Dzień 1-2 Przelot z Warszawy do Erywaniu bezpośrednio lub przez jeden z portów lotniczych Europy. Nad ranem przejazd do hotelu. Krótki odpoczynek i zwiedzanie stolicy: Armeńskie Muzeum Historyczne; ruiny cytadeli z czasów królestwa Urartu (VIII w. p.n.e.) na wzgórzu Erebuni; Matenadaran – słynna biblioteka dawnych manuskryptów. Wieczorem spacer po Placu Republiki, Placu Opery i parku Achtanak, gdzie szumi 2750 fontann i kaskad wodnych. Relaks przy lampce koniaku i nocleg.
Dzień 3 Wycieczka do religijnej stolicy Armenii – miasta Eczmiadzyn, gdzie ma swoją siedzibę najważniejszy biskup Kościoła Ormiańskiego noszący tytuł katolikosa. W jego skarbcu jest kawałek deski z Arki Noego. Zobaczymy jego dom i odwiedzimy kościoły: Katedrę Świętego Eczmiadzynu (IV w.), bazylikę św. Gajane (VII w.), kościół św. Ripsime (VII w.) i cerkiew Szogakat (XVII w.). Ponad to zobaczymy ruiny ogromnej katedry w Zwarthnoc z VII w. Nocleg w Erywaniu.
Dzień 4 Rano wyjazd z Erywaniu do klasztoru Chor Wirap w dolinie rzeki Araks. To legendarne miejsce, w którym pogański król Armenii więził św. Grzegorza Oświeciciela. W pobliżu leżała dawna stolica Artaksata, gdzie osiadł Hannibal po klęsce z Rzymianami. Z murów Chor Wirap roztacza się piękna panorama na górę Ararat. Następnie podróż na górskie obszary południowej Armenii. Wizyta w pięknie położonych klasztorach w Areni i Noravank oraz oglądanie średniowiecznych budowli we wsi Yeghegis. Ponad to wizyta w najlepiej zachowanym na Kaukazie karawanseraju Selim (XIV w.) pod przełęczą Sulim. Nocleg w rejonie miasta Sisian lub w Goris.
Dzień 5-6 Podróż przez góry południowej Armenii do miasta Goris. Wizyta w megalitycznym obserwatorium astronomicznym Zorac Karer z 5 tys. p.n.e., a także w słynnym klasztorze Tatev (IX-XIII w.). Spacer po Starym Goris oraz po malowniczych skałach wulkanicznych i grotach w nich wydrążonych w sąsiedztwie miasta. Groty te pochodzą prawdopodobnie w V wieku. Dla chętnych całodniowy trekking do jaru rzeki Worotan i wsi Harżis. Zobaczymy tam ruiny kurdyjskiej wioski Kercer i grobowiec Alan Takawor - legendarnego bezimiennego władcy Alanów. Dla osób, które nie lubią chodzenia po górach czas wolny w Goris. Noclegi w Goris.
Dzień 7-8 Wycieczka po Górskim Karabachu. Wizyta w miejscowości Szusza, gdzie znajduje się siedziba biskupa Karabachu i katedra Ghazanczeczoc. Piesza wycieczka do unikatowego jaru rzeki Hunot w okolicy Szuszy (czas wędrówki ok. 2 godz.). Zwiedzanie miasta Stepanakert - stolicy Karabachu (budynki rządowe, tzw. pomnik Babci i Dziadka (Mamik yel Babik) – symbol republiki. Ponadto odwiedzimy klasztor Gandzasar z relikwiami Zachariasza – ojca św. Jana Chrzciciela – najcenniejszy zabytek w państwie. Spróbujemy dotrzeć do zespołu klasztornego Dadiwank, bardzo rzadko odwiedzanego przez turystów. Nocleg w Stepanakercie. Ósmego dnia powrót do Armenii i nocleg w rejonie jeziora Sewan.
