TRASA

Erywań - Eczmiadzyn - Zwarthnoc - Chor Wirap - Areni - Noravank - karawanseraj Selim - Yeghegis - Zorac Karer - Tatev - Goris - Górski Karabach (Szusza, Stepanakert, Gandzasar, Dadiwank) - Sewan - Goszawank - Haghartsin - Noraduz - Cachkadzor - Dilidżan - Alaverdi - Odzun - Akhtala - Haghpat - Sanahin - Gyumri - Aruch - Talin - Haridjavank - Marmaszen - Asztarak - Karmavor - Oszakan - Erywań - góra Aragac - Garni - Geghard - Amberd - Erywań. Uwaga! Kolejność miejsc na trasie wycieczki może ulec zmianie.

Dostępne terminy

17 dni: Cena: 3.500 zł + 640 USD

atuty wyjazdu

 • wyjątkowy program gwarantujący rzetelne zwiedzenie Armenii
 • 2-dniowa wycieczka na teren Górskiego Karabachu jeśli sytuacja polityczna na to pozwoli
 • piesze wędrówki po górskich dolinach na południu Armenii (jar rzeki Worotan)
 • wizyta w karawanseraju Selim pod przełęczą Sulima
 • dla chętnych trekking na najwyższą górę Armenii – wulkan Aragac (wys. 4. 090 m n.p.m.)

AUTOR PROGRAMU

Jarosław Poniewiera

Wycieczka Armenia - U stóp Araratu

Zapraszamy do kraju pięknych krajobrazów wulkanicznych, legendarnych miejsc oraz długiej i bogatej historii. Według Księgi Rodzaju kolebka ludzkości znajduje się na Wyżynie Armeńskiej w miejscu, gdzie wznosi się majestatyczna góra Ararat (wys. 5.137 m n. p. m.). Na jej zboczach po Potopie osiadła Arka Noego, a trzej synowie Noego - Sem, Cham i Jafet - wyruszyli stąd w trzy strony świata, żeby od nowa zaludnić wymarłą Ziemię. Dzisiejsza Armenia zajmuje zaledwie mały fragment wyżyny i leży w bezpośrednim sąsiedztwie strzelistych gór Kaukazu. W Armenii od starożytności stykały się ważne kultury Europy i Azji. Znajdują się tam zabytki związane z dawnym imperium perskim, Rzymem i rodzimym królestwem Urartu. Na początku IV wieku w Armenii powstało pierwsze chrześcijańskie królestwo świata i odtąd na trwałe rozkwitła chrześcijańska kultura i sztuka. Szczególnie mocno rozwinęła się architektura. Do dziś w całym kraju wznoszą się dziesiątki średniowiecznych kościołów i klasztorów, które w połączeniu z górskim krajobrazem są najbardziej charakterystyczną wizytówką Armenii. Dlatego naszą wyprawę należy polecić osobom zainteresowanym górami i unikalną architekturą sakralną, ale także wszystkim, którzy chcą poznać ten mało znany w Europie kraj oraz niezwykłe dzieje gościnnego narodu ormiańskiego.

Dzień 1-2 Przelot z Warszawy do Erywaniu bezpośrednio lub przez jeden z portów lotniczych Europy. Nad ranem przejazd do hotelu. Krótki odpoczynek i zwiedzanie stolicy: Armeńskie Muzeum Historyczne; ruiny cytadeli z czasów królestwa Urartu (VIII w. p.n.e.) na wzgórzu Erebuni; Matenadaran – słynna biblioteka dawnych manuskryptów. Wieczorem spacer po Placu Republiki, Placu Opery i parku Achtanak, gdzie szumi 2750 fontann i kaskad wodnych. Relaks przy lampce koniaku i nocleg.

Dzień 3
Wycieczka do religijnej stolicy Armenii – miasta Eczmiadzyn, gdzie ma swoją siedzibę najważniejszy biskup Kościoła Ormiańskiego noszący tytuł katolikosa. W jego skarbcu jest kawałek deski z Arki Noego. Zobaczymy jego dom i odwiedzimy kościoły: Katedrę Świętego Eczmiadzynu (IV w.), bazylikę św. Gajane (VII w.), kościół św. Ripsime (VII w.) i cerkiew Szogakat (XVII w.). Ponad to zobaczymy ruiny ogromnej katedry w Zwarthnoc z VII w. Nocleg w Erywaniu.

Dzień 4
Rano wyjazd z Erywaniu do klasztoru Chor Wirap w dolinie rzeki Araks. To legendarne miejsce, w którym pogański król Armenii więził św. Grzegorza Oświeciciela. W pobliżu leżała dawna stolica Artaksata, gdzie osiadł Hannibal po klęsce z Rzymianami. Z murów Chor Wirap roztacza się piękna panorama na górę Ararat. Następnie podróż na górskie obszary południowej Armenii. Wizyta w pięknie położonych klasztorach w Areni i Noravank oraz oglądanie średniowiecznych budowli we wsi Yeghegis. Ponad to wizyta w najlepiej zachowanym na Kaukazie karawanseraju Selim (XIV w.) pod przełęczą Sulim. Nocleg w rejonie miasta Sisian lub w Goris.

