniejszego parku narodowego Denali National Park and Preserve (nawet 6 h parkowym autobusem w jedną stronę). Nazwa najwyższego szczytu Ameryki Północnej – Denali w języku Atabasków znaczy „wielka” (6194 m). Park zwiedza się jadąc widokową drogą wśród szczytów i dolin górskiego łańcucha Alaska (Alaska Range). Po drodze podziwiamy górskie jeziora, schodzące jęzory lodowcowe oraz typowy obraz tundry i tajgi. Park Denali to także naturalne środowisko wielu gatunków zwierząt. Częstym widokiem są stada łosi, górskich kozic, reniferów, owiec dalla i karibu. Napotkać też tu można watahy wilków i największego drapieżnika niedźwiedzia grizzly. Nocleg w okolicach Denali.

Dzień 8 Naszym celem będzie fragment Szlaku Stampede. Nieoznaczona na większości map, długo zapomniana droga została zbudowana przez szukających złota i antymonu górników z regionu Kantishna. Szlak Stampede zyskał rozgłos przez tragiczną historię Christophera McCandlessa, nagłośnioną w bestsellerowej powieści "Into The Wild" Jona Krakauera oraz uznanemu przez krytyków filmowi "Wszystko za życie" w reżyserii Seana Penna. Po południu opuszczamy Park Denali i udajemy sie na północ. Po drodze zwiedzamy historyczne miasteczko Nenana. Osada ta była miejscem wymiany handlowej i spotkań plemion Atabaskow, traperów i górników zamieszkujących centralną Alaskę. Do dzisiaj w Nenana zachowały się dawne tradycje i różnorodne kultury zamieszkujących tu społeczności. Nocleg w Fairbanks.

Dzień 9 W Fairbanks, nad rzeką Chena odwiedzimy wspaniałe Muzeum Arktyczne przy uniwersytecie, gdzie w części wystawy panuje temperatura – 8 stopni Celsjusza i jest możliwość dotknięcia lodowych rzeźb. Odwiedzimy także muzeum pionierskie nawiązujące do czasów gorączki złota. Miasto założone w 1902 roku przez poszukiwaczy złota, dziś liczy 31 142 mieszkańców i leży tylko 180 mil od kręgu polarnego. W okresie zimowym dzień trwa tutaj zaledwie 3 godziny a częstym zjawiskiem atmosferycznym jest widok zorzy polarnej. W Fairbanks w latach parzystych zaczyna się, a w latach nieparzystych kończy najtrudniejszy na świecie wyścig psich zaprzęgów - Yukon Quest. Na koniec dnia - na kolację radzimy spróbować alaskańskiego łososia. Nocleg w Fairbanks.

Dzień 10 Dzień zaczniemy od relaksu w gorących źródłach Chena Hot Springs. W drodze z północy na południe postój w tzw. „Rezydencji Św. Mikołaja” na „Biegunie północnym” a później podróż drogą gdzie z trasy rozpościerają się przepiękne widoki na ośnieżone szczyty górskie. Przejazd wzdłuż położonego na styku czterech wielkich łańcuchów górskich Parku Narodowego Wrangell - St. Elias - największego Parku Narodowego w USA. Nocleg.

Dzień 11 Ruszymy na trekking do Wrangel - St.Elias. Wśród potężnych szczytów zobaczymy masyw wulkanu Mt. Wrangell. Naszym celem jest odizolowane w dziczy i bogate w niezwykłą historię miasteczko McCarthy, do którego ostatnią milę trzeba pokonać piechotą. Stąd wybierzemy się na zwiedzanie opuszczonej kopalni Kennicott, która w okresie międzywojennym była światowym liderem wydobycia miedzi. Nocleg.

Dzień 12 Przejazd do Valdez - misteczka zniszczonego podczas trzęsienia ziemi o magnitudzie 9,2 zwanego trzęsieniem wielkopiątkowym. Wywołane przez nie tsunami miało 67 metrów wysokości i zabiło ponad 125 osób. Miasto decyzją mieszkańców zostało przeniesione o kilka mil. W drodze mijamy kolejne lodowce - jak na przykład jęzor lodowca Worthington oraz miejsce gdzie notuje się największe opady śniegu na całej Alasce - Przełęcz Thompsona. Wycieczka do rurociągu naftowego transportującego ropę przez całą Alaskę oraz Keystone Canyon. Odwiedzimy także w muzeum miejskie, dokumentujące tragiczne losy miasta. Nocleg.

Dzień 13 Przejazd trasą widokową Glenn Highway do Anchorage a na trasie liczne punkty widokowe na góry i lodowce, m.in. lodowiec Matanuska. Nocleg.

Dzień 14 Pakowanie, czas na ewentualne zakupy. Przejazd na lotnisko. Wylot do Europy.

Dzień 15 Przylot do Polski.

Umowa obejmuje:
- koszty złotówkowe -
ubezpieczenie NNW + KL; opieka doświadczonego pilota; koszty organizacyjne w Polsce; obowiązkową składkę na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny; podatek VAT.
- koszt biletu lotniczego - przelot na trasie Warszawa - Anchorage - Warszawa
- koszty walutowe - wszystkie przejazdy podczas wyprawy (wynajęte samochody, taksówki); noclegi (motele, pokoje 2 os.; domki z bali 4-5 os. w Denali); wstępy na teren Parków Narodowych; koszty organizacyjne podczas wyprawy.

Umowa nie obejmuje: elektronicznej autoryzacji ESTA i/lub wizy do USA (14 lub 160 USD), wyżywienia (ok. 30 USD na dzień); kosztów wstępu do obiektów na trasie (ok. 180 USD); przelotu do Lake Clark National Park (ok. 200-250 USD); przelotu nad Mt McKinley (ok. 200-250 USD); droższe opcje rejsu w parku Kenai (ok. 70 USD).

Janusz Dubiel

Janusz Dubiel (ur. 1973). Absolwent chorzowskiego “Słowaka”.  Z zawodu ekonomista i pedagog, z zamiłowania podróżnik i żeglarz. Absolwent Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach. Pracuje jako nauczyciel w I LO im. J. Słowackiego w Chorzowie. Czytaj więcej...

Katarzyna Ogińska-Siedlak

Katarzyna Ogińska-Siedlak (ur.1991). Absolwentka chorzowskiego “Słowaka”, Politechniki Opolskiej oraz Śląskiej. Z wykształcenia architekt, z powołania podróżnik. Sezonowo żeglarz i wspinacz. Uczestniczka i organizatorka wielu wypraw krajoznawczych w najbardziej egzotyczne miejsca na Ziemi. Zafascynowana ludźmi, architekturą i przyrodą całego świata. Osiemnaste urodziny świętowała na przełęczy Khardung La w Himalajach. Od tego czasu stanęła już na czterech […] Czytaj więcej...

Jesteś zainteresowany naszą wyprawą?

Zapisz się Zapytaj Zadzwoń+48 502 204 297
Zamknij x

  Imię i nazwisko (wymagane)

  Adres email (wymagane)

  Numer telefonu

  Tytuł wiadomości

  Wiadomość

   Imię i nazwisko (wymagane)

   Adres email (wymagane)

   Numer telefonu

   Tytuł wiadomości

   Wiadomość

   x