Uwaga! Jeśli sytuacja polityczna w Górskim Karabachu z dowolnych powodów ulegnie destabilizacji i wizyta tam byłaby związana z narażeniem bezpieczeństwa uczestników, to Klub Laurazja zastrzega sobie prawo do zmiany w programie i zastąpienia wizyty w Karabachu zwiedzaniem innych miejsc w Armenii.
Dzień 9-10 Pobyt w okolicy jeziora Sewan, leżącym w kotlinie górskiej w obrębie Małego Kaukazu. Zwiedzanie miasta Sewan: spacer do Monastyru Świętej Bogurodzicy (IX w.), a dla odważnych kąpiel w jeziorze. Wizyta na cmentarzu we wsi Noraduz - znajdują się tam jedne z najstarszych chaczkarów w Armenii. Ponadto odwiedzimy uzdrowisko w Dilidżanie, monastyry w Goszawank (XI w.) i Haghartsin (XI-XIII w.). Noclegi w pobliżu jeziora Sewan.
Dzień 11-12 Podróż przez góry północnej Armenii. Zobaczymy znów piękne krajobrazy, pośród których wznoszą się kolejne średniowieczne i całkowicie unikalne obiekty sakralne. Na trasie znajdą się następujące miejsca: monastyr Sanain (IV-XVI w.), koścół Odzun (VI-VII w.), monastyr Haridjavank (VIII w.), monastyr Marmaszen (X w.), gruziński monastyr Akhtala (X w.), monastyr Haghpat (lista UNESCO), a także budowle sakralne w Aruch, mieście Talin oraz starożytny most kamienny w Alaverdi. Noclegi w Gyumri i okolicy Alaverdi.
Dzień 13 Przejazd do doliny rzeki Kasach, gdzie produkuje się znane armeńskie wina. Po drodze zwiedzanie monastyru Keczaris (XII w.) w mieście Cachkadzor. Następnie zwiedzanie miasta Asztarak i okolic: wczesnochrześcijański kościół Karmravor (Purpurowa Bazylika) z podwójnym murem obronnym, monastyr Saghmosavank, wieś Oszakan, gdzie w podziemiach kościoła z V w. znajdują się groby św. Mesropa Masztoca (twórcy alfabetu ormiańskiego) i bizantyńskiego cesarza Maurycjusza. Nocleg w Erywaniu.
Dzień 14 Dla zainteresowanych wycieczka fakultatywna w góry i trekking w masywie najwyższej góry Armenii – wulkanu Aragac (wys. 4.090 m n.p.m.). Około godz. 3.30 przejazd z Erywaniu nad jezioro Kari (wys. 3.190 m n.p.m.) skąd zaczynają się trasy na cztery wierzchołki Aragacu. W drodze powrotnej zwiedzanie zamku Amberd (VII w.). Dla niezainteresowanych trekkingiem czas na indywidualne spacery po Erywaniu. Nocleg.
Dzień 15 Kontynuujemy zwiedzanie stolicy i okolic. Wycieczka do hellenistycznej świątyni irańskiego boga Mitry w Garni - jedynym takim obiekcie na Zakaukaziu. Tą unikalną budowlę wzniesiono w letniej siedzibie starożytnych królów Armenii. Potem zobaczymy Monastyr Świętej Włóczni w Gehardzie z IV wieku, który słynie z wykutych w skałach kaplic i pięknych chaczkarów. Po południu wizyta w Muzeum S. Paradżanowa i Muzeum Ludobójstwa w Erywaniu. Nocleg.
Dzień 16 i 17 * Przejazd na lotnisko w i powrót do Warszawy bezpośrednio lub przez jeden z portów lotniczych Europy.
Uwaga! Informujemy, że podczas wycieczki do Armenii może nastąpić zmiana kolejności miejsc na trasie.
*Uwaga!! Program wymaga w praktyce jednego dnia zapasu ze względu na nieprzewidywalność warunków na drogach.