TRASA

Meksyk - sanktuarium Matki Boskiej z Guadelupe - Teotihuacan - Taxco - Sierra Madre - Acapulco - Barra de Coyuca - laguna Coyuca - Puerto Escondido - Mazunte - Zipolite - Puerto Angel - Oaxaca - Monte Alban - Tuxtla Gutierrez - kanion Sumidero i rzeka Grijalva - San Cristobal de las Casas - San Juan Chamula - wodospady Agua Azul i Misol-ha - Palenque - Yaxchilan - rzeka Usumacinta - Merida - Chichen Itza - Cancun - Riviera Maya - Tulum - Meksyk

Dostępne terminy

21 dni: 1 - 21 sierpnia 2021 Cena: 2.950 zł + 1.300 USD + bilet lotniczy

atuty wyjazdu

 • zrównoważony program pod względem intensywności zwiedzania i chwil relaksu
 • najważniejsze i najciekawsze zabytki środkowego i wschodniego Meksyku
 • zwiedzanie zabytków historycznych przeplatane z atrakcjami przyrodniczymi
 • nocleg w selwie u Indian Lakandonów
 • doświadczeni, znający od podszewki kraj, mieszkający „na miejscu” polscy piloci
 • Obchody wielkiego tygodnia w TAXCO, jednym z najciekawszych miejsc w Meksyku

AUTOR PROGRAMU

Piotr Orechwo

Wycieczka - Ale Meksyk!

Zapraszamy na wyprawę do Meksyku – ogromnego kraju kontrastów, różnorodnych kultur, wyrafinowanych smaków i zapachów, salsy i błekitnych wód Karaibów. Proponujemy program, w którym rozsądnie wyważyliśmy czas przeznaczony na podróżowanie, zwiedzanie i chwile wypoczynku. Odwiedzimy największe miasto świata – Ciudad de Mexico, w którym spotykają się kultury: aztecka, kolonialna i współczesna. W Teotihuacan zdobędziemy „miejsca gdzie ludzie stają się bogami”, czyli jedne z najwyższych i najstarszych piramid Meksyku. Odwiedzimy położone na zboczu góry, pełne tajemniczych zakątków „srebrne miasto” Taxco. Zakosztujemy słońca nad Pacyfikiem na plażach Acapulco. W stanie Oaxaca  odwiedzimy tajemniczą stolicę „Ludu Chmur”  – Monte Alban. Następnie przez Przesmyk Tehuantepec wjedziemy do krainy Majów na półwyspie Jukatan – gdzie powstała najciekawsza i najbardziej wyrafinowana kultura prekolumbijskiego Meksyku. W stanie Chiapas spotkamy się z Indianami Tzotzil i Tzetzal, z którymi porozmawiamy o ich tradycji i wierzeniach. Penetrując zagubione w dżungli miasta Majów – Palenque, Chichen Itza i Uxmal – i poznając ich kulturę, przekonamy się,  że nie warto było obawiać się roku 2012. W okolicach Bonampak postaramy się zamieszkać na jedną noc w dzikiej selwie u Indian Lakandonów – jednych z ostatnich żyjących Indian tego plemienia. Naszą podróż zakończymy wspomnieniami na plaży nad Morzem Karaibskim.

Dzień 1 Przelot z Warszawy do miasta Meksyk przez jeden z portów lotniczych Europy. Przejazd taksówkami do hotelu. Nocleg.

Dzień 2 Zwiedzanie Centrum stolicy: Zocalo (lista UNESCO) – główny plac miasta, gdzie znajduje się Pałac Prezydencki, Katedra oraz ruiny azteckiej świątyni Templo Mayor; wizyta w Muzeum Antropologicznym, gdzie zebrano najciekawsze dzieła kultury i sztuki dawnych amerykańskich cywilizacji (m.in. Tolteków, Azteków, Olmeków, Majów i Zapoteków). Historia Meksyku w pigułce. Następnie rejs kolorowymi łodziami, w rytm muzyki i śpiewów mariachi – znakomitych ulicznych grajków – po kanałach dzielnicy Xochimilco (lista UNESCO). Powrót do hotelu i nocleg.

Dzień 3 Poranna wizyta w najważniejszym katolickim sanktuarium obu Ameryk: Matki Bożej z Guadalupe. Następnie przejazd do Teotihuacan (lista UNESCO) – starożytnego miasta, które w okresie swego apogeum w połowie V w. było największym miastem na świecie. Wejście na słynne piramidy Słońca i Księżyca. Nocleg.

Dzień 4 Przejazd z Meksyku do Taxco – zabytkowego miasta, które słynie z kolonialnej architektury. Spacer wąskimi, brukowanymi uliczkami po Starym Mieście i zwiedzanie urokliwego centrum: główny plac, kościół świętych Pryscylli i Sebastiana (XVIII w.). Nocleg.