Dzień 5-6 Podróż przez góry południowej Armenii do miasta Goris. Wizyta w megalitycznym obserwatorium astronomicznym Zorac Karer z 5 tys. p.n.e., a także w słynnym klasztorze Tatev (IX-XIII w.). Spacer po Starym Goris oraz po malowniczych skałach wulkanicznych i grotach w nich wydrążonych w sąsiedztwie miasta. Groty te pochodzą prawdopodobnie w V wieku. Dla chętnych całodniowy trekking do jaru rzeki Worotan i wsi Harżis. Zobaczymy tam ruiny kurdyjskiej wioski Kercer i grobowiec Alan Takawor - legendarnego bezimiennego władcy Alanów. Dla osób, które nie lubią chodzenia po górach czas wolny w Goris. Noclegi w Goris.

Dzień 7-8 Wycieczka po Górskim Karabachu. Wizyta w miejscowości Szusza, gdzie znajduje się siedziba biskupa Karabachu i katedra Ghazanczeczoc. Piesza wycieczka do unikatowego jaru rzeki Hunot w okolicy Szuszy (czas wędrówki ok. 2 godz.). Zwiedzanie miasta Stepanakert - stolicy Karabachu (budynki rządowe, tzw. pomnik Babci i Dziadka (Mamik yel Babik) – symbol republiki. Ponadto odwiedzimy klasztor Gandzasar z relikwiami Zachariasza – ojca św. Jana Chrzciciela – najcenniejszy zabytek w państwie. Spróbujemy dotrzeć do zespołu klasztornego Dadiwank, bardzo rzadko odwiedzanego przez turystów. Nocleg w Stepanakercie. Ósmego dnia powrót do Armenii i nocleg w rejonie jeziora Sewan.

Uwaga! Jeśli sytuacja polityczna w Górskim Karabachu z dowolnych powodów ulegnie destabilizacji i wizyta tam byłaby związana z narażeniem bezpieczeństwa uczestników, to Klub Laurazja zastrzega sobie prawo do zmiany w programie i zastąpienia wizyty w Karabachu zwiedzaniem innych miejsc w Armenii.

Dzień 9-10 Pobyt w okolicy jeziora Sewan, leżącym w kotlinie górskiej w obrębie Małego Kaukazu. Zwiedzanie miasta Sewan: spacer do Monastyru Świętej Bogurodzicy (IX w.), a dla odważnych kąpiel w jeziorze. Wizyta na cmentarzu we wsi Noraduz - znajdują się tam jedne z najstarszych chaczkarów w Armenii. Ponadto odwiedzimy uzdrowisko w Dilidżanie, monastyry w Goszawank (XI w.) i Haghartsin (XI-XIII w.). Noclegi w pobliżu jeziora Sewan.

Dzień 11-12 Podróż przez góry północnej Armenii. Zobaczymy znów piękne krajobrazy, pośród których wznoszą się kolejne średniowieczne i całkowicie unikalne obiekty sakralne. Na trasie znajdą się następujące miejsca: monastyr Sanain (IV-XVI w.), koścół Odzun (VI-VII w.), monastyr Haridjavank (VIII w.), monastyr Marmaszen (X w.), gruziński monastyr Akhtala (X w.), monastyr Haghpat (lista UNESCO), a także budowle sakralne w Aruch, mieście Talin oraz starożytny most kamienny w Alaverdi. Noclegi w Gyumri i okolicy Alaverdi.

Dzień 13 Przejazd do doliny rzeki Kasach, gdzie produkuje się znane armeńskie wina. Po drodze zwiedzanie monastyru Keczaris (XII w.) w mieście Cachkadzor. Następnie zwiedzanie miasta Asztarak i okolic: wczesnochrześcijański kościół Karmravor (Purpurowa Bazylika) z podwójnym murem obronnym, monastyr Saghmosavank, wieś Oszakan, gdzie w podziemiach kościoła z V w. znajdują się groby św. Mesropa Masztoca (twórcy alfabetu ormiańskiego) i bizantyńskiego cesarza Maurycjusza. Nocleg w Erywaniu.

Dzień 14 Dla zainteresowanych wycieczka fakultatywna w góry i trekking w masywie najwyższej góry Armenii – wulkanu Aragac (wys. 4.090 m n.p.m.). Około godz. 3.30 przejazd z Erywaniu nad jezioro Kari (wys. 3.190 m n.p.m.) skąd zaczynają się trasy na cztery wierzchołki Aragacu. W drodze powrotnej zwiedzanie zamku Amberd (VII w.). Dla niezainteresowanych trekkingiem czas na indywidualne spacery po Erywaniu. Nocleg.

