TRASA

Erywań - Eczmiadzyn - Zwarthnoc - Khor Virab - Areni - Noravank - Yeghegis - Sisian - Tatev - Goris - Górski Karabach (Szusza, Stepanakert, Gandzasar) - Erywań - góra Aragac - Garni - Geghard - Aruch - Talin - Haridjavank - Marmaszen - Gyumri - Alaverdi - Odzun - Akhtala - Haghpat - Sanahin - Dilidżan - Sewan - Goszawank - Haghartsin - Noraduz - Cachkadzor - Asztarak - Karmavor - Oszakan - Amberd - Erywań

Dostępne terminy

16 dni: 31 lipca - 15 sierpnia 2019 Cena: 3.300 zł + 590 USD

WYJAZD MOŻNA POŁĄCZYĆ Z INNYMI WYPRAWAMI

Gruzja - Od Kaukazu do Morza Czarnego 31 dni: 31 lipca - 30 sierpnia 2019 Cena wyjazdu łączonego: 4.800 + 1.200 USD

atuty wyjazdu

  • wyjątkowy program gwarantujący rzetelne zwiedzenie Armenii
  • 2-dniowa wycieczka na teren Górskiego Karabachu jeśli sytuacja polityczna na to pozwoli
  • piesze wędrówki po górskich dolinach na południu Armenii
  • dla chętnych trekking na najwyższy szczyt Armenii – górę Aragac (wys. 4. 090 m n.p.m.)

AUTOR PROGRAMU

Jarosław Poniewiera

Wycieczka Armenia - U stóp Araratu

Zapraszamy do kraju pięknych krajobrazów wulkanicznych, legendarnych miejsc oraz długiej i bogatej historii. Według Księgi Rodzaju kolebka ludzkości znajduje się na Wyżynie Armeńskiej w miejscu, gdzie wznosi się majestatyczna góra Ararat (wys. 5.137 m n. p. m.). Na jej zboczach po Potopie osiadła Arka Noego, a trzej synowie Noego - Sem, Cham i Jafet - wyruszyli stąd w trzy strony świata, żeby od nowa zaludnić wymarłą Ziemię. Dzisiejsza Armenia zajmuje zaledwie mały fragment wyżyny i leży w bezpośrednim sąsiedztwie strzelistych gór Kaukazu. W Armenii od starożytności stykały się ważne kultury Europy i Azji. Znajdują się tam zabytki związane z dawnym imperium perskim, Rzymem i rodzimym królestwem Urartu. Na początku IV wieku w Armenii powstało pierwsze chrześcijańskie królestwo świata i odtąd na trwałe rozkwitła chrześcijańska kultura i sztuka. Szczególnie mocno rozwinęła się architektura. Do dziś w całym kraju wznoszą się dziesiątki średniowiecznych kościołów i klasztorów, które w połączeniu z górskim krajobrazem są najbardziej charakterystyczną wizytówką Armenii. Dlatego naszą wyprawę należy polecić osobom zainteresowanym górami i unikalną architekturą sakralną, ale także wszystkim, którzy chcą poznać ten mało znany w Europie kraj oraz oryginalne dzieje gościnnego narodu ormiańskiego.

Dzień 1-2 Przelot z Warszawy do Erywaniu bezpośrednio lub przez jeden z portów lotniczych Europy. Nad ranem przejazd do hotelu. Krótki odpoczynek i zwiedzanie stolicy: Armeńskie Muzeum Historyczne; ruiny cytadeli z czasów królestwa Urartu (VIII w. p.n.e.) na wzgórzu Erebuni; Matenadaran – słynna biblioteka dawnych manuskryptów. Wieczorem spacer po Placu Republiki i parku Achtanak, gdzie szumi 2750 fontann i kaskad wodnych. Relaks przy lampce koniaku i nocleg.

Dzień 3
Wycieczka do religijnej stolicy Armenii – miasta Eczmiadzyn, gdzie ma swoją siedzibę najważniejszy biskup Kościoła Ormiańskiego noszący tytuł katolikosa. W jego skarbcu jest kawałek deski z Arki Noego. Zobaczymy jego dom i odwiedzimy kościoły: Katedrę Świętego Eczmiadzynu (IV w.), bazylikę św. Gajane (VII w.), kościół św. Ripsime (VII w.) i cerkiew Szogakat (XVII w.). Ponad to zobaczymy ruiny ogromnej katedry w Zwarthnoc z VII w. Nocleg w Erywaniu.