Dzień 5 Przejazd z Taxco przez góry Sierra Madre do Acapulco – słynnego kurortu położonego nad Pacyfikiem. Wyjazd na punkt widokowy, z którego widać panoramę zatoki Acapulco. Po południu pobyt na plaży i kąpiel w oceanie. Nocleg.

Dzień 6 Czas wolny na relaks w hamaku i na plaży. Dla chętnych wycieczka fakultatywna do wioski rybackiej Barra de Coyuca i wizyta nad laguną Coyuca. Rejs łodzią rybacką po lagunie (koszt wycieczki ok. 50 USD). Nocleg w Acapulco.

Dzień 7 Przejazd malowniczą trasą przez Puerto Escondido wzdłuż wybrzeża Pacyfiku. Nocleg w pobliżu plaży w jednym z miasteczek w okolicach Mazunte.

Dzień 8 Wypoczynek, a dla chętnych poznawanie okolicznych urokliwych plaż i miasteczek: Zipolite, Puerto Angel, Meksykański Ośrodek Ochrony Żółwi. Nocleg.

Dzień 9 Pożegnanie Pacyfiku i przejazd trasą widokową przez góry Sierra Madre de Miahuatlan do Oaxaca – stolicy stanu o tej samej nazwie. Zwiedzanie Centrum: Zocalo (lista UNESCO) – główny plac; Katedra (XVIII w.); kościół Świętego Dominika. Nocleg.

Dzień 10 Wycieczka do Monte Alban (lista UNESCO) – ważnego starożytnego miasta w południowym Meksyku. Miasto  powstało w V wieku p.n.e. i przez ponad tysiąc lat było ważnym centrum kultury i religii dawnych Indian - Zapoteków i Misteków. Zobaczymy dobrze zachowane budowle: piramidy, pałace, grobowce i boisko do rytualnej gry w piłkę. Ponadto wizyta w destylarni lokalnego alkoholu – mezcalu, gdzie można prześledzić proces jego produkcji. Zakupy na targu słynącym z lokalnych specjałów: pysznego sera i produkowanej tutaj czekolady. Dla chętnych degustacja chapulines – smażonych koników polnych. Wieczorem wyjazd autobusem z Oaxaca do stanu Chiapas. Nocny przejazd.

Dzień 11 Nad ranem przyjazd do miasta Tuxtla Gutierrez. Przesiadka na autobus do imponującego kanionu Sumidero. Rejs łodzią motorową po rzece Grijalva. Obserwacja żyjących w kanionie ptaków, małp i krokodyli. Następnie przejazd do San  Cristobal de las Casas. Spacer po mieście: katedra, kościół Świętego Dominika (XVII w.), wizyta na targu lokalnego rękodzieła. Nocleg.

Dzień 12 Rano przejazd do indiańskiej wioski San Juan Chamula. Wizyta w miejscowym kościele, gdzie Indianie odprawiają rytualne obrzędy oczyszczające. Potem odwiedzimy indiański dom w kolejnej wiosce o nazwie Zinacantan. Nocleg w San Cristobal de las Casas.

Dzień 13 Przejazd do położonych w dżungli wodospadów Agua Azul i Misol-ha. Odpoczynek przy wodospadach, a dla chętnych kąpiel. Po południu przejazd do Palenque i nocleg.

Dzień 14 W VII wieku w Palenque (lista UNESCO) znajdowało się wielkie i ludne miasto Majów, którego budowle stanowią dziś jeden z najładniejszych zabytków prekolumbijskiej Ameryki. Zwiedzimy kompleks architektoniczny w skład którego wchodzą m.in: słynna Piramida Inskrypcji i grobowiec króla Pakala Wielkiego, Pałac, świątynia Czerwonej Królowej, tzw. grupa świątyń krzyża. Po południu przejazd do selwy w okolicach Bonampak, nocleg w obozie u Indian Lakandonów – jednych z ostatnich zamieszkujących te tereny. (tylko gdy uda się ten nocleg potwierdzić)

Dzień 15 Wyprawa do Yaxchilan – zagubionego w dżungli tajemniczego miasta, położonego nad świętą rzeką Majów Usumacinta. Rejs po rzece i zwiedzanie obiektów i budowli słynących z ciekawych zdobień: Labirynt, główny plac, Pałac Guebernatora oraz  tzw. Małe Akropolis. Krótki spacer przez dżunglę. Powrót do Palenque. Odpoczynek i nocny przejazd autobusem do Meridy.

Dzień 16 Rano przyjazd do miasta Merida. Krótki odpoczynek w hotelu i  wycieczka do kolejnego miasta Majów –Uxmal (lista UNESCO), w którym znajdują się budowle z VI i VII wieku: Piramida Czarnoksiężnika, Czworokąt Mniszek, Pałac Gubernatora, Wielka Piramida, Dom Żółwi i inne. Powrót do Meridy i spacer po mieście: Zocalo, Katedra. Nocleg.