Dzień 15 Kontynuujemy zwiedzanie stolicy i okolic. Wycieczka do hellenistycznej świątyni irańskiego boga Mitry w Garni - jedynym takim obiekcie na Zakaukaziu. Tą unikalną budowlę wzniesiono w letniej siedzibie starożytnych królów Armenii. Potem zobaczymy Monastyr Świętej Włóczni w Gehardzie z IV wieku, który słynie z wykutych w skałach kaplic i pięknych chaczkarów. Po południu wizyta w Muzeum S. Paradżanowa i Muzeum Ludobójstwa w Erywaniu. Nocleg.

Dzień 16 i 17 * Przejazd na lotnisko w i powrót do Warszawy bezpośrednio lub przez jeden z portów lotniczych Europy.

Uwaga! Informujemy, że podczas wycieczki do Armenii może nastąpić zmiana kolejności miejsc na trasie.
*Uwaga!! Program wymaga w praktyce jednego dnia zapasu ze względu na nieprzewidywalność warunków na drogach.

Umowa obejmuje:
- koszty złotówkowe
- przelot Warszawa - Erywań - Warszawa; ubezpieczenie NNW + KL; opieka doświadczonego pilota; koszty organizacyjne w Polsce; obowiązkową składkę na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny; podatek VAT.
- koszty walutowe - wszystkie przejazdy podczas wyprawy (wynajęte minibusy, autobusy, taksówki, lokalne środki transportu itp.); noclegi (hotele, hostele, apartamenty  - pokoje 2-4 os.); wszystkie wycieczki objęte programem; koszty organizacyjne podczas wyprawy

Umowa nie obejmuje: wyżywienia (ok. 20 USD na dzień); biletów wstępu (ok. 50 USD); kosztów wynajęcia przewodnika i transportu na górę Aragac (ok. 150 USD od grupy).

Jarosław Poniewiera

Jarosław Poniewiera (ur. 1973) podróżnik, absolwent Instytutu Geografii Uniwersytetu Jagiellońskiego i chorzowskiego “Słowaka”. Od 1991 roku odbył ponad 60 wypraw w różne części Azji i Ameryki Płd. Organizował i prowadził wyjazdy drogą lądową do Indii (przez Turcję, Iran i Pakistan), Egiptu (przez Turcję, Syrię i Jordanię), Ziemi Świętej oraz na Zakaukazie (Gruzja i Armenia). Czytaj więcej...

Maria Kowalska

Maria Kowalska (ur. 1984) absolwentka rosjoznawstwa na Wydziale Studiów Międzynarodowych i Politycznych UJ. Od 2008 roku zawodowy pilot wycieczek. Spędziła pół roku na stypendium w Stambule, co zaowocowało m. in. współpracą z wydawnictwem „Bezdroża” przy aktualizacji przewodnika po tym mieście. Podróżowała wielokrotnie po Europie Wschodniej, Bliskim Wschodzie, Azji i Ameryce Południowej. Najlepiej jednak czuje się w […] Czytaj więcej...

Maciej Szkółka

Maciej Szkółka (ur. 1990), absolwent Instytutu Judaistyki i Instytutu Rosji i Europy Wschodniej Uniwersytetu Jagiellońskiego, od 2010 roku licencjonowany pilot wycieczek. Czytaj więcej...

Program był bardzo bogaty i ciekawy. Dzięki niemu nie tylko można poznać kulturę i historię Armenii, ale również podziwiać jej cudowne krajobrazy i przyrodę. Wyjazd pozwolił też popróbować ormiańskiej kuchni. Jedyna moja uwaga dotyczy czasu. W niektórych miejscach, np. Sanahin, Haghpat, Geghard chętnie zostałabym dłużej. Świetnym pomysłem była jaskinia pod Diabelskim Mostem oraz Chydzonresk – dodatkowe skalne miasto z wiszącym mostem. Całość dopełnia przysłany przez Marię opis wyprawy (krótka relacja dzień po dniu) oraz wykaz lektur. Dzięki temu można usystematyzować oglądane miejsca i uzyskane informacje, i jeszcze długo cieszyć się wspomnieniami z wyprawy.

Wiesława, lipiec 2016.

Pilot – Maria Kowalska – super, kompetencja, energia i luz. Polecam wszystkim!

Michał, lipiec 2016.

Zdjęcia w galerii są autorstwa Renaty Pantery i Kuba Studio.

Jesteś zainteresowany naszą wyprawą?

Zapisz się Zapytaj Zadzwoń+48 502 204 297

W Leksykonie o regionie

Zobacz więcej
Zamknij x

  Imię i nazwisko (wymagane)

  Adres email (wymagane)

  Numer telefonu

  Tytuł wiadomości

  Wiadomość

   Imię i nazwisko (wymagane)

   Adres email (wymagane)

   Numer telefonu

   Tytuł wiadomości

   Wiadomość

   x