Dzień 4
Rano wyjazd z Erywaniu do klasztoru Khor Virab w dolinie rzeki Araks. To legendarne miejsce, w którym pogański król Armenii więził św. Grzegorza Oświeciciela. W pobliżu leżała dawna stolica Artaksata, gdzie osiadł Hannibal po klęsce z Rzymianami. Z murów Khor Virab roztacza się piękna panorama na górę Ararat. Następnie podróż na górskie obszary południowej Armenii. Wizyta w pięknie położonych klasztorach w Areni i Noravank oraz oglądanie średniowiecznych budowli we wsi Yeghegis. Nocleg w rejonie miasta Sisian lub w Goris.

Dzień 5
Podróż przez góry południowej Armenii. Wizyta w megalitycznym obserwatorium astronomicznym Zorac Karer z 5 tys. p.n.e. w pobliżu miasta Sisian, a także w słynnym klasztorze Tatev (IX-XIII w.). Wędrówka wąwozem rzeki Worotan do wsi Harżis. Zobaczymy ruiny kurdyjskiej wioski Kercer i grobowiec Alan Takawor - legendarnego bezimiennego władcy Alanów. Nocleg w rejonie Goris.

Dzień 6
Rano wędrówka do Starego Goris – grot wydrążonych w skałach prawdopodobnie w V wieku. Ze szczytu wzniesienia zobaczymy wulkaniczne słupy skalne. Powrót do Goris i przejazd na teren Górskiego Karabachu. Wizyta w miejscowości Szusza, gdzie znajduje się siedziba biskupa Karabachu i katedra Ghazanczeczoc. Nocleg w mieście Stepanakert - stolicy Karabachu. Uwaga! Jeśli sytuacja polityczna w Górskim Karabachu z dowolnych powodów ulegnie destabilizacji i wizyta tam byłaby związana z narażeniem bezpieczeństwa uczestników, to Klub Laurazja zastrzega sobie prawo do zmiany w programie i zastąpienia wizyty w Karabachu zwiedzaniem innych miejsc w Armenii. 

Dzień 7
Wycieczka po Górskim Karabachu. Najpierw zobaczymy pomnik Babci i Dziadka (Mamik yel Babik) – symbol republiki, a także klasztor Gandzasar z relikwiami Zachariasza – ojca św. Jana Chrzciciela – najcenniejszy zabytek w państwie, twierdzę w Askeranie i ruiny miasta Tigranakerta z I w. p.n.e. Potem spróbujemy dotrzeć do zespołu klasztornego Dadiwank, bardzo rzadko odwiedzanego przez turystów. Nocleg w Stepanakercie.

Dzień 8
Rano wycieczka do unikatowego jaru rzeki Hunot w rejonie Szuszy. Następnie powrót do Armenii i przejazd do Erywaniu. Nocleg.

Dzień 9
Wycieczka w góry i dla zainteresowanych próba zdobycia najwyższej góry Armenii szczytu Aragac (wys. 4.090 m n.p.m.). Czas na indywidualne spacery. Ponadto zwiedzanie zamku Amberd (VII w.), a jeśli się uda - wizyta w obserwatorium astronomicznym w Biurakanie - jednym z najnowocześniejszych w dawnym ZSSR. Nocleg w Biurakanie lub Erywaniu.

Dzień 10 Kontynuujemy zwiedzanie stolicy i okolic. Wycieczka do hellenistycznej świątyni irańskiego boga Mitry w Garni - jedynym takim obiekcie na Zakaukaziu. Tą unikalną budowlę wzniesiono w letniej siedzibie starożytnych królów Armenii. Potem zobaczymy Monastyr Świętej Włóczni w Geghardzie z IV wieku, który słynie z wykutych w skałach kaplic i pięknych chaczkarów. Po południu wizyta w Muzeum S. Paradżanova w Erywaniu. Nocleg.

Dzień 11-12
Podróż przez góry północnej Armenii. Zobaczymy znów piękne krajobrazy, pośród których wznoszą się kolejne średniowieczne i całkowicie unikalne obiekty sakralne. Na trasie znajdą się następujące miejsca: monastyr Sanahin (IV-XVI w.), kościół Odzun (VI-VII w.), monastyr Haridjavank (VIII w.), monastyr Marmaszen (X w.), gruziński monastyr Akhtala (X w.), monastyr Haghpat (lista UNESCO), a także budowle sakralne w Aruch, mieście Talin oraz starożytny most kamienny w Alaverdi. Noclegi w Gyumri i w pobliżu jeziora Sewan.

Dzień 13-14
Pobyt w okolicy jeziora Sewan, leżącym w kotlinie górskiej w obrębie Małego Kaukazu. Zwiedzanie miasta Sewan: spacer do Monastyru Świętej Bogurodzicy (IX w.), a dla odważnych kąpiel w jeziorze. Wizyta na cmentarzu we wsi Noraduz - znajdują się tam jedne z najstarszych chaczkarów w Armenii. Ponadto odwiedzimy uzdrowisko w Dilidżanie, monastyry w Goszawank (XI w.) i Haghartsin (XI-XIII w.). Noclegi w pobliżu jeziora Sewan.

Dzień 15
Przejazd do doliny rzeki Kasach, gdzie produkuje się znane armeńskie wina. Po drodze zwiedzanie monastyru Keczaris (XII w.) w mieście Cachkadzor. Następnie zwiedzanie miasta Asztarak i okolic: wczesnochrześcijański kościół Karmravor (Purpurowa Bazylika) z podwójnym murem obronnym, monastyr Saghmosavank, wieś Oszakan, gdzie w podziemiach kościoła z V w. znajdują się groby św. Mesropa Masztoca (twórcy alfabetu ormiańskiego) i bizantyńskiego cesarza Maurycjusza. Odpoczynek przed podróżą do Polski.

Dzień 16
Około 2.00 w nocy przejazd na lotnisko w i powrót do Warszawy bezpośrednio lub przez jeden z portów lotniczych Europy.

Uwaga! Informujemy, że podczas wycieczki do Armenii może nastąpić zmiana kolejności miejsc na trasie.

Umowa obejmuje:
- koszty złotówkowe
- przelot Warszawa - Erywań - Warszawa; ubezpieczenie NNW + KL; opieka doświadczonego pilota; koszty organizacyjne w Polsce; obowiązkową składkę na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny; podatek VAT.
- koszty walutowe - wszystkie przejazdy podczas wyprawy (wynajęte minibusy, autobusy, taksówki, lokalne środki transportu itp.); noclegi (hotele i hostele  - pokoje 2-4 os.); wszystkie wycieczki objęte programem; koszty organizacyjne podczas wyprawy

Umowa nie obejmuje: wyżywienia (ok. 20 USD na dzień); biletów wstępu (ok. 50 USD); kosztów wynajęcia przewodnika na górę Aragac (ok. 150 USD od grupy).

Jarosław Poniewiera

Jarosław Poniewiera (ur. 1973) podróżnik, absolwent Instytutu Geografii Uniwersytetu Jagiellońskiego i chorzowskiego “Słowaka”. Od 1991 roku odbył ponad 60 wypraw w różne części Azji i Ameryki Płd. Organizował i prowadził wyjazdy drogą lądową do Indii (przez Turcję, Iran i Pakistan), Egiptu (przez Turcję, Syrię i Jordanię), Ziemi Świętej oraz na Zakaukazie (Gruzja i Armenia). Czytaj więcej...

Maria Kowalska

Maria Kowalska (ur. 1984) absolwentka rosjoznawstwa na Wydziale Studiów Międzynarodowych i Politycznych UJ. Od 2008 roku zawodowy pilot wycieczek. Spędziła pół roku na stypendium w Stambule, co zaowocowało m. in. współpracą z wydawnictwem „Bezdroża” przy aktualizacji przewodnika po tym mieście. Podróżowała wielokrotnie po Europie Wschodniej, Bliskim Wschodzie, Azji i Ameryce Południowej. Najlepiej jednak czuje się w […] Czytaj więcej...

Program był bardzo bogaty i ciekawy. Dzięki niemu nie tylko można poznać kulturę i historię Armenii, ale również podziwiać jej cudowne krajobrazy i przyrodę. Wyjazd pozwolił też popróbować ormiańskiej kuchni. Jedyna moja uwaga dotyczy czasu. W niektórych miejscach, np. Sanahin, Haghpat, Geghard chętnie zostałabym dłużej. Świetnym pomysłem była jaskinia pod Diabelskim Mostem oraz Chydzonresk – dodatkowe skalne miasto z wiszącym mostem. Całość dopełnia przysłany przez Marię opis wyprawy (krótka relacja dzień po dniu) oraz wykaz lektur. Dzięki temu można usystematyzować oglądane miejsca i uzyskane informacje, i jeszcze długo cieszyć się wspomnieniami z wyprawy.

Wiesława, lipiec 2016.

Pilot – Maria Kowalska – super, kompetencja, energia i luz. Polecam wszystkim!

Michał, lipiec 2016.

Zdjęcia w galerii są autorstwa Renaty Pantery i Kuba Studio.

Jesteś zainteresowany naszą wyprawą?

Zapisz się Zapytaj Zadzwoń+48 513 933 413

W Leksykonie o regionie

Zobacz więcej
Zamknij x

Imię i nazwisko (wymagane)

Adres email (wymagane)

Numer telefonu

Tytuł wiadomości

Wiadomość

Imię i nazwisko (wymagane)

Adres email (wymagane)

Numer telefonu

Tytuł wiadomości

Wiadomość

x