Dzień 17 Przejazd do Chichen Itza (lista UNESCO) – jednego z największych i najlepiej zachowanych miast Majów. Zobaczymy w nim: Piramidę boga Kukulkana, Świątynię Wojowników, boisko do gry w pelota, aneks do Świątyni Jaguarów, platformę czaszek, obserwatorium astronomiczne i cenote – rytualną świętą studnię. Przejazd przez Cancun na Riviera Maya. Nocleg.

Dzień 18 Rano wycieczka do pięknie położonego Tulum – późnej osady Majów (od X w.), w której zobaczymy: Zamek, Świątynię Fresków i Świątynię Zstępującego Boga. Nocleg.

Dzień 19 Wypoczynek na plażach Morza Karaibskiego. Dla chętnych możliwość nurkowania na rafach koralowych bądź w starych, indiańskich cenotach. Wieczorem przelot do miasta Meksyk, nocleg.

Dzień 20 Pożegnalny dzień spędzimy w kolonialnych dzielnicach stolicy: San Angel i Coyoacan, w których odbywają się lokalne targi dzieł sztuki i rzemiosła. Wieczorem przejazd na lotnisko i wylot do Polski.

Dzień 21 Powrót do Warszawy przez jeden z portów lotniczych Europy.

Umowa obejmuje:
- koszty złotówkowe
- ubezpieczenie od rezygnacji z wyjazdu z powodu zachorowania na COVID-19 lub inną chorobę; ubezpieczenie NNW + KL; opieka doświadczonego pilota; koszty organizacyjne w Polsce; składkę na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny; podatek VAT.
.
- koszty walutowe - wszystkie przejazdy podczas wyprawy (autobusy, taksówki itp.); bilet lotniczy Cancun - miasto Meksyk; noclegi (hotele klasy turystycznej – pokoje 2-5 os. lub bungalowy); koszty organizacyjne podczas wyprawy.

Umowa nie obejmuje: biletu lotniczego do Meksyku; wyżywienia (ok. 15 USD na dzień); biletów wstępu (ok. 100 USD); wycieczki na lagunę Coyuca (ok. 50 USD).

UWAGA! Cena biletu lotniczego z Polski do Meksyku w wakacje dotychczas wynosiła ok. 5 tys. zł. Ze względu na epidemię COVID-19 zakup biletów lotniczych nastąpi tuż przed wyjazdem, kiedy sytuacja będzie przewidywalna. Pozwoli to nam uniknąć kłopotów związanych z ewentualnym odwołaniem lotu.

Piotr Orechwo

Piotr Orechwo alias Pedro (ur. 1976), absolwent chorzowskiego “Słowaka”.  Od najmłodszych lat zafascynowany przygodą w podróży. Po wojażach za jeden uśmiech autostopem po Europie, od 1992 r. regularnie odwiedza subkontynent indyjski. Efektem było wstąpienie w grono studentów kulturoznawstwa ze specjalizacją indologiczną na Uniwersytecie Warszawskim. Poza nauką sanskrytu i tamilskiego, studiował język hindi w Agrze na […] Czytaj więcej...

Paweł Wiśniewski

(ur. 1982) alias Polaco. W 1991 roku wyjechał do Meksyku. Nie miał wyboru, ale do dzisiaj jest wdzięczny rodzicom. Przygodę z nauką zakończył broniąc pracy licencjackiej pod tytułem „Tequila i jej zastosowanie w gastronomi meksykańskiej”. Szeroki świat ciągnął go bardziej niż uczelniane ławy. Podróże ma w genach, mając 18 lat wystartował z plecakiem do Nowego Jorku, […] Czytaj więcej...

Maciej Falkowski

Maciej Falkowski absolwent wydziału turystyki i rekreacji, licencjonowany przewodnik po Ameryce Łacińskiej. Posiada kilkunastoletnie doświadczenie w prowadzeniu grup po regionie. Na trasie turystycznej od najmłodszych lat. Mieszka od lat w Meksyku, gdzie odkrywa uroki “siesty i fiesty”, czyli prawdziwego życia Latynosów.  Czytaj więcej...

Dobrze wybrana, atrakcyjna trasa. Bardzo dobry pilot Paweł, znający kraj, z dużą merytoryczną wiedzą, świetny organizator. Dobre ułożenie programu dało uczestnikom sporo czasu do dyspozycji (np na plażowanie).

Antoni, wrzesień 2016

Wszystko zorganizowane na najwyższym poziomie.

Małgorzata, wrzesień 2016

Jesteś zainteresowany naszą wyprawą?

Zapisz się Zapytaj Zadzwoń+48 502 204 297
Zamknij x

  Imię i nazwisko (wymagane)

  Adres email (wymagane)

  Numer telefonu

  Tytuł wiadomości

  Wiadomość

   Imię i nazwisko (wymagane)

   Adres email (wymagane)

   Numer telefonu

   Tytuł wiadomości

   Wiadomość